Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
26. dub 2016

@pe_ma Tak to bych Ti taky moc přála, aby se pan doktor pletl! I když je lepší, když člověk v tomhle ohledu nemá přehnaný očekávání. A určitě je moc dobře, když budeš chodit k lékaři, který s Tebou začínal a zná Tě!

pe_ma
26. dub 2016

@werumka jj, já sem smířená s tím, že prostě mám DM2 a hotovo, jen tajně doufám, že se po porodu hodně upraví a nebude potřeba inzulin ale jen dieta...těším se, až si dám něco sladkého, i když jen uměle slazeného...a popravdě mě ani nenapadlo, že bych pak chodila jinam, on je strašně fajn, hrozně hodnej a srandista, vždycky uklidní a pochválí, neslyšela sem od něj špatného slova...

werumka
26. dub 2016

@pe_ma Právě, to je u diabetologa hrozně důležitý. Protože když kolem toho každý den skáčeš, tak pak nepotřebuješ ještě sezení s pesimismem a depkou 😀

pe_ma
26. dub 2016

@werumka to rozhodně! a to tady teda nehrozí, tady se vždy zasmějeme...ale tak s výsledky je spokojenej, že, takže těžko říct, jak by to bylo, kdyby to bylo špatný...ale vždycky mě nabije energií, že to, co dělám, není zbytečný, to samí dr na gyn...doufám, že to vyjde a bude mít pak službu, až budu rodit! :D

zuhra
27. dub 2016

Tak lacna po prášku 5,7. Uz me to vazne nebaví a snad uz chci i porodit:(

pe_ma
27. dub 2016

@zuhra naprosto chápu! já teda lačnou dostala pod hranici po těch kaších večer...ale dneska sem zvedla snídani o 4j inzulinu a cukr stejnej :D

zuhra
27. dub 2016

@pe_ma ja jsem spis vypozorovala, ze to poslední jídlo nemuzu jogurt, to mi vyletí... Kaši mozna ano... Dnes mam zas hroznou náladu, porad nejaké pokusy a měření místo uzivani si tehu:(

pethaa
27. dub 2016

to mi povídej, pořád řeším cukrovku, těhu si moc neužívám, já jím v 22,00 100g bíloho jogurtu a 30g jáhlové kaše a není to žádná mňamka, ale pomhlo to spolu s pohybem

pe_ma
27. dub 2016

@zuhra tak mě je asi jedno, co si dám :D jen ta kaše to celkem ukočíruje a ještě si před spaním pochutnám 🙂
mě to docela trvalo, ale dostala sem se do fáze, kdy to neřeším...dr jsou v pohodě, takže sem v klidu i já, ale taky umím vyšilovat a naprosto tě chápu, že seš z toho neštastná :(

pethaa
27. dub 2016

@pe_ma na jaké kaši si prosím pochutnáš? já si dávám jáhlovou nominu jen se skořicí a na chuť to zrovna není

pe_ma
27. dub 2016

@pethaa já mám od nich rýžovou a taky mi strašně nechutnala...skořice mi nestačila...ted si tam hodím 2 mražené jahody a mnam! pěkně se to tím osladí a je to 🙂

pethaa
27. dub 2016

aha, to já se toho ovoce na noc bojím, už takhle jsem na hraně 4,8-5,2, takže až dopo ke svačině

pe_ma
27. dub 2016

@pethaa já se taky bála, ale riskla sem to a dr mi to nezakázal...víš jak 10g sacharidů je 140g jahod, takže ty 2 malé kousky sem si říkala, že budou ok...ale chápu obavy 🙂

eliska_z
27. dub 2016

@werumka Jak jsem slíbila hlásím se z kontroly na diabetologii.
Pondělní měření:
snídaně - lačná 2,5 (původně 1,8, ale po 10 minutách to naštěstí vylezlo 😀), hodinu po jídle 6,1 (tady hodně zabral stres ve kterém jsem byla, vůbec jsem nestíhala a měřila na chodbě finančáku mezi schůzkami, takže hned z první kapky)
oběd - 5,3 a 2,9 ("lačná" 40 minut po svačině)
večeře - 4,8 a 4,4

Glukometr funguje prý dobře, mám ještě víc přidat ovoce - takže taková dieta bez diety. Glykovaný hemoglobin 30mmol/mol. V pondělí opět měřit a zavolat výsledky. Kontrola u dr. pokud se budou hodnoty tak nějak držet na tomhle stavu až za 2 měsíce 😀 (což vychází 3 týdny po TP)

pe_ma
27. dub 2016

@eliska_z tak to zní vlastně pozitivně, ne? 🙂

eliska_z
27. dub 2016

@pe_ma Je to pozitivní. V podstatě z toho vylezlo, že mám dodržovat takový normální zdravý životní styl a hotovo, což není problém.

werumka
27. dub 2016

@eliska_z Ty Tvoje "lačný" jsou fakt hladový 😀 Takže vlastně tyhle glykémie máš asi prostě normálně a proto jsi na ně zvyklá 🙂 A budou se dělat ještě nějaký vyšetření třeba po porodu? Nebo už se to kontrolovat nebude? Ptám se jak blb, tohle fakt moc neznám 😀

werumka
27. dub 2016

@zuhra Hele možná je to lepší, že to po tom zůstává stejný, kdy to nemá efekt, tak Ti ho nebudou dávat, abys ho brala 🙂 Nenech se tím rozhodit. Tyhle glykémie, co máš, souvisí s tím, že blbě spíš. To tak prostě je. A neovlivníš to. Řeš to, co ovlivnit jde. Tohle nejde, tak to nech plavat. Je na lékaři, aby vymyslel, co s tím, pokud to bude potřeba.

eliska_z
27. dub 2016

@werumka Už se alespoň dr. nediví, že jím víc jak 6x za den a pořád musím něco zobat. 🙂 Zatím jsme se k tématu porodu vlastně vůbec nedostali. Řekla bych, že to bude dr. řešit, až to přijde. Osobně si myslím, že po porodu bude chtít zjistit, jestli je to u mě opravdu normální a bude mě chtít nějakou dobu sledovat. Už jen proto, že mě vybavila 100 novými papírky do glukometru. 😀 Neboj, budu pravidelně informovat, jak to vypadá 😉

werumka
27. dub 2016

@eliska_z Tak taky je možný, že pak nezjistí nic 😀 Ale zase budeš vědět, že si musíš hlídat jídlo. Vtipný je, že kdybys nešla na OGTT, tak Ti na to nepřijdou 🙂 Je to rozhodně docela zajímavá věc (jako z pohledu jiného člověka, pro Tebe to asi tak zábavný není). A není třeba možné, že podobné sklony k hypům má někdo z rodičů?

vejik85
27. dub 2016

Děvčata, tak mám pocit, že poslední dva dny se ty moje bláznivé hodnoty trošku ustálily a dokonce dneska celý den jsou v limitu (až na lačnou a ta se aspoň snížila). Ovšem včera jsem byla na odběru a dlouhodobý cukr mám 45, což se zase nedivím, protože ty hodnoty byly stále dost vysoké....zítra mám diaporadnu, tak jsem fakt zvědavá, byla bych fakt ráda, kdyby mému cukru dali ještě šanci na snížení, když vidím, že to jde pomalinku dolů a nevybavili mě hned inzulínem ☹

werumka
27. dub 2016

@vejik85 Pokud bude fungovat dieta, inzulín dostávat nemusíš. Ale nebraň se mu - není to žádná "nejhorší možnost" jak se často píše - je to lék. Dlouhodobý cukr zareaguje až za delší dobu, třeba za měsíc, pokud všechno půjde, už tam bude znatelný pokles.

eliska_z
27. dub 2016

@werumka Jídlo, teda jeho dostatek po ruce, si hlídám celý život. Jen jsem netušila, že pro to je "rozumný" důvod. U nás v rodině jsme takoví "nenažranci" ještě mamka a brácha. Věčně jako reklama na hlad a přitom jíme pořád. Takže to možná budeme mít po mamce.
Osobně mi to taky přijde zajímavé, zase se o sobě alespoň něco dozvím. 😀

werumka
27. dub 2016

@eliska_z No já když mám glykémii kolem 2,5, tak bych sežrala i slona a ještě si ho posypala moučkovým cukrem 😀 Takže to fakt chápu. Tak až jednou Tvým dětem třeba naberou krev a zděsí se, že mají hypo, tak je můžeš uklidnit, že vy to tak máte doma všichni 😀

pe_ma
27. dub 2016

dneska mi zase cukr perlí! po snídani standart, ikdyž sem zvedla inzulin, oběd nádhera 6,6 a po večeři 10,3! jako cože?! no nic no...jedeme dál 🙂

zuhra
27. dub 2016

@pe_ma ja ti závidím ten optimismus🙂 ja mam zrovna spatne obdobi na boj... Dobre ty;)

zuhra
27. dub 2016

Jinak jsem Spolkla prášek, tak rano zas uvidime🙂 druha vecere bude v 10, knacke brot, sunka, vajicko. A budík dam teda na 7 na mereni

pe_ma
27. dub 2016

@zuhra ono to jinak nejde! prostě to tak je a hotovo, ale ještě o vánocích sem byla na pár facek, jak sem vyšilovala!

marky_d
27. dub 2016

Ahoj holky, tak ja dnes byla na kontrole u Apolinare, hodnoty pry uspokojive, mimco dle ultrazvuku v normalu. Ptala jsem se na porod a pry nenechavaji na inzulinu prenaset. Doktor v normal poradne mi rekl,ze pristi tyden me prohlidne celkove a domluvime se co a jak. Tak jsem napnuta jak ksandy 😀 uz aby to bylo za nami.

terka_37
28. dub 2016

Udělala jsem dnes objev🙂 Ráno zas byla lačná při vstávání do práce (4:40) 5,3. Tak jsem si říkala, že udělám trochu pokus. Normálně si dávám doma v 5h 1/3 snídaně a pak v práci zbytek, abych nebyla 2,5h po probuzení bez jídla. Dnes jsem ale zkusila si doma nic nedávat a ve třičtvrtě 7 před jídlem jsem měla 4,8. Z čehož soudím, že rozestup mezi druhou večeří (ve 22h) a měřením lačné je možná moc krátký...? Tak teď nevím - dávat si menší druhou večeři a měřit po probuzení nebo si dávat normální druhou večeři a měřit až v práci před jídlem?:D Když mám volno (pracuju na směny) rozestup druhá večeře/měření je asi 9h spánku a lačné vždy super...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru