Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

annna79
21. kvě 2016

@pe_ma no, je to fakt trest, ale to se musí.To by byla ostuda na celou ves.

denousek
22. kvě 2016

holky dotaz... má lačnou glykemii vliv celkovy počet přijatých sacharidu za cely den??nebo jen večeře či druhá večeře nevíte???

denousek
22. kvě 2016

@werumka četla jsem tvůj příspěvek na str 2 18června ve 14.51 máš stále stejny názor o lačné glymče??

annna79
22. kvě 2016

Já včera usla a nejedla a od půl noci jsem nespala a dnes lačná nejmíň co jsem měla 5,0 ale po hodině 8,5 to nemůžu vypilovat .

werumka
22. kvě 2016

@denousek Myslíš fenomén úsvitu? 😉 Nevím, jestli jsi ty příspěvky četla od začátku - tam šlo o to, že ta maminka měla soustavně glykémie pod 5 a jednou měla 5,2. A lékař jí řekl, že jí dá na to inzulín. Což je blbost. Na to jsem jí tam psala, že pokud má při hodnotě 5,2 glykémie po snídani v pořádku, tak bych inzulín odmítla. Při domácím měření, třeba u Apolináře, vyžadují, aby se glykémie držely pod 5,3. Pokud to jednou ulítne, nic se neděje. Musí se sledovat trendy, jak jsem tam psala. Tvůj dlouhodobý trend je zatím takový, že lačné vysoko převyšují - a zase - je nejdřív nutné vyloučit, jestli nejíš na noc málo, nebo celkově málo (nemáš v moči ketony). Fenomén úsvitu sám o sobě tu glykémii takhle moc nezvedne. A pokud by zvednul, je inzulín na místě 😉

kaschmar
22. kvě 2016

@macinek Dobrý den, prosím o radu, o jakém čaji jste mluvila? Děkuji moc. Zuzana

kaschmar
22. kvě 2016

@macinek Dobrý den, kolik se prosím Vás toho Xylitolu může denně? Dávám si do kafe i do jogurtu a nevím, jestli mám koukat na množství? Děkuji moc. Zuzana

annna79
22. kvě 2016

@kaschmar není doporučené množství, sladím jen když si dávám kávu s mlékem a to nemám každý den.A to tak jak mi vyhovuje sladkost.Jsem si zvykla jíst bílé jogurty s ovocem nepřislazované.
50g banánu do 150g jogurtu a nebo 150gnjogurtu a 200g ananasu .toto ovoce to osladí dostatečně

kaschmar
22. kvě 2016

Dobrý den, mockrát Vám děkuji za radu. Četla jsem, že ovoce max. 150 g denně, ale to se asi nemusí dodržovat striktně, že. Za 14 dní jdu za diabetoložkou, tak budu chytřejší. Gynekoložka nic neporadí. Zuzana

denousek
22. kvě 2016

@werumka prosimte a ten muj druh dotaz dneska v 10.01?já mam lačnou celem ok ale musim se merit brzo ... jak se merim když dyl spim tak je zle.napr o vikendu :D

denousek
22. kvě 2016

@werumka jo a taky jsem četla že miminko ohrožuje glykemie nad 9?? takze asi snizeni lačne nic neresi... a taky presnost glukometru je super.... když mam doma třeba 6,2 a tentýž den na odberu 4.8 tak to je fat bomba...

annna79
23. kvě 2016

Dnešní kontrola. Ráno jíst v 7 půlkuv 8 měrít a dojíst v 9 změřit .Zhubla jsem přes 1kg a už bych neměla za týden kontrola- kdyžtak na ráno inzulín.

werumka
23. kvě 2016

@annna79 Tak uvidíš 🙂 Třeba ty rozdělené snídaně pomůžou!

@denousek U cukrovky je dobré, když vstáváš každý den plus mínus stejně. Delší spánek bez jídla zvedá lačnou glykémii. Je lepší vstávat do osmi ráno a pak jíst.
Limit po jídle je prostě 7,8 - takže když je dlouhodobě glykémie po jídle vyšší a nepomáhá upravení jídla, tak pak je inzulín na místě. Bylas na odběru ze žíly? Pokud chceš srovnat glukometr a ze žíly, tak je potřeba to vzít ve stejnou chvíli - nebo aspoň chvilku po sobě. Když si vezmeš glykémii doma v glukometru, tak může být vyšší, než ta, co se odebere až za nějaký čas v laborce...

Holky, jestli můžete, napiště svou zkušenost s testováním cukrovky sem do té diskuze: https://www.modrykonik.cz/forum/o-tehotenstvi/ogtt-zkusenosti-s-laboratoremi/
Potřebovala bych, aby tam těch zkušeností s laborkama bylo co nejvíc a mohlo to sloužit svému účelu. Jestli můžete, šiřte, zvlášť, když uvidíte, že někomu ten test provedli blbě. Díky moc!

denousek
23. kvě 2016

@werumka byla jsem 13.5,na odberu ze žily a to bylo lačna 4,6 a hned druhy den rano doma 6,2... takze nechapu... vim ze když je vyssi pojidle jak tech 7.8 tak se dava inzulin ale ja to vyšši nemyvam (když nezhřeším) ani když mam vyšši lačnou... hned po snidani se mi to upravi a uz mam třeba před obedem 5... a po obede i veceri 6-7.max 8....

terka_37
23. kvě 2016

@werumka Dala jsem odkaz na diskuzi o OGTT do naší skupiny Zářijovky, tam je teď testování aktuální🙂

werumka
23. kvě 2016

@denousek Ta ranní hodnota bývá u těhotných často největším problémem. Záleží, jaký bude další vývoj cukrovky, někdy po tom 30. týdnu vylezou i ostatní hodnoty, někdy se to drží dál v pohodě. Je to individuální.
Doma ses ale měřila hned po probuzení, ne? Taková hodnota má z hlediska kompenzace lepší výpovědní hodnotu, protože mezi změřením a probuzením není žádný pohyb.
Jak jsi na tom s lačnou teď? A jak s jídlem?

werumka
23. kvě 2016

@terka_37 Díky! 🙂

denousek
23. kvě 2016

@werumka s jídlem nejsem nad normy... lačná prave dneska 6,6 ..v pul 8 ... a hned jsem snídala... a po snidani 7,6.po obede v restauračce 7,7 a ted po veceri 7,6... rikam jen ta lačná mě zlobi ..tak když zbytek dne nezačne šplhat tak myslíš že je to ok?

denousek
23. kvě 2016

mývám to i nižší když jim vice zeleniny dneska jsem tomu moc nedala...

werumka
23. kvě 2016

@denousek A sacharidy dodržuješ? Jíš dost? Co si dáváš ke druhé večeři?
Lačná 6,6 už je dost. Ty ketony jsi nezkoušela?

denousek
23. kvě 2016

@werumka ketony ne.
k druhé večeři třeba včera bily jogurt s mysli a platecek vecerniho chleba.ale asi je uplne jedno jestli mám druhou veceri nebo ne je to porad stejny ale taky jsem byla v noci 3x na wc a posledne jak jsem dolehla jsem citila hlad... asi si v noci budu muset jit do neceho kousnout když se zase budu budit na wc....

denousek
23. kvě 2016

@denousek myslim že sacharidu mam dost snazim se.... vždy brambory nebo ryzi aby to vychazelo ...

werumka
23. kvě 2016

@denousek Tak to je ok 😉 Zkus si dát trochu mléka, když jdeš na záchod, co to udělá.

denousek
23. kvě 2016

@werumka zkoušela jsem,nepomohlo :/

denousek
23. kvě 2016

@werumka tak uvidíme no snad to neporoste ... kdyby jo i po tom jidle tak hned jedu k dia...

werumka
23. kvě 2016

@denousek Chtělo by to ještě vyzkoušet ty ketony. Pokud by tam nebyly, tak pak bych to řešila na dia. A nechala si ještě odebrat lačnou krev v laborce.

denousek
23. kvě 2016

@werumka na krev jdu znova 24.6. mysliš že je to pozde??

werumka
23. kvě 2016

@denousek To je za měsíc a to mi přijde dost, pokud by se ta lačná pořád držela takhle nahoře.

denousek
23. kvě 2016

@werumka víš co ona mi rekla že mam zavolat kdyby se to nejak zhoršovalo celkove jina ze je to ok.... no tak ještě uvidíme ... počkám do pristiho utery na to prevazeni a źmereni mimča a pak uvidíme ..třeba to ještě nejak dopiluju... vstanu třeba dřiv....nebo se v noci neceho najim malinko.. mylim ze je to těma nočníma tůrama na čůrání... dneska ve 3rano jak jsem šla tak jsem lehla zacitila jsem hlad a uz jsem vedela že rano bude zle :/

pe_ma
23. kvě 2016

ahoj holky 🙂 já mám dneska zase nějaký podezřele dobrý den, fakt jak na houpačce, bud mám po jídlech 10 a nebo 6,5 :D po večeři sem měla dokonce 5,9, ale to čekám, že zase ještě poroste...takže sem zvědavá, co dr za týden vymyslí, páč s tímhle asi moc dělat nejde :( jinak lačnou stále držím na těch 5-5,3, tak snad ok 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru