Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pethaa
31. srp 2016

Měla jsem dietu od 10. Do 17. Tydne a od 17 mam inzulin na nic, jim naprosto stejne a s množstvím mají holky pravdu.

babuna
31. srp 2016

@hanulkavelunka okurky jsou jedna z mála potravin (mimo kyselého zelí) co prý diabetik může doslova po kg .. dle slov mé dia. sestry z nemocnice ... nevím čím to je ale ty prostě můžeme ... 🙂 ....

holky jakš takš žiju 🙂 ale najet na pravidelný jídelníček to je celkem boj 🙂 ... bohužel bojuji i s manželem a jeho nepochopením, že nechci aby mi jeho maminka ,,chodila pomoct,, ke mě domů :/ s malou ... trochu nechápe proč ji nechci půjčovat, nechápe a odmítá pochopit, že nechci trávit s jeho rodiči víkend na chalupě jen proto, že on jede na víkend pryč, že klidně budu sama doma musel zasáhnout můj otčím, který mu trochu vyčinil - dle mého chlapa všechno moc hrotím ... jen když mě to dítě málem umřelo v náručí a já to prostě nedávám ... jsem divná, když nechci malou dávat z ruky a ani trávit víkendy a celé dny s tchýní ? ... (neustálým dohadováním, že tohle nemá dělat a když spí tak ji nechat spát a když si brouká ze spaní tak se nebudí a není třeba na ni šmakat atd... ?) ... :( :( pořád brečím což mi moc nepřidává .... manžel mi nadává že jsem jen nervní ... ale co mám sakra dělat ...

werumka
31. srp 2016

@babuna To mě mrzí... kombinace poporodního blues a nepochopení okolí je vražedná 🙂
Víš co, docela pomáhá, když se dohodnete na tom, že Tě manžel teď nemusí nutně chápat. Protože to, co teď cítíš, není racionální a logické pro někoho, kdo zrovna neporodil. Úplně stačí, když to bude respektovat. Pochopení k tomu potřeba není a myslím, že to ani často není v mužských silách. Zkuste se domluvit, že teď třeba nějakou dobu chceš být co nejvíc s malou samostatně, abyste si zajely svůj režim a zvyky a naučily na sebe reagovat. Z jeho pohledu se to může zdát zvláštní, protože pro něj by byl pochopitelnější, kdybys chtěla mít někoho u sebe, kdo by Ti pomáhal. Ale žena po porodu to takhle prostě nemá. Nemusí to chápat, jen respektovat 🙂

werumka
31. srp 2016

@babuna Taky je dobré si domluvit, že když už se mu bude zdát, že jsi extrémně plačtivá nebo úzkostná, tak Ti to řekne a budete to řešit. Není to nic za co by ses měla stydět. Bylo toho na Tebe teď hodně 🙂

babuna
31. srp 2016

@werumka díky ... jo přesně to po něm chci - aby to jen respektoval, že to pochopí v to ani nedoufám :( ... vše zakončuje větou, že jsem jen naštvaná a podrážděná, že mě jeho rodiče mají rádi a že proto bych měla vše ,,chápat,, že oni mi chtějí jen pomoct ... nemám ráda vydírání tohohle kalibru ... pomoc budu potřebovat až bude malá větší a bude lítat a zlobit teď spí a je hodná ... navíc nerespektuje doporučení lékaře - ohledně procházek (obě můžem cca 20min denně dle počasí a jen večer až nejsou vedra) že to prý doktor ,,jen plácl,, .... atd... 20 minut nedodržíme to bych ani do obchodu nedošla (dnes musíme na větší nákup prostě oba a malou fakt nedám nikam na hlídání hold bude muset malá s námi) ... hormony mi dělají občas čáru přes rozpočet, tím že nekojím tak je to slabší, ale i tak ... na jednu stranu jsem proti tomu tlačení mě sdílení času s jeho rodiči (vadí mu že k moji mamce chci jet dobrovolně - jenže to je jiné je to moje mamka ne tchýně, která je hodná což o to)... jediný koho momentálně chci, aby byl se mnou je on, ale to on nevidí .... permanentně sedí u PC/telefonuje všem dokola nebo je v čudu ... :( .. prostě mi chybí takový ten kontakt no ... jemu asi taky, ale i možná žárlí trochu na malou, které se teď věnuji více.... nevím prostě ... snažím se abychom měli nějaký schůdný režim což nejde hned (i když dnes jsme spali od 22:30 do 6:30 🙂 bylo to fajn) 😀 ...snad se to umele ...

pe_ma
31. srp 2016

doctu a zareaguju pozdeji...jen sem si vsimla... @babuna muj k sestinedeli doatal krasnou radu v praci: kdyby te ted zabila, tak ji soud osvobodi, ptz je v sestinedeli! takze musis pocitat se vsim
timto se ridil, moje nalady bral nejak lip, brecela sem furt a trochu sme bojovali, ale on vzdy ustoupil a jen mi rekl, ze sem jeho hormonalne rozhozena sestinedelka, tak at je po mem...
drtim palce!

werumka
31. srp 2016

@pe_ma 😀 Dobrá rada nad zlato 😀

babuna
31. srp 2016

@werumka
@pe_ma díky teď jsem se od srdce zasmála 😀 ... mnooo . jako momentálně válčíme - jede příští týden na nějaké natáčení ( já tam měla být taky a ještě mít jako historik proslov no to by do padlo 😀 - ten sem měla mít už teď na legiovlaku ale odmítla jsem to) a jelikož jsem evidentně úplně mimo tak nesmím o víkendu zůstat sama doma a bude tudíž nutné aby mě hlídala jeho maminka u nich na chalupě ... tak to prrrr ... to teda ne ! .. beru azil u mojich rodičů a jestli mě bude srát zůstanu tam měsíc ! ... 😠

co mi to ke všemu dělá s cukrem asi ne třeba popisovat že ...

werumka
31. srp 2016

@babuna Oni to ti manželové taky nemaj jednoduchý (ted to vypadá, že se ho pořád zastávám 😀). Ale oni jsou hozený mezi takový dva pomyslný mlýnský kameny. Jedním jsi Ty (promiň 😀) a tím druhým jsou jeho rodiče, kteří ho delegují na to, aby jim zajistil kontakt s vnoučetem. Tebe nechtějí otravovat, tak chtějí, aby to vyřešil on. A on prostě neví, co má dělat. Ví, že Ty inklinuješ ke své rodině a mamce, což je v téhle situaci normální. Ale zároveň má za zády své rodiče (mámu), kteří ho trochu tlačí do toho, aby se s vnoučetem mohli vidět. Nabízejí pomoc, což se mu špatně odmítá, protože neví, jak by to odmítl, když sám nezná důvod 😀 Myslím, že je to celkem častá záležitost po porodu - tady na koníku se to objevuje docela často. Ale dej tomu čas, sedne si to 🙂

pe_ma
31. srp 2016

@werumka hele, já ani ten vlčí hlad neměla...já prostě byla zvyklá na minimum jídla
@terka_37 jj, pidi chlebíčky jsou super :D taky vždycky přikrajuju a odhad mít nikdy nebudu :D
@hanulkavelunka jsou to dia okurky a tím, že už nejsem těhotná, tak tak striktně už nedodržuju zákaz sladidel a v té okurce stejně bude minimum, v těhu sem si dávala normální, třeba 1, nebo 2 za týden, ono toho v té okurce, kterou opláchnu, moc nebude...
vidíš a mě dr řekl, že nikdy nesmím ubrat jídlo, že už to, co jím je na haně a měla bych jíst víc! a tuto dietu mi dal už před inzulinem a podle toho, jak mi na to reagoval cukr, tak podle toho se začal dávkovat inzulin a myslím, že holky na dietě tu jí poměrně stejně jako já na inzulinu
a cukrovkáři na inzulinu nehubnou díky inzulinu! mě dokonce můj dr řekl, že se mi to srovnalo a doporučuje mi přejít na léky, ptž dlouhodobé braní inzulinu spíš vede k přibírání a to u mě není žádoucí!
@batorijka super, že je to ok! jj, jt věda a je super, že se ti to upravilo 🙂
@hanulkavelunka a to, že dr nechce, at počítáš a vážíš mě teda přijde hodně zvláštní, ale o tvé dr si tu s Verčou myslíme svoje...ale jak už sem psala, je to všechno na tobě, jak se k tomu postavíš...my ti jen říkáme to, co má Verča ze své zkušenosti a načteno, já načteno, vyzkoušeno a potvrzeno od dr...
@hanulkavelunka :D nebyla to půl sklenice okurek! ale 4 malé chornikos :D a nektarinka byla asi trošku větší, než dovolených 70g, ale já si v tomto trochu po porodu upustila uzdu, když vím, že cukr mám ok...ono se to zdá a byly to 2 toustové chleby!
@hanulkavelunka my se nezlobíme...ty se na nás taky nezlob...my ti chceme pomoct a myslím, že holky tady potvrdí, že to vždycky Verča myslí dobře a hooodně holkám tu pomohla vyřešit cukr!
a ano, ten glykovaný cukr máš krásnej, ale ten odráží situaci za 2m zpětně, takže až se ti zhorší, tak už pojedeš třeba měsíc ve špatných hodnotách a měsíc v těhu je dlouhá doba!
@babuna aspon sem pobavila! :D
jt těžký a chlapi to prostě musí pobrat...drž se!

tilee
31. srp 2016

Ahoj holky,poprve se dnes merim glukometrem a jsem z toho vic nez rozpacita. Rano na lacno jsrm mela 6,0,po snidani 7,4,pred obedem 5,6,ale po obede 10,8. Na obed jsem mela brambory se pstruhem a s mrkvi. Vsechno jsem odvazila podle mnozstvi sacharidu podle letacku,co jsem dostala u doktora. Na obed tedy 60 g. Co delam spatne? Je te prilohy v mem pripade hodne? Nebo to muze udelat i to,ze jsem si sla po obede s dcerou lehnout? Dekuji za rady

simasla
31. srp 2016

Ahoj všichni, tak už vím hodnoty.
Takhle brzy v těhu jsou ty hodnoty OGTT fakt hrozný, je to možné, že při druhém těhu může být cukrovka hned od začátku, trošku mě to děsí.
Výsledky:
na lačno 6,48
hodinu po 11,23
2 hodiny po 7,44

Dostala jsem žádanku na diabetologii a asi půjdu do Podolí, kde jsem byla při těhotenství minulém, ale to jsem měla cukrovku až při testu cca 24 tt.
Měřím teď gklukoměrem co mi zůstal, ráno jsem měla 5,6. Jen už jsem zapomněla kolik má být hodinu po jídle?

tilee
31. srp 2016

@simasla me rekla doktorka na lacno do 5,3 a hodinu po jidle do 7,8

werumka
31. srp 2016

@simasla Jééjdamane a kterýho chytráka napadlo Ti ten roztok dát vypít při takový lačný? 🙄
V Podolí jsou na diabetologii moc dobří, určitě tam jdi. Zvlášť, pokud se tam chystáš i rodit 🙂
Hodinu po jídle má být 7,8.

werumka
31. srp 2016

@tilee Ahoj! On pohyb po jídle dokáže tu hodnotu docela dobře snížit. Je otázka, jak moc zrovna u Tebe, ale když si jdeš po hlavním jídle lehnout, tak pak bývá ta glykémie vyšší. V jídle chyba nebyla. Co si dáváš na druhou večeři?

simasla
31. srp 2016

@werumka no oni to posílají do laboratoře, takže lačnou před testem nevěděli, až pak vše najednou
A díky - do 7,8 se vejdu vždy, většinou 6,4-6,8
Akorát ta lačná ta mě normálně děsí, i minule jsem s tím měla problém.
Nejdřív jen dieta, pak metformin, pak jsem byla nemocná a měla antibiotika a tím se to strašně zhoršilo a skončila jsem na inzulínu na noc a stejně se lačná hodnota ne a ne srovnat, nakonec jsem rodila obra, naštěstí dítko bez problému s glykémií.
Teď když občas čtu, co může dělat vysoký cukr v prvním trimestru, tak mám trošku strach.

tilee
31. srp 2016

@werumka Mela jsem pulku rohliku vicezrnneho z lidlu se 2 platky syru. Moc nevim,jak to po obede udelat,davam spat dceru,mame uz takovy ritual. I ja jsem ted rada,ze si odpocinu. Tak mam zkusit zmensit prilohu nebo to na to nema vliv?

werumka
31. srp 2016

@simasla A v jaké laboratoři to dělali? Napiš, prosím, svou zkušenost sem, jestli budeš mít chvíli času: https://www.modrykonik.cz/forum/o-tehotenstvi/ogtt-zkusenosti-s-laboratoremi/

Nemoc s glykémií vždycky zacloumá, s tím se netrap. Strach neměj, jsi pod dohledem. Něco jiného by bylo, kdyby se to nedohalilo 😉 Někdo má holt tu lačnou problematickou, základ je upravit druhou večeři, což určitě víš. Kdyby to nepomáhalo, je lepší nasadit inzulín dřív, než se bude inzulínová rezistence zvyšovat. Ta pravděpodobnost opakování diabetu - pokud jsi měla inzulín a navíc vysokou lačnou - je bohužel dost vysoká. Nebereš třeba Utrogestan nebo jiné progesteronové pilule?

werumka
31. srp 2016

@tilee Můžeš zkusit dát jen 50g sacharidů ale méně ne. Určitě nesnižuj pod tuhle hranici. Pokud to nebude pomáhat, tak se dohodnete s lékařem na řešení 😉 Ta druhá večeře je sacharidově chudá, to by chtělo trochu navýšit. Ketony v moči si neměříš?

tilee
31. srp 2016

@werumka Nebo muze delat blbe i to, ze mrkev je sladka a brambory de facto taky? Nebo si treba rozdelit ten obed? Ketony si nemerim, k tomu mi nikdo nic nerekl. Mela jsem jednu hodnotu tesne nad hranici, tak nevim, jestli si doktorka rekla, ze bude stacit jen dieta? Moc jsem se k diete toho nedozvedela. Kazdopadne to zkousim treti den, dneska poprve merim (mam merit 2x tydne) a moc se mi teda nedari :( Tak uvidim, kdyztak si tam zavolam.

werumka
31. srp 2016

@tilee Ono to chvíli trvá, než to vychytáš. Dostala jsi do ruky nějaký jídelníček - s množstvím sacharidů?
Ta mrkev - myslím, že to nedělá. Pokud jsi jí normálně započítala do sacharidů, tak je to ok.
Na začátku se dává vždycky jen dieta a podle toho s vidí, jak na to glykémie reaguje. Zkus zapracovat na té druhé večeři - ta určuje hodnotu lačné a od té se zase často odpíchne i ta další glykémie.
Rozdělit to teoreticky můžeš zkusit. Ale nejdřív bych spíš vyzkoušela jiný druh příloh. Třeba Ti nesednou brambory, ale sedne Ti třeba rýže.

simasla
31. srp 2016

@werumka druhou večeři jsem nějak nevychytala ani v předchozím těhotenství, ať jsem zkoušela, co jsem zkoušela ranní hodnoty byly nakonec bez inzulínu vždy vyšší, pak inzulín a nakonec jsme pořád ten večerní inzulín zvyšovali a zvyšovali ale radost jsem z toho neměla. Utrogestan neberu, ale hold asi mám sklon k cukrovce celkově, velká nadváha, málo pohybu (na mateřské se synem je manžel a já zase v práci - ve velmi sedavé práci). Teď mám i trošku strach, aby se po těhu ta cukrovka ztratila. No možná dietou teď alespoň něco zhubnu, musím to brát pozitivně. Hlavně aby bylo mimčo v pořádku.

tilee
31. srp 2016

@werumka Dostala jsem jen vseobecny papir,kde je ze na obed ma byt 60 g sacharidu. A pak kolik sacharidu ma kazda surovina. Jinak jidelnicek zadny. Jj,mrkev jsem zapocitala. Asi to chce zkouset,dnes to bylo poprve,tak uvidime,jak se to bude vyvijet. Zkusim nejake tipy pohledat na netu. Zatim co jsem dnes vypozorovala,tak mi nejvic problem delaji ty hodnoty na lacno. Kazdopadne dekuji za info!

wwblackww
1. zář 2016

Tak uz se pomalu, ale jiste chystam do finise a prepadaji me cerne myslenky. Co kdyz se to po porodu nespravi. Jedine, co me drzelo, bylo to, ze je to jen docasne, ted uz se bojim...

werumka
1. zář 2016

@simasla Chápu, že máš strach, ale zase už nejdeš do neznámého a líp se Ti ta dieta zajede. Spíš asi po porodu bude potřeba nějaký pravidelný dozor - každý rok odběr glykémie, případně ogtt... Ale nepřemýšlela bych nad tím, že cukrovka zůstane. Přece jen v těhotenství je ta inzulínová rezistence veliká. A vhodnou stravou a životním stylem se zrovna cukrovce dá dobře předejít 🙂

werumka
1. zář 2016

@tilee To u těhotných bývá docela časté - problém s lačnou. Mnohdy mají třeba zvýšenou jen lačnou a zbytek dne je až do konce těhotenství v pořádku. Ještě zkoušej, určitě to vychytáš 🙂

hanka987
4. zář 2016

Holky, omlouvám se, že píšu až teď, ale v porodnici jsem internet úplně ignorovala a teď se zajíždíme doma. V pondělí se nám narodila Karolínka, po 11 hodinách od píchnutí vody. Vážila 3,67 kg, hodnotu glykémie měla 3,2 🙂. Ještě po porodu placenty jsem se dr. ptala, jestli je normální - prý ano, žádné známky stárnutí, vliv cukrovky na malou nulový, tak jsem měla obrovskou radost. Jela jsem do porodnice na lačno, ráno 5,1, v poledne 4,6 a hodinu před finále 5,5, takže tělo si to pohlídalo samo, na to, že jsem pila jen čistou vodu a neměla ani sousto 🙂. 3 hodiny po porodu mi hned přinesli teplou i studenou večeři pro diabetiky, ať si vyberu, na co mám chuť, sestřička mi tu teplou večeři ještě ohřála. Druhý den ráno teda lačná 7, ale myslím, že to bylo nevyspáním, hormony a tím vším. Měřila jsem se 3x denně a pak už všechny hodnoty i lačné ok, už si jedu ráno 4,8 a tak. Jinak dia dieta u nás v porodnici super, jídla dostatek a chutné, opravdu si nemůžu stěžovat. Tak doufám, že cukrovka zažehnána. Uvidím ale za 2 měsíce na kontrolním testu. A už jsem tedy zaprasila, doma jsem si dala ke snídani rohlík s máslem a medem 🙂.

pe_ma
4. zář 2016

@hanka987 gratulace!!!! a super, že se to srovnává 🙂 tak at vám to doma společně šlape 🙂

werumka
4. zář 2016

@hanka987 Gratuluju! To je krásný! Jen si dej, teď už med můžeš 🙂

terka_37
5. zář 2016

@hanka987 gratuluji a noc uzivejte!🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru