Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

anonymka331
6. říj 2016

@wwblackww fakt? Tak uvidime🙂 diky za nazor

werumka
6. říj 2016

@anonymka331 Ahoj, kdyz jsou ty glykémie zvýšené jen lehce, tak se často zkouší metformin (což je i glucophage). Jaké teď máš lačné? Předpokládám, že Ti to nasadili kvůli ní?

werumka
6. říj 2016

@kamste Ona spousta těch pocitů se dá dobře vsugerovat. Ne cíleně, ale spíš mimovolně. Jinak pokud si dáš něco sladkého, je slinivka nucená vyplavit velké množství inzulínu, po kterém pak zase glykémie rychle spadne a může to vyvolat pocitove podobné stavy, jako hypoglykémie. Ale to bývá časté spíš u ogtt, po běžném jídle ani ne...

anonymka331
6. říj 2016

@werumka jojo, kvuli lacne. Mela jsem ted jak kdy ale kolem 5.4 nebo 5.3 .... A ted jsem par dni nachlazena a byla 6.5, tak mi napsal prasky..

werumka
6. říj 2016

@anonymka331 To u nachlazení může být. Spíš si myslím, že bude potřeba počkat, až nemoc odezní. Nasazovat teď inzulín by bylo střílení na slepo vzhledem k nemoci. To je ten glucophage určitě lepší varianta.

kamste
7. říj 2016

@werumka ty návaly horka... jsem měla i předtím - jen jsem si to nedala do souvislosti s jídlem - až když mi řekli GDM a mohla jsem se změřit

kamste
7. říj 2016

@pe_ma tu kaši neznám - zkusím
k večeři mi jinak prošla stejná, jako dětem, pokud byla jáhlová nebo pohanková nebo z bulguru (jen místo cukru přidat jabko a mohly tam být klidně i rozinky)

werumka
7. říj 2016

@kamste To je zajímavé, ale ne nemožné. Přece jen tam dochází k většímu skoku glykémie.

kamste
11. říj 2016

máte zkušenosti s něčím z tohohle - má to upravovat činnost slinivky:
citrónová šťáva, jablečná šťáva
pampeliška, kopřiva, borůvkové listí - na čaj
bezinky, brusinky, borůvky
česnek, cibule, řeřicha
kurkuma, skořice, hřebíček, bobkový list
zelí - syrové i kysané
grapefruit

dík za info

eevvaa
11. říj 2016

ahojky, teď jsem se dozvěděla další výsledky odběrů a dlouhý cukr opět ok. takže mě to fakt akorát rozhodilo to IVF a ty hormony aspol. na začátku, držím dietu a vše je ok, nejím teda ve velkém buchty, koláče atd. spíše to doháním ovocem, ale stejnak se to drží jak má. tak mám velikou radost. už se těším po porodu na něco nezdravého, budou vánoce, cukroví mňam.

werumka
12. říj 2016

@eevvaa To jsem ráda, že se to nakonec takhle vyvrbilo 🙂 Vánoce už budou s cukrovím každopádně! 🙂 O to víc si je užiješ 🙂

werumka
12. říj 2016

@kamste Na mě tohle nikdy nefungovalo. Fakt vůbec. Ale možná pro diabetiky s poruchou glukozové tolerance by to nějaký efekt mít mohlo. Ale zázraky bych nečekala. Zvlášť ne v potravinách, které samy sacharidy obsahují- jablečná šťáva například.

hanka987
13. říj 2016

Ahoj holky, jak jste tu řešily kontrolní test po porodu při plném kojení - já dostala žádanku už před porodem s tím, že se mám po 2-3 měsících objednat. Můžu během testu kojit? Budu si muset sehnat hlídání, které bude jezdit s kočárkem, ale dvě hodiny test, plus cesta a vypravení se, malá mi doma nevydrží a budu muset nejspíš před posledním odběrem nakojit. Může to zkreslit výsledek?
A taky - máte někdo zkušenosti s vlivem plného kojení na hladinu cukru? V šestinedělí jsem se fakt nehlídala (jedla jsem, na co jsem měla chuť, snažila jsem se ale pravidelně, i když někdy to nevyšlo - vynechala jsem jídlo), najela jsem na pravidelný režim až tento týden. V šestinedělí jsem si párkrát změřila lačnou a nejvyšší byla 5,1. Včera jsem to jen tak zkusila a najednou 5,9 - dost mě to vyděsilo, je pravda, že to bylo 11 hodin od posledního jídla a mezi posledním jídlem a měřením jsem 3x kojila - mohlo to být ovlivněno? S každým kojením jsem v noci 3/4 - 1,5 hodiny vzhůru. Dnes kojeno 2x a po 8 hodinách od posledního jídla 5,6 - byl to poslední proužek, tak už se nemám čím měřit. Začínám si říkat, jestli mi cukrovka nezůstala, nebo náběh na ni ☹.

werumka
13. říj 2016

@hanka987 Ahoj! Já bych s testem počkala. Hormony, které pracují při plném kojení, mohou ovlivnit glykémii směrem nahoru. Naopak pokud nakojíš během testu, tak glykémie může zase bezprostředně po kojení klesnout.
Glykémie 5,9 po dlouhém lačnění a kojení není nic zvláštního. Nestresuj se tím 🙂 Navíc odchylka glukometru - v reálu jsi mohla mít klidně třeba 5,5.

dominika240
13. říj 2016

Ahojte, ja mám na ni jít taky, může mi někdo rict jak se provadi? Děkuji 🙂

werumka
13. říj 2016

@dominika240 Ahoj! Koukni sem: https://www.modrykonik.cz/jak-se-spravne-provad... všechno se tam dozvíš 🙂

eevvaa
13. říj 2016

@werumka no už vím i hodnoty, dlouhý cukr 40, takže hranice, ale posledních 6 týdnů bylo i náročných, hodně jsme trávili víkendy mimo domov a v týdnu pak mumraj, takže ta dieta nebyla až tak ok, a hodnotu cukru hodinu a půl po snídani 4,4 s tím, že jsem tam byla s malým s kočárkem, takže 15 min výprava + 15 min intenzivní chůze s kočárkem, tam jdu z kopce 🙂. a ty kritické týdny překonány, ne? teď už by to nahoru jít nemělo, i jak měřím jednou za týden, tak ty hodnoty hodinu po jídle sice povylezly´, ale vždy se vejdu do 7,7 🙂, už se fakt těším na cukroví, teď už to vydržím s ovocem, máme svoje jablka a hrušky 🙂

simasla
13. říj 2016

Ahoj holky, dnes jsem byla na 2 konzultaci na diabetologii. Jsem teprve 15tt a ranní glykemie tak nějak kolem limitu. Na můj glukoměr mi byla stanovena max. hodnota 5,3 a mně to kolísá, jednou 5,1, jednou 5,4, pak těch 5,3 prostě to lítá, ale 6 to ještě nikdy nebylo. Závěr, zatím ponechána dieta a příští kontrolu nejprve opět glykovaný hemoglobin. Ten jsem měla prý 37. Nevím jak ty hodnoty, ale je to hodně? Že si to chtějí nechat raději přeměřit za měsíc?

werumka
13. říj 2016

@eevvaa Tyhle týdny má obecně glykémie tendence stoupat. To trvá do 35. týdne, kdy se obvykle stabilizuje. Je dobré v těhle týdnech měřit častěji, než jednou týdně, aby byla možnost rychleji zareagovat (například rozložením snídaně, vynecháním některé potraviny apod.). Nevím, jak jsi na tom s proužky a zda máš možnost měřit častěji?
Ten glykovaný hemoglobin naznačuje, že tam dochází ke kolísání, tak abys měla přehled kde a kdy 🙂

werumka
13. říj 2016

@simasla Glykovaný hemoglobin je v normě - odběry jednou za měsíc jsou standardním postupem 🙂

pethaa
13. říj 2016

Holky ja mam tedy jen vypsané zadanky na oggt po porodu (3 a 6 měsíců) a tam jsou hranice nalacno 7 a po dvou hodinách 11

eevvaa
13. říj 2016

@werumka no já takhle čas od času změřím ze zvědavosti a i si to píšu, kolik po čem. Já mám doktorku švagrovou, takže si myslím, že proužky nebudou problém napsat 🙂. Hlavně o víkendu mám na to měření čas, v týdnu jsem ráno na malého sama a teď obvykle vstáváme až po sedmej hodině a než bych se dostala ke měření na lačno tak mi to vyleze, s tou je problém 🙂, ale to jsem minule měla taky a u malého jsem v tomhle týdnu měla ten dlouhý cukr 43, před tím bez diety, u mě se na to přišlo, že malý měl v 31. týdnu odhad váhy 2,5 kg, u malé zatím nevím, jdu na utz teprve ve středu.

eevvaa
13. říj 2016

@werumka a hlavně zpětně ten dlouhý cukr, opravdu teď byl záběr na psychiku těch 6 neděl zpět, bylo to náročné období formou stálého cestování a v týdnu honění se zvládnout vyprat, vyžehlit, vše dělám po večerech přes den nemám šanci s malým. za 4 týdny bude další odběr, tak uvidíme.

werumka
13. říj 2016

@eevvaa Jestli máš dostupné proužky, tak se zkus teď měřit častěji. V těchto týdnech to může stoupat velmi rychle. Zvlášť, když už máš takovou zkušenost... teda, kdo ten test minule dělal, že to neodhalili? Na další odběr se vykašli, teď je důležité ohlídat tyto následující tři týdny 😉 On ten stres a únava na glykémii vliv mají.

eevvaa
13. říj 2016

@werumka
@werumka u mě oggt minule bylo ok, stalo se to mezi 26 a 31. týdnem, tehdy malý strašně nabral, byli jsme v 26. týdnu na 3D vč.přeměření a to byly normální hodnoty :(, odpovídaly danému týdnu, pak byl hrozný skok.

werumka
13. říj 2016

@eevvaa Tyjo, to je fakt rychlý.. A ten test Ti tehdy dělali jak?

eevvaa
13. říj 2016

@werumka na lačno, to jsem výsledek nevěděla, pak jsem pila roztok a pak po dvou hodinách. je pravda, že tyto týdny byly v srpnu a dozrávaly nám ostružiny a já hodně pekla a toho pohybu moc nebylo, přeci jen teď při malém se moc nezastavím doteď, čas na odpočinek moc není, i když bych už měla začít odpočívat, zkracuje se mi čípek :(. Ale pohyb u cukrovky prospívá, takže je možné, že i tím ji mám zatím ok.

werumka
14. říj 2016

@eevvaa Tak to je dobře, že i když ten test byl udělanej špatně, tak že existuje ultrazvuk, který to zachytil 🙂 To je pravda, s dítětem už moc času na odpočívání není a procházky po jídle jsou taky častější 😀

lucienelka
17. říj 2016

Ahoj holky,

mela bych dotaz. Jsem v 7tt tehotenstvi a byla mi zjistena ciste nahodne tehu cukrovka. Najela jsem tedy na dietu,ale trapi me jedna vec a moc jsem se nikde nedocetla co s tim.Hodnoty po jidle mam max. do 6,5, takze si myslim,ze je to dobry,ale lacnou glykemii pred jidly nikdy na hodnotu 5,1 nedostanu ☹. Ranni lacnou mam vetsinou tak 5,7 a lacnou pred jidly 5,9 ☹. Nevim co s tim, kdyz hodnoty po jidlech jsou OK ☹.

werumka
17. říj 2016

@lucienelka Ahoj! Vyšší lačná má podklad v několika faktorech. V prvním trimestru vlivem nevolností ženy často málo jí, vyplavují se pak ketony, které zvyšují lačnou glykémii. Dále to v prvním trimestru může být i vliv léků - pokud třeba bereš utrogestan, nebo například nějakou formu kortikoidů.
Většinou pomáhá "pohrát" si s druhou večeří, abys přes noc nehladověla a lačná se tak nezvyšovala. Jak teď jíš?
Glykémie před jídly neřeš, tam nejsou limity jako pro lačnou - tam je důležité, aby hodinu po jídle ta glykémie nevyletěla nad 7,8 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru