Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
19. únor 2015

Schválně jsem teď zkoušela - vždycky po nás chtěli, abychom měřili po dvou hodinách (což možná souviselo s rychlostí nástupu inzulínu). Tak jsem teď zkusila změřit po hodině - 4,5. A po dvou (kdy jsem měla pocitově dojem, že mi glykémie leze nahoru): 4,2.

nicky27
19. únor 2015

@werumka ano prosím, krev byla ok, akorát v té moči mi to reagovalo. Někdy mám i po jídle 5,9. zrovna včera jsem měla teda po snídani 7,5, ale pak po obědě 5,9 a po večeři 5,7

werumka
19. únor 2015

@nicky27 Tak to ovšem není cukrovka 🙂 U těhotných se stává, že ledviny propouští cukr - což se objevuje na indikačním papírcích. Většinou se v té chvíli zkontroluje, zda nejde o cukrovku (provedením ogtt). Ale pokud se pomocí zátěžového testu vyloučí cukrovka, tak se jedná o jev, který s cukrovkou ani nesouvisí a po porodu mizí. Není to nic závažného. Je fajn, že Tě hlídají, ale cukrovka to na 99% není.
Tady máš přímo citaci z www.tehotenskacukrovka.cz:
"Jsou-li výsledky testu v normě, pak se nejedná o cukrovku a cukr v moči se hodnotí jako tzv. benigní glykosurie, která se neléčí, neboť se jedná o banální nález. Vyskytuje se u některých těhotných a po těhotenství cukr z moči opět mizí; u někoho je glykosurie vrozená, celoživotní. Příčinou je zjednodušeně řečeno „zvýšená propustnost“ ledvin pro glukózu a neznamená to žádné onemocnění ani žádné riziko do budoucna. Z toho je patrné, že ze samotného nálezu cukru v moči nelze konstatovat cukrovku, vždy je třeba vyšetřit hladinu cukru v krvi. Pokud byl u vás zátěžový test (OGTT) již proveden, záleží další postup na tom, jak dlouhá doba uplynula od provedení tohoto testu do doby, kdy se nově objevil cukr v moči. Pokud byl zátěžový test proveden před méně než dvěma týdny, není nutné jej opakovat. "

nicky27
19. únor 2015

@werumka moč si konotroluji 2 x denně a zatím je to ok ... měřím si to teď už každý 3.den ....

werumka
19. únor 2015

@nicky27 Po normálním jídle tam ten cukr nebude, ale když je tam větší sacharidová zátěž, tak se tam objeví. Jinak u cukrovky se cukr v moči objevuje až při hodnotách nad 10.

nicky27
19. únor 2015

@werumka tak uvidíme. Chci si vzít k večeři krupicovou kaši a v sobotu ke sváče koláč

fismarketa
19. únor 2015

Werumka jo budu rodit na Kladně a chodim na diabetologii k mudr. Nekvindove taky na kladne. Taky jsi z kladna? Kdyz si dam neco sladkeho musi to vždycky vyletet ta hodnota nadlimit? Kdyz jsem sineco dala a zmerila se za hodinu tak jsem mela max kolem 6

werumka
19. únor 2015

@fismarketa Jojo, taky z Kladna 🙂 Odkud?
Po sladkém to jednak vyletí rychleji než za tu hodinu a druhak většinou nad limit. Proto se může falešně zdát, že i po sladkém je hodnota po hodině ok. Jaký máš glukometr?

fismarketa
19. únor 2015

@werumka aha ☹ a ja si pořád říkala ze treba cukrovku nemam kdyz mi to po sladkem nevyletlo....porad se s tim nemůžu nejak smirit....mam Free style optimum neo. Z Krocehlav a ty?

werumka
19. únor 2015

@fismarketa To je dobry glukometr, to je fajn. Taky z Kročehlav.
V tomhle týdnu může to sladký ještě celkem projít. Ale po 20. týdnu se ty hodnoty začnou zvedat.

fismarketa
20. únor 2015

@werumka no to mi taky doktorka říkala že s postupem těhotenství se budou ty hodnoty zvedat. Mužů miminku ublížit když občas snim něco malého sladkého? Mam taky problém s ovocem vůbec nevím jak ho mam přepočítat na ty sacharidy. ...

makak21
20. únor 2015

Prosím Vás zkušenější... 🙂 cukr se v průběhu těhu zvedá a to až do konce? Nebo třeba jen do určitého týdne?

saraha1
20. únor 2015

@fismarketa zkus kaloricketabulky.cz ..tam najdes skoro vsechno do jednotlivych surovin az po hotovy pokrmy.

@makak21 pry do 25.tt se to ma zhorsovat, pak uz ustalit. Moje zkusenost, alespon podle mereni doma, ale je, ze zatim se mi od 24.tt nezhorsilo vuzbec nic. Snad naopak mam ten pocit.

saraha1
20. únor 2015

@makak21 promin, preklep..35.tt

makak21
20. únor 2015

@saraha1 Děkuju 🙂 taky jsem tenhle nazor slyšela. Pořád jsem pod limitama a jen mě zajímalo, jestli to taky někdo slyšel 🙂

erlif
20. únor 2015

@saraha1 tak jsem doma s chřipkou :( resp. jen mi teče z nosu, strašná rýma.. jinak mi je fajn... ale teda nic nejíst... nemlsat.. jak to zvládáš? 🙂)))

fismarketa
20. únor 2015

@saraha1 super dekuju. Dnes jsem mela nalacno 4, 4 a hodinu po snidani 4, 1 je to mozny takhle nizka hodnotapo jidle?

saraha1
20. únor 2015

@fismarketa myslim, ze je. werumka ti povi vic 🙂.

@erlif nezvladam..jestli myslis nemlsani 😀. A stou Milu mas pravdu, koukala jsem na to. Ohledne sacharidu je v poradku, ale jak rika werumka, tam je blbej ten cukr, rychle zvysuje tu glykemii, ale nekdy se neudrzim (denne) neco aldkyho dam 😀.

Holky, ja jsem nastvana,dneska jsem mela mit konecne kontrolu po 6 tydnech v dia poradne a jim nesel proud, takze celej barak zavrenej, mam se v pondeli objednat, coz znamena, ze nejdriv v patek pujdu zase, mozna jeste dyl, to vazne porodim driv 😀.

@makak21 slysela jsem to od ruznych lidi (cetla na forech), tak to zrejme tak bude, pak placenta starne, tajze uz nepordukuje tolik hormonu, tim padem se casto pomalu cukrovku s blizicim porodem lepsi, nekomu uplne vymizi par dni pred. Cetla jsem, jak jedna pani v sobotu s inzulinem teda mela hypoglykemii, vysadila inzulin, a stale nizkej cukr. V pondeli sla do dia poradny, mudr ji rekla, ze se zrejme blizi porod, ve stredu byl prcek na svete.

nicky27
20. únor 2015

@werumka tak myslíte, ze cukrovka to není? Omezila jsem sladke, tak jednou 2x si do týdne dam, ale jinak jsem to mezila

werumka
20. únor 2015

@fismarketa Pokud si dáš něco sladkého, je potřeba se po tom vždycky změřit. V tuhle dobu si myslím, že by to ještě nemělo dělat paseku, ale po 20. týdnu už to zřejmě procházet moc nebude.
Ty kalorické tabulky jsou fajn, všechno ovoce tam najdeš. Nejdřív je dobré vážit, pak už budeš umět odhadovat. Jinak ta hodnota po jídle v tomto týdnu těhotenství může být. Ale kontroluj si ketony, aby Ti pak kvůli nim nezačala glykémie stoupat. Kdyžtak přidej jídlo, pokud by byly přítomné.

@nicky27 Jsem si téměř jistá, že to cukrovka není. Chtělo by to změřit den s normální jídelní zátěží. A přitom zkoušet i cukr v moči. Pokud bude cukr v moči, ale glykémie normální, cukrovka to určitě není.

erlif
20. únor 2015

@saraha1 tak já zatím odolávám.. a snažím se jen sem tam uzobnout od Racia ty kukuřičné cornies (1 platek 4,4g sachar a z toho cukry 0,03), ještě že s tou mořskou solí mi chutnají 🙂 ale odpoledne asi bude horší.. znám se 🙂 Já se po té mile změřila a byla jsem v normě... po chlebu mi to vylítne víc... tak se tím uklidňuji... S tou diaporadnou, je to teda dost na hovno... já se musela smát, že mě na gyndu objednal až za měsíc a něco 24.3. a do poradny do nemocnice jdu na apríla.. tak si říkám, že to je dost pozdě.. že možná porodím dřív než se tam vůbec dostanu.. 😀 😀 a to mi nekdo říkal, že jako cukrovkářku si mě budou víc hlídat 😀 😀

nicky27
20. únor 2015

@werumka děkuji moc .... Když merim glukometrem, tak to mam do tech 7,8 ... Tedapokud jedním něco moc sladkého .... A moc zatím OK ...

werumka
20. únor 2015

@nicky27 Glukometry většinou měří spíš vyšší hodnoty. Pokud sníš něco víc sladkého a pořád je to na glukometru do 7,8, tak je to ok.

fismarketa
20. únor 2015

@werumka dekuju moc....a po tom sladkym se mam změřit taky po hodině nebo dřív? díky

werumka
20. únor 2015

@fismarketa Pokud máš dost proužků, zkusila bych po 30 minutách a pak po hodině.

nicky27
20. únor 2015

@werumka právě jak kdy, někdy mi to projde a někdy je toho asi moc a pak to litá. Jako třeba mi úly týden ráno k snídani 3 ks Vanocky a hned 8,8 ... Na zítra jsem si koupila dva balene tvarohove koláčky v bille ...

fismarketa
20. únor 2015

@werumka dobře zkusim to takhle změřit 🙂 dekuju

werumka
20. únor 2015

@nicky27 A nevíš jak Ti dopadl ten ogtt přesně?

suzik161
20. únor 2015

@werumka prosím tě, je možné, že stres a nevyspalost může ten ranní cukr zvednout? Dneska jsem nemohla v noci usnout a měla jsem obavy z utz a ranní cukr byl 6,1? A to jsem jedla vše jako den předtím, a to jsem měla předtím 5,0. Už se nějak ztrácím ☹

nicky27
20. únor 2015

@werumka ten ogtt krev pred podanim 4, 7 hodina po7, 9 dve hodony po 4, 2 a moc pred negativni a dve hodiny po c.3

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru