Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

elnika
3. srp 2014

@werumka jeste teda zkusim za pul hodky.Ve ctvrtek jsem prijela od diabetolozky a uz mam fuc 25 prouzku,budu muset koupit novy a setrit 🙂

nonnni
3. srp 2014

@werumka takze, co namerim do 6 mml/l mohu vicemene povazovat za smerodatne?

A pak to meri spis nahoru nebo dolu?

Ja si prave myslim, jestli tyto glukometry vubec nemeri smerem dolu, protoze kdyz jsem byla na zatezaku, tak mi odebrala krev na lacnou hodnotu a tu hodila i do nejakeho glukometru (nez to dala na rozbor) a pry uplne v poradku...no a pak z rozboru vylezlo 5,2...

@kaca08 tam me toto rekli jen v oblastni nemocnci, ale prebral si me doktor klasicky v soukrome praxi tady u nas, takze uvidim, s cim prijde on🙂

elnika
3. srp 2014

@nonnni ja uz mam 25 prouzku pryc a to jsem prijela od mudr ve ctvrtek a zitra mam merit cely den a dalsi den jen 4x na lacno pak po snidani,pak po obede a pak po hlavni veceri tak jsem zvedava.

werumka
3. srp 2014

@nonnni Ano, dá se říct, že do 6 mmol/l je to s minimální odchylkou (0,83%) myslim. Pak už ta odchylka začíná stoupat. Osobně mám spíš zkušenost, že glukometr dá na první dobrou vyšší číslo a pak třeba podruhé je schopný klidně o celé dvě jednotky shodit. Je samozřejmě dobré měřit až z druhé kapky krve.

nonnni
3. srp 2014

@werumka tak ja mam ted pored jidlem 4,3...jsem zvedava za hodinu...udelala jsem si krevety, tak to bude chvili trvat, nez je vyloupu🙂)))

elnika
3. srp 2014

@nonnni tak ja mam tesne pred 5,5 a rikala super 🙂 takze hlavne ze tak,at se to neprojevi hlavne pozdeji v tehu vice,jsem 27 tyden a ma strach ze to mpak bude stoupatv☹

werumka
3. srp 2014

@nonnni To je super hodnota. Je potřeba počítat s tím, že do 35. týdne se cukrovka zhoršuje. Co třeba projde teď, tak za měsíc projít nemusí. Je to normální a není potřeba se tím znepokojovat.

elnika
3. srp 2014

@werumka tak ted jsem se zmerila znovu je to presne 1,5 hodiny po tom sladkem a mam 6,9 z druhe kapky to je v pohode ne?

werumka
3. srp 2014

@elnika Ano, to je v pořádku.

elnika
3. srp 2014

@werumka dneska zkusim na vecu dat chlebik,trochu masla a muzu syr a zeleninu?A rano v sedm se zmerim,bude to 8 hodin po lacneni.

elnika
3. srp 2014

@werumka a kolik ma byt nejvice pred jidlem a po jidle do 7,8 ze?A jak casto se meris ty a kdy?

werumka
3. srp 2014

@elnika Ano, to bych udělala taky - krajíc chleba se sýrem, nebo šunkou, nějaká zelenina a ráno po 8 hodinách změřit.
Já to mám jináč, mám cukrovku 1 typu a tam jsou trošku jiné zákonitosti.

werumka
3. srp 2014

@elnika Jinak před jídlem po osmihodinovém lačnění je ideál do 5,1. Během dne před jídlem do 5,6.

elnika
3. srp 2014

@werumka jo takhle,takze horsi a prisnejsi pravidla ano? Kdyz me ted chyta hlad a mam jist az v sedm muzu si neco dat?

elnika
3. srp 2014

@werumka tak ja tim,ze se merim hodku a pul po jidle a pak tesne pred jidlem uz ne,jelikoz vim,ze mam nejvice tech 5,5.

werumka
3. srp 2014

@elnika Je to hlavně úplně jiná příčina - můj organismus vůbec neprodukuje inzulín. Ale zároveň nemá problém se vstřebáváním cukrů z krve. Což zase u těhotenské cukrovky problém je. Takže já sladké můžu - ve správném množství, ve správnou dobu. Ale zároveň mi může glykémie více kolísat.

werumka
3. srp 2014

@elnika Ideální je měřit před jídlem a hodinu po dojedení jídla. Nemíchat to spolu.

elnika
3. srp 2014

@werumka jo tak takze ted bych se mela zmerit pred dalsim jidlem a pak opet hodku po jidle a porad tak ano?Dekuji za radu 🙂 .

elnika
3. srp 2014

@werumka a hodku po jidle teda do 7,8 ano?

werumka
3. srp 2014

@elnika Ano, tak by to mělo být. Lépe se Ti ukáže ta křivka.
Ideální profil je: ráno před snídaní - hodinu po snídani - před obědem - hodinu po obědě - před večeří - hodinu po večeři.

werumka
3. srp 2014

@elnika ano, po jídle do 7,8.

elnika
3. srp 2014

@werumka dekuji jsi zlata 🙂 .Konecne nekdo kdo mi to vysvetlil.A jeste se zeptam v cem je lepsi to mereni z druhe kapky?

nonnni
3. srp 2014

@werumka no koukam, ze muj doktor mi to dost oklestil, kdyz si trva na tom, ze mezi jidly max 5,2 a po jidle max 7,3...jako uznal tu hranici 7,8, ale tam to pry videt nechce 😒

elnika
3. srp 2014

@nonnni tak moje mudr rekla,ze kdyz bude i 8 po jidle ze se nic nedeje,jelikoz glukometry nejsou presne 🙂

werumka
3. srp 2014

@nonnni Jak to myslel "mezi jídly"?On sice nemusí chtít vidět do 7,8, ale reálně se tomu po 30. týdnu nevyhneš. Je lepší vždy začínat na 7,3 a pak sklouznout k 7,8. Ale není možné chtít to pořád.

@elnika První kapka je sladší 🙂

elnika
3. srp 2014

@werumka aha dekuji 😀

elnika
3. srp 2014

@werumka a kdy ty cekas mimi?A co budete mit a uz nejake ditko mas?

nonnni
3. srp 2014

@werumka no treba mezi snidani a obedem svacim a presto chce tu "pred jidlem/obedem" hodnotu max do 5,2....tak nevim, zda to chce proste udrzovat co nejniz vedouc, ze bude hur (v utery zacinam 27.tyden), nebo si vytvoril sve tabulky a tam se me snazi zapasvat 😀

elnika
3. srp 2014

@werumka takze denne tak 10 prouzku vypotrebuji,ale jak si to vychytam bude stacit jen obcas. To tak?

nonnni
3. srp 2014

@elnika tak to zase me doktor rekl, ze mam merit jen lacnou rano a pak pri obede a veceri (jako pred a po)...ze svaciny a druhou veceri nepotrebuje vedet🙂 Takze 6 prouzku za den a mam merit jen 2 x tydne...ale to nevydrzim, takze zjistim, zda vydaji dalsi zasoby, nebo si proste koupim.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru