Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
14. črc 2016

@babuna joo, hypa na konci těhotenství. To bylo veselé. Ta pravá sranda pak ale začala po porodu, jsem furt cucala džus, aby mi glykémie nelitala dolů 🙂 a vypadá to, že bude porod dřív? Nebo se nic nechysta?

werumka
14. črc 2016

@alert už to brzy skončí 🙂 a máš inzulín i na jídlo?

hanka987
15. črc 2016

@werumka Ano, dr mi říkala, ať zkouším, co mi sedne, klidně i jen zeleninu, že každý to má jinak. Kozí kaše jsem objevila ve zdravé výživě, šla jsem pro kaše Nomina. Paní mi pak u kasy říkala, že s těmi kozími kašemi jsou dobré zkušenosti, když se začnou dávat i jako příkrmy (když mě viděla s bříškem). Jsou tedy mléčné - s kojeneckým kozím mlékem. Mají i svoje webovky kozikase.cz. Včera jsem měla tu s borůvkami a taky to dobře vyšlo i dobře to chutnalo, jen jsem si dala porci podle sacharidů. Jsou dražší, 225g stojí 120 Kč, ale koupila jsem si ji pro případné oživení. Mám rýžovou Nomina, vařím si pohankovou z loupané pohanky a ovesnou z ovesných vloček.

alert
15. črc 2016

@werumka no uvazovala, ze mi da i denni inzuliny, ale nakonec rekla dr ze uz to zvladneme bez toho. Dne5,7 rano tak snad uz to leze dolu... Jsem zvedava jestli me nechaji do terminu..

babuna
15. črc 2016

@werumka mno ty hypa to je fááákt mazec ... dnes zase v poledne cukr 8,2 - poobědvala jsem a dojela domů z obchodu a cukr (o necelé dvě hodinky později !) 2,8 :/ fuj mě vám lidi bylo blbě ... jinak prý můžeme rodit každý den a jestli to do konce měsíce donosím tak to bude ,,zázrak,, - že je tak narvaná dole, že to vypadá, že fakt půjde dřív a musím říct že už je to značně nepříjemné ... až mě to bolí jak mě boxuje do spodku :/ ... ještě říkal jednu zajimavost - že prý v momentě odstřihnutí pupečníku dochází u diabetiček do 10 minut k prudkému poklesu cukru a i k hypoškám ... které se pak mohou držet i déle a celé se to rozhází všemi směry že ....

taky se mi povedlo sehnat porodnické vložky - v albertu za 40kč/20ks 🙂 tak mám už vše ... uf jen to zvládnout ... 🙂 taky jsme už dostěhovaní 🙂

Teď mi pan dr. na dia řekl ať zkouším - změřit si cukr před jídlem - poslat si bolus a tak 10 - 15minut čekat a pomalu si nachystat jídlo - aby mi cukr nelítal tak nahoru a pak prudce dolů - je fakt, že to hodně pomáhá vyrovnalo se to ale jsou dny kdy to prostě nejde (třeba v restauraci, ve městě nebo tak) a je to fakt znát. Mám Novorapid a ten má reakční dobu až po 15 - 30minutách od aplikace a pak se drží třeba 1,5h ... takže pěkně jím ,,po francouzsku,, pěkně pomalu ... 🙂

werumka
15. črc 2016

@babuna Já to měla stejně. Když jsem do sebe to jídlo kopla rychle, tak pak glykémie po dvou hodinách prudce klesla. Z takovyho poklesu je mi vždycky blivno, což je zajímavý. O tom pupecniku jsem to nevěděla, jen o tom, že když přestane fungovat placenta, tak to prakticky hned letí dolů. Což je asi ten moment prestrizeni. Ale jinak jsem žádný takový extra náhlý pokles neměla. Jak jsem měla tu infúzi, tak se to tím vykrylo.

annna79
15. črc 2016

By mě zajímalo jestli při porodu není nízko cukr.Je to přeci jenom zátěž.Jestli bych mohla třeba pít při bolestech džus.abych tam neomdlela.Kamarádka omdlela přímo u porodu.taky měla cukrovku.

alert
15. črc 2016

@annna79 picham si inzulin a bylo mi ted dr receno ze s prvni kontrakci se na to mam vyprdnout ze lepsi vyssi cukr nez hypo pri porodu a pro miminko je ten zaver uz stejne takovy mazec (adrenalin apod) ze nejaky ten zvyseny cukrik uz nehraje roli. Do porodnice sebou uz vubec nemam inzulin tahat. V minulem tehotenstvi jsem byla jen na diete ale jidlo a piti mi pri porodu nikdo nenabizel a ja se ani neptala teda. Takze jsme musela mit pekne nizky cukr, protoze jsem nejedla a nepila cca 18 hodin, ale neomdlela jsem jen mi bylo na zvraceni ale nebylo co blinkat...😉

koncita
15. črc 2016

@alert prosimte a jak to bylo po prvním porodu - víš jaký jsi měla cukr? Je fakt pravda, že cukrovka hned zmizí? Resp.za jak dlouho po porodu jsi se prvně změřila nebo jak to prostě bylo?

werumka
15. črc 2016

@annna79 klidně džus, hroznový cukr... To už se i GDM neřeší - jak psala @alert.
Jinak při porodu vytváří zásobní cukry játra. Z toho pak může být člověku na zvracení, pokud to trvá déle. Ale do hypa nespadnes.

alert
15. črc 2016

@koncita glukometr jsem sebou v porodnici nemela a pri porodu me nemerili ani nekontrolovali nebo o tom nevim. Po narozeni merili ale hned cukr mimcu a hlasili mi, ze to ma super ukazkove.. Me pak merili jeden cely den glykemicky profil sestry a pak me pustili teprve domu. To byl podle me 4.den po porodu. Dietni stravu mi zrusili hned v den porodu. A ten 4.den kdy to teda i u me zkontrolovali tak zkonstatovali, ze jsme zdravy clovek a muzu domu😉. Snad to bude zase tak...

terka_37
15. črc 2016

@alert To zní tak lákavě! Nechci to těhotenství popohánět, teď je to takový pěkný...Ale už aby to bylo🙂

alert
15. črc 2016

Me to povidej, uz aby to bylo. Vim ze me ceka vyvolavani uz pred terminem jen nevim kdy, jak.. Nervozita stoupa, bricho roste do obrich rozmeru, zada boli jak po padu z letadla, cukr si dela co chce a dcera nechape proc si jako nechci cely den hrat a hopsat kolem ni... Takze porodum zdar😀

vejik85
15. črc 2016

Holky, tak já dostávala glukozu i inzulín na jipce 1.den po porodu. Pak jsem na šestinedělí dostávala dietu, ale inzulín už ne a 2. a 3. den mi měřili profily. Poslední den jsem byla na své diabetologii, kde řekli, že je to ok, vypsali mi jen žádanku na jedny testy za 6měsíců a šla jsem s malou domů 🙂

pe_ma
15. črc 2016

@babuna taky mam novorapid a pichala sem cele tehu 15min pred jidlem ;)

ad cukr u porodu...cca 2hod pred Tonikovym narozenim, kdy mi zacinaly ty spravne kontrakce sem mela cukr 5,9...5 hod po snidani, tedy poslednim jidle a 45 po narozeni sem mela 11,1 a za dalsi hodinu 12,2, po veceri 10...kapacku sem nemela a inzulin pichla pred snidani a pak sem mela po porodu obed s inzulinem a po nem bylo tech 12, jedtli si to dobre pamatuju...

koncita
15. črc 2016

@alert tak to zní pěkně, hezký světlo na konci tunelu 😀

annna79
15. črc 2016

@alert tak to jsme na tom stejně.Třetí den mi bolela hlava, až k večeru to přestalo.Bolí mně třísla, kyčle , kříž a nejvíce v noci jak se otáčím ze strany na stranu.
Už bych klidně porodila.A dala si něco jiného k jídlu než brambory.Já snad už zapomněla jak se dělají omáčky a knedlíky a jak to chutná už taky pomalu nevím 🙂
Dostala jsem bombošku od linde a hned zabalila do tašky do porodnice. Bude se hodit 🙂

hanka987
16. črc 2016

Holky, dnes lačná 5,1 - k večeři byla kozí kaše s jablky a švestkami. Konečně jsem aspoň na hranici limitu 🙂.

alert
16. črc 2016

Moje dnesni lacna 7,1. Jsme zvedava co mi na to dr ve stredu rekne.. Ale ja uz ani nemam silu se nejak premahat ani v mereni ani v tom jidle. Uz toho mam tak nejak vseho plny zuby... Musim ale vydrzeeeeet!! Ach jo...

wwblackww
16. črc 2016

@alert ja uz taky nevim, co jeste vic udelat... clovek se snazi a pak je to stejne spatny ☹

werumka
16. črc 2016

@alert Upřímně, nejhorší a nejvíc demotivujici je stav, kdy děláš vsechno možný, klidně by ses i postavila na hlavu, ale výsledek žádný. To pak fakt vůle k držení diety není... Ketony v moči ráno nemáš?

alert
16. črc 2016

@werumka ketony zatim nemerim, ani mi nikdo nerekl, ze bych mela. Nosim moc jen do poradny a tam krom prekyseleni organismu, ktere pry nevadi nikdo nic nenamita... Uz me to taaaak neba. Ale je mi jasne, ze muze byt i hur.. Tak se musim vzchopit... Diky

alert
18. črc 2016

Dle UTZ malej pribral za 6 dni 450g. Odhadni vaha dnes 3150 g a do terminu mesic. Mam strach ze jsem prckovi ublizila svou neduslednosti. Uz nemam silu na nic. Dnes jsme byla po poradne totalne demotivovana k cemukoliv a vzteky jsem poobedvala Magnum. Je mi ze sebe do place. Uplne se stydim jit ve stredu na diabetologii a radsi uz se ani nemerim. Stejne je to houby platny.. Ja uz to chci mit za sebou. Prcek se doted predbihal jen o 2 dny a najednou skok a je pry o 14 dni vetsi nez by mel byt.. Holky drzte se a neklesejte na mysli jako ja!!

wwblackww
18. črc 2016

@alert Jak já tě chápu... Fakt na to pořád myslet, jak jíst, aby vše bylo v pohodě a pak ranní glykémie někde ve výšinách, to mám hned od rána náladu na bodu mrazu. Musím na to pořád myslet a tím pádem se mi to strašně táhne ☹ A občas náladu se na všechno vykašlat a sníst celou čokoládu, ale zatím jsem to ustála... Chtěla jsem ještě druhé mimčo, ale nějak to dloooouho nehrozí, leda až tohle všechno zapomenu. A to jen tak nebude...

vejik85
18. črc 2016

@alert
@wwblackww Holky, nebojte, mám 13 dní po porodu a už mám zapomenuto 😉 a to jsem na tom byla fakt stejně jako vy! Máte inzulín? Já měla prášky i inzulín, pořád jsme zvyšovaly dávky a uklidnilo se to opravdu až skoro na konci... Po porodu je vše pryč a jako bonus už teď mám nižší váhu než před těhotenstvím 😊 držte se!

werumka
18. črc 2016

@alert Víš co, ten noční inzulín prostě jídlo neutáhne. Ten na to není určený. A není cestou šponovat noční a nedat inzulín na jídlo, který by Ti ulevil. Najednou by byly glykémie po jídle ok a Ty by ses uklidnila. Nechápu, proč Ti ho nedají... s tímhle ještě fungovat měsíc, tak mi šíbne. Ten nárůst hmotnosti je způsobený právě těmi většími skoky mezi hodnotou před jídlem a po jídle. A je to úplně zbytečné. Vůbec se neboj na diabetologii jít. Prostě jim vysvětli situaci a ať nasadí adekvátní léčbu, protože tohle je prostě na hlavu ☹

wwblackww
18. črc 2016

@vejik85 Taky mám inzulin i prášky, den vždycky ukočíruju dietou, ale tu ranní mám pořád špatnou a pořád navyšuju jednotky, do toho gynekolog zase plaší, že teď je důležité mít cukr v pohodě, aby malý moc nepřibíral... Takový tlak a strach, aby bylo vše v pohodě.. No za chvíli budu mít před porodem předtěhotenskou váhu 🙂

wwblackww
18. črc 2016

@vejik85 A prášky sis dávala po první nebo po druhé večeři?

hanka987
19. črc 2016

@alert Myslím na Tebe, určitě se zítra s dr. dohodnete na postupu, aby Tě to uklidnilo. Já ty svoje dvě lačné 5,9, a 5,7 taky obrečela, pak mě hodně uklidnil gynekolog, že miminko je v pořádku, že jsem asi hodně poctivá, od té návštěvy najednou lačná 5,2, i mi to kleslo na 5,1. Včera jsem si poprvé za 6 týdnů dala k první večeři jako přílohu těstoviny (na váhu samozřejmě) a po 3 hodinách 6,3 a ráno 5,7 (druhá večeře byla stejná jako každý den), tak nevím, jestli to je těmi těstovinami, nebo něčím jiným, každopádně si je už nedám.
Vím, že to sem moc nepatří, ale strašně mě štve, jak my se tady snažíme, jsme z toho špatné, počítáme, vážíme, a pak mám příbuzného, který má v 55 letech 20 let cukrovku II. typu, 130 kg, pokaždé nadává na doktorku, jak mu zase vynadala, ale každý večer si dá 8-10 piv.

marky_d
19. črc 2016

Ahoj holky, kdysi jsem sem obcas taky pisla....takze taky jsem mela tehu cukrovku a pichala jsem si nocni inzulin (16jednotek)...nas maly se narodil pred 10ti tydny a mel 51cm a 3650g. Takze celkem ok. Horsi byl teda porod,kdy pri cukrovce musi deti do terminu ven. Rodila jsem u Apolinare a peklo...4dny vyvolavacky a nakonec akutni cisar. Tam uz v zivote rodit nebudu. Nehlede na to, muj lekar mi potom rekl,ze uz i tak melo byt mimco vytazene o tyden driv,ze nechape nechat to na posledni chvili a jeste me takhle potrapit 😣 takze se cukrovkou netrapte....ja se drzela vzdy cely tyden a pak si obcas zobla o vikendu. Zdrave miminko za to stoji se trochu omezit. Za to ted mam problem neprasit, kdyz je clovek utahant a dojida energii 😀😀😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru