Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

hanulkavelunka
26. srp 2016

@werumka dotaz kamaradky zjistenj tehu cukrovka v po a ma si merit kazdy den.
Dnes mi napsala.:
Ahoj,jsem z toho debil,vcera hodnoty bajecne,pred veceri 5,4 dve hod po veceri 5,2 a to jsem se nadlabla k prasknuti,tak si rikam ze se rano urcite dostanu po 5 ale vecer v 9 jsme sedeli venku a ja si dala 2 rajcata,rikam si,zeleninu muzu kdykoli a podrz se dnes rano lacna 6!!!!!!! Jako proc??????? Jak je to mozne???????

Veru,to ty 2 rajcata zvedly ten cukr??? V cem je problem? Diky.

pexi
26. srp 2016

@werumka no, mluvili tam něco o pojišťovnách. Prostě to beru, jak to je.
@hanulkavelunka je dobré, že jsi dostala aspoň nějaké, já nic.... glykovaný hemoglobin mi měřili jen při první návštěvě a číslo jsem žádné nedostala, prý byl v pořádku. Hodnoty mívám jak kdy, nejčastěji v normě, měřím tedy jen na lačno a po jídlech, před jídly ne. Asi méně typicky jsem měla vyšší párkrát po večeři. Došla jsem k tomu, že je to asi tím, že po večeři už nemám tolik pohybu, tak to zkusím napravit a uvidíme. Jinak pečivo jsem nevysazovala jen sladkosti a hlavně jsem omezila ovoce....hold půl kila meruněk na posezení si dám asi až příští léto 😀
Jinak k druhé večeři mi doporučovali jíst něco s dlouhými cukry, ne jen zeleninu nebo ovoce. takže klidně i zeleninu, ale ještě něco k tomu.

werumka
26. srp 2016

@hanulkavelunka Problém je, že zelenina Ti sacharidove nepokryje noc, takže si játra musí vyrábět cukr k ránu samy. Je to hormonální záležitost. Ať si dá druhou večeři, kde budou sacharidy - pečivo, mléčný výrobek. Dohromady 20-30g sacharidů. Pak lačná spadne. Je potřeba to zkoušet, co jí na druhou večeři sedne. Ale ať jí nevynechava, jinak ji to k ránu poletí nahoru 🙂

hanulkavelunka
26. srp 2016

@pexi ja mam klidovy rezim takze jen polehavam a cukr je ok pohybem to nebude

@werumka diky vyridim😉 pekny den

werumka
26. srp 2016

@pexi Tomuhle se pro změnu říká fenomén stmívání 🙂 že večer glykémie lezou. Je to zase hormonální záležitost. Pokud to není nad normu stabilně po večeři, tak to neres. Pokud by to stabilne po večeři skákalo, dá se nasadit inzulín na jídlo. Uvidíš 😉

bajarys
26. srp 2016

@werumka napadlo mě to, ale pak jsem to zapomněla udělat, zkusím při dalším odběru. Glukometr rád zkresluje, takže by mě to i zajímalo 🙂

werumka
26. srp 2016

@bajarys zkus 🙂 ono to taky může být tím, že když se zmeris doma a pak teprve jedes na odber, tak už pak ta glykémie může být nižší. Tak pak napis, jak dopadl test číslo dvě 🙂

hanka987
26. srp 2016

@bajarys Mně i dr. na ty moje lehce zvýšené lačné řekla, že tam je zkreslení glukometru a že glukometr většinou přidává, ať to tolik neřeším.

Jinak pokud se prtě nerozhoupe samo, tak mám v pondělí v 7 nástup, správně na lačno, ale jako diabetik jsme se dohodli, že si tak v 5 udělám ovesnou kaši, abych pak dlouho vydržela 🙂.

hanulkavelunka
26. srp 2016

@werumka vadi moc kdyz ty jatra tvori samy cukr
Pry ji bylo dobre veceri mela bohatou cele baleni kukuricnych chlebicku se syrama,sunkama a cervene papriky a byla k prasknuti a za 2 hod si dala ty 2 velke rajcatka.
Co mlecneho muze k 2.veceri?? Jen mleko nebo bily jopurt?
Kamaradka moc dekuje,nechce se registrovat na Mk

bajarys
26. srp 2016

@hanka987 budu držet palce a těšit se na "výsledek" 🙂

werumka
26. srp 2016

@hanulkavelunka Balení kukuricnych chlebicku ji sice zasyti, ale sacharidove to nestačí. To je taky duvod, proč měla po jídle glykémii nižší, než před jídlem. Aby to pokrylo večeři, musela by jich sníst deset 😉 pak místo toho, aby si dala sacharidy ke druhé večeři, di dala zase bez sacharidove rajče. Takže ten vzestup ráno byl s největší pravděpodobností z hladovění. Ať zkusí chleba třeba s lucinou, šunkou.

terka_37
26. srp 2016

@hanulkavelunka Mě třeba pohyb snižuje hodnoty poměrně znatelně🙂 Taky jsem si mohla před 20.týdnem po 60g sacharidů obědě lehnout a za hodinu byla glymča třeba 5,5. Dlouho se to takhle drželo, vlastně skoro až do týdne 30. Ale třeba teď už je hodně znát, jestli jdu po jídle na hodinu na procházku nebo si lehnu. V případě nicnedělání je po stejné večeři třeba i 7 s pohybem třeba 5,9. A celkově jsou už ty pojídlové glykémie vyšší, než byly celou dobu. Tělo už je prostě "líné"😉

terka_37
26. srp 2016

@hanka987 Jéé, tak držim palce, ať vše probíhá co nejlépe a těším se na info o miminku🙂

hanulkavelunka
26. srp 2016

@werumka diky

pexi
26. srp 2016

@werumka díky, už jsem si myslela, že to mám zas něco, co nikdy nikdo nemívá :D stabilně to není, je vyšší, ale nad normu jen občasně. Dr mi poradila, že je možné večeři rozdělit a část přesunout do druhé večeře. Doteď jsem druhou večeři mívala jen občasně, když jsem měla hlad. Tak zkusím i to.
@hanulkavelunka to máš náročné, já jsem moc ráda, že mě tohle potkalo jen na začátku a teď zatím v pohodě. Nejsem žádný velký sportovec, ale přece jen mám pohyb ráda. Ještěže máme vidinu, že se ledacos po porodu upraví 🙂

hanulkavelunka
26. srp 2016

@pexi ted uz jsem 7tt bez krvaceni a vse je ok jen mi dr doporucil klidovy rezim a zakaz i rizeni auta ale uz jsem byla na mensi prochazce ale strach je porad krvaceni na kapackach v 9 a 11tt a to masivni ale je to zamnou.Diky Bohu.

werumka
26. srp 2016

@pexi Můžeš to zkusit rozdělit, mohlo by to pomoct. Možná bych spíš udělala to dělení stejně, jako u snídaně. Tj. polovinu sníst a za hodinu druhou půlku. S druhou večeří bych to nepárovala. Tu dala až pak (třeba za dvě hodiny).

arianne
28. srp 2016

Ahoj zeny, rada bych poprosila o radu vas zkusenejsi.Ted jsem si tyden merila glukometrem hladinu 4x denne-rano na lacno a pak 1hod po kazdem jidle...Na lacno mam cukr mezi 3,9 - 4,6, po jidle mi nestoupa nad 6,5... Snazim se dodrzovat nejake zasady, ale na diety jsem nikdy nebyla, takze jsem se zbavila akorat cukrovinek a jasne, nedam si k obedu palacinky nebo sladky knedliky, ale ze bych si jidlo vylozene vazila nebo tak, k tomu jsem se nejak nedopracovala...naopak k svacince obcas zhresim nejakym kolackem (rozpulim si ho treba po hodine) a hodnoty jsou porad ok...Ve ctvrtek budu volat hodnoty do dia poradny, mate nekdo predstavu, co me pak ceka? Dekuju 🙂

werumka
28. srp 2016

@arianne ahoj! Ty hodnoty jsou v pořádku. Ještě nejsi ve 30. týdnu a do té doby jsou glykémie často stabilní i bez přísnější diety. Jak Ti cukrovku diagnostikovali?

arianne
28. srp 2016

@werumka pri ogtt jsem mela vyssi hodnotu po 2 hodinach, na lacno a po hodine byla v poradku...ale po 2 hodinach jsem mela asi 8,8, takze me dr hned nahnal do poradny a tam jsem vyfasla glukometr s instruktazi, co jist a jak...pritom mi prijde, ze jim uplne stejne jako predtim, ovoce s jogurtem k snidani atd...

werumka
28. srp 2016

@arianne Ona v těchto týdnech projde glykemicky spousta věcí 🙂 ale hlídaná jsi pro to, že s přelomem 30. týdne se to může téměř ze dne na den zlomit. Pro to je lepší najet na ten doporučený jídelníček hned. V tom je třeba obsažené i to, že by sis měla rozvrhnout příjem sacharidů a "nehladovela", protože to v konečném důsledku taky pak vede ke zvýšení glykémie 😉

hanulkavelunka
28. srp 2016

@werumka Veru co kdyz je cely den zle od zaludku a tesko
Nejim od obeda,je mi tezko od zaludku
Ani nemerim cukr

hanulkavelunka
28. srp 2016

@arianne taky jsem uvizla v DiaPor a mam hodnoty ok
Ale budou nas hlidat do porodu.

werumka
28. srp 2016

@hanulkavelunka Někdy to tak je. Pokud nemáš inzulín z venku, tak si tělo přechodně poradí. Uvidíš, co zítra 😉

arianne
28. srp 2016

@werumka Diky, diky, konecne mi to nekdo rekl poradne 🙂

werumka
28. srp 2016

@arianne není zač 🙂

anonymka331
29. srp 2016

Holky at se najim ve 21h a jdu spat, nebo o pulnoci a vstavam v 6h, mam porad lacne hodnoty 5.6-5.9.... Uz nevim co s tim, mam depky a stresuju se... Mate nekdo jeste nejakou radu jak tu lacnou snizit? :(

terka_37
29. srp 2016

@anonymka331 Ahoj. A co si k druhé véče dáváš?

tedinka
29. srp 2016

Ahoj, moc se omlouvám, že se ozývám až teď, ale bojuji s počítačem, který vede 12:0 😀 I teď mi přes něj běhají duhové čárky, takže se omlouvám za překlepy 😀 Po samoodběrech jsem měla výsledky nalačno byly 4,1 a po jídlech jsem nepřekročila 5,5 ... tak mi doktorka dovolila jeden banán, tak jsme si s přítelem dali napůl nanukáč jako odměnu 😀 ...ve středu budu opět odebírat a v pátek uvidím další výsledky ... a musím přiznat, že poslední týden hřeším a hřeším ... chi ...tak uvidíme 😉

wwblackww
29. srp 2016

@anonymka331 At jsem chtela, jak jsem chtela, ja nikdy nicim tu lacnou neovlivnila... Az dlouhy inzulin zabral, sice take az za dyl, ale uz nejsem kazde rano v nervech, co na me z glukometru zas vyskoci za silene cislo 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru