Těhotenství a porod s nemocí Crohn. Jak proběhli?

monag
29. zář 2006

ahoj budoucí maminy nebo už maminy, je tu některá, která otěhotněla či porodila s nemocí Crohn? Jaký byl průběh a při jakých dávkách jste to zvládly? Děkuji za informace.

misisule
10. srp 2016

Ahoj holky, také se k vám přidávám. Crohna mi zjistili před třemi lety, půl roku po narození syna. Chvíli mi trvalo pochopit vážnost nemoci a nutnost léků, ale nakonec se podařilo dostat nemoc do remise a zůstat jen na imuranu 125mg denně. Teď mám 12 dní do porodu druhého dítěte a celé těhotenství bylo v klidu, tak doufám, že zvládneme stejně dobře i porod a období potom. Moje doktorka na gastru říkala, že můžu čekat dřívější porod a nižší porodní váhu, ale odhady zatím ukazují na velkou slečnu 🙂. Kojení s imuranem je prý možné, ale závisí na posouzení pediatra dle stavu dítěte, naše doktorka se k tomu staví zatím pozitivně 🙂.

makkanka
12. srp 2016

@kattherinne Užijte si dovču a crohna hoď za hlavu 🙂

makkanka
12. srp 2016

@misisule Ahojky, děkujeme za info. A moc držím palce, ať to s dcerunkou všechno klapne a jste brzo doma 🙂 Mě to čeká za necelé dva měsíce. Taky jsem celé těhu na imuranu a budu s ním i kojit, prý by to neměl být problém, tak snad nebude. Jinak já měla minulé těhu, taky bez komplikací, ty přišly bohužel po porodu (rodila sem akutně císařem), tak jsem si kvůli crohnovi trochu déle poležela v porodnici,ale zvládli jsme to. Mě teda nikdo s nízkou porodní váhou kvůli crohnovi nestrašil, a taky měl první synek skoro 4 kilča a teď to vypadá na stejného macka 🙂 Uživej poslední dny s pupíkem a moc držím palce.

kattherinne
27. zář 2016

Ahojky všem, tak se hlásím po včerejší koloskopii, která dopadla více než skvěle, těhotenství mám povolené, tak ted ještě aby se podařilo...🙂 Akorát mám menší tušení, jestli se už nepodařilo...Nevím no, možná mám jen zvláštní pocity, testy jsem si dělala už před koloskopií, abych věděla a byly negativní...Hlavně doufám, že by ta koloskopie nějak neublížila, co myslíte? Díky všem a držte mi palce..😉

makkanka
30. zář 2016

@kattherinne Tak to jsou skvělé zprávy, to Ti moc přeju 🙂 Jinak, co se týče kolono a těhotenství, nemyslím si, že přímo to vyšetření by mohlo nějak ublížit miminku, spíš bych se bála těch analgetik, co při kolono většinou dávají.. ale vím prd, jen tipuju.. Držím palce, ať je vše ok 😉 Dej vědět.

janagm
30. zář 2016

@kattherinne já jsem byla na kolono také úplně na začátku těhotenství. Test ještě nemohl ani nic ukázat, ale měla jsem už tušení, tak jsem jim tam rovnou řekla, že jsem možná těhotná a tak raději nechci žádné analgetika, ale sestřička tehdy říkala, že kdyby se to nedalo vydržet, tak mi něco dají,že to neublíží.

puutalo
30. zář 2016

Také mám Crohna, hlásím to od začátku u každého doktora a zatím to nikdo neřešil. Ani nemám speciální péči. Léky neberu už dlouho, zůstávám sledovaná. Jen jsem stresař, minulý týden jsem skončila s krvácením z pochvy v nemocnici. Vyděsila jsem se natolik, že mi do rána tekla krev i ze střev. Chtějí mě poslat na rizikové, tak uvidíme, jak se to vyvine.

kattherinne
30. zář 2016

@makkanka díky moc a co ty? Už se ti to krátí vid? Cítíš se dobře? Myslím na tebe a držím palečky...🙂

kattherinne
30. zář 2016

@janagm já jsem jim nic neříkala, neb test vyšel negativní a stále negativní je...:( A to mám už týden spoždění, tak nevím, co to je, asi se mi nějak přeházel cyklus po dovče...

kattherinne
30. zář 2016

@puutalo Ahojky, já byla s prvním těhotenstvím na rizikovém od začátku 4.měsíce, celé těhotenství jsem měla v pohodě, žádné problémy, tak doufám, že až se zadaří po druhé, bude to taky tak...🙂 Naordinuj si nějaké relaxace, nemá to smysl se stresovat...😉 Mysli na to mimčo, co máš v bříšku, to stres hodně ovlivnuje...Držím palce, at je vše ok až do konce...🙂

puutalo
30. zář 2016

@kattherinne Ahoj. Díky za povzbuzení. Nedokážu si představit, co bych celé dny dělala :( Když jsem byla vloni kvůli Crohnovi dva měsíce na neschopence, udělala jsem nové vchodové dveře do bytu a hodně to doma přestěhovala. To teď jaksi nejde a já bych se ukousala nudou. A vadí mi, že jsou omezené vycházky. Proto taky nechci doma zůstat.

kattherinne
30. zář 2016

@puutalo důležité je umět se zabavit, byla jsem na neschopence od listopadu a rodila jsem v květnu a spíše mi stále chyběl čas, abych vše stíhala, je fakt, že jsem ještě plánovala svatbu, ale i tak, hodně jsem háčkovala, pak už dávala dohromady výbavičku, prala, žehlila, chystala, pořád bylo co dělat, toho bych se nebála a určitě máš i nějaké kamarádky, které by za tebou mohli chodit na kafe nebo tak, ne? Dá se dělat spousta věcí...Záleží také jakou máš práci, pokud ji máš klidnou, tak v tom asi nevidím problém, já jsem dělala sestru na Detoxu a už jsem tam s těma lidma ani nechtěla být...Bála jsem se pak už o malou...

puutalo
30. zář 2016

@kattherinne Práce klidná je, ale je to s lidmi a většinou k nám lidi chodí nastartovaní a chcou se hádat :D Manželovi se to líbí, měl by teplou večeři a čistý byt. Ale jsem tu sama, kamarádky daleko :(
Jestli jsi plánovala svatbu, tak to bylo opravdu pořád co dělat...
Řešili nějak lékaři to, že máš Crohna? Na gastru jsi těhotenství nahlašovala?

janagm
30. zář 2016

@puutalo já jsem byla pro jistotu na neschopence celé těhotenství, ale mě to teda vůbec nevadilo. Užívala jsem si to nic nedělání 😁 Neměla jsem vůbec žádné problémy,což se teda změnilo hned po porodu. Na konci srpna jsem porodila a hned po novém roce jsem šla na resekci. Za 14dní jdu na kontrolu a doufám, že bude všechno v pohodě.

kattherinne
30. zář 2016

@puutalo To je blbé, že jsi tam sama, no, to chápu, že se ti nechce na neschopenku, ale když by se nedalo nic dělat, tak bys to musela vydržet, zdraví je přednější a odkud jsi? Jinak lékaři to nějak extra neřešili, vše probíhalo jak mělo, akorát jsem jezdila na biologickou léčbu, tak tu mi pak utli v posledním trimestru a měla jsem plánovaného císaře u Apolináře kvůli píštěli, kterou jsem kdysi měla. S druhým už chci rodit ale v místě bydliště, hlavně i kvůli malé...

kattherinne
30. zář 2016

@janagm teda, tak to jsi měla teda nepěkné...:( Já jsem měla klid po celou dobu, co jsem kojila, pak se mi to trochu zhoršilo, nevypadalo to dobře, ale naštěstí se mi to samo dalo dokupy a ted na koloskopii to vypadalo báječně, vše zahojeno...🙂 Naštěstí jsem ještě na žádné resekci nebyla...

puutalo
30. zář 2016

@janagm Aj, to mě moc mrzí. Mělo to nějakou spojitost s těhotenstvím? Víš důvod?

puutalo
30. zář 2016

@kattherinne Bydlím na vesnici, kamarádky mám hlavně z vysoké, ale my se hodně rozprchly. Teď se vídáme jednou za půl roku, na posledním setkání jsem nebyla, protože už jsem byla těhotná. Pořád se uklidňuju, že nudit se budu kvůli mrněti. Jednou jsme měli revizi a už to nechci znovu zažít.

janagm
30. zář 2016

@puutalo doktor mě už předem upozorňoval, že v těhotenství bývá klid, ale po porodu se to většinou zhorší. Já už jsem měla na tom postiženém místě velké zúžení a po každém jídle jsem měla šílené bolesti. Ta operace byla úplné vysvobození. Nejhorší bylo,že jsem měla doma miminko a být bez něj pět dní, to bylo na psychiku náročné.

makkanka
30. zář 2016

@kattherinne já dobrý, do termínu mám týden a kousek, tak už čekám kdy to přijde 🙂 měla jsem v plánu císaře, teda spíš moji dr., ale nakonec by raději, abych šla přirozeně, právě kvůli crohnovi, tak čekám, kdy to na mě přijde... mívám pěkné poslíčky, tak už jsem si kolikrát řikala, že jedem, ale vana to uklidnila 😉 teším se moc, ale i bojím, právě kv.střevům, nikdo mi nezaručí, že ten spontánní porod dám v klidu a že třeba nedojde na císaře, který může být zase komplikovaný, jako minule 😝 takže se už chci být hlavně s prckem doma, ať už rodim jakkoliv 😉

makkanka
30. zář 2016

@janagm přesně tak, já měla první těhu, taky v podstatě klid a pak jsem 3 dny po císaři musela znova pod kudlu :( a jak píšeš nejhorší byla psychika, v porodnici 3denní mimčo a já na chirurgii..nejhorší týden v životě.... ale je to pryč 😉

kattherinne
30. zář 2016

@makkanka to ti věřím, tak at je to brzy a co nejlépe za tebou...🙂 A první jsi teda měla císařem, jo? Já bych taky nejradši rodila přirozeně, ale asi mi to nedovolí, no uvidíme...🙂

makkanka
2. říj 2016

@kattherinne jj, prvni byl akutni cisar, jinak bylo taky planovano prirozene...ono dle meho porodnija lepsi rodit normalne nez do meho bricha zase rezat, ale treba to tak zase dopadne 😖 kdo vi....

kattherinne
2. říj 2016

@makkanka at to dopadne jak chce, hlavně at jste oba v pořádku, držím pěstičky...🙂

makkanka
2. říj 2016

@kattherinne Diky. Ja Vam tez. At uz tu brzo ctu,ze budete 4 😊

kattherinne
2. říj 2016

@makkanka děkujiii, snad se to brzy podaří, momentálně mám 9 dní spoždění a testy negativní...😀

makkanka
2. říj 2016

@kattherinne tak treba uz 😉 testy nekdy vedi prd

kattherinne
2. říj 2016

@makkanka uvidíme, počkám do pátku a dyžtak další týden v pondělí zavolám na gyndu...🙂

kattherinne
26. pro 2016

@makkanka ahojky, tak se po delší době opět ozývám, testík vyšel pozitivní a minulý týden ve čtvrtek jsem byla na první kontrole, srdíčko zatím nikde, ale snad to bude dobré, tento týden ve čtvrtek jdu na další kontrolu, tak budu vědět více, ale věřím tomu, že to vyjde...🙂 A co ty? Jak proběhl porod? A gratuluji moc k miminku...🙂

makkanka
28. pro 2016

@kattherinne Ahoj, tak to jsou krásné zprávy, krásný vánoční dáreček jste si dali 🙂 U nás vše v pořádku, malému už budou v lednu 3 měsíce a letí to šíleně 🙂 Porod proběhl nakonec přirozeně, za co jsem strašně ráda. U prvního byl císař. A bylo dlouhý, náročný, ale už na to vzpomínám jen v dobrém a klidně bych to zopakovala 🙂 Moc držím palce, ať to vyjde a brzo chováte 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru