Těhotenství a porod s nemocí Crohn. Jak proběhli?

monag
29. zář 2006

ahoj budoucí maminy nebo už maminy, je tu některá, která otěhotněla či porodila s nemocí Crohn? Jaký byl průběh a při jakých dávkách jste to zvládly? Děkuji za informace.

mracik
29. zář 2006

Ahoj monag, moja teta má Crohna, ale zistili jej ho až okolo 40.
Takže, keď bola tehotná, ešte nebola na liečbe, ale nejaké tie príznaky tam už boli. Obidve detičky sa narodili maličké, ale neviem, či to bolo spôsobené aj tým, je to dosť možné.
Na akej si liečbe?

monag
autor
29. zář 2006

mracik: děkuji Ti za rychlou odpověd 😉 mě to zjistili před 4 měsíci, ale mám ho asi už 12 let, ale bohužel mě léčili na jinou diagnozu, až jsem se sesypala úplně a až v nemocnici mi přišli na Crohna. Teď beru 15 mg prednisonu, pentázu a helicid. Primářka mi otěhotnět nedoporučuje, doporučuje mi operaci, aby mi vyjmuli 20 cm poškozeného tenk.střeva, ale názor jiného gastroentrologa je ten, že operace nic neřeší a hlavně se to může zase objevit a můžou mi vzít další část.....takže kdybych byla těhotná a střevo se uzavřelo, tak přijdu o mimi a já budu v kritic.stavu....A teta byla operovaná?

adusum
29. zář 2006

Ahoj, Monag.Je mi 27 let ,Crohna mám od 18.Operovali mě na "slepák", pak za tři měsíce mi vzali asi 5cm střev mezi tenkým a tlustým střevem (nejčastější asi 54% nemocných má tuto variantu..).Brala jsem Pentasu, Acidum folicum a sorbifer durules.Ve 20 jsem otěhotněla a gastroenterolog mi vysadil všechny léky a v 21 se mi narodil zdravý chlapeček (50cm,3350g).Celé těhotenství probíhalo v pohodě, léky jsem začala brát až po ukončení kojení.. Po porodu až do dnešní doby nemám žádné potíže - díky Bohu.Čekám druhé mimi,jsem v 18 tt,léky opět v těhotenství neberu.Cítím se dobře.Bohužel mi vyšly špatně krevní testy na vývojové vady v 16tt a musela jsem podstoupit amniocentézu - souvislost s nemocí ale nevidím, dneska to vyšetření absolvuje každá třetí mamina...Výsledky budu vědět až příští týden ☹
Jsem trochu flink a nemocí se moc nezabývám.Tudíž jím všechno - i tlačenku s octem a cibulí...🙂Důležitá je psychická pohoda. Donedávna jsem studovala při zaměstnání + dítě...a to víš, že ve zkouškovým jsem zrovna formovanou stolici neměla...🙂Nervy v pohodě - a o nemoci nevíš. Mám za sebou obvyklá vnitřní vyšetření, irigoskopii, enteroklýzu - ta byla pro mě nejhorší... a klasicky má oblíbená kolonoskopie (tak třikrát?) - nejhorší je vypít ty soli před vyšetřením..Slyšela jsem, že je důležité, v jakém období otěhotníš - jestli je nemoc v klidu, mělo by být vše OK.Jsem ráda, že neberu žádné léky, když čekám mimčo.Měla bych z toho divný pocit.Ale jsou případy, kdy to asi jinak nejde.Hormony jem nikdy nebrala.Jen jsem od propuknutí nemoci( teplota, bolesti břicha, kašovitá stolice,plynnatost)výrazně zhubla cca12 kg, měla jsem při výšce 166 cm 48 kg.Teď jako těhotná mám už přes 54...Nejmíň jsem měla 46 a to už mě bolelo , když jsem seděla na tvrdý židli, nebo když se mi kolena o sebe dotýkala, když jsem spala na boku...apod.
Držím palce,určitě se ozvěte.

xsuzzi
5. říj 2006

Ahoj monag.Já mám od února min. roku první fázi crohnovi chorobi-zánět tenkého střeva.Každých půl roku jezdim na kolonoskopii a užívám od toho února asacol 😠 .Vzhledem k tomu,že to jsou dosti silné prášky,tal až budeme chtít mimčo,tak nás pošlou na genetiku a vypracujou pro nás vhodný plán léčby v těhotenství.Bohužel jsme měli rok miminko zakázané a stále máme jakmile se objeví příznaky této nepříjemné nemoci(ataky průjmu 6krát až 7krát za den,bolesti břicha,krvácení) ☹ ale budeme doufat,že až si ho budeme přát,což nebude zas tak dlouho trvat 🙂 ,tak to budeme mít bez problémů.Bohužel znám případ,kdy miminko zakázali úplně,tak doufám,že to nebude případ nikoho z nás.Přeji hodně štěstíčka,moc,moc,moc a buď na sebe v těhotenství obzvlášť opatrná

adusum
7. říj 2006

Holky, jsem asi vyjímka, ale obě těhotenství byla (jedno ještě pořád je 🙂 )v pohodě bez léků.Amniocentéza mi vyšla v pořádku.Budeme mít druhého chlapečka 🙂 Manžel je v sedmém nebi - další adept na sporty 🙂Nebojte se, jde to i bez léčby - mám Crohna už 9 let!Buďte v klidu a nemoc bude taky! Držím vám palce.

monag
autor
8. říj 2006

adusum, gratuluji!!! Alespoň jeden nadějný případ 🙂 A byla jsi operovaná?

adusum
10. říj 2006

Před 9 lety nejprve na slepák, pak za tři měsíce asi 5 cm (mezi tenkým a tlustým střevem ), od té doby nic.Jedna formovaná stolice denně 🙂

klaris
31. říj 2006

ahoj, crohna mi zjistili před 3 lety. začala jsem prednisonem, pentasou, maltoferem atd. nyní jsem ve 14. tt a jsem v pohodě. sice jsem pořád na pentase (jen z preventivních důvodů), ale cítím se super. mně dokonce na gae těhotenství doporučovali, ale je fakt, že jsem ve fázi remise 🙂

kackaxno1
13. led 2008

Ahoj holky! Crohna mám už čtyři roky a třetí rok jsem po operaci v remisi. Beru Pentasu, teda spíš už půl roku neberu, protože jsem objevila jedny kapky, které mi na střeva krásně pomáhají a jsou 100% přírodní. A teď k těhotenství. Lékařka na GAE mi dovolila otěhotnět naprosto bez problémů, jelikož jsem v pořádku, léky prý můžu brát stále, ehm, kdybych je brala 😉 Jen by mi doporučila rodit jednou císařem ( aby se porodem neopotřeboval konečník ) Jinak na gyndě taky v poho, doktorka prý už měla několik mamin s Crohnem a bylo to v pořádku. Tak teď se s přítelem snažíme a doufáme, že to brzo vyjde. Doporučuju vám toho crohňáka nějak moc neřešit, prostě se s tím naučit žít, zbytečně se nelitovat a nemyslet na to a ono to určitě půjde. Vždyť jsou určitě v životě horší věci. 😀 😉

krista
25. dub 2009

jajusa • 1d • 8. únor 2008 ve 14:44
Ahojte všetci. Som tu prvýkrát a chcela by som si pokecať s niekým na túto tému. ja som momentálne v 21tt a mám už 3roky diagnostikovanú Crohnovu chorobu. Tehulky s Crohnom ozvite sa prosím. Ďakujem a prajem pekný deň. Slavka

petruci6 • 1d • 8. únor 2008 v 15:12
jajus a co je crohnova choroba? 😕

lisounek • 1d • 8. únor 2008 v 16:17
crohnova choroba je zanetlive a chronicke onemocneni strev, ktere potrebuje specialni vyzivu tzv. bezezbytkovou stravu... 😉 😔

jajusa • 1d • 8. únor 2008 ve 20:24
Ahoj Petrci6
Crohnova choroba je nešpecifický črevný zápal, ktorý v typickom prípade postihuje len určité úseky hrubého čreva (zápalovo postihnuté úseky sú medzi sebou oddelené zdravým úsekom čreva) alebo tenkého čreva, najčastejšie prechod medzi tenkým a hrubým črevom. Treba však podotknúť, že Crohnova choroba , môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviacej trubice od úst až po konečník.

natalien • 1d • 8. únor 2008 ve 21:05
Ahojky Jajuško,
tak já jsem měla véééliké problémy se střevy než jsem otěhotněla. Podstoupila jsem mnoho vyšetření jak tlustého tak tenkého střeva, aby vyloučili právě Chrona, dopadlo to fajn, nemoc se nepotvrdila, zato zjistili Ložiskovou colitidu. Na to mi doporučil dr. abych otěhotněla, že později by to nemuselo být snadné. Od té doby problémy z 90% ustoupili a cítím se celkem fajn 😵

prednisonka • 9. únor 2008 v 16:03
Ahoj Jajusa,
ja osobne nemám chrona,ale mám veľmi dobrú kamarátku a aj jej pred 5. rokmi diagnostikovali túto chorobu.Chcela by tiež babätko,ale bohužiaľ nemôže,užíva totiž silnú dávku,, imuranu" ,a pri nom to nieje možné.

krista
25. dub 2009

johanka5110 • 7tt • Dnes v 10:08
Ahoj holky,

nevím jestli se k tomuto tématu někdo přidá,ale pokud ano, budu moc ráda.
Byla jsem v nemocnici kde mi diagnostikovali Crohna. Takže kapačky,umělá výživa,léky atd.. Když mě pustili z nemocnice vše probíhalo v pořádku jen jsem byla trošku slabá,ale i tak jsem měla dost síly na postelové radovánky 🙂 jenže jsem otěhotněla. Teď mám docela strach jak na tom to mimčo bude a jestli se mi Crohn třeba nezhorší (jednou jsem měla průjem). nemáte s tímhle někdo zkušenosti?
Předem děkuji za odpovědi, papa 😵

janab78 • Dnes v 10:43
diskuze o crohnovi tu už je. Záleží, co ti dávali za léky, ale většina léků je úplně v pohodě a berou se normálně i během těhu. Problém dělají imunosupresiva, ale ty jsi asi neměla. Jinak bych byla v klidu

johanka5110
25. dub 2009

Mi dávají Solofalk a Prednison,který snižuji (už jen 1/2 denně). Na gastru i u praktického mi řekli, že by ty léky vadit neměli, ale ještě čekám na pondělí co mi řekne gynekolog, on prý rozhodne jestli vysadit nebo snížit. Problém je že jsem otěhotněla pár týdnů co mě pustili z nemocnice. Cítím se dobře, jen bych pořád jedla a spala 🙂

janab78
25. dub 2009

To je zajímavý pohled- gynekolog rozhodne.Normálně je to na doktorovi z gastra. Oni vědí, jak jsi na tom. Těch léků se neboj, mimču neuškodí, samozřejmě kdyby to šlo bez kortikoidů, tak by bylo lépe. V těhotenství ti můžou problémy úplně odeznít, ale může to být naopak. To poznáš. Kdybys byla první případ, léky se někdy i vysazují.Držím pěsti. 😉

galatea
23. črc 2009

Ahojte, dneska jsem se tu zaregistrovala a jestli bych mohla mít otázku a dostat na ni odpověď, tak bych byla raději. Mám Crohna asi od narození, v r. 2005 resekce cca 50 cm střev (přechod z tenkýho do tlustýho), od té doby v remisi, předtím Penthasa 2-2-2, pak snižování a momentálně asi půl roku Entocort 3 mg 2-0-0. Chtěla bych s manželem mimčo, podle doktora můžem pomalu plánovat, ale spíš bych už raděj konala. Za 3 měsíce mám kontrolu a když bude vše v pořádku, asi by mi snížili dávku, abych mohla otěhotnět. Zítra mu sice budu volat, ale myslíte, že by byl problém, kdybych otěhotněla přes kortikoidy? Vím, že kdyby se to stalo, tak mu okamžitě volám a řešíme to. Kdyby si některá našla chvilku, tak bych byla ráda za názor. Nechtěla bych v tomto být nezodpovědná. Díky moc.

vika34
23. črc 2009

ahojte,ja trpím na ulceroznu kolitídu,teda mi to 20 rokov hovorili a od minulého roku po kontrolnom kolonoskope,mám ,že vraj eozonofílnu kolitídu na zač.hrubého čreva,pri tenkom čreve.Dvadsať rokov mi hovorili,že na konci pri konečníku a stále mi robili rektoskopiu a teda neviem .Vobdobí zápalu som pred tým vždy brala salofalkové čípky a raz som bola v nemocnici na klyzmy.
Doktor mi nikdy neodporúčal oehotnieť a bol hotový ,ked som prišla s tým ,že som znovu v tom /dva razy som pred tým potratila/Bol to taký starý pán,odvtedy som sa nestretla z názorom,že ženy s týmto ochoením ,by nemali mať deti.Vysadila som všetky lieky a tehotenstvo bolo úplne bez problémov,teda až na to ,že som myslím celý čas krvácala/iné príznaky som ani nikdy nemala,žiadne bolesti ani hnačky/,ale hned po pôrode /cisársky/som prestala aj krvácať a mala som cca 7 rokov pokoj.Vždy mi vlastne začali problémy až ked som prestala fajčiť&/bohužiaľ som viasc razy otehotnela,hned prestala fajčiť,pár dní na to krv z konečníka a za týždeň potrat,znovu som zasčala fajčiť a do mesiaca úplný pokoj,takto sa to opakovalo viac razy až som sa dohodla s gynekologom,že ked znovu otehotniem neprestanem fajčiť až ked bábo bude dobre uhniezdené a nAOZAJ SOM NEZAčALA krvácať,ale bohužiaľ to bolo mimomaternicové a odvtedy /3 roky/som spontánne neotehotnela.Minulý rok som prestala cielene fajčiť,lebo som sa chystala na umelé oplodnenie a samozrejme som po mesiaci nefajčenia začala krvácať,brala som entocort,ale po ňom som mala hnačky a ešte nejaké lieky/názov si nepamätám/z toho mi bolo zle od žalúdku,brala som pentasu,tá veľmi nezaberala,tak som prešla na prednison 20mg,čo síce trochu zabralo,ale aj na moju váhu a postupne som musela znížiť dávku,kvôli tomu IVF,tak som brala iba pred otehotnením 5mg a v čase tehotnosti 2,5 mg,ale zase som potratila.V januári som opäť cielene začala fajčiť,trvalo to dva mesiace,dokedy som zase prestala krvácať a beriem pentasu 4g .To je môj príbeh.
galatea,takže môj názor,že ked berieš entocort tak nie,ale ked to prestaneš brať ,tak môžeš v pohode otehotnieť a doktor mi hovoril,že aj pentasu môžeš v pohode aj ked budeš tehotná aj prednisom,ale samozrejme pod dohladom doktora,pá

galatea
24. črc 2009

Pro vika34:
Díky za odpověď. Dneska se ještě pokusím zkonaktovat pana doktora, pokud teda pracuje 🙂 . Hezký víkend.

xxlumpikxx
29. pro 2009

Ahoj,
také vám přidám můj příběh. Je mi 32 Crohna mi zjistili definitivně před rokem. Před tím jsem měla více jak šest let problémy, prvně mi zjistilii celiiakii - takže bezlepová dieta, potom měli podezření na crohna ale vypadalo to, že je střevo spíše poškozené od prášků jako je Brufen atd... (kvůli úrazu jsem ho brala)
Mám dítě dvanáct let a hrozně jsem schtěla druhé, po devíti letech snažení se to podařilo a potratila jsem, celkem dvakrát. Když mi definitivně potvrdili Crohna dostala jsem Pentasu - tu jsem brala i předtím a Budenofalk (kortikoidy) po půl roce jsem otěhotněla - první tři měsíce mi léky nechali pak jsme postupně snižovali dávky a teď mám tři měsíce před porodem neberu žádné léky, mimčo se má zatím k světu tak doufám že to dopadne dobře. Porod mám plánovaný císařem, o normálním nechce nikdo ani slyšet, i kvůli prvnímu porodu, který byl komplilovaný a taky nakonec císařem. Držím vám všem palce a přeji trpělivost... Já jsem čekala dvanáct let

gabbi
30. pro 2009

Holky tak ja mam kolitidu, zjistili mi to teprve pred 2 mesici, ale stejne priznaky jsem mela uz par let. V CR mi rekli, ze mam hemeroidy 😀 .
Az tady v USA uz mi bylo tak zle, ze jsem sla znova na vysetreni a zjistili kolitidu. Beru prasky a je mi mnohem, mnohem lip. Doktor mi rekl, ze se nemoc zacala naplno projevovat az po prirozenem (dlouhem) porodu.
Pokud budu chtit druheho prcka tak pravdepodobne cisarem. Jenom jsem chtela rict, ze to dite za to stoji - bylo mi teda hrozne, zvlastv te dobe co jsem cekala na vysledky jestli je to kolitida nebo rakovina.
Takze se vsechny MOC drzte 😵

giselka
31. pro 2009

Ahoj,
taky patřím k maminkám s Crohnem, zjistili mi ho asi před 5ti lety. Před otěhotněním a celé těhu jsem brala Salofalk a Budenofalk (Entocort), rodila jsem normálně a problém nebyl. Akorát jsem celé těhu špinila a po porodu asi 3 měsíce krvácela, prý kvůli těm kortikoidům 😒

ch_ika
17. kvě 2012

Ahojik, crohna mám 12 let, jsem po operaci na biologický léčbě a nyní 11 týden těhotenství. O mimčo jsme se snažili půl roku a zatím vše v naprostém pořádku.

navina88
30. zář 2013

Ahojte holky, mám dotaz a prosbu, jestli někdo něco podobného řešíte. Je mi 25 let, Crohna mám od svých 10 let, tzn. 15 let. Vše bylo v pořádku, jsem na Imuranu, až před půl rokem mi můj gastroenterolog doporučil operaci - ileocekální resekci. Bylo to v té souvislosti, kdy jsem mu řekla, že bych chtěla otěhotnět. Mám dilema, zda je nutné podstoupit operaci, ikdyž momentálně mám remisi? Řešily jste některá něco podobného? Budu ráda za všechny příšpěvky...A ještě se chci zeptat, jestli se Imuran může v těhotenství užívat ? Díky...S

kattherinne
5. říj 2013

Ahojky všichni, já mám Crohna od svých 19 let, zjistili mi to po maturitě. Prodělala jsem veškerá známá vyšetření, dvakrát jsem byla dlouhodobě hospitalizovaná v nemocnici a z toho jednou ve velice vážném stavu na interním JIPu, kdy jsem vážila asi 42 kg a mé vyživové hodnoty, jak mi tenkrát čekla paní doktorka, byly prd prd nula. V nemocnici jsem tenkrát ležela asi měsíc a půl, ale zvládla jsem to. Musela jsem pak změnit zaměstnání, jelikož už bych to v tom současném nezvládala. Kvůli objevené píštěli a ne moc dobrém zdravotním stavu jsem od roku 2009 začala jezdit na bilogickou léčbu do Prahy do Iscare, kde jsem hlídána a dojíždím každé dva měsíce na Remicade až dodnes. Každý rok mi dělají kolonoskopii, stále to vypadalo špatně, proto jsem zatím jen čekala, až budu moci otěhotnět. Hrozila mi velká operace, chtěli mi vzít celé tlusté střevo, ale bohudík se mé tělo letošním rokem umoudřilo a kolonoskopie v červnu dopadla nad očekávání dobře. V červenci jsme se s přítelem na dovolené zasnoubili a v září mi vyšly na testu dvě čárky. Zatím vše probíhá v pořádku, ani mi není nijak zvláště špatně. A @navina88, Imuran se v těhotenství užívat může, já ho užívám 3 tbl denně a zatím určitě budu. 17. října jedu opět na infuzi, tak uvidím, co mi paní doktorka poví dále. Každopádně holky nevěšte hlavu, já přišla na to, že je nejdůležitější je být v psychické pohodě a i pan Crohn se pak umoudří a bude lépe. Držím vám všem moc palečky, ať to vše zvládáte a ať se vám zadaří mít i krásné a hlavně zdravé děti. Život je boj, ale stojí za to bojovat... 😉

radulinka001
16. pro 2013

@navina88 ahoj.. já mám crohna 10 let... před otěhotněním jsem řešila uplně stejnou otázku...jestli operaci nebo ne...navíc já mám terminalní ileum díky zánětu trochu více zúžené...tak se mudr bál aby při pokročilém těhotenství nedošlo díky útlaku a k akutnímu uzávěru, nakonec jsem byla na magnetické rezonanci kde se zúžení neprokázalo tak markantní tak mi operaci zavrhli...že někdy se při té operaci naděla víc škody než užitku...hlavně co se týče nějakých pooperačních komplikaci ve formě srůstu a pod...přece jenom je terminální ileum blízko vaječníkům...a navíc říkal, že čím miň operaci za život budu mít, tím líp...takže já být tebou když jsi v remisi tak bych na operaci nešla a normálně otěhotněla...navíc při crohnovi se doporučuje otěhotnět v klidové fázi a navíc mi doktor říkal že ve většině případu se crohn po porodu ještě lepší....já jsem teď ve 12 týdnu těhu a to jsem otěhotněla né v úplné remisi a je mi líp a i všechny laboratorní testy mi teď vycházejí líp než když jsem těhotná nebyla... takže se toho vůbec neboj a vzhůru do těhulkování 😵

radulinka001
16. pro 2013

@kattherinne ahoj... jsem ráda, že poznávám nějakou maminku s m.crohn 🙂 souhlasím s tebou, že psychika dělá divy...já se proto snažím na nemoc téměř nemyslet a dělám jako by mi nic nebylo a jde to... sine né všechny dny byly veselé ale nějak bylo a nějak bude... 😉 a teď se raduju z očekavaného miminka, které mezi nás příjde v červnu 🙂 takže i tobě přeju pohodové těhulkování 🙂

kattherinne
18. pro 2013

@radulinka001 Nápodobně, užívej si tohoto krásného období...😉 A jak jsi psala @navina88, já jsem teď byla na předposlední infuzi v Praze a poslední odběry před dvěmi měsíci jsem měla po několika letech poprvé úplně v pořádku, takže na tom něco bude...Kdyby nám takhle bylo dobře pořád, to by bylo super...Ale to bychom asi museli být pořád těhu...😀

wecurka
4. únor 2014

ahojky také se podělím o svého Crohna. Zjištěný v 2003 definitivní léčba v pražském Ikem prof. Špičákem (trochu zvláštní tvor) ale jako dr. kapacita nasazena biolog. léčba Remicade cca r. 2007 do 2009 pak povolenka otěhotnět nebylo to vůbec snadné povedlo se až v 2012 velké díky patří centru asistované reprodukce v Motole. Ač se toho všichni báli moje těhu bylo naprosto učebnicové a až do 34 tt jsem chodila do práce na mateřskou jsem nastupovala 6t před termínem. Rodit jsem měla císařem primář hořovické porodnice říkal že je to sázka na jistotu já jsem neprotestovala, ale osud tomu chtěl jinak při kontrole v 37t kdy jsme měli domluvit termín CS jsme se s panem primářem nepotkali a zastupující lékařka říkala že to do příštího týdne určitě vydržím ( to byl pátek odpoledne) a v noci z neděle na pondělí ve 2:30 praskla voda cca v 5:00 jsme dojeli do porodnice (máme jí 50km) porod byl rozběhlý tak to tak nechali a 26.11.2012 v 11:15 jsem na svět přivedla přirozeně našeho Jakoubka s mírou 51cm a 3280g. A nebýt uzle na pupečníku (ale za to crohn nemůže) byl by to učebnicový porod. 😉 Pravda po porodu se ten hajzl zase dere na světlo, ale já na něj kašlu on zase zaleze 😀 Na léky (prášky) jsem byla lempl vždycky a teď o to víc protože s tím mým zlatíčkem zapomínám úplně na všechno kolem (tomu se říká mateřská demence 😀 😀 😀 ) Za rok by jsme se chtěli pokusit o druhé mimi tak snad nám bude přáno a vše bude v pořádku tak jako poprvé 😉 Tzn. vše je možné a s nadhledem jde vše lépe 🙂

prcccek
7. únor 2014

Ahoj, já se taky přidávám mezi Crohn maminky, teda ještě patřím mezi buducí maminky 🙂 Na Crohna se léčím cca 8 let, z toho 3 roky jsem na biologické léčbě Humira. Abych to zkrátila. Když mi byl diagnostikován, tak byl v počáteční stádiu, což bylo dobře..ale pak to šlo z kopce až jsem musela na biolku a byla jsem předáná k jinému mudr. což jsem nejdříve považovala za blbost,ale můžu říct, že teď bych neměnila. 2 roky po brání Humiry jsem byla v remisi, tak jsme se s doktorem dohodli, že bych se s manželem mohla pokusit o mimi a ono se povedlo. Během těhu se cítím fajn, ale bohužel laboratoř ukazuje jisté zvýšené hodnoty a proto se doktor rozhodl mi ponechat Humiru po celou dobu těhu. Zpočátku mě to děsilo, ale věřím mu, musím. Taky mi je doporučený císař z důvodu postižení nemoci konečné části střeva... můj gynekolog souhlasil, ale gynekologové v porodce se na mě dívali, jakobych si ten papír napsala sama... no ale nakonec mám termín a doufám, že malej vydrží uvnitř do termínu :D Mám ho až v 39+5tt. Trochu se bojím se bude potom s Crohnem, protože jsem hodně četla o tom, jak se to maminám zhoršilo... ale jak tady bylo zmíněno... PSYCHIKA.. to je to hlavní, být v psychické pohodě a Crohn snad dá pokoj. Taky maminky, přeji zdravé děti, klidné těhu a klidového Crohna 🙂

slunce22
8. únor 2014

Ahoj maminky, taky se přidávám s Crohnem, diagnostikovaným 2010, otěhotněla jsem neplanovaně 2012, celé těhotenství probehlo bez problému, nejlepší období, stále jsem byla ma Pentase, mám zdravého 11 měsíčního chlapečka, poporodu se samozrmejme stav vratil do starych kolejich ☹
Nyní jsem znovu neplánované těhotná, teprve v 6tt tak snad bude vše probíhat bez problémů jako u prvního, ale teď posledních pár dnů křeče a průjmy, tak snad to bude ok ☹

prcccek
10. únor 2014

@slunce22 Držím palce, aby i druhé těhotenství probíhalo vpořádku 🙂

slunce22
10. únor 2014

Děkuji, snad jo, už se memůžu dokčkat na kontrolu k dr, když jsem tam byla, tak zatim byla videt jen mala dutinka, tak smad bude příště srdíčko 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru