Těhotenství a tetanie. Máte zkušenost?

eficka
5. únor 2012

Máte nějaké zkušenosti s tetanií a těhotenstvím???

megy
5. únor 2012

@eficka jsem tetanička od svých cca 17-ti let - tudíž 10 let, pracuji na neurologii, tudíž taky u zdroje. mohu k této diagnoze říct spoustu věcí a po pravdě já s ní nemám v těhu žádné problémy až na občasné brnění prstů, pocitu bušení srdíčka. Musím však podotknout, že tato dg., je velmi moderní v poslední době, pokud není 100% z nedostatku hořčíku či jiné orgánové poruchy, tak všeobecně je tato diagnoza z větší části psychická. :-/, což většina nerada slyší.
jinak v těhu se pak doporučuje užívání hořčíku, nic víc. 🙂 já za celou dobu těhu se snažím dělat vše, abych nemusela moc ten hořčík dlabat. Z vlastní zkušenosti vím, že mám normální hladinu, ovšem sníženou funkci štítné žlázy a pokud jsem brala pravidelně hořčík, tak to bylo pouhé placebo a při rozjetí záchvatu mi vůbec nezabíral. tak jsem ho začala brát jen při potížích a je to fajn kompenzovatelné. není to diagnoza, která by měla nějak ohrozit těhotenství - to vůbec ne. jak dlouho se s tetanií zžíváš??

eficka
autor
5. únor 2012

@megy Ahoj ja prave necele dva roky...prislo to z niceho nic..a popravde se s tim tezko zžívám..celkem dost to ovlivnilo muj zivot..nejsem uz takova jako driv..driv jsem chodila hodne do spolecnosti,kolikrat se bavila do rana...dnes uz nechodim a kdyz jo tak jen obcas..vanocni nakupy pro me byly desive...sla jsem do obchodnaku a jen jsem tam vesla tak jsem zase vysla...zacali mi brnet nohy,delalo se mi nevolno,tocila se mi hlava.Hlavne mivam potize s tim tocenim hlavy...neni to primo toceni..spise chozeni po vode..a toho se nejak zbavit nemuzu..neni to porad ,ale staci to na to aby me to dost stvalo...a co se tyce horciku ten uzivam jen obcas uz...nejak mi to nepomaha..parkrat rocne skoncim v nemocnici na kapackach..a naposledy kdyz jsem tam byla..nekdy kolem listopadu tak ani kapacka nejak nezabrala..dali mi antidepresiva..,nemela jsem potrebu je brat a ted jsem tehotna tak ani nemuzu..bojim se hlavne toho porodu at to tam pak se mnou nekde nesekne jak to zacne.. a jeste mam termin v lete tak ty parna..mam jeste jednu dceru tak musim fungovat ,ale nekdy horko tezko.. ☹

megy
5. únor 2012

@eficka no ono to začíná většinou z ničeho nic, ale většinou to má nějaký hlubší podtext, pokud to je z plného zdraví a všechny jiné možné varianty jsou vyloučeny. to co popisuješ sedí na panickou poruchu - nebo úzkostné stavy a to,m že se ti to stává v obchoďáku tomu jen nasvědčuje - je to takový strach ze strachu, že to zase přijde a přichází úniková reakce, že odcházíš a je ti špatně. Já brala antidepresiva od 19-ti let a v těhu je neužívám. je těžké se s tímto stavem vyrovnat, ale dobré by bylo najít si nějakou alternativu - plavání - to v těhu můžeš, zaměstnání mysli - pletení, relax - meditace, dechová cvičení - jóga - ta se může v těhu bez omezení pod vedením.
u mě je taky nejhorší to dýchání, ale když to na mě jde, tak se schválně na to dýchání soustřeďuji a snažím se ho ovlivnit vůlí.
ty antidepresiva mají co do sebe, v tom bych doopravdy třeba po porodu, pokud ty stavy nezmizí pouvažovala. ikdyž ty nemáš tu potřebu - rozpomeň se, co všechno si třeba za poslední dobu musela prožít - u mě to byla jasná kumulace stresu a rodiny, takže to pak bouchlo, a taky rozvod, přepadení a další a snaha být silná už tělu došla.
v tomto doopravdy nehledej, že z tebe chtějí lékaři dělat cvoka, tyto léky působí na bází vyrovnávání chemických mediátorů v mozku, jejichž nerovnováha může vyvolávat tyto stavy a užíváním se to většinou napraví a cítíš se mnohem lépe. 🙂
chápu, že to teď nemáš jednoduché, ale jsme ženské, co to zvládnou 🙂

eficka
autor
5. únor 2012

@megy tak to jsi presne vystihla..strach ze strachu pak mi zacne byt zle a pak odchazim..mozna to zkusim s temi antidepresivy az dokojim..uvidime jak bude..nektere maminky rikaji ze se jim tetanie tehotenstvim upravila...popr."skoro zmizela"..to plavani neni spatny napad..parkrat jsem to zkusila a v klidu ale to pleteni nebo tak to nevim..dela mi problem se na neco soustredit..treba dele cist a nebo sedet u pocitace..a kdyz jsi vzpomenu na svoji svadbu tak jsem rada ze nas tak rychle oddal..chyttla jsem takovy lehci zachvatek a myslela si ze se zblaznim 😕 kyvala jsem se ze strany na stranu at tam sebou netrisknu 😎 pak se me vsichni ptali jestli se mi chtelo curat 😀 😀 a ty mivas zachvaty jeste ted v tehu?a jak to vypadalo pred tehu?

megy
5. únor 2012

@eficka před těhu jsem mívala stavy nejistoty, chození po vodě, bušení srdce, pocit nedostatku dechu, pocit, že pokud se třeba i v tramvaji nepohneme, když stojíme, tak s sebou švihnu, moc valné to nebylo, ale brala jsem to už jako součást, jelikož na začátku to bylo fakt děsivý - kolapsové stavy, mdloby, strach ze strachu se mi objevoval i několikrát v týdnu, soustředěnost žádná. rodina si myslela, že si to vymýšlím, až mě odvezli do špitálu rychlou :-/ a samo, že k nám na neurolku, že😀 no teď v těhu jsem si myslela, že to bude horší, ale po pravdě,mívám občasné brnění prstů, mdloby z nízkého tlaku 🙂 strach už mi zůstane po celou dobu života, když už nás bude o jednoho víc, tak se s tím smiřuji 🙂 spíš jsem mívala ataky úzkosti, že je něco špatně, bušilo mi srdíčko. ale ustala mi většina potíží. pracovala jsem o třetího měsíce po nerváku v práci jsem si řekla, že mi to za to nestojí, a šla jsem na nemocenskou a je to mnohem lepší. teď chodím na předporodní kurz, plavu, pletu, zaměstnávám mysl, dívám se na pěkné pořady v telce.🙂 je mi mnohem lépe teď doma. Ale neboj, nejsem žádná odvážlivka, jsem třasořitka první linie, jelikož vím, co dokáže psychika - tak se bojím po porodu těch stavů - úzkostně - depresivních, zvlášť, když jsem dříve brala dlouhodobě léky :-/ ale mám skvělého partnera, tak si myslím, že to zvládnu 🙂

gilleskaa2055
5. únor 2012

😢

megy
5. únor 2012

@gilleskaa2055 copak ten smutný obličej??

gilleskaa2055
5. únor 2012

to je pro moji evičku, vím že z toho má strach, ale zvládne to.. je to šikovná holka.

megy
5. únor 2012

@gilleskaa2055 jj, já měla také a zvládáme 🙂 stačí napsat a probereme možné i nemožné 🙂

eficka
autor
6. únor 2012

TK DNES mi moc dobre není.. ☹ toci se mi hlavicka jak ☹ na kolotoci... ☹ magnesku a spat nejspise...Muzu se zeptat Megy kdyz jsi brala ty antidepresiva jak ti bylo?

megy
6. únor 2012

@eficka ze začátku, než se nastolila hladina, tak se mi přechodně zhoršily příznaky, ale pak jak mávnutím proutku se vše stabilizovalo tak na 90 %🙂 takže mi bylo skvěle. brala jsem prvně sertralin, pak jednu dobu neurol, topamax mi stabilizoval migreny, pak jsem měla citalopram a ten byl nejlepší 🙂

eficka
autor
6. únor 2012

takze na antidepresivech stavy skoro zmizly?

megy
6. únor 2012

@eficka ano ano - aspoň u mě ano z 90%

veruvojtkova
6. únor 2012

@megy
@eficka ahoj holky, prosím vás, co přesně je ta tetanie a jak se zjistí? 😕 já už několik let mám stavy, že když nastoupim do přeplněné MHD, do nákupního centra, nebo do vydýchaného krámu, tak se mi točí hlava, buší srdce a občas musím odejít, nebo vystoupit protože kdybych to neudělala tak omdlím..teď už je to teda o dost lepší, myslím, že je to psychické, zároveň mám i nižší tlak, ale krev vpořádku a vše ostatní taky..tak mě to zaujalo, co píšete, protože jak kdybych s tím omdlíváním četla o sobě 🙂 dost mě to štve, nikdo na nic nepřišel, homeopatika pomohla jen na chvíli, v létě jak je horko a všude vydýcháno, je to horší, takže jet busem, tramvají je pro mě strašné 😝 ale nijak významě mě to v životě neomezuje, snad jen že jsem si neudělala ani řidičák, to bych si netroufla, když mi nikdo s tím motáním hlavy nedokáže pomoct 😔
@megy a to je na celý život ta tetanie? nedá se toho zbavit? jinak já teda nevím, jestli mám jen blbej tlak, ale v těhotenství se mi to hodně zlepšilo tím jak se tlak zvýšil..můžu se zeptat, jaký konkrétně strach míváš? nechci být zvědavá, jen se snažím stále přijít na to proč se mi neustále motá ta palice 😒 😉

megy
6. únor 2012

@veruvojtkova moc tě nepotěším - to, co popisuješ je spíše blíže k panické poruše
tetanie je stav zvýšené nervosvalové dráždivosti, kde mezi základní projevy patří právě tetanický záchvat, který skýtá především nespecifikovaný pocit úzkosti, možnost hyperventilace z pocitu nedostatku vzduchu, bývá zde ve větší míře a to především zastoupeno mravenčení prstů končetin, okolí úst, pocit na omdlení - je toho hodně kolem, psala jsem na to absolventskou práci 🙂
dále pak tetanie.webgarden.cz jsou různé projevy a pokud jsou zcela vyloučeny příčiny, nezbývá nic jiného než psychika 🙂

megy
6. únor 2012

@veruvojtkova v podstatě je na celý život, ale projevy se dají mírnit - je to dané hodně i stylem života

veruvojtkova
6. únor 2012

@megy děkuji za odpověď🙂 aha, tak to já skutečně žádné mravenčení nemám..asi tam bude nějaký strach z přeplněných prostorů a nepříjemný pocit, když se na mě někdo cizí lepí.. 😝 no nic, budu pátrat dál 🙂 tak přeju aby ty vaše projevy byly co nejmenší, když už nezmizí úplně..mějte se! 😉

1983hr
6. únor 2012

Holky poradte:mám 3děti,nejml.je 9měs.Po každem porodu jsem měla agorafobii která časem odezněla(tak do roka)V tehu jsem byla vždy ok,ted po poslednim porodu opět ta mrcha agoraf.a ne ane přestat.Je fakt že je to už mnohem lepší než to bylo ale stale nerada cestuju,chodim sama ven atd.Myslíte že odezní?Ad neberu,mám totiž dost kontraind.tak se bojím je brat

megy
6. únor 2012

@1983hr no otázkou je, jak ještě působí ev. hormony po porodu, ale tyto pocity se dají zvládnout nácvikovým programem pod vedením psychiatra.

spousta lidí se bojí s tím jít k psychiatrovi, ale zastávám názor - je to doktor, jako doktor, není důvod se stydět či dokonce se bát. chirurg vám taky vyléčí zlomeninu a nestydíte se, tak doktor duše vám pomůže 🙂

1983hr
6. únor 2012

@megy U psychiatra jsem byla a dal mi jen ad ale ty já zatim brát nechci.Nemůžu si dovolit zdr.komplikace.Ráda bych se naučila to zvládat,nevíš o nejaké knize nebo cd co by pomohlo?

megy
6. únor 2012

@1983hr ono to chce doopravdy nejlépe program zvládání panické poruchy s agorafobii - neviděla jsem žádnou takovou publikaci :-/ nácvik spočívá především v záměrnému vystavování situace, která ti vyvolá ty fyzické projevy, takže je dobré to mít pod vedením někoho

1983hr
6. únor 2012

@megy Myslíš že se to bez ad zvládne?Chodí se mnou muž a já jdu sama do blízkého krámu atak

megy
6. únor 2012

@1983hr dá se to zvládnout - víš jak říká můj přítel, vše je jen v hlavě, a má pravdu. pokud chodíš sama do krámu, tak máš docela vyhráno, teď jde o to, aby sis zkusila dát vyšší cíl, přiblížit se k místu, které ti třeba dělá problém a chodit k němu tak dlouho, dokud to nezvládneš úplně bez potíží - prostě krůček po krůčku 😉

1983hr
6. únor 2012

@megy jo jo musim pomalu ale štve mě to a nevim proč vždy po porodu ji dostanu

1983hr
6. únor 2012

@megy Koukam že čekáš v Dubnu mimčo,já mam nejmladšího taky v dubnu.Je to miláček.Tak ať jste oba zdraví🙂

megy
6. únor 2012

@1983hr moc děkujeme, já se taky obávám, co bude po porodu - psychika je mocná čarodějka

1983hr
6. únor 2012

@megy určitě to bude dobré.U mě to je i možný následek dlouhodobého stresu.

romca13
6. únor 2012

ahojky holky,,, narazila jsem náhodou na tuto diskusi,,,,, a jsem v šoku 🙂
už 7 let trpím na šílené závratě - typu houpání, plavání ,,, není to jen obyčejné motání hlavy,ale plavu celým tělem,,, je to hrozné, už 7 let nežiju, ale přežívám,,,, ten pocit nejistoty je dennodenně, v noci, ve dne,,, je fakt, že někdy je to lepší, jindy fakt hrůza,,, nezávisle na poloze těla,,,, prošla jsem si řadou vyšetření,, poslední eda byly před 3,5 lety,,,, podezření bylo na různá závažná onemocnění, nicméně se nic z toho nepotvrdilo,,, ale tetanii mi potvrdili,,,, ale nějak se s tím neléčím,,,,,vzhledem k tomu, že na neurologii už nevěděli co se mnou, tak mě odeslali na psychiatrii,,,,, tam jsem brala antidepresiva, různé druhy,,,, úplně dobře mi nebylo,ale musím říct, že o něco lépe ano,,,,,před těhu jsem léky vysadila a teď opět trpím,,,,,, musela jsem zůstat doma, do práce bych ani nedojela,,,,myslíte, že tohle všechno může být opravdu z důvodu tetanie????? Já se o tuto nemoc moc nezajímala, mě tenkrát řekli, že to v podstatě nic není,, tak jsem to neřešila a pořád přemýšlela, čím ty závratě mohou být ,,, a pořád přemýšlím jaká nemoc mi to může způsobovat,,už si přpadám jako hypochondr, protože nikdo mi nic nezjistil a mě je pořád zle,,,,, nejvíc se bojím, aby se mi to nějak výrazně nerozjela po pordou ,abych byla schopná se postarat o malýho,,,,,

1983hr
6. únor 2012

@romca13 Po porodu to může být horší ale nevím do jaké míry.Ty motanice znam,taky se mi motá hlava a je to fakt psychické.Já se snažim si vždy říct že to nic neni a začnu něco dělat a ejhle ono to ustoupí a je mi líp.Horší je to venku to se bojim že omdlim atak ale to je prý pan.porucha spojena s agorou.

megy
6. únor 2012

@romca13 tetanie sama o sobě není životu nebezpečná a v dnešní době ji snad má každý, kdo je trošku náchylný k psych. labilitě. každý má jiné projevy, ikdyž se ve většině podobáme 🙂
já prošla vyšetřeními - od odběrů, přes MR mozku, EMG, EEG, virologie a dalších jako gastroskopie, kolonoskopie, než jsem si připustila, že to mohu mít z větší části podmíněno psychikou 😉 pouze na emg - tetanie docela výrazná , nic víc.

doporučuji najít si gravidjogu v okolí a začít cvičit - dechová cvičení dělají divy a\ užívání hořčíku během těhu, po porodu to s náma asi zacloumá, ale to zvládneme 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru