Těhotenství a tříselná kýla

verimo
5. únor 2013

Jsem v 1.trimestru, 10tt, po IVF a po prodělaném těžkém OHSS s 6týdenní hospitalizací v nemocnici( dosud beru léky na srážlivost krve). Po třetí odlehčovací punkci se mi v nemocnici udělala pohyblivá bulka v třísle, na chirurgii potvrdili tříselnou kýlu, naplněnou tekutinou, prý nehrozí nebezpečí ustřihnutí. Nevím, jestli není lepší kýlu operovat s lokálním umrtvením již v těhu - pokud to není riskantní - lékaři to připouštějí. Máte nějaké zkušenosti?Komplikace s OHSS mi ubraly dost sil, ale nechci riskovat, až bude růst bříško.Nebo stačí nějak stahovat?Bulka při pohybech bolí,radu jak si situaci ulehčit,jsem nedostala od lékařů žádnou - prostě můj problém.
Pomůžete?

andys11
5. únor 2013

ahoj, ja mam slabinovu kylu, mala som ju aj pocas prveho tehotenstva, po prirodzenom porode sa stiahla. teraz sa mi v 26tt urobila znova 😝 pali ma to a boli, vyliata tekutina asi. ale chcem tym povedat, ze aj ked ma kazdy strasil, ze mozno to bude nevyhnutne operovat aj pocas tehotenstva, tak sa to v prvom nestalo a musim dufat, ze ani teraz 😉

jana21278
5. únor 2013

@verimo mě se udělala tříselná kýla po porodu císařským řezem. asi tím jak se mi těžko stoupalo z postele a židle. mám ji teda zatím jen v začátcích. byla jsem v porodnici 12 dnů, protože malá byla týden v inkubátoru. takže jsem to řekla i ráno při vizitě, že mě v tom třísle bolí jako když tam někdo píchá nůž. měla jsem totiž zánět žil a bála jsem se jestli to není něco k tomu. a sestra, která chodila s doktorkou byla rychlá jak s...ka a řekla, že si mám vyměnit kalhotky, že mě tam řežou. a já měla normální kalhotky tak půl hodiny jinak týden před jsem nosila jen ty inkontinenční. a doktorka se na mě vykvákla. chápu, že by to nepoznala, protože tam ještě nic nebylo. taky plánuju další těhohotenství a tak jsem se bála. jen na operaci už nemám sílu. po císaři jsem měla zánět žil, kterej trval přes měsíc. jak jsem se vrátila domů tak mi začal žlučník. a to až tak, že když byly malý dva a půl měsíce jsem si ho nechala operovat. mezi tím jsem ještě stihla zánět močáku. operače žlučníku byla s komplikací a tak jsem skončila ještě na endoskopii. a na kýlu už jsem fakt neměla sílu. a nakonec jsem se od ségry dozvěděla, že ona ji má už dvacet let a zvládla s ní 3 těhotenství a přirozený porody. takže milou kýlu už neřeším. na žádnou operaci nejdu pokud to nebude akutní. a do dalšího těhotenství si s ní troufám.

verimo
autor
6. únor 2013

@andys11 Ahoj, moc děkuji za příspěvek, hlavně tu zkušenost z prvního těhu - také bych nerada šla na operaci v průběhu těhu,zvlášť,když jsem prakticky od začátku těhu byla v nemocnici 6 týdnů a stále samé injekce a kapačky. Úplně se divím,že těhu pokračuje,tolik chemie.....K té kýle - můžeš mi napsat,jestli se ti v průběhu prvního těhu kýla zvětšovala a jestli sis pomáhala nějak se stahovala-třeba stahovacími kalhotkami. Já mám ještě trošku bříško naplněné tekutinou,už jen málo,je to po tom hyperstimulačním syndromu,se kterým jsem tak dlouho ležela v nemocnici, ale stahovat ho zatím nemůžu,nevím,jestli když je kýla volně,se nezvětšuje.

verimo
autor
6. únor 2013

@jana21278 Ahoj, moc děkuji za příspěvek, teda ty sis užila. Já sice co se týká operací také nejsem žáden amatér... ale v těhu bych už nechtěla nic podstupovat. Ten hyperstimulační syndrom,na který jsem byla v nemocnici 6 týdnů a teprve se doléčuji, mimiskovi naservíroval tolik chemie, že už by to mělo přestat. Jen nevím, jestli se bude ta kýla zvětšovat, i tak je to nepříjemné. Ale ta tvá zmínka o ségře - to je super, tak to mě moc uklidňuje. Ještě přemýšlím, až mi splaskne bříško po vstřebání zbytku volné tekutiny z OHSS,který jsem prodělala,jestli bych se neměla nějak stáhnout třeba pevnějšími kalhotkami, ale nevím,máš s tím nějakou zkušenost?

andys11
6. únor 2013

@verimo no priznam sa ti, ze ja som si to nestahovala. bolelo to, vlastne aj teraz, stipe, reze, polku lona mam fakt velku uplne naspodku, ale nestahujem. ani pri malej som nie, akurat som chodievala na utz, ako sa to priebezne vyvija. aj cisarak mi tlacili, nakoniec som rodila prirodzene a bez problemov.

jana21278
6. únor 2013

@verimo vůbec s tím zkušenost nemám. nevím. to je moje první kýla. a v nemocnici jsem byla ještě před porodem. a to s preeklampsií. takže 16 prášků denně 2 měsíce. a řekla bych, že malá je v pořádku. užívej si těhotenství a zatím na kýlu kašli.

verimo
autor
6. únor 2013

@jana21278 Máš pravdu,přestanu se kýlou zabývat, kdo ví, co mě ještě čeká.....musím se kouknout,co je to ta preeklampsie, to jsou samé neznámé nemoci-jako u mně ten OHSS - o kterém jsem také nic nevěděla....

jana21278
7. únor 2013

@verimo preeklampsie je vysoký tlak, bílkovina v moči a otoky. takže od konce sedmého měsíce v nemocnici. může se z toho vyvinout i help syndrom. to znamená okamžitá ztráta vědomí a velké nebezpečí pro matku a dítě. u mě to mělo za následek spíš ty játra /nakonec operace žlučníku - o kterém jsem před tím ani nevěděla, a špatná činnost ledvin/. největší následek to ale mělo na malou, která se narodila v 38+1 a vážila 2250g. nefungovala placenta. ale je šikula. i když pořád hubenější než ostatní děti.

verimo
autor
7. únor 2013

@jana21278 - už jsem to zkoukla v diskusích tady na koníkovi, teda to je šílené, jaké všechny komplikace mohou nastat.Já jsem poprvé v těhotenství vůbec netušila, co všechno by mě mohlo potkat,ani jsem tenkrát nekoukala na internet, těhotenství probíhalo úplně v pohodě - teď zírám jak puk,co všechno čtu.Ale i když mě někteří odrazují, ať raději moc nečtu, myslím si,že je dobré vědět o možném riziku.Někdy doktoři nějaké příznaky podcení, raději být připravena a věřit,že snad mě nemusí potkat úplně všechno. A tebe také - přece sis to už dostatečně vybrala při prvním.Moc ti přeji,aby jsi už byla pořád OK a zdravé mimi.Já jdu zítra na kontrolu,tak uvidím......

verimo
autor
7. únor 2013

@andys11
určitě to bude i teď dobré, máš už zkušenosti a výdrž a já ti držím palečky, aby jsi neměla žádné problémy ani s kýlou, ani s ničím dalším a budu ráda,když se někdy zase někde v nějaké diskusi setkáme,já jsem teprve na začátku,tp mám koncem srpna, tebe budu držet palečky, aby jsi porod dobře zvládla - moje malá se mi také narodila v květnu, před 8 lety - dokonce prvního května, takže má každé narozeniny volno.

matda
25. dub 2013

Ahoj,tak jak jsi dopadla? Mě zjistili tříselnou kýlu a doktor mi řekl,že pokud budu muset na operaci před 32tt,tak miminko buď zemře nebo bude postižené,jsem z toho úplně hotová

jajka78
26. dub 2013

@matda to ti len tak povedal?az mi zle ostalo
mne sa asi spravil tiez od zaciatku tehu napravej strane, sem tam mam pocit palenia, dr na gynde povedal ze sa bude sledovat, len teraz ked to citam neviem ci nemam ist na chirurgiu...

jajka78
26. dub 2013

@andys11 akoti to vyzeralo a odkedy si to mala? ja som este len na zaciatku je to taka zdureninka, na dotyk neboli ln akoby ma cosi trochu palilo, pichne sem tam ale kedze sa mi dole vsetko prisposobuje neviem ci je to ok alebo je to z toho pruhu
som sa tu nalakal z tych sprav ☹

matda
26. dub 2013

Já byla v pohodě,cvičila jsem i v těhotenství na orbitracku,pak mě jeden den začalo bolet v třísle az ke stydké kosti,jako bych se bouchla,za pár dní se mi tam udělala boule,která se zvětšova. Bolelo to na lehký dotek. Doktor mě poslal na chirurgii a tam mi potvrdili,že mám kýlu. Kylní pas mi kvůli bříšku nedali,nesmím nic dělat,cvičit,kašlat,kýchat,tlačit na wc. Tak se jen modlím a bojím,jak to dopadne.

jajka78
26. dub 2013

@matda a niekohp ineho si sa nepytala? kaslat tlacit kychat sa neda vyhnut

matda
26. dub 2013

Něco beru na zácpu a kdybych kýchala,tak si kýlu tlačím zpět. Ani sexovat nemůžu. Doktor řekl,že pokud to praskne,zachraňuje se matka ne miminko. Já jsem vystrašená,ale doufám v dobrý konec. Nyní jsem v 25tt

jajka78
10. kvě 2013

@matda ako sa mas? ja som bola dnes na chirurgii a vraj je to pruh. mam si davat pozor na tazke, tlacenie na zachode, ako ty...
a urcite vraj operacia po porode.ja som tu vsak citala ze daktorym babam zmizol tak budem dufat i ja. ked mi ukazoval zatlacenie pruhu ak mi vyskoci crevo... 😝 len davat pozor ale tak clovek mieni panboh meni
este som sa zabudla na porod spytat ale tak este daleko.len nech su porody a babatka v poriadku

matda
11. kvě 2013

Myslím,že pokud to máš už tak,že ani na wc nesmíš tlačit,tak logicky půjdeš na císaře. Kdyby jsi rodila normálně a uskřinulo se to,mají z toho komplikace. Já si jen domluvím císaře epidurálem,abych vnímala. Poprvé mě uspali a mě bylo 2 dny zle ani o mimi jsem se nemohla starat. Nyni uz chci být při vědomí a mít tam partnera.

jajka78
15. kvě 2013

@matda ved ano, ale co som tu citala baby, tak vela ich rodilo prirodzene.
narkozu nechcem ani ja.
a boli ta to? prechadzky, aelbo nieco ine obmedzujes?
ja mam taky jemny pocit palenia na pravej strane ale neviem ci sa mi to maternica roztahuje,lebo citim hlavne pravu stranu, ci sa tam babo uklada 🙂 alebo je to pruh.
ach boze, nech len vydrzim, este je to tak daleko. snazim sa setrit ale i tak mam strach.
co som pisala babam na fore co mali pruh tak dopadli dobre vsetky,len prevazne to mali neskor.
ja to mam urcite z pilatesu, prilis som napinala brusne svaly, len som si vsimala samu seba viac az ked som otehotnala, teda brusko a vtedy som si ho vsimla.

matda
16. kvě 2013

Já už mám kýlu velkou a cvičení mám vyloženě zakázané. Nejsem hazardér,abych si troufla rodit normálně. Jsem dole uzká a celkově drobná,takže bych musela tlačit jak blázen. Proti císaři nic nemám,je to pro miminko méně nebezpečné. Já také hodně cvičila,hlavně běhala,zumbu a pilates. Teď už 2 měsíce nedělám nic a hodně mi to chybí. Tak se snažím alespoň chodit,ikdyž ty otoky nohou,také nejsou žádná hitparáda,ale už budu končit 6 měsíc a pak už jen chvilku a miláček je na Světě🙂. Pokud kašleš,kýcháš,směješ se,vždy si kýlu zatlačuj. A neboj to zvládneš. Nic nenos a šetři se.

jajka78
17. kvě 2013

a boli ta to?
@matda ja nie som prot cisarskemu 😉 , tiez urcite nechcem riskovat, ved uvidime mam este hemoroidy tak sa zvazi co a ako.

hanikv
20. kvě 2013

Ahoj holky, připojim se k vám do diskuze. Ukončila jsem právě 32 tt a také mám tříselnou kýlu. Začalo to nevinně, 4 měsíc tt a malá bulka v levém třísle, která nijak nebolela a v podstatě se ani nijak nezvětšovala. Bohužel sem celou situaci podcenila a nijak zvláštně se neomezovala v pohybu. Teď toho opravdu lituji, protože sem si zkazila celý posledný trimestr těhotenství a pak ještě určitě min. půl roku než budu moci jít na operaci, protože budu kojit (tedy doufám že budu kojit). Bulka se samozřejmě s narůstajícím bříškem začala zvětšovat a přestože jsem si jí na rady Dr. při smíchu kašli, na toaletě a prostě vždy když sem si vzpoměla tak zamačkávala se mi provalila do levého stydkého pysku. Je to fakt děsně nepříjemné (vždy ráno než se rozhýbu to v třísle a pysku bodá, pálí a svědí pak se to ustálí a o kýle zbytek dne vůbec nevím) ale hlavně je to zbytečná psychycká zátěž! Moje gynekoložka mi řekla, že nevidí problém rodit přirozeně, protože v těhotenstí tlačí zvětšená děloha střeva a vše ostatní za sebe, takže se nemá téměř co uskřinout (tedy nevím jak močák, terý je dole pod dělohou). Přesto pro můj klid mě poslala na chirurgii. Tam mi paní Dr. řekla zas všechno opačně. Že rozhodně nedoporučuje přirozený porod z důvodu uskřinutí a poté následného zánětu pobřišnice atd atd.. Takže absolutně nevím co si o tom mám myslet. Na kontrolu ke své doktorce jdu až 28.5.do té doby pouštím kýlu z hlavy a užívám si těhotenství. S případným císařským řezem jsem se smířila, hlavně neohrozit miminko.
Ale co doporučuji když už kýlu máte, rozhodně se opravdu poctivě šetřete, těch pár měsíců klidu se vám opravdu vyplatí.

jajka78
20. kvě 2013

@hanikv ako myslis setrit? nemam vela sediet chodit alebo ako....

hanikv
20. kvě 2013

jajka78 @hanikv ako myslis setrit? nemam vela sediet chodit alebo ako....

Jajko, sedět i chodit určitě můžeš 🙂. Co ale určitě neni vhodné, ba naopak mě to kýlu zhoršilo bylo třeba když sem potřebovala něco zvednou ze země tak sem šla do podřepu s koleny od sebe (v knize "o matce a dítěti" je tato pozice uvedená jako cvik vhodný při těhotenství), teď si rovnou kleknu na kolena a příp. i sednu na nohy a pak vstávám že se o něco opřu, nebo volám aby mě manžel šel zvednout 😀. Nebo stačí klasický předklon, celé mimčo se všim všudy pak nese jen bříško a to je na už tak povolené vazy obrovská zátěž - řikala sem si, že přece pro jednou to tím nemohu zhoršit... ale mohu. Pak když se kýla rozjela už mi k jejímu sestupu přispělo snad všechno i dlouhé stání nebo chození. Prostě je opravdu lepší každou tělesnou aktivitu proložit pořádným odpočinkem (sedem s nataženýma nohama nebo lehem).

jajka78
20. kvě 2013

@hanikv daj potom vediet co ti povedali.ja mam dnes cely den palenie,okrem
Toho i hemoroidy a mykoza, som velmi psychicky unavena,
este len zaciatok tehu a nevladzem

hanikv
20. kvě 2013

@jajka78
hlavně se nestresuj to je ještě horší. Jinak povrchové hemeroidy mám také 😒 to neni nijak nebezpečné, jen je to děsně nepříjemné. Mykozy jsem se už zbavila a to tak, že sem si asi 5x vždy večer před spaním udělala sedací koupel z Rosalginu a intimní místa jsem si často myla (ráno, odpol když sem přišla z práce, večer, vždy když sem se necítila fit) a ještě sem papala probiotika. Nevím co z toho pomohlo, ale mykozy jsem se zbavila.
Jakmile budu mít info od Dr. písnu.

jajka78
21. kvě 2013

@hanikv ja uzsom vyskusala vela na mykozu a nechce sa jej odo mna.i to co ty.
otravuje i v noci.

hanikv
1. čer 2013

Ahojky, málem bych zapoměla dát vědět co kontrola u Dr.. Kontrola dopadla dobře, mímuško i já jsme OK. Vzhledem k tomu, že mi kýla zatím nedělá téměř žádné problémy a od minule se vůbec nezměnila, tak to zatím prý nebudeme řešit. Jak porod, zda normálně nebo císař prý rozhodneme až těsně před tím, podle aktuálního stavu.

Takže hlavu vzůru, še dobře dopadne 🙂

jajka78
1. čer 2013

@hanikv takto je super, dakujem za info. ja pojdem urcite za doktorom tiez podla potreby. sem tam ho citim, dufam ze ostane tak ako je. potom keby nieco informuj. s mojim gynekolohom som sa este o tom nerozpravala, je to skoro.dakujem za povzbudenie, ja sa musim lebo prekonavat psychicky lebo stale cosi pobolieva

jajka78
5. srp 2013

@hanikv
@matda ako ste baby dopadli s kylou-pruhom?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru