Těhotná, mám genetickou vadu. Počkat, jak se plod vyvine?

slunicko04
25. říj 2013

Jsem těhotná (cca 4-5t). Problém spočívá v tom, že mám gen. vadu v cca 10% mi schází chromozom (monosomy 45x)... to znamena, ze se embr. spatne vyviji .... už máme 15m chlapečka po IVF a darovanem vajicku. Dokrtori nam sice nikdy nerekli, ze by sme nemohli normalne pocit, ale sance na donoseni nebo zdrave mimco je mala. A ups ono se nam to podarilo. uz to je zazrak po tolika letech.Ted stojime pred volbou ... vzit si ho a nebo pockat jak se to bude dal vyvijet (jednou uz jsem si to cele prozila a neni to zrovna prijemne). Na prelomu roku sme meli jit na druhe IVF a tim to se to cele zkomplikovalo. Co by jste delaly na mem miste?

pellullinka
25. říj 2013

Ja bych i za cenu špatných genetických výsledků pockala. Třeba budete mít štěstí a miminko mít vadu nebude. Asi bych se celý život sama sebe ptala co kdyby..v případě,že bych podstoupila interupci

monasek84
25. říj 2013

Dala bych mu sanci... minimalne bych chtela videt vysledky z NT....

dezyre
25. říj 2013

Pokud je to vada, která se dá odhalit cca v 10tt genetickým testem z klků a pak následně prošetřit z plodové vody, určitě bych počkala. Tak trochu vím o čem píšeš, viz. můj profil a můj článek. S manželem jsme oba přenašeči genetického onemocnění. Budeme asi ještě miminko chtít a pokud půjdeme přirozenou cestou, budu v té samé nejistotě v jaké si ty. Držím ti strašně moc moc pěsti, aby vše dopadlo dobře a ty si se mohla těšit ze zdravého miminka.

lubinkova
25. říj 2013

Já Ti neporadím, protože teď můžu říkat, co chci, ono se dobře radí, když se to člověka netýká... Až když by byl v té situaci sám, ví, co by udělal... jen chci napsat, že ať se rozhodneš, jak se rozhodneš a ať to dopadne jakkoliv, tak si to nikdy nemusíš vyčítat. Člověk prostě nevidí do budoucnosti a nikdy neví, co jak dopadne.. na žádné "kdyby" se nehraje... je to těžké a rozhodnout se musíš sama, podle zkušeností, podle toho, na co se cítíš... (já mám teď taky pohled, že bych tomu dala šanci... ale jak říkám, to se mi to mluví...) 🙂

suzanna123
25. říj 2013

Já myslím, že tohle je hrozně individuální. Můžu Ti říct, co bych dělala já, ale to neznamená, že je to správné rozhodnutí i pro Tebe. Navíc to, co si myslím, že bych udělala, může být naprosto odlišné od toho, jak bych se opravdu v té situaci zachovala. Tohle si musíte vyřešit sami - moc držím palce, ať se rozhodnete jakkoliv!

ajina17
25. říj 2013

rozhodně bych dala miminku šanci...vyčkala bych na podrobnější vyšetření 😉 držim palce

elana
25. říj 2013

10% monozomie X je přesně na hranici, kdy je to ještě tzv. malá gonozomální mozaika (od 11% už je pak velká). Já bych nad tím teď vůbec nepřemýšlela, je velmi, velmi pravděpodobné, že je embryo v pořádku, protože a) ta mozaika prostě u Tebe není nijak fatální (i kdybys byla 100% Turnerka, stále je zde 100% šance na zdravého chlapečka, protože kdyby bylo vajíčko bez X a přišla tam Y spermie, vůbec by se to nevyvíjelo, takže jediná zbylá možnost je oplození toho normálního vajíčka Y spermií a tudíž zdravý kluk a 50% šance na zdravou holčičku. POZOR: toto je jen statistická teorie, čisté Turnerky vajíčka téměř netvoří, jsou sterilní, jen tím chci ilustrovat, jak velkou šanci na zdravé dítě vlastně máš) b) až 99% embryí s TS pravděpodobně zaniká velice brzo po početí, takže jestliže bude těhotenství prosperovat, je velká šance, že je vše skutečně v pořádku. Samozřejmě, stát se může cokoli, dítě může TS mít...ale to bohužel i když jsou rodiče zdraví. Takže bych to nechala být a uvidí se, dnes je TS obvykle diagnostikován už na konci I. trimestru, protože holčičky s ním mívají na ultrazvuku velmi specifické vady. Tak hodně štěstí.

maudn
25. říj 2013

vyčkat na screening a jiné testy a smířit se s případným ukončením těhu ,kdyby to bylo špatné

klaire22
25. říj 2013

asi bych počkala na screening, který se dělá cca v 10tt a podle výsledků bych se rozhodla. Potom bych se rozhodla. Kdyby to bylo špatné, asi bych těhotenství ukončila.

helcenka
26. říj 2013

Já bych počkala, jak to bude dál i v případě předchozí špatné zkušenosti, tím bych pak byla smířenější s tím, že to nemusí dobře dopadnout. Pokud už se to povedlo, tak bych mu dala šanci. Držím palce.

anushka111
26. říj 2013

Sama za sebe bych taky počkala do testů, ale nejsem ve tvé kůži a nevím co jsi si s tím už prožila. Tak aspoň přeji hodně štěstí a pevné nervy 😉

crawler
26. říj 2013

Tohle miminko je darem pro vás oba - je to zázrak a šance jsou značné - čekej a miluj ho - snad se mu podaří v pořádku se k vám dostat 😵

eloana
26. říj 2013

Urcite bych pockala na testy......protoze pokud pujdes na interupci ted, budes si cely zivot vycitat coby kdyby.....

sheeni123
26. říj 2013

Za sebe bych počkala na výsledky testů, šance je pořád velká. Ale připravila bych se na všechny varianty. Držím pěsti, ať je miminko zdravé!

2hanah
26. říj 2013

Souhlasím s posledním názorem, miminko už je stejně počaté a kdyby mělo jít pryč, tak to bude stejně bolestivé teď i později, ale po testech můžete mít jistotu, že miminko bude nebo nebude v pořádku a v případě nezdaru aspoň budete klidná, že jste mu dala šanci, ale příroda byla proti Vám. Každopádně posílám přání velkého štěstí, já měla u prvního dítěte podobné starosti a teď mám dvě zdravé děti.

pavcza
26. říj 2013

Asi se přikláním také k té možnosti počkat na první testy a moooc vám držim palečky, aby bylo vše v pořádku a dočkali jste se zdravého miminka.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru