Těhotné diabetičky 1. typu

smima
2. dub 2012

Zdravím Vás těhulky! Najde se nějaká nastávající maminka, která má cukrovku 1.typu / je zcela závislá na inzulínu / a sem-tam si neví rady?Jsem teď 7 TT a maximálně se snažím si cukr kompenzovat. Jen někdy mi cukr povyskočí, ani si nejsem jistá, že bych snědla něco, co má více sacharidů. Spíše mívám častější slabší hypa. A jak se to daří zvládat vám? Budu ráda, když se někdo připojí.....

aknel72
16. kvě 2014

@bejkerka Takže od 13let, to muselo být těžké se vyrovnávat s pubertou 😀 a ještě nemocí.Myslí, že kdyby jsi ten císař razantně odmítl, tak tě nemůže nikdo nutit, ale stane se i během spont. porodu, že se musí nakonec udělat císař a to i u zdravých, tím tě nechci strašit, jen abys byla připravena i na tohle.A kde budeš rodit?

bejkerka
19. kvě 2014

No, už od 11 let ... v pubertě už jsem cukrovku zhruba "uměla" a v zásadě to byla legrace. Dia tábory byly perfektní a spolužáky ve škole bavilo moje píchání, takže to fakt strašně pomohlo. Peklo to bylo jen ze začátku, když jsem občas slyšela mámu brečet kvůli mně a když jsem si uvědomila, že se toho už nezbavím. Ale pak jsem zjistila, že to není tak zlý a že buď můžu životem proplouvat zvesela a v pohodičce nebo se furt jen trápit. Varianta první vyhrála 😀
Ale takhle si myslím, že funguje úplně skoro každej diabetik ... Jaks to měla Ty?
Císař: Já vím, že se to může stát, že to může být nutné, ale to je něco podle mě jinýho, než když naplánuju císaře rovnou, jen proto, že jsem dia ... tomu bych se chtěla vyhnout ...
Jinak dnes jsem byla na tom screeningu a vše je v pořádku .... hustokrutý ... ulevilo se mi 🙂
Rodit budu v Podolí (Praha) ...

aknel72
19. kvě 2014

@bejkerka Teď jsem se koukla pořádně, že jsi byla mladší.Já onemocněla v 90 roce, bylo mi 18, jen jsem neměla nejlepší Dr. až, když jsem otěhotněla a začala jezdit do Brna, ale smířila jsem se s tím rychle, ono ti nic jiného nezbyde. 😒

bejkerka
20. kvě 2014

@aknel72 jj, s těma doktorama je to někdy blbý ... já jsem měla teda štěstí naštěstí 🙂 , ale nejsi první, od koho slyším podobnou zkušenost. Po tom těhotenství Ti už zůstal dobrej doktor, nebo jsi se vrátila zpět k původnímu?
Já jsem teď právě u dr., která se specializuje na těhotné diabetičky. Je supr, líbí se mi, že z toho nedělá takovou vědu ... prostě hlavně pohoda 🙂
No, jsem na to zvědavá ... snad to bude ok ... zatím to tak vypadá ... 😎

aknel72
21. kvě 2014

@bejkerka Zůstala jsem v Brně ještě 16let, sice u jiné, protože tahle se stěhovala, ale super, jen to dojíždění 52km a čekání u doktora celkem unaví 😔 Před 6 lety jsme se stěhovali do Třebíče a tady už jsem si našla dobrou Dr, jen v těhotenství mě poslala do Brna, raději. 😉

bejkerka
14. srp 2014

@aknel72 Ahoj ahoj,
chci se jen zeptat na zvyšování inzulínu v 2. půlce těhotenství. Jsem teď v 26. týdnu a inzulín mám zvýšený minimálně, skoro vůbec. Doktorka říkala, že i to se děje, že je to v pořádku. Ale mám pocit jakoby mi začal docházet inzulín až večer, pár hodin před další dávkou levemiru (ten mám 1x za den, píchám si ho před spaním). Přemýšlím o tom, že bych si teda dala dávku levemiru i na den, ale neni to blbě, když přes den je to dobrý a inzulín chybí až večer? Nebo si ho dopíchnout až odpoledne? Nevim jaký harakiry to může spáchat. Jestli s tím nemáš takovouhle zkušenost, tak to neřeš, já si s tím poradím.
Dr je teď na dovče, v pondělí snad už by měla bejt, tak jí pak zavolám.
Díky moc :D Ahoj

aknel72
14. srp 2014

@bejkerka Levemír bych nedopichovala,max. bych přidala na noc, ale záleží kolik si ráno naměříš, abys to nepřehnala.Řešila bych to spíš krátkým, dáváš si i dopich na svačinu?Já se pořád měřila a když se to zvedlo, dala jsem si 2 jednotky později i 4jednotky.Jinak je vše v pořádku?

bejkerka
15. srp 2014

@aknel72 Ahoj, díky moc za názor.
Právěže víc levemiru na noc nepotřebuju. Ráno je to supr. Takže jak říkáš, zatím to řeším rychlým inzulínem. Jen mne to vždy večer překvapí, když nic nejim a vylítne mi to.
Na sváču taky dopichuju. Mám furt hlad, takže si píchám hodně často menší dávky. Taky furt měřím, to je jasný.
No včera večer jsem ještě ten rychlej inzulín navýšila mnohem víc a včera to bylo dobrý. Takže asi to tak fakt pude. Jen jsem ho navyšovala předtím příliš pozvolna.
Jinak u doktorů jsem pečená vařená a zatím mám výsledky dobrý. I jsem se ptala dr, jestli můžu rodit přirozeně a prý není důvod abych musela na císaře, tak to mi fakt zvedlo náladu a dodalo optimismus. 😀 ... Jak říkám císaře fakt nechci. Tak doufám, že se nic nezvrtne a zůstane to tak jak to je. 🙂

ancivv
16. srp 2014

Ahoj holky, cukrovku mám od 5 let a je mi 20 🙂
Jsem ve 37 tt a miminko bylo zcela neplánované 🙂
Než jsem otěhotněla tak jsem měla GH 11.2 a teď? Teď mám 4.3 🙂
Takže se dá říct že těhotenství mi zcela pomohlo 🙂
A to jak mi doktorka říkala že na začátku budu mít glykemie nízký a pak mi postupně budou zvyšovat se, tak mám furt stejný 🙂 Okolo 3-5 🙂

bejkerka
18. srp 2014

@ancivv Ahoooj 🙂
Tyjo, tak toto už máš za pár 🙂 Už víš jak to bude probíhat? Přirozeně?
Ty glymči by se měly furt držet v normálu, spíš v druhý půlce těhotenství klesá citlivost na inzulín, takže by se mohly dávky hodně zvýšit. To se Ti taky nestalo?
Holky tu psaly o šíleném zvýšení a i dr mi říkala, že to může být opravdu hodně, ale jak jsem už psala, já mám navýšení fakt minimální.
Tak Ti držím palce ať je vše ok 🙂

bejkerka
6. lis 2014

@aknel72 Ahoj, ahoj, můžu se jen zeptat ještě k porodu? Jak moc přirozenej byl? Vyvolávali Ti ho, nebo to přišlo samo?
Já jsem teď 38. týden (37+5), ukecala jsem, aby mne nehospitalizovali (chtěli už v pondělí - dnes je čtvrtek). Takže hospitalizace za týden v pátek (38+6) a pokud budou dobrý výsledky tak to bude bez vyvolávačky ...
Tož teď ukecávám prďolu, aby vylezl sám 😉 ....
Strašně bych si přála přirozený a spontánní porod ...

aknel72
7. lis 2014

Všechny vyvolané cca o 10dní dříve a ani jsem se nesnažila ukecávat. 😉 Víc jsem se bála císaře.

bejkerka
23. únor 2015

Ahoj, s nějakým odstupem chci jen napsat, že 22.11.2014 se nám narodila Verunka - 3660/48. Úplně v pořádku 😅 . Jediný problém byly 2 hypoglykemie prvních 24 hodin, ale prý je to u dia miminek normál. Pak se to srovnalo.

Veru se narodila přesně v termínu. Indukci jsem se sice nevyhla, ale bylo to jen 2 dni předem ... prej nesmím rodit po termínu. To sice nebyla hezká zkušenost, ale teď je to už fuk, hlavně, že je Veru v pořádku.

Co je ale ještě zajímavé, jsou moje dávky inzulínu teď. Po porodu začala potřeba inzulínu prudce klesat, 5 dní po porodu mne zachraňovali, bo jsem se složila na hypo. Slyšela jsem, že do měsíce se inzulín srovná na původní hodnoty. Já jsem 3 měsíce po porodu a dávky mám furt srandovní:
Před porodem cca 18-18-15, noc 19
Teď: 5-5-5 noc 3
Novorapid/Levemir
Dr málem spadla ze židle, když to viděla 😀 ...

Tak jsem se tu trochu rozepsala, ale mě hrozně pomohlo, když jsem si tu pročítala tuto diskuzi těhotná. Hrozně se mi ulevilo číst, že se vám narodilo několik zdravých dětí.
Tak třebas toto taky někomu pomůže 🙂

bejkerka
23. únor 2015

tak a ještě jednou ... mám plnou lednici levemiru ... nepícháte si ho některá? Daruji (za poštovný řekněme) ... Mě teď stačí 1 pero na 2 měsíce.
Kdybyste měl někdo zájem, pište na mail ... stanislava.vernerova zavináč gmail.com

werumka
23. únor 2015

@bejkerka Ahoj, pokud kojíš, je to celkem normální. Určitě si nech zkontrolovat štítnou žlázu - potřebovala jsem strašně málo inzulínu, když se mi rozjela. Důležité je, jaké jsi měla dávky před těhotenstvím. Pokud kojíš, můžou být ještě o třetinu nižší.

bejkerka
24. únor 2015

@werumka Ahoj, právěže nekojím. Zkoušela jsem to 3 týdny, koupila si odsávačku, malou furt přikládala, ale malá už nechtěla sát a v odsávačce vždy max 3 kapičky a nezvyšovalo se to.
No, já tam nahoře napsala dávky "před porodem", ale jsem asi roztržitá ... to jsou dávky před těhu ... před porodem byly ještě trochu vyšší ...

werumka
24. únor 2015

@bejkerka Vidíš, tak třeba jsi vynalezla způsob, jak vyléčit cukrovku 😀 Já měla fakt dlouho taky dost nízký dávky. Ale když se mi rozjela štítná žláza, tak si manžel dělal srandu, že jsem se vyléčila - nemusela jsem si vůbec přidávat inzulín na jídlo a stejně jsem furt měla hypo 🙂 a jaký máš glykémie?

bejkerka
24. únor 2015

@werumka
No,teď horší než v těhu, ale jsem spokojená ... většinou do 10, občas trochu nad a výjimečně hodně nad.
Ale možná, že jsem fakt plná ještě hormonů, bo mi ještě nezačal menzes a ani žádný vypadávání vlasů a tak.
Žláza je snad ok, na endo chodím, už léta beru letrox, ale dávku mám teď stejnou jako před těhu.
Hehe, moje mamka říkala, že její kolegyně přišla o cukrovku po porodu - na 7 let teda, ale ani tak to neni blbý 😎
Uvidíme, jak to dopadne, sama jsem celá zvědavá 😀

werumka
24. únor 2015

@bejkerka Tak to by mělo být ok. Mně se ta štítná žláza znovu rozjela asi 4 měsíce po porodu - chvíli bylo TSH 0,01 a za tři týdny zase 20.
Tak přece jen to těhotenství je velká změna pro organismus. I když si říkám, že po těch 20 letech už na té slinivce žádné langerhansovy ostrůvky být nemůžou a regenerovat se taky nemůžou. Je to zajímavý, bylo by fajn, kdyby třeba udělali víc testů.

bejkerka
24. únor 2015

@werumka Dr to právě přišlo strašně zajímavé, tak jsem šla ještě na test toho, kolik slinivka produkuje vlastního inzulínu. Tento test mi dělali naposledy v 2006 a to prý byla stejná hodnota jako má dr a přišlo jí to zvláštní, protože u diabetiků, co to maj od dětství (já od 11 let) ta slinivka umírá strašně rychle.
Výsledky budu vědět za cca 2 týdny, tak sem napíšu ... sama jsem strašně zvědavá.

werumka
24. únor 2015

@bejkerka Já jí právě mám určitě "mrtvou" tak 20 let z těch 25. Už ani nemám žádné protilátky, protože prostě nemají proti čemu bojovat. A když jsem si i v dětství zapomněla dát inzulín, tak to do dvou hodin vyletělo strašně vysoko. Když mě tehdy přijímali ve třech letech do nemocnice, měla jsem glykémii 38 a už jsem byla téměř bez produkce.
Ale shodou okolností jsem se před nějakou dobou koukala na diabetes LADA - což je zvláštní druh diabetu, kde ty ostrůvky odumírají strašně pomalinku - v rámci let - A když jsi dobře kompenzovaná, tak se to zpomalí. Zkus si o tom něco dohledat. Řadí se to pod cukrovku 1.typu, ale tím, že je často zachycená až u dospělých, kde je zaměňovaná s diabetem 2. typu, tak se pohybuje tak na rozhraní. Pokud Ti i po víc jak dvaceti letech slinivka inzulín produkuje, tak je to na cukrovku 1.typu dost zvláštní.

bejkerka
24. únor 2015

@werumka Ty vogo, cože, 38 ??? Tyjo, no tak to je masakr ... no, hlavně, že jsi ok
Díky za info, juknu.
No ona mi dr říkala, že to vlastně ani nevypadá, že mám DM1. Uvidíme ... Ono je to v podstatě stejně jedno. Píchat se zřejmě budu tak či tak. Ale nějak mi to neva ... mám dia 24 let a nějak mi to přijde normálka 😎 ...

werumka
24. únor 2015

@bejkerka Právě, suma sumárum ten inzulín stejně budeš píchat, ale vždycky je fajn, když ještě nějaká vlastní produkce inzulínu je. Ono v těch dobách, kdy jsme dostaly cukrovku, ta diagnostika nebyla nic moc - prostě se to uzavřelo jako diabetes 1. typu a víc se to nezkoumalo.
No já jsem si právě střihla 38 i jednou, kdy se mi zlomila hadička od pumpy v takovym blbym místě, kde sem to neviděla. Po třech hodinách jsem měla 38 a myslela jsem, že umírám 😀 😀

bejkerka
24. únor 2015

@werumka no Tyjo, to si vůbec neumim představit, to musel bejt naprosto šílenej pocit. Mě když se výjimečně povede dvacítka, tak to se cejtim úplně výborně ...
Jinak já mám pocit, že mi v dětství tu slinivku měřili a že dr. říkal, že je dobrý, že ještě pracuje. Moje doktorka si nechává vyjet výsledky z mýho dětství, tak uvidim, jestli z toho cosi zajímavýho vyčte.
Ale říkala mi, že těch diabetů je mnohem víc, že se to dřív ani nevědělo a že se ani ta slinivka moc neměřila, bo to byl hodně drahej test. Takže se moc přesně nevědělo, jak jsou na tom zdraví lidi, kolik toho maj.
Moje předchozí dr mi řekla, že moje slinivka je už skoro mrtvá, že pouští už jen minimum inzulínu. No a když se na to jukla moje nynější dr tak mi oznámila, že to má úplně stejné. Malinko je lehčí než já (na tom to taky závisí), no ale, uvidím, jak vyjdou tyto testy ... už se těším 🙂 ...

werumka
24. únor 2015

@bejkerka Přesně, dřív se tyhle testy vůbec nedělaly - teď se to všechno dělá automaticky - protilátky, množství inzulínu. A těch typů je opravdu víc než jen jednička a dvojka. Já jsem třeba opravdu klasická jednička - ale tehdy v tom roce 89 to tak nezkoumali.
To je fajn, že se o to doktorka takhle zajímá - je to rozhodně dobrý, když se takový případy zaznamenají! Jsem zvědavá, na co přijde, určitě informuj, je to fakt zajímavý!
Já si právě myslim, že ten rozdíl mezi tím, když máš dvacet a nějaký svůj inzulín je dost zásadní - když nemám vůbec žádný, tak se mi opravdu udělá strašně blbě během chvilky a hned spadnu do ketoacidózy - a je to fakt v rámci hodin.

bejkerka
24. únor 2015

@werumka Tyjo, cukrovku ve 3 letech, to to musel bejt pro Tvé rodiče dost masakr, ne? Pamatuju, když jsem v 11 dostala cukrovku, ležely se mnou podobně malinkaté dětičky ... měla jsem vždy dojem, že ta jehla je větší nežli oni.
No jasně, napíšu :D
Ve čttvrtek mi na tejden půjčí senzor na kontinuální měření glymči ... nevím, odkud jsi, aale půjčují to u vás taky? Pojišťovna to prej platí 4x do roka ...

werumka
24. únor 2015

@bejkerka Jezdím do IKEMu do Prahy, jinak bydlím v Kladně. Půjčují ho - je možné ho mít i s pumpou nepřetržitě, ale tam už se něco doplácí a musí být důvod k nasazení. Taky jsem ho jednou měla, bylo to zajímavý - hlavně z toho pak vyleze pěkná křivka a dost věcí se může ukázat.
Myslim, že pro rodiče to bylo dost zlý, protože tehdy nebyly glukometry a rovnou jim v nemocnici řekli, že tam budu ležet často, protože se u malých dětí nedaří kompenzovat glykémie jen pomocí čůrání na papírek. Pak mamce taky řekli, že je pravděpodobný, že do dvaceti budu mít nějaký komplikace. Což se naštěstí nevyplnilo, protože přišla revoluce. Byla jsem v nemocnici od září 89 a domů jsem šla v listopadu - pár dni před revolucí. Bylo to pro rodiče docela těžký období plný změn.

bejkerka
25. únor 2015

@werumka No, to je teda šílený, co píšeš. No, já jsem teda dopadla ještě dobře ... dostala jsem to v 91. a rovnou mi dali glukometr. V nemocnici jsem byla taky dlouho, ale řádově 3 týdny, už si nepamatuju. Jo a měla jsem 15, když mne přijímali. Bylo mi blbě, ale hned se to zlepšilo, jak mě začli cpát inzulínem.
Taky našim vysvětlili, co všechno se může stát, ale už to nebylo tak děsivý. Rok nebo tak nějak jsem dokonce dostala inzulínový pero. Sice jsem ho hned nepoužívala, protože bylo těžký do mý ručky, ale pak na táboře mě to naučili ostatní.
Tyjo, tak to Ty si to už ani nepamatuješ, jaký to je bez cukrovky, co?
A jak Ti na to vlastně přišli, co Ti bylo?
No, IKEM, to je super, já myslím, že tam jsou asi špičkoví. Bydlím kousek odsud 🙂 ... Jo a mchd moje malá je Veronika :D

lenulka1980
13. led 2016

Ahoj holky, jsem taky diabetička 1. typu, aktuálně potřetí těhotná - trošku neplánovaně -, takže doma už mám dvě dětičky. Obě se narodily veliké, porody byly vyvolávané, ale těhotenství byly až na menší obtíže v pořádku. Teď bych si ráda dopisovala s nějakou diabetičkou, která je taky aktuálně těhotná.
Termín porodu mám 20. srpna 2016, takže jsem právě v 10. tt.

brokli
30. led 2016

@lenulka1980 Ahoj :D Ani nevis jak jsem ráda že jsem našla diabetičku 1typu která je těhotná :D Myslela jsem ze vsechny dikuze uz jsou nefunkcni...A najednou vidim těhulku co psala letos :D Navíc skoro stejně jako já :D

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru