Tehuľky s nadváhou. Ako ste pochodili u lekára?

babiana
11. únor 2008

som tu dnes prvy krat, preto sa ospravedlnujem ak tu uz nejaka podobna tema je.
mam riadnu nadvahu, na vysku 175 cm 97kil, mala som dokonca pred rokom este o 18 viac, dala som ich dole, doslova si odtrpela kazde kilo, mam znizenu funkciu stitnej zlazy.
kedze mi pred par dnami vysli na testiku dve ciarocky, tak som utekala na gyndu, som prestahovala do noveho mesta, tak som sla k novemu lekarovi prvy krat na odporucanie kamaratky.som bola z toho fakt taka nadsena, sme sa s manzelom na ten moment velmi tesili a normalne som u lekara ako keby dostala po hube, uz sestricka ma okomentovala sposobom ze" no, to zas bude mat pan doktor radost" , vazila ma pred pootvorenymi dverami do cakarne, vykrikovala tam tu moju vahu dookola, ze to poculi asi aj na tretom poschodi. doktor ma tiez schladil, ja viem, mam nadvahu ale fakt sa s tym snazim neico robit a za poslednu dobu som aj urobila, ale proste on mi rozpraval, ze to, ked niekto k takou morbidnou obezitou otehotnie, este nic neznamena, ze to moze dopadnut rozne, ze si treba drzat palce aby sme to zvladli a podobne. pritom okrem nadvahy som z gynekologickeho hladiska plne zdrava, teda aspon pred navstevou lekara som sa tak citila, teraz som vydesena a v totalnej depresii

tak ako som tam isla nadsena plna ocakavania, tak som sa aj domov tahala ako zbity pes.kocky, ak ste tu nejake baculky, ako komentovali vasi lekari vase tehotenstvo? dostalo sa aj Vam nejakej kritiky? normalne sa uz teraz desim dalsej navstevy. rozmyslam ci hladat ineho lekara, len neviem ci ma aj inde nebude cakat to iste.

susik77
11. únor 2008

ahoj babiana. to je hrozne, toto by som si nenechala libit 😠 urcite zmen lekara-v tehotenstve musis byt uplne v pohodicke a tesit sa na malinke mimi 😉 je pravda, ze pri takej nadvahe Ti hrozia komplikacie-ako preeklampsia, vysoky tlak, problemy s chrbticou, klbmi, tehotenska cukrovka. asi budes patrit medzi rizikovky a budes dost sledovana. preto neboli na gynde nadseni...tiez sa boja.ale takto sa spravat k tebe nemali-je to neeticke 😒
ja som mala na zac.tehu tiez nadvahu asi 10 kil, ale nikto to nekomentoval, lekar aj sestricka boli cely cas velmi mili a dokonca ked som sa stazovala, kolko som nabrala pocas tehu (18 kg), mi hovorili, ze po porode to zhodim 😉
dietu nebudes moct drzat, snaz sa maximalne kontrolovat v jedeni-aj kvoli riziku tehot. cukrovky.chodievaj plavat. je to skvela aktivita na klby a na relax 😉

lucqa
11. únor 2008

Ahoj, ja mam tiez par kil navyse, ale len raz mi to sestricka okomentovala a pri porode mi doktorka povedala, ze som velka baba, ale v takom humornom style. Inac nikto moju vahu nekomentoval, aj ked som pocas tehotenstva pribrala dalsim 17 kil a dodnes mi este 11 ostalo 😠
Ja na Tvojom mieste rychlo zmenim lekara, alebo skus sukromnu kliniku. Ja som chodila na sukromnu len na UZV, ale vzdy sa ku mne spravali super.

susik77
11. únor 2008

suhlasim, aj mna napadla ta sukromna klinika-tam sa budu lepsie chovat 😉

kisska
11. únor 2008

babi ahoj - urcite by som zmenila lekara. Ako pise susik - teraz viac ako inokedy je dolezite, aby si svojmu lekarovi doverovala a aby ste mali dobry vztah. A ak ti mozem poradit, skus rovno porodnika v nemocnici, kde by si chcela rodit (vela z nich mava aj samostatne ambulancie), usetris si zmenu lekara tesne pri porode, alebo zazmluvnovanie v porodnici, kde nepracuje... Komentovanie tvojej vahy, a este takymto sposobom - nepatri medzi sposoby, ako si ziskat doveru...
Ozaj gratulujem k tym -18kg, je to super, lebo za rok je to skvely vykon a pri chorej stitnej zlaze duplom 😉
Ja som tiez buchta (odmalicka)- 169/81 bol moj vstup do tehu, ale nastastie inak som zdrava a krvne testy mavam ukazkove. Dokonca som na seba hrda, lebo pocas tehu som pribrala len 9kg(a uz by som viac nemala, kedze to mam za par 😉 ), ale snazila som sa jest vela ovocia, zeleniny a mliecnych vyrobkov(ostatne veci mi aj tak smrdeli). Skor sa mi zmenilo rozlozenie - vsetko islo do bruska. Takze nie je pravidlom, ze pocas tehu musis pribrat vela kilov. Staci, ked budes jest tolko, aby rastlo babo a aby si sa ty citila dobre. Takze drzim palce a prajem krasny rast do krasy 🙂

lucqa
11. únor 2008

kisska, davaj pozor, tie posledne tyzdne su zradne, ja som najviac pribrala v poslednom mesiaci. Moja vstupna vaha bola 170/75 a teraz mam este stale 86 kg, ale kym kojim, tak ziadna dieta nehrozi 😀

dadulka19
11. únor 2008

babiana,v prvom rade,gratulujem k dvom čiaročkám 🙂 ...a ako píšu baby,zmeniť lekára 😉 ...takto sa chovať 😠 ...fuj,hanba 😠 ..ved nebudeš predsa na každú poradňu chodiť so stiesneným pocitom ☹ .....určite nájdeš milého lekára,ktorý Ti pomôže zvládnuť tehotenstvo a s manželom sa budete len tešiť s rastúceho bruška.. 😉 ..držím palčeky... 😉

lul
11. únor 2008

to je chruno... a ta sestricka je tiez brzda... takto sa jednoducho chovat nesmu! zmen lekara radsej... toto nechapem, ako si to mozu dovolit... 😠 🙄

babiana
autor
11. únor 2008

kocky, dakujem za podporu, ja som si samozrejme vedoma toho ze ta nadvaha nie je nic skvele, to mam vsetko nastudovane, preto makam na tom aby sa to zmenilo, uplne som zmenila zivotny styl, stravovanie, vsetko pred tym rokom. viem o vsekych rizikach co z toho vyplyvaju. chapem ze je ulohou lekara ma o tych rizikach aj poucit, ale fakt som od neho cakala aj trochu podpory. uz som si aj porevala a mam nenormalny strach ze sa fakt nieco stane..

skusim skutocne pohladat niekoho ineho, len uz je vo mne taka nejaka bariera..ze kdekolvek pojdem sa mi dostane len nejakeho opovrhnutia

maaja
11. únor 2008

fuuuh, babiana, no teda ... fakt neprijemne ... a ozaj zmen lekara ! ved toto je des .... urcite nie si jedina mamina s nadvahou 😵

masinka
11. únor 2008

ahoj
ja som sa prvy raz vybrala ku gynekologovi a tusim to bol ten tvoj - sestricka vykrikovala na chodbe nemiestne poznamky na adresu jednej pacientky, tak som sa rovno otocila a isla som k inemu...
ked mas problem so stinou zlazou, hlavne chod rychlo povedat tvojmu endokrinologovi ze si tehu, nech ti upravi davku liekov (predpokladam ze nieco beries ked vies ze mas znizenu cinnost)
a neboj sa, pri babatku si tak zasportujes, ze pojde aj dalsich 18 kg dole (ja mam pri rocnej dcere o 5 kg menej ako som mala pred otehotnenim a to mam tiez znizenu cinnost SZ - aj ked nadvahu som ani predtym nemala)

petul.a
12. únor 2008

Babiana, teda ten přístup lékaře mě doslova rozčílil. Já teda nepatřím mezi lidičky s nadváhou, většinu života jsem byla spíš hubeňour, ale když má někdo pár kilo navíc, rozhodně ho neodsuzuju!!! Spíš mi vadí, když se ten člověk s tím nesnaží nic dělat nebo když třeba absolutně nepřizpůsobí šatník. Ale to rozhodně není tvůj případ. Navíc, když jsi tomu doktorovi řekla, že máš nemocnou štítnou žlázu, tak mu přece mělo dojít, že to u tebe rozhodně není nadváha z přejídání a že se navíc v takovém případě dost těžko shazuje každé deko. Vůbec si z doktora ani sestry nic nedělej, bylo to z jejich strany hulvátství. Buď v pohodě a užívej si těhulkovství, je to opravdu to nejkrásnější období v životě ženy 🙂 😲 😉

pattie
12. únor 2008

babiana: Gratuluju!!!!! Nic si z toho nedělej, sestry jsou poslední dobou nějaký hnusný i tady v Praze ☹ Tak máš nadváhu no a co? Znamená to snad, že nemůžeš mít dítě??? A jestli máš špatnou štítnou žlážu, tak by na Tebe měl být doktor spíš opatrnější a měli by Tě víc hlídat.... Snaž se to brát s nadhledem a rozhodně změn doktora! Jak psaly holky, těhotenství si máš užívat a ne se stresovat kvůli nějaký blbý sestře. Když jsem na svou gyndu volala, že jsem asi těhotná, tak se mnou sestra jednala jako s hadrem. Naštěstí doktor je fajn, ale vím, že to fakt zkazí náladu. Takže hlavu vzhůru a užívej si svoje miminko!!! 🙂

pattie
12. únor 2008

babiana: napiš, kde bydlíš a holky Ti určitě poradí nějakýho lepšího doktora!!!! 😉

fabiana
12. únor 2008

Babiana, to je hrozné, akého prístupu si sa dočkala zo strany lekára aj sestričky, dokonca takmer pred celou čakárňou... Ja mám tiež pár kíl navyše, hlavne od prvého tehu a keďže som vždy bola citlivá na poznámky ohľadom mojej váhy, či som bola pekne štíhla alebo som bola guľatejšia, tiež by mi to bolo nepríjemné. Pamätám sa, ako som prišla svojej babke ukázať svoje 6-týždňové bábätko a ona ako prvé okomentovala, že aká som tlstá...tak ma to strašne zabolelo... ☹ V každom prípade, sú baby chudé a sú aj trochu guľatejšie, človek si nevyberie a keď sa k tomu pridá aj problém so štítnou žľazou, tak to dá zabrať na psychiku. Ak ti môžem poradiť, je dobré stanoviť si priority, ktorou pre teba v tejto chvíli by mohli byť tie úžasné 2 čiaročky z testíku... Nemysli na všetky negatívne zážitky z okolia a keď sa cítiš u toho lekára nepríjemne, tak ho kľudne zmeň... sú lekári, ktorý sa hneď neoháňajú váhou pacientky. Aj keď treba uznať, že určitým spôsobom majú pravdu aj ony... majú nás na starosti, môže sa hocikedy niečo prihodiť, či už tehotenská cukrovka alebo Hellp syndróm... V každom prípade sa držkaj a buď v pohode! A presne ako píšu ostatné babenky, užívaj si svoje miminko. 🙂
PS - Blahoželám k schudnutiu 18 kg! Super!!!!

e.k.t
12. únor 2008

Babina:
Na tvým místě bych okamžitě změnila dr.
Sama mám skvělou doktorku. A nejsem žádný drobeček 163cm/106 kg před těhu. Mívala jsem potíže se štítnicí ale ne tak těžké jako ty poněvadž se to samo upravilo. Ale v roce 95 kdy byla nejhorší jsem ze 75 kg skočila na 98. nyní 25 tt mám 163cm/ 102 kg.
Když mi dr potvrzovala těhu, tak mi řekla že v našem případě je zázrak že jsme počali, od začátku mi dr říkala že mám být v klidua nestresovat se. A že když budu poslouchat své tělo a chutě, tak bude vše v pohodě, hned mi dala PN a chodím častěji na kontroly. Jinak nejsem sama s takovou tíhou má nás víc a je fajn.
Určitě takovou dr najdeš. Hlavně se nestresuj.
Držím pěsti ať se vše v dobré obrátí 🙂

petul.a
12. únor 2008

Tak narážky na váhu taky znám, i když z opačného konce. Mně zas pořád každý říkal, že mám víc jíst. Jenže já byla vždycky hubeňour, můžu sežrat půl prasete a nic. Nechápu, co je to za lidi, kteří si dovolí komentovat něčí postavu. Já taky nikoho neodsuzuju za to, že třeba ráčkuje 😠 Mně se teda postupem času povedlo trošku přibrat a teď v těhu si doslova užívám. Hlavně manža mi pořád říká, jak mi těhotenství sluší. A i moje mamka mi nedávno řekla, jak dobře vypadám, že prý to mám po ní 😀 Každý jí říkal, že by měla být těhulka celý život. Já osobně si myslím, že každé ženě těhotenství prostě sluší, ať je boubelka nebo Twiggy. Přece je to nejkrásnější období našeho života a mělo by být vidět, jak jsme na sebe hrdé a jak si to užíváme, ne? 😉

sisstin
12. únor 2008

no styl, jakým to Dr. řekl je teda nehoráznej 😠 ..ona obezita v těhu problém je..ale dá se to říct nějak slušně 😖 😖 😖 😖 😖

já rozhodně obezni nebyla...přibrala jsem teda 16kg..takže jsem před porodem vážila 65kg 😅 😅 ale jinak jsem byla normálně štíhlá..a Dr. v rizikovce, kam jsem chodila po termínu..do mě taky ryla..že jsem tlustá... 😖

adrina
12. únor 2008

babiana...hrozn a neprofesionálny pristup lekára 😠 😠 😠 😠
ja mám tiež pár kíl navyše...a zníženu činnosť štítnej žlazy...ale lekár riešui to, aby nenastali komplikácie..a nenadáva a neuráža

lucqa
12. únor 2008

Babiana, nelam si uz hlavu nad doktormi, teraz sa tes a zaoberaj len tymi par centimetrami co Ti skackaju v brusku 🙂
Rychlo utekaj najst doktora, ktory sa bude k Tebe spravat ako k nastavajucej mamicke a tesit sa z toho, ze pekne rastiete a hlavne bude na Vas oboch davat pozor. Kazdy vie, ze tehulky vnimaju vsetko citlivejsie a preto je pristup lekara o to hroznejsi. Skus si najst rovno porodnika, ktory bude poznat Tvoj celkovy stav a vyhnes sa mozno dalsiemu zbytocnemu ponizeniu, ked pojdes do predporodnej poradne.
Drzim Ti palceky, aj Tvojmu babatku 🙂

graziela
12. únor 2008

Ahojte babenky, aj ja sa pripajam k vasej diskusii...som prekvapena, kolko sa nas tu naslo...Babiana, ako vidis, nie si sama s podobnym problemom. Ja sama som mala pred 2.tehu 88 kg, teraz som v 23tt a mam o cca.6 kg navyse. A to som s takouto vahou lezala pri 1.tehotenstve uz na porodnom stole a hanbila som sa, ked sa ma anesteziologicka pytala na moju vahu kvoli narkoze - 95 kg!!!!
Pri 1.tehu som mala zac. vahu 78 kg, pribrala som cca. 17 kg (do 95 kg), po porode som nechala v porodnici rovnych 10 kg, co pripisujem mojej diagnoze pre-eklampsii, zrejme polovica z mojej vahy bola len voda. Takze domov som prisla ako 85 kg-ova. Postupne kilecka opadavali, hlavne , ked som po 2 rokoch nastupila do prace, bola som o mesiac na vahe 80 kg. Mozno by to islo aj dalej dole, no nemala som absolutne ziaden pohyb, len vysedavat cele dni za PC, casto az do vecera, ziadne prechadzky s kociarom, ako som bola zvyknuta, potom prisli zmeny na pracovisku, novy sef(ka), stresy, intrigy apod. Tak som sa opat vysplhala na tych spominanych 88 kg. S tym uz ale teraz nic nenarobim, teraz si nad tym hlavu nelamem, dolezite je, aby sme boli ja aj mimi v poriadku a zdravi. Hoci ja mam pravdepod. od narod. deformovany bedr. klb (zistila som to po 1.porode), nejako som sa uz naucila s tou bolestou zit, mam aj zvyseny tlak, co mozno tak trochu nempriamo suvisi s nadvahou (pri 1.tehu som mala az takmer dokonca idealny az nizsi tlak 110-115/75)...lenze teraz je naozaj neskoro nariekat. Ja sama viem, ake je tazke zhodit co i len par kileciek, tvojich 18 kg je naozaj uspech.
Takze nerob si z toho moc tazku hlavu, sustred sa hlavne na babatko, aby ste boli obaja v pohode, ved po porode bude este dost casu na to, aby sme to zmenili. Tebe sa to uz raz podarilo, takze si mozes verit.
Drzim palceky vsetkych nam "matrioskam"....

maxkatka
12. únor 2008

Ahoj, tak i já se přidám i když jsem tu asi největší cvalík. Výchozí míry 170/110 a teď mám 170/112. Než jsem otěhotněla, tak moje gynekoložka s mou váhou neviděla takový problém. Pak jsem byla na ovulačních ultrazvucích a tam mi lékař doporučil, že by pro plodnost bylo vhodné s váhou něco udělat, ale s dovětkem, že je mu jasné, že to jen tak nejde. Pak mi řekl, že bez hormonální léčby neotěhotním, že mi vajíčka nedozrávají... Tak jsem odcházela z ordinace jak zmlácený pes.... No už tak vypadám jak velryba co teprve se mnou udělají hormony? To budu jak plejtvák obrovský.... No co naplat, dítě chci, tak jdu do toho se vším všudy... (nepodařilo se nám po 9 měsících počít a neměla jsem ani menstruaci). A můžu vám říct, že do 6ti týdnů byl test pozitivní i bez hormonů... 😉

Nyní si těhotenství užívám. Na kontrolách u gynekologa problém s váhou není (už jsem se cítila divně, když jsem vůbec nepřibírala - přibrala jsem až ve 21 týdnu své první kilo).

Jím naprosto všechno tak jako dřív. Ničem se neomezuji. Na co mám chuť tak zbodnu... Řeči typu, že v těhotenství mám vyšší riziko cukrovky taky není přímo potvrzené - mají ji i nastávající maminky s normální váhou.

Naopak mám kamarádku, která byla před otěhotněním jako lund, na těhotenství čekali skoro dva roky. Je o měsíc dýl než já a má 13 kg nahoře...

Takže hlavu vzhůru!!!

Doktora bych 100% vyměnila!!!

Katka

adrina
12. únor 2008

graziela..presne poznám o čom píšeš...ja som mala v 1.tehu zač.váhu 70kg/184cm....a pribrala so aj vďaka pre-eklampsii cca 35kg..z porodnice som šla domov ľahšia o 16kg....niečo som zhodila,ale nie veľa....v druhom tehu...váha 83kg+25kg...ostalo mi 7kg..a teraz som taká baculka a čakám tretie...zdravotné problémy nemám žiadne...zatiaľ som pribral 3,5kg..a dúfam,že si váhu postrážim

poleva
12. únor 2008

možno je sestrička bezdetná tak je nervózna... ha

m311293
12. únor 2008

Babiana, já měla pře druhým těhotenství při výšce169 cm váhu 98 kg, a můj doktor mi neřekl ani slovo. Byla jsem na iVF tam trochu remcali, ale jen v tom smyslu, že vyšetření jsou bolestivá proto že mám kila navíc tak musí víc přitlačit. Jeden doktor řekl že budu mít problém s početím, ale nakonec to proběhlo v pohodě. V tehotenství jsem nepřibral ani kilo, takže když jsem porodila měla jsem 88 kg. malý nebyl žádný hubeňour. pak jsem sundala při kojení dalších 6. není pravda že musíš přibrat, já žádnou dietu nedržela jen sem opravdu poslouchala svoje tělo a jedla tehdy kdy jsem měla hlad. cukr mi hlídali a nic a to moje maminka má cukrovku.

Doktora bych vyměnila

alysea
12. únor 2008

Ahoj babiana, rozhodne by som zmenila lekára, pretože ak aj máš nadváhu, má sa k tomu vyjadriť, ale len takým štýlom, že treba byť opatrnejší a nie ťa takto vystrašiť, to je úplne podľa mňa lekár pako, vyštudovaný za klobásky 🙄 Ja mám opačný problém, mám veľmi nízku váhu, takže môj lekár hned povedal, že sa musíme snažiť priberať, že hlavne aby som neschudla v tehu(čo sa aj tak stalo prvé tri mesiace)ale hlavne ma povzbudzoval a takýto má byť prístup. Že áno mamička, váha nie je ideálna ale budeme robiť všetko preto, aby to nebola prekážka pre úspešné tehotenstvo. A v tehu potrebuješ doktora, na ktorého sa môžeš spolahnuť a nie z ktorého máš mať depku, takže zmeň ho, verím, že aj u vás sa nájde normálny ľudský lekár, budem ti držať palčeky.

grmitko
12. únor 2008

babiana, ja som tiez raidny kus zeny, vazim viac ako ty, a bola som tehotna, mame dvojicky, nastastie mam lekara, ktory to nijako nekomnetntoval, akurati mi povedal, aby som is davala pozor na vahu a neprehanala to, a moj prodnik ten este vravel, ze nebojte nic, mame tu aj tazsie ako vy 🙂 takze si myslim, ze je to hlavne o pristupe lekara.
v kazdom pripade ti drzim palce 🙂

zanulav
12. únor 2008

Jojo určite změnit doktora. Ja u prvního těhotenství jsem přibrala 36 kg a měřím 158cm takže jak jsem zapadla měla jsem 68 kg a jak šla rodit tak 104kg. takže hruza ale nikdo z doktoru to neřešil a ani mi nic neřekli. Měla jsem otoky tlak vysoky preklampsii. Naštestí jsem vše shodila.
😵

grmitko
12. únor 2008

ja som nikdy nemala zdravotne problemy, ani v tehu nie, za cele tehotensvto som pribrala 15 kg (dvojickami) a tie boli po porode hned dole, tak som bola na svojej povodnej vahe. Ja som nikdy neriesila svoju vahu, a myslim si, ze spravanie doktora babiany bolo nnanajvys nemiestne a neeticke, a ta sestricka ani nevravim....

mywiel
12. únor 2008

Babiana nestresuj sa a nenechaj aby s tebou takto zaobchadzali, najlepsie bude zmenit lekara. Lekar je na to aby ti pomohol a najlepsie poradil a nie ta zhadzoval. Vsetko zeny maju pravo mat deti aj tie silnejsie. Moja svagrina mala 110kg ked bola tehotna a ma 3 krasne deti a vsetko bolo ok, ale zije v zahranici mozno aj tym to je, ze tu doktori su ohladuplnejsi. Tes sa ze si tehulka a na ostatne sa vykasli, netreba sa stresovat dopredu.

loss
12. únor 2008

babiana
vykasli sa na to a najdi si ineho gyndosa co bude k tebe vludnejsi
urcite je tehu v nadvahe rizikovejsie ale budu ta castejsie sledovat a uvidis mimi sa narodi v zdravi a hlevne bud v pohode nech je aj malinke v pohode

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru