Toxoplazmóza těsně před porodem, nebo v šestinedělí

rilwen
14. pro 2013

Ahoj,

máme dospívající kotě, které potřebujeme vypustit ven, ale i nadále ho budeme chtít přes den pouštět domů, a krmit ho doma. Takže dříve, či později přinese toxoplazmózu, na kterou nemám protilátky (buď jsem imunní, nebo jsem se s ní ještě nesetkala - čert ví). Chudák byl nejdřív moc malý na vypuštění, navíc jsme se čerstvě přestěhovali a pak jsem hned otěhotněla, takže je zatím jen v domě. V tuhle chvíli se nemůžu rozhodnout, jestli je menší risk kocourka vypustit ven teď před porodem, abych to měla pod kontrolou a aby neměl spojený příchod dítěte s tím, že se najednou ocitl venku. Nebo jestli ho vypustit během doby, co budu v porodnici. Jak by to bylo s imunitou a případnou nákazou novorozence? Čištění záchodku a tak se vyhýbám, ale kočičák je poměrně velké prase a leze třeba i na linku (sice když nejsme doma, ale vím, že to dělá), tak se bojím, abych to nechytla, nebo nepřenesla na malého. Doma už ale zůstat nemůže, protože celé dny a noci ječí, škrábe dveře a značkuje všude od podlahy do výše dvou metrů nad zem. Máme ho moc rádi, ale tohle se už při dobré fyzickém a psychickém zdraví přežít nedá. 😠 Kastraci se mi nepodařilo prosadit.
Máte s tím někdo zkušenosti? Co byste radily?

pajamo
14. pro 2013

Hrabes se v zahrade v hline? tam je totiz mnohem vetsi sance, ze dostanes toxoplasmosu. Kocku ockuj a neres to, musela by jsi jedine snis jeji bobek.

kofinka
14. pro 2013

@rilwen Já jsem toxoplazmozu chytla z hlíny resp. zřejmě ze špatně omyté zeleniny.
Toxoplazmoza se dá chytit buď z masa, hlíny nebo přímo od kotěte.
Já byla v té době vegetarian a nepřišla do styku s žádnou kočkou.
Kocourka ale teď pustit ven když byl zvyklej v bytě to není úplně dobré. Může mu to ublížit.
Venkovní kočka má úplně jinou srst a připravuje se na zimu postupně. Může se nachladit a umřít.
Máme doma jednu venkovní a druhou bytovou kočku a nedala bych ji teď ven ani za nic. Vím co znamená když kocour začně značkovat, také jsem to zažila. Také vím co to je přesvědčit chlapa o kastraci. Oni s nimi drží basu a tak nějak si představují co kdyby to někdo udělal jim 😀
Pokud tedy nepočítáš s kocourkem na chov tak ho vykastruj. Neptej se a dovez ho k veterináři.
Nevýhoda kastrace je ale ta, že potřebuje speciální stravu, šetřící ledviny.
On ikdyž ho budeš pouštět na noc domů tak bude značkovat stejně dál. S miminkem si ale myslím, že je hygieničtější když už mít kočku, tak jedině v bytě. Venku ti bude lovit kdoví co a přinese ti domů bakterie. Nám ta venkovní kolikrát přinesla ptáčky až do kuchyně, nebo vyzvracela myš.

klami
14. pro 2013

Pokud nemáte v krvi protilátky, pak jste se s toxoplazmou ještě nesetkala, neznamená to, že jste imunní (toby protilátky byly). Očkování proti toxoplazmoze neexistuje (ani pro člověka, ani pro zvíře). Největší riziko nákazy od kočky je v několika prvních týdnech života kotěte. To je doba, kdy zvíře vylučuje zárodky spolu s výkaly, pak už se stává definitivním hostitelem. Většina lidí se ale nakazí nedostatečně tepelně upraveným masem a nebo nedobře omytou zeleninou ze zahrádky.. případně přímo kontaktem s kontaminovanou zeminou. Největší riziko pro miminko vzniká, pokud se maminka nakazí v prvním trimestru.. mezi faktory "riziko nákazy" a "stupeň poškození" platí nepřímá úměra. Čím mladší těhotenství, tím menší riziko nákazy plodu, ovšem následky fatální. Čím starří těhotenství, tím větší riziko nákazy miminka, ale s mírnějšími následky.
Jestli chcete kocourka vypustit ven, platí i v tomto případě zásady základní hygieny.. když saháte na kocoura, umýt se pak. Mýt se před každým jídlem a holt mýt i linku před přípravou jídla. Nevím, z jakých důvodů Vám neprošla kastrace, ale když se zamyslíte nad tím, kolik venku běhá opuštěných koťat a koček, nemocných a podvyživených.. a vy vypuštěním nekastrovaného kocoura tento počet ještě znásobíte.. přijde mi to trochu nezodpovědné, ale to je na svědomí každého.

klami
14. pro 2013

@kofinka to je další věc.. pokud byl doteď v bytě, neni připravenej na zimu venku. A co se týče bordelu a všelijakých sajrajtů, co venku chytne a přinese domu.. miminko bych v tom mít nechtěla.. Zvíře buď doma nebo venku.

klami
14. pro 2013
akashka
15. pro 2013

@rilwen naprosto souhlasím s @klami - pokud je dodržována základní hygiena, šance chytit toxoplazmozu od kočky snad ani není.. ovšem teda vypustit ven nevykastrovaného kocoura, který je již evidentně pohlavně zralý mi přijde jako neuvěřitelně nezodpovědné.. pak jsou útulky plné nechtěných koťat, lidi je topí a zachází s nimi strašně... přitom za všechno můžou právě majitelé koček, kteří odmítají kastrovat a nechají své mazlíčky volně pobíhat po světě.. Pokud Vám doma kastrace "neprojde" tak jsou i jiné metody jak zajistit, že kocourek žádnou kočku nenakryje (např. čipy). Další věc je, že bych opravdu kocoura zvyklého na teplo domova, teď když začínají mrazy ven nevyhodila ani náhodou.. Pokud Vám vadí že Vám značkuje byt, tak ho vykastrujte a budete mít klid.. Ale proč by měl být vyhozen na mráz, kvůli tomu, že vy ho nechcete kastraovat, tomu teda nerozumím..

rilwen
autor
15. pro 2013

@pajamo
@kofinka
@klami
@akashka
Děkuju moc za názory. 🙂
K nákaze toxou, vím, že je od kočky minimální, že ji 90% chytne odjinud. V hlíně se hrabu odjakživa, často bez rukavic, zeleninu ze zahrady taky jím atd... Koťata a venkovní kočky jsme měli odjakživa, sahám doslova na každou kočku, co potkám, takže mne to, že nemám protilátky zarazilo. Moje doktorka to vysvětlovala tím, že jsou lidé, kteří se s toxou setkali, ale prostě ji nechytili a nechytnou. Tudíž u nich nákaza neproběhla a nejsou tedy i protilátky. Jde jen o to, že se bojím o malé. Nic víc. Kvůli sobě bych si hlavu nelámala.
S kastrací se samozřejmě vracím, pořád o ní mluvím, zatím bez úspěchu. Jak funguje ten čip?
Děkuju za upozornění s tím kožichem, to mi mělo docvaknout. Kocour není gaučová micina, běhá po domě, od půdy po sklep. Máme tu od -2 po cca max 18 stupňů. Na půdě leží i sníh, když fouká tím správným směrem. Nevím, zda je to aspoň trochu dostačující. Pokud by ale měl být venku, tak musí mít možnost se kdykoliv vrátit do tepla zpět.
Nejde jen o značkování a celé proječené noci. Jde i klasické močení mimo záchodky - na koberce, do nábytku. A hlavně, pořád se snaží utíkat. Zatím to jde, většinou uteče jen návštěvám, ale je čím dál horší ho uhlídat, aby nezdrhl. Každý příchod domů, nošení dříví, nákupu, větrání je dost dobrodružné. Párkrát už i zdrhl a pak je otázkou jak rychle může toxu chytit a přinést? Bojím se, že se jednou dostane ven a už nebudeme mít nervy nosit ho syčícího, kousajícího a drápajícího celí krvaví domů. Nebo ho prostě nechytneme, protože bude rychlejší a uteče dál než předtím. V takovém případě bych nechtěla, aby to fungovalo - dobře, jsi venkovní, odteď nesmíš nikdy dovnitř. Nebo, že ho sice chytíme, ale přineseme si ho už zpátky s toxou.
Takže ta otázka, jak to udělat s toxou a novorozencem aktuální, ať chceme, nebo ne. Může se to prostě stát, aniž bychom chtěli. Dodržování hygieny je tedy to jediné?

@kofinka s venkovníma kocourama zkušenost mám, vím, co dokážou přinést domů. Jo, a doma neznačkoval ani jeden z nich. 🙂

angel456
15. pro 2013

máme doma taky kočku, která chodí ven a dovnitř... ptala jsem se svého doktora co s ní, řekl, mi že to nemám řešit, je spousta cest, kdy se můžu nakazit tak nepřijít do přímého styku se záchůdkem, toxo. je nejnebezpečenější v prvním trimestru. Taky jsem měla strach a mám, ale to bych se zbláznila ze všeho.

akashka
15. pro 2013

@rilwen no ono je dost dobře možné, že právě utíkání, a čůraní všude možně souvisí s tím, že není vykastrovaný a prostě tak vyjadřuje svou nespokojenost.. kočky jsou velmi čistotná zvířata a pokud čůrají mimo záchodek je to buď zdravotní problém nebo protest proti něčemu.. tady bych to viděla v tom, že nemá možnost krýt a potřebuje to.. prostě ho čapněte a jeďte s ním na kastraci a uvidíte.. jestli vám v kastraci brání váš muž, tak ať si zkusí představit, že má plné koule a nemá možnost si ulevit 😀
K té toxe: např. Pro těhotnou ženu je kvůli toxoplazmóze rizikové mít doma kočku.
Nakažená kočka vylučuje vajíčka toxoplazem trusem asi 3 týdny, a to většinou jen při primoinfekci (nejčastěji mezi 3. a 8. měsícem života). K perorálnímu nakažení člověka nedochází většinou přímým kontaktem s kočkou, ale vajíčky kontaminujícími prostředí (neomytá zelenina) nebo pozřením nedostatečně tepelně opracovaného masa hospodářských zvířat s tkáňovými cystami (bifteky, ochutnávání připravovaných pokrmů). Přítomnost protilátek charakteristických pro chronickou toxoplazmózu představuje ochranu před nebezpečím obávané akutní infekce v prvním trimestru těhotenství. Při dodržování základních hygienických návyků je přímý přenos z kočky na těhotnou ženu nereálný.(http://www.bonavet.cz/clanky/omyly-a-myty-o-zdr...) a nebo článek tady http://www.kocky-online.cz/clanky/kocka-toxopla...

rilwen
autor
15. pro 2013

@akashka Díky.
Kvůli tomu čůrání mne napadly i močové, ledvinové kameny, ale je ok. Zdravotní by to být nemělo.
Nám se teda toulali i ti kastrovaní kocouři, v tom jsem neviděla změnu. Vám ne?
Takže podobně by to mělo být s nákazou kojence? Jen že mu nehrozí infekce z bifteku a zeleniny. A hrozí mu něco, kdybych jí chytla já? Už asi ne, ne?
Psala jsi o nějakém čipu, nevíš jak to funguje? Čím víc možností, tím větší pravděpodobnost, že se něco chytne. 😉

akashka
15. pro 2013

@rilwen Já sama s kastračními čipy zkušenost nemám, jen vím, že je hodně využívají chovatelé koček, kteří pak ještě plánují koťata, pak se čip vyjme a kocour je opět plodný.. ale myslím si že u kocoura, kterého na chov neplánujete je lepším řešením klasická kastrace, žádné hormony atd..
Toulat se kocour může i po kastraci, ale u kastrovaného je větší pravděpodobnost, že se vám v pořádku vrátí domů - nemá potřebu nahánět kočky, a stejně tak nebude mít potřebu a důvody zaplétat se do rvaček 😉
Myslím si že je vážně nepravděpodobné, že byste od kocoura toxu chytla, viz články výše.. Pokud je nějak miminko v ohrožení když ji přece jen chytnete to nevím, asi bych se přeptala doktora.. ale asi bych to tak neřešila.. stejně tak můžete chytit jakoukoliv jinou nemoc a kdybyste všechny měla takhle předem řešit, tak se zblázníte 😉
Takže za mě - kocourka vykastrovat a pak uvidíte jak to bude pokračovat, pokud bude i dál čůrat kde nemá, zkusit najít příčinu (třeba se mu nebílí kde má záchodek) a případně mu jasně ukázat kde se čůrá a kde ne 😉 Kastrací ulevíte nejen sobě, ale především jemu.. rozhodnutí v takovéto situaci nekastrovat je iracionální a nemá žádný logický argument..Naopak, kocourek se takto opravdu jen trápí..

rilwen
autor
15. pro 2013

@akashka 🙂. Různé velikosti, typy záchodků, steliva i umístění už jsme samozřejmě vyzkoušeli. I to ukázání. Lepší je vždycky začít od toho, co je jednodušší na změnu a není tak nevratné jako vypuštění ven, nebo kastrace.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru