Trombocytopenie v těhotenství. Máte zkušenosti?

sshiva
19. kvě 2009

Ahojky! V 35tt mi bola zistená porucha zrážanlivosti krvi, hodnoty mám mierne podpriemerné, ale moj Dr. ma doporučil do poradne pre rizikové tehu, práve koli možným komplikáciám pri porode.
Máte niektorá s touto diagnózou skúsenosti? Može to nejako ohroziť samotné miminko? 😕
Vopred moc ďakujem za všetky príspevky 🙂

tanity
19. kvě 2009

sshiva,

skus zajst do temy v snazilkach
trombofilia https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
a ja verim, ze ti tam baby urcite poradia...su tam tehule, aj maminky s detickami, aj snazilky, ktore maju vsetko problemy s krvou.
Ja sama by som ti rada poradila, mam tiez poruchu krvi, mutaciu genu MTHFR, ale ja si picham heparin uz od zaciatku tehotenstva a aj budem nadalej, takze my o mojej poruche vieme a sme na nu pripraveni. nepises, aku konkretne poruchu zrzaznlivosti krvi mas...
No, uz si v krasnom 36tt, takze ak je to len kvoli moznym komplikaciam pri porode, netreba sa obavat. je praveze dobre, ze ti na to prisli uz teraz....aspon budete ty aj lekari pripraveni, ked nastane ten krasny den D 😉 ked o tom dopredu vies, naozaj je to len a len obrovske plus...neboj sa...chvalabphu, ze o tom viete a mozete sa pripravit...
nemyslim, ze by to nejak ohrozilo tvoje babatko, skor naopak. tu ide o to, aby lekari vedeli, ze mas nejaku trombofilnu poruchu a mohli nasadit v pripade potreby liecbu...ale tazko posudit, kedze nepises diagnozu...no skus baby v trombofilii, vrele odporucam 😉
a drz sa aj s malinkym 🙂

perla200
19. kvě 2009

a mas aký stupen trombocytopénii? a kolko ti namerali trombocytov? lebo mne okolo 104 000 ale chodím len na kontroly zatial....

sshiva
autor
19. kvě 2009

jeej, normálne som sa zľakla 😕
Ja len viem od svojho gyn že posledné krvné testy mi ukazovali podpriemernú hodnotu krvných doštičiek. Poslal ma k obvodnému aby sa na to pozrel a doporučil mi postup. Obvoďák ma upokojil že v tehotenstve je normálne že sa krv riedi a tým aj doštičiek je menej a hodnota ktorú mi namerali vraj nie je riziková...
Dnes som s týmto argumentom u svojho gyn nepochodila, vysvetlil mi že porucha zrážania može byť pri porode nebezpečná a že s blížiacim sa termínom porodu mi hodnoty skor ešte klesnú než naopak ☹ a tak ma doporučil do rizikovej poradne (už v porodnici), aby boli na všetko pripravení...
Inak som celé tehulkovanie nijaký problém s krvou nemala, nižšie hodnoty mi namerali až v 35tt. Každopádne zajtra idem na odber krvi tak som zvedavá na výsledky a čo mi povedia v poradni 😕
A moc ďakujem za príspevky 🙂

mima3
19. kvě 2009

aj mne namerali z krvi nizsi pocet trombocytov, tiez som nemala nikdy take problemy, az teraz, ked mi v 24tt robili krvny obraz. mne hovorili, ze tam je rozpätie 150 - 400 a ja mam 127.. dnes mi robili opakovany odber a zajtra idem do poradne a budem mat vysledky. sestricka mi povedala, ze ked budem mat znova znizene, tak ma poslu na hematologiu a tam to budu dalej riesit. neviete od akej hodnoty je ta hodnota rizikova?

sshiva a ty nevies ake si mala hodnoty?

perla200
19. kvě 2009

no mima...to mas dobré....že vraj sa to rieši až ked klesnú pod 50.....ja chodím každý mesiac na kontroly....ale zatial je to ok...

mima3
19. kvě 2009

díky perla, si ma ukludnila 😉 tak super, ze to mas ok a ze si pod kontrolou.. radsej nech zistia, ked je nejaky problem a riesia ho..

perla200
19. kvě 2009

no až na to, že tieto ženy idú väčšinou cisarakom rodiť, lebo môžu vykrvacať pri pôrode...ale ktovie...ako sa lekári rozhodnú!!!!

lentilka11
20. kvě 2009

perla, myslím, že je spíš snahou porodníků, aby ženy s trombocytopenií rodily vaginálně - přece jen u operace je riziko krvácení větší

jinak trombocytopenie (benigní těhotenská) je častým nálezem ve třetím trimestru (cca 7 % žen), většinou se jedná o lehkou formu 120-150x10na9/l, někdy destičky klesají na 80, zřídka na 50, u matky při těchto hodnotách probíhá asymptomaticky, plod není ohrožen

při hodnotách pod 80 se nedopuručuje epidurální ani spinální analgezie pro riziko lokálního hematomu a neurologických komplikací; pro císařský řez je třeba alespoň tento počet

vaginálně lze rodit do hodnoty 50, jinak je třeba hodnoty destiček zvýšit (např. transfúzí trombocytového náplavu - většina porodnic se v případě porodu rodičky s trombocytopenií také domlouvá se svým transfúzním oddělením, aby tyto náplavy byly k dispozici)

symptomy se objevují při poklesu destiček pod 20 (krvácení z nosu, krvácení ze střev = krev ve stolici, kožní petechie = tečky, až prokrvácení podkoží = sufúze)

při symptomatickém průběhu již v těhotenství se podávají kortikosteroidy a/nebo vysoké dávky imunoglobulinu G nitrožilně; nežádoucí účinky prednisolonu (kortikosteroid) na plod jsou nepravděpodobné, 90 % se metabolizuje v placentě, u matky to může být trochu problém (může se vyskytnout vysoký tlak, zvýšená hladina cukru v krvi, osteoporóza, akné, hmotnostní přírůstek...- je třeba to hlídat)

sshiva
autor
21. kvě 2009

Ahojky,tak som si dnes bola pre výsledky a je to lepšie! Hodnoty trombocytov som mala minule 105, limit je 140-440, ale dnes už som mala hodnoty 140! Síce je to s "odretými ušami" ale aspoň som v limite 😀 Tak dúfam že do porodu to vydržíme...

perla200
21. kvě 2009

sshiva...a keby si mala menšie tak čo by s tebou robili?

sshiva
autor
21. kvě 2009

perla...to by som aj ja rada vedela...Obvoďák mi s úsmevom na tvári povedal že to je v pohode, ale gynekológ ma hneď nasmeroval do poradne pre rizikové...tak som sama z toho jeleň 😕 V utorok idem do poradne už do porodnice, aj s výsledkami, tak som zvedavá čo mi tam povedia...

daloula
22. kvě 2009

ahoj holky, nechci Vás strašit, ale trombocytopenie v posledních měsících těhu je vážně třeba dobře hlídat. Já mám tuhle nemoc i normálně, bežně mívám kolem 120. V těhu bylo vše ok, až do posledního trimestru, kdy to začalo jít dolů - hematolog tvrdil, že vše je v pořádku a to i když jsem 2 týdny před porodem klesla na 70. Když se to dozvěděli v porodnici, nešlo už nic dělat. Rodila jsem skoro dva dny, většinu léků ani epidural Vám dát nemohou - takže docela mazec. Císařský řez mi udělali na hodnotě 56, pro nepostupující porod - nechci radši vědět, co by bylo kdybych neměla ani 50. Takže jen dobrá rada, nevěřte jen hematologům a poptejte se v porodnici, kde chcete rodit - tam by si Vás měli ohlídat.

lucifer32
28. únor 2013

Ahojte holky,jsem podruhé těhotná a v prvním těhu mi zjistili těhotenskou trombocytopenii.Před porodem jsem měla 27000 destiček,teď jsem teprve šestý týden a dens na kontrole jsem jich měla 8600 ☹ tak jsem zvědavá co zase bude.Po prvý jsem na hematologii byla co 14 dní na kontrole.

vikazv
27. čer 2017

@perla200 Dobry den,chcem sa opytat ako ste casom s tou trombocytopeniou???zlepsilo sa to,alebo ako to liecite??dakujem pekne

maj2011
27. lis 2019

@vikazv to by aj mňa zaujímalo len už su asi neaktivne baby

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru