Ve 32. tt mi tvrdne břicho, magnesium nepomáhá

tumovamisa88
18. říj 2013

Ahoj maminky,

už pár dní mě trápí tvrdnutí bříška. Někdy je to hodně časté, jindy méně. Říkala jsem to doktorce a ta mi po vyšetření sdělila, že je vše v pořádku a předepsala mi magnezium. To mi ale vůbec nepomáhá. Snažím se odpočívat a moc se nenamáhat ale přijde mi, že je to k ničemu. Bojím se, aby to nějak neublížilo miminku. Máte zkušenosti?

Děkuji.

petulka26
18. říj 2013

@tumovamisa88 Neboj, tvrdnutí bříška je v tomhle týdnu celkem běžná věc, někdo to má víc někdo míň, děloha se takhle připravuje na porod (tím nemyslím že už budeš rodit) ale ve třetím trimestru to už prostě občas budeš mít. A pokud doktorka řekla při kontrole že je to dobré, tak bych byla v klidu.

guginka9
18. říj 2013

ja mám tvrdnutí bříška už od 29tt, a ted posledné dny se mi k tomu přidali aj otoky ruk, ale až tak, že nemužu po ránu asi hodinku nic chytit, je to strasny, mate to nektera???

gingerone
18. říj 2013

@tumovamisa88 Ahoj. Já bych mohla vyprávět... tvrdnutí od 17. tt, zkrácený čípek, 3 týdny v nemocnici, kapačky s magneziem. Nakonec se ve 20. tt čípek zastavil na 1,5 cm a držel až do porodu. Musela jsem teda doma ležet až do 34. tt, aby byla trochu jistota, že neporodím předčasně, ovšem říká se, že na to přímo ležení stejně nepomáhá. Stačí dodržovat tak nějak klid a to magnézium. Hlavně ho ale zase vysadit v 36. tt (případně se zeptat doktora, když na to sám neupozorní), protože by to komplikovalo porod a miminko by mohlo být při porodu taky línější.
Nicméně - mně břicho tvrdlo někdy i 10x za hodinu, každý den, pořád... po celých 5 měsíců. A porodila jsem v pohodě po 7,5 hodinách od začátku porodních bolestí (ty si nespleteš s tvrdnutím) krásnou a úplně zdravou akorát velkou holčičku v 39+1 (dokonce přesně na termín UTZ).
Držím palce, jsi v krásném týdnu, není třeba se zbytečně strachovat (já vím, že se to lehce řekne), teď už to dopadne tak jako tak dobře. A miminku to tvrdnutí nijak neublíží.

tumovamisa88
autor
18. říj 2013

@gingerone
Ahoj,

no já to mám nepravidelné a někdy ráno a někdy večer. Dnes ráno jsme navíc jeli do poradny a miminko celou cestu v bříšku kopalo a vrtělo se, jak mu to bylo nepříjemné. A doma mi pak začalo tvrdnout bříško, několikrát do hodiny, trvalo to skoro až do odpoledne a pak to najednou zase přestalo, tak myslím, že to bylo z té cesty autem. Magnézko beru, ale přijde mi že je to úplně k ničemu. Mám zkrátka obavy, protože před týdnem jsem byla hospitalizovaná kvůli hrozícímu předčasnému porodu. Měla jsem křeče v podbřišku, poležela jsem si tam 4 dny a dobrý. No a od tý doby jsem ze všeho hned vylekaná a tohle mi na klidu taky zrovna nepřidalo. Podle dr je prý všechno v pořádku, tak snad to bude dobrý. Jo, nemáme to jednoduchý.

consti
18. říj 2013

Neboj se ničeho, to má většina holek. Moje dr. se nad tím ani nepozastavila. Taky jde o to, kdy ti tvrdne. Já když jsem jí to říkala, tak ji zajímalo jen, jestli je to v klidu nebo při nějaké činnosti, námaze. A když jsem řekla, že jen když jdu třeba s pejskem na procházku nebo něco dělám, tak nad tím mávla rukou. Pokud je to jen párkrát za den a ne v klidu, tak bych si starosti nedělala 😉

gingerone
18. říj 2013

@tumovamisa88 Pokud bylo všechno v pořádku, tak se tím zatím netrap, cesta autem taky dělá svoje. Mně tvrdlo i v klidu, v noci, ve dne... A miminko jsem normálně donosila, ačkoliv jsem se hrozně bála. Podle mého si to člověk občas i přivodí tím strachem, že pořád pozoruješ, jak už zase tvrdne... Já když jsem ve 36. tt všechno hodila za hlavu a začala se těšit na porod, když už bylo jasné, že je všechno ok a donošené, tak to samozřejmě tvrdnout tak často přestalo! Určitě to netvrdlo zdaleka tak často jako dřív (o to víc to ale zase různě poslíčkovalo a pobolívalo, ale člověka to neznervózňuje, jakmile se začne těšit z blízkého porodu). Magnézko tudíž asi taky tak moc nepomohlo.
Jestli jsi pod kontrolou, tak je to to nejlepší. Kdyby to začalo nějak silně bolet nebo hodně tlačit bolestivě dolů (a jako na záchod), tak vždycky můžeš honem někam na pohotovost, nic zlého už se téměř jistě v tomhle týdnu miminku nestane. To moje už je skoro čtyřměsíční a zdravá a moc šikovná holčička, takže jí tvrdnutí vůbec ničím neublížilo.

adelinkkaa
18. říj 2013

Já bych mohla o tvrdnutí břicha vyprávět..... byla jsem kvuli tomu v nemocnici.bylo mi vysvětleno,že když tě tvrdnutí nebolí a nezkracují se intervali nic to není. pokud se ti nezkracuje čípek bude to určitě ok a miminku to určitě neublýží 🙂 když ti bude tvrdnout více tak si dej teplou sprchu to ti bříško pěkně uvolní

tumovamisa88
autor
21. říj 2013

@gingerone
Tak od včerejška mi to bříško tvrdne často, i když jsem v klidu nebo něco dělám, je to fuk. Mám obavy, zajdu si k doktorce, abych měla klid. Prostě se teď docela bojím, tak doufám že bude všechno v pořádku. Už aby bylo miminko na světě, ale to se zase člověk bude bát jiných věcí...

gingerone
21. říj 2013

@tumovamisa88 Pro klid bude lepší zkontrolovat, jestli se neotevíráš, potom bude jasné, že je všechno v pořádku 🙂 Vím, jak nepříjemné (psychicky teď myslím) to je...

tumovamisa88
autor
23. říj 2013

@gingerone
Tak jsem strávila noc v nemocnici. Čípek se mi zkrátil na 1,5 cm ale hrdlo je v pořádku, neotvírá se. Už aby to bylo za mnou, člověk z toho skoro začíná bláznit. 🙂

gingerone
23. říj 2013

A měřili ho pohmatem nebo ultrazvukem? Mně pohmatem říkali 1,5 cm a když mě změřili na ultrazvuku, najednou měl 3,4 cm! Takže důležité je, že jsi zavřená. V tomhle týdnu už se klidně může zkracovat i sám od sebe jako pomalá příprava naporod. Zavřená - to je to hlavní. Neboj, to už zvládnete 😉

gingerone
23. říj 2013

@tumovamisa88 A nebyla jsi v Motole? Tam všichni pohmatem "měří 1,5 cm" 🙂

tumovamisa88
autor
25. říj 2013

@gingerone
Měřili ho pohmatem i ultrazvukem. Jenže kdybych si nepřečetla propouštěcí zprávu tak o tom ani nevím. Jsem u kladenské nemocnice, je to nejblíž a personál dobrý, akorát když se člověk sám nezeptá tak mu nic moc neřeknou. No, ptala jsem se na to doktora a říkal, že to zkracování je úplně normální a když se neotvírám, tak je všechno v pořádku. Prý jen kdybych měla bolestivé křeče nebo bych krvácela tak mám hned přijet. Tak se snažím na sebe dávat pozor a doufám, že mrňousek vydrží v bříšku co nejdéle.

gingerone
25. říj 2013

@tumovamisa88 Tak to bude dobré, však už to máš za pár! Když se budeš šetřit a moc se nenamáhat, tak se nic zlého nestane. Hlavně žádné dlouhé chození, to mi zrovna na rozjezd porodu hodně pomohlo. Držím palce. Hoď si nohy hezky nahoru, natáhni se třeba na gauč u televize a dej si něco dobrého. To pomůže totiž zaručeně, aby se nic nerozběhlo 🙂

tumovamisa88
autor
27. říj 2013

No, snažím se na sebe dávat pozor a šetřit se i když teď to moc nejde, protože začínáme připravovat věci pro miminko. Přepírání oblečků, plínek, úklid atd. Ale snažím se moc neblbnout, tak snad to bude dobrý. Už abychom to měli za sebou. 🙂

novynka
27. říj 2013

Mě taky už dost dlouho tvrdne břicho, ale teď nám mamina na předporodním kurzu říkala, že to varovné tvrdnutí před porodem je takové, že když když si píchneš do bříška, tak neuděláš vůbec ďolík ;) což takovej šutr jsem ještě nikdy neměla :D

tumovamisa88
autor
29. říj 2013

@novynka
Takové tvrdnutí jsem tedy ještě neměla, tak uvidíme jestli to tak bude. 🙂

gingerone
29. říj 2013

No já nevím, jestli to bylo tak tvrdé, to asi ne. Ale každopádně porodní "tvrdnutí" bylo doprovázené ohraničenou bolestí (jako při ztvrdnutí tupá bolest v podbřišku i zádech, při uvolnění úplně bez bolesti). Takže kdyby bylo opravdu nejhůř, tak to nejspíš opravdu poznáte 🙂 Já se fakt nespletla a to mně tvrdlo i pobolívalo pořád něco...

tumovamisa88
autor
31. říj 2013

Každá to má asi jinak, ale vždycky se to pozná. 🙂 Jsem zvědavá, jak to budu mít já. 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru