Ve 37tt velké otoky, mám se znepokojovat?

key25
8. únor 2013

Milé maminky,

jsem prvorodička a nemám se koho optat zda je to normální nebo ne. Tak tedy jsem 37 týden těhotná a asi před týdnem jsem začla hodně otékat (nohy,ruce.obličej) a ted poslední dva dny to začlo jěště víc a už nemůžu pořádně ani nic chytit do ruky a dát ruce v pěst, a nohy žádná sláva chytaj mě takové křeče do achilovek že to není možné( nohy si dávám nahoru a nepomáhá).Po zdravotní stránce jsem v pořádku až na bolesti břicha standart.Myslíte že bych se měla znepokojovat ? nebo je to znamení brzkého porodu ?děkuju mockrát všem

zamilovanadonej
8. únor 2013

Já to měla poprvé taky, normálka 🙂 na křeče hořčík (já piju magnesii a pomáhá mi), a otoky? Po porodu zmizí. Buď ráda že není léto, to by otoky pravděpodobně byly už dávno 😀

natalie77
8. únor 2013

@key25 Raději bych zašla k lékaři, otoky jsou v těhotenství normální, ale pokud je to už výrazné, jak popisuješ....Na nic bych nečekala, jde o zdraví dítěte. Může se jednat o preeklampsii.
Kopíruji z http://www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=&k...
Co je dobré dále vědět - Otoky v těhotenství
Otoky jsou v těhotenství často se vyskytujícím problémem. Pravděpodobně až 75 % žen na sobě v některé fázi průběhu těhotenství pozoruje zvýšené ukládání tekutin v oblasti kotníků.

Jak se lze s otoky vypořádat ?

- dostatečný přísun tekutin - ačkoliv to zní poněkud zvláštně, že by se tekutiny měly "vyhánět" tekutinami, je tomu tak. Je nutné dodat, že jako zdroj tekutin v tomto případě není míněna káva nebo černý čaj, které mají spíše odvodňující účinek. Vhodná jsou voda, džus, minerálky a další.

- klid - otoky končetin se objevují často po dlouhodobém stání, zvláště v teplém počasí. Klid na lůžku nejlépe se zvýšenou polohou dolních končetin může také pomoci.

- sůl - zdraví je ve střídmosti - není vhodné solit nadměrně, ale nedostatečný přísun soli může mít na výskyt otoků také negativní vliv

- dostatek pohybu

- dolní končetiny ve zvýšené poloze kdykoliv je to možné

- pohodlné ponožky - nejlépe takové, které nezaškrcují v půli lýtka, případně speciální punčochy

- pokud už například v práci musíte delší dobu stát nebo sedět, zkuste střídavě propínat nohu v kotníku, podpoří se tak krevní oběh v dolních končetinách

Pokud otoky vzniknou rychle, jsou doprovázeny rychlým příbytkem na váze, navíc se objevuje otok v obličeji a na horních končetinách, event. v kombinaci s bolestmi hlavy, je to důvod okamžitě navštívit lékaře - může se jednat o závažnou komplikaci těhotenství (například o preeklampsii).

chroustinka
8. únor 2013

@key25 sla bych okamzite k lekari, me takto zacala preeklampsie, mela jsem poradnu ve ctvrtek ale ve stredu jsem radsi sla a dobre jsem udelala. okamzita hospitalizace a v patek zdravy kluk na svete v 36+0tt.
nechci strasit, muze to byt a nemusi, popr. si zkus zmerit tlak jestli mas doma tlakomer. tretim kriterium je bilkovina v moci takze k doktorce rano moc, udela test na bilkovinu a budou okamzite vedet.

bosorkajarka
8. únor 2013

taky bych doporučila návštěvu lékaře raděj tam jet zbytečně než si něco vyčítat. Ja to měla při prvním těhu taky a k tomu i vyšší tlak brala jsem dopegyt a nakonec rodila 37+0 😉

key25
autor
8. únor 2013

Děkuju moc za rady, nebudu to podcenovat, lékař je tam až v pondělí tak tam hned zaběhnu. 😉

chroustinka
8. únor 2013

@key25 kazdopadne kdyby se pres vikend pritizilo (do nemocnice se da dojet i o vikendu) - hlavne ty otoky obliceji nejsou moc dobre to jsem mela tez. nohy ma bezne kazda druha tehule na konci ale klidem a zvysenou polohou nohou se hodi do normalu. ten tlak bych si pro svuj klid zmerila. ja mela na prijmu v nemocnici pres 165/105. jinak celych osum mesicu predtim zadny problem.

jana21278
8. únor 2013

já bych jela do porodnice hned. po zkušenostech, které mám. mě teda preeklampsii potvrdil až vysoký tlak při kontrole u doktora. od konce sedmého měsíce jsem byla v nemocnici. otoky jsem měla mírné a ten tlak jsem vůbec necítila. nerada tě straším. ale lepší jedna zbytečná cesta než to co může nastat. jinak taky otoky souvisí se špatnou činností ledvin. přeju ať všechno dopadne dobře. moc držím palce.

key25
autor
8. únor 2013

děkuju moc určitě dám vědět jak jsem dopadla 😉

jana21278
13. únor 2013

@key25 ahojky, tak jak je?

key25
autor
19. únor 2013

jana21278 : Ahojky tak už to máme za sebou , nastaly komplikace a musely jsme okamžitě na vyvolání porodu.Zjistily mi Středně těžkou Preeklampsii a k tomu anémii ☹ šla jsem na monitor a ozvy mluvily za vše.Rodila jsem od 13.2. od 8:00 kdy mi píchly vodu a porodila jsem 14.2.2013 v 15:46 malá měla 44 cm a 2430g takže je hodně maličká, a na to jak byla malá tak jsem se potrala jak blázen☹. Děkuju moc všem za podporu a rady

jana21278
19. únor 2013

@key25 tak to moc gratuluju. ona doroste, neboj. naše aluš měla 2250g. hubeňour je pořád, ale má se k světu. já i když jsem vlastně byla pořád v nemocnici a prakticky pořád pod dozorem jsem nakonec šla akutním císařem po dvou dnech vyvolávání. dostala jsem 3x tabletu a nakonec i zátěžovej test. nakonec byl císař, ale hlavně, že to dopadlo dobře. přeju hodně zdraví mamince i maličké.

key25
autor
20. únor 2013

jana21278 děkujeme moc 🙂 jediné co mě děsí je že prý nebudu moc mít další dítě je to pravda?

vanule
20. únor 2013

@key25 ahojky, já rodila akutním císařam ve 34tt, preeklampsie, malá měla 43cm a 2030g, dnes je to 9ti měsíční dítko s 9.2kg a to byla od začátku na UM. Takže i vaší holčicce přeju hoooodně zdravíčka 🙂
Od porodu jsem neustále pod kontrolou internisty (pro vysoký tlak) a bohužel se objevily špatné jaterní testy. Doktorka se mě tak nějak zeptala jestli uvažuju ještě o dalším dítěti (já nějak neuvažovala s tím, že by bylo jen jedno) že by mi to nedoporučovala. zatím to neřeším, ale tak za rok, rok a půl bych chtěla toto téma otevřít, tak uvidíme. Ale té hnusné preeklampsie se budu už bát!!!

natalie77
20. únor 2013

@key25 Moc blahopřeji k narození holčičky, syn byl také malinký a vše dohnal. Držím pěsti, důležité je, že jste obě v pořádku. Vidíš, ne vždycky, co ostatní považují za normální normální je 😉 .
Jsem ráda, že to dobře dopadlo.
Držte se, malá všechno dožene.

chroustinka
20. únor 2013

@key25 no teda, podle priznaku jsem ti to neprala ale hodne mi to pripominalo muj predporodni stav ☹
hlavne ze jste to zvladli!!! gratuluju
@key25 proc by si nemohla mit dalsi dite????

key25
autor
20. únor 2013

Děkuju Vám všem 🙂 notak to doufám že tu váhu taky doženeme 🙂 no bylo mi sděleno že dlaší těhotenství je hrozně rizikové jak pro mě tak další dítě tak se tím docela trápím ☹

natalie77
20. únor 2013

@key25
Netrap se tím teď a užívej si maličké 😵 .
Pravda je, že při druhém těhotenství je to 50/50 .
Myslím, že nutně v dalším těhotenství nemusí být stejné komplikace. Každé těhotenství je jiné. Navíc si tě dr. pečlivě ohlídá.
Nemyslím,že by to měl být důvod nemít další.
Drž se.

Jak se maličká jmenuje? Dej si jí do pasu🙂.

key25
autor
20. únor 2013

Děkuju moc 🙂 maličká se jmenuje Amálie

chroustinka
20. únor 2013

@key25 rizikove kvuli cemu? kvuli prodelane preeklampsii? to je blbost, akorat te bude doktorka vice sledovat z hlediska tlaku a otoku, ja treba chodim na internu, nicmene tlak doposud v poradku (30tt). internista mi rikal ze se to opakovat muze a nemusi.

key25
autor
20. únor 2013

tak děkuji moc 🙂 tak si nebudu dělat starosti a doufat že i syn se povede 😀 zvláštní jsem 6 dní po porodu a už myslím na druhé dítě asi hormony 😀

chroustinka
20. únor 2013

@key25 nechapu ze nejaky doktor muze jeste v porodnici vystrasit timto zpusobem novopecenou maminku!!!
divej za par dni to bude tri roky co jsem prodelala vyvolavanej porod v 36+0tt, za 4 hodiny byl syn na svete, mel 49cm a 2670g, za dva mesice nikdo nepoznal ze byl driv.
tedka cekame za 10tydnu holcicku. problemy si nepripoustim na porod s tesim, verim ze tentokrat to bude cele prirozene - jsem si to vsugerovala 🙂 bych to chtela zazit nejak normalne a ne napojena na milion hadicek a s monitorem na hlavicce ditete behem porodu....

key25
autor
20. únor 2013

jsem si jistá že to dopadne dobře 🙂 držím palečky aby porod dopadl dobře a obě jste byli zdravý 🙂

jana21278
21. únor 2013

@key25 tak to jsem ještě neslyšela. ptala jsem se doktora, když jsem byla na kontrole po šestinedělí /no teda bylo to až za 3,5 měsíce/ a ten říkal jen nejmíň rok počkat kvůli císaři. mě teda to těhotenství strašně vyčerpalo. a preeklampsie mi zavinila pár dalších komplikací. prvně jsem měla zánět žil, potom močových cest a nakonec jsem když bylo malé 2,5 měsíce si nechala odoperovat žlučník. taky samozřejmě se zánětem. to všechno po porodu. jo 4 měsíce mi usilovně hnisal prst na noze. ale u mě to taky bylo i tím, že je mi 34. v porodnici jsem byla na pokoji s holkou, která měla druhý dítě. teda po pěti letech. první měla v 18ti. a to měla silnou preeklampsii. tlak tenkrár měla /s prvním/ 180/120. a druhý těhu bez problémů. a já dobrý, teď už si nemůžu na nic stěžovat. do druhýho bych šla hned. akorát asi budeme víc sledovaný, ale to nic není. jo a já tu preeklampsii měla 2,5 měsíce před porodem.

key25
autor
21. únor 2013

jana21278 : no já jdu ted v pátek k doktorovi tak se ho na to zeptám.Mě začali příznaky v tom 37 týdnu já si toho vůbec nevšimla upozornil mě na to můj muž že jsem nějak hodně otekla.Já mám akorád pořád otoky ale ty by prý měli zmizet.Tak ted se snažím hlavně aby malá nabírala.

jana21278
21. únor 2013

@key25 tak dej vědět, ale já si myslím, že je to blbost. preeklampsii může těhotná chytit i až druhýho nebo kterýhokoliv dítěte.

chroustinka
21. únor 2013

@key25 beres ale porad leky ne? ja brala asi tri mesice po porodu na tlak.

janehajsman
20. dub 2014

Holky, mě taky trápí otoky nohou od 34 tt. Během toho týdne jsem přibrala 3 kg a začala jsem mít nohy jako Shrek. Další týden jsem nabrala ještě 2 kila a nemohla jsem už ohnout ani prsty, obout pantofle, prostě nic. Porodní asistentka, ke které chodím na cvíčo mi poradila, abych jeden den jedla jenom zeleninu nebo jenom ovoce a fakt to pomáhá! Nesmí se tedy míchat ovoce a zelenina. Prostě jeden den jíst jen zeleninu (klidně i tepelně zpracovanou - třeba grilované papriky atd.) Za ten 1 den "zhubnete" 0,5 - 1,5 kg. Samozřejmě, že to je jen o té vodě. Ale hlavně se vám uleví od bolesti.... a většinou tak za 2-3 dny se to vrátí zpět i s váhou. Takže já teď praktikuju jeden den v týdnu ovocný a jeden den v týdnu zeleninový. Akorát počítejte s tím, že vám bude chladno, budete mít hlad (aspoň já teda mám) a budete častěji běhat na záchod, takže ten den je dobré zůstat doma 🙂 A pokud vás pálí žáha, tak i to se zmírní (aspoň u mě to tak funguje). Je teda pravda, že jsem měla celé těhu nízký tlak a teď mam normální, takže naštěstí nemám preeklampsii. Beru to tak, že se pročistím, malá dostane přísun vitamínků a je nám líp 🙂 Ale stejně se těším, až porodím a splasknu 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru