Velké šíjové projasnění, potrat nebo život s postiženým dítětem

krupinecka
1. črc 2012

ahoj holky, jsem na zacatku 14tt a jsou to 3 dny, co nam oznamili, ze nase dite bude s nejvetsi pravdepodobnosti postizene. bohuzel musime cekat na začatek 16tt abychom mohli jit na amniocintezu a pak jeste dalsich nekolik dni cekat na vysledky z genetiky. moc sanci nam nedavaji, NT mame 5.1mm. nejak tu informaci nemuzu zpracovat, to cekani je strasne. prosim piste svoje zkusenosti, jak vam dopadly geneticke testy pri vysokem NT, zda jste se rozhodovaly pro ukonceni tehotenstvi nebo jste se rozhodly zit s postizenym ditetem. sama v tom nemam vubec jasno, nevim zda zvladnu jit na potrat, take nevim zda zvladnu se postarat o postizene dite. jake mate nazory, jake jsou vase zkusenosti, apod? ☹

vevru
23. čer 2017

Ahoj holky, píšu zde svou čerstvou zkušenost. Dne 22.6. jsem byla na prvotrimestrálním screeningu, gynekologie Kolek. Jelikož je to mé první dítě nevěděla jsem přesně co čekat. Primář mi celou dobu ukazoval, nožičky, ručičky, hlavičku, placentu, nosní kůstku a pak došlo na šíjové projasnění, řekl jen norma je do 2,5 vy máte 5 a poté dodal, ale vypadá to dobře. Celkové výsledky společně s krví budou do 14 dní. Každopádně odcházela jsem a říkala si, jak je to tedy fajn, když mi řekl, že to vypadá dobře, docela jsem si oddechla. Poté jsem si začala číst bližší podrobnosti a vyděsila jsem se. Měly jste některá taky tuto zkušenost a máte doma zdravé dítě? Předem děkuju za všechny reakce.

karkulka33
25. lis 2017

@vevru
Asi píši poněkud pozdě, tak doufám, že tvé mimi se stále vyvíjí dobře, jak řekl doktor. My měli podobný příběh, jaký už tu byl popsán: NT 6,2 (amnio jsme odmítli s tím, že se chceme postarat o jakkoliv zdravé i nemocné dítko), pak se přidávali různé ultrazvukové markery (ledviny srostlé do podkovy - ale funkční, větší zadní jáma lební, od 30.týdne zpožďování růstu končetin). Nejprve jsme měli prognózy na Edwardse, ke konci na nějakou formu kostní dysplazie (trpaslictví). Nakonec se nám narodila víceméně proporční holčička s malou porodní váhou a velikostí. Od začátku krásně prospívala a prospívá. Již 2x jí byly dělány hlubší a hlubší genetické testy a stále se nic neví (kdybych bývala šla na amnio, tak by dopadlo OK). Teď jí je 1,5 roku a kvůli svalové hypotonii jde v hrubé motorice pomaleji, mentálně v normě. Cvičíme Vojtu, a ona se stále vyvíjí a dokazuje, že si ten život vybojovala a že ten boj měl smysl. Je krásná, veselá, komunikativní a těší se na každý den. Zatím nevíme, zda bude zahradnicí nebo jaderným fyzikem a nebo zda bude klientem nějakého stacionáře. Stále je možné vše a stále jí hodně fandíme. Přeju všem co nejlepší výsledky.

vevru
26. lis 2017

@karkulka33 - Ahoj, drzim moc a moc palce,aby mala prospivala a delala Vam jen radost. U nas slo nakonec jen o spatne namerene hodnoty,sijove projasneni, nebylo ani 2,kdyz jsme si zaplatili vysetreni na soukrome klinice pro nas klid.Bylo nam pak uz pouze řeceno,ze mala ma nedomykavou chlopen,takze po porodu asi budeme resit toto,pokud to jeste nevymizi.

purplerain
1. pro 2017

@krupinečka Mrzí mě, čím procházíte, sama jsem zažila. NT též 5,1 mm. Na UTZ se ukázaly dvě vvv, které však samy o sobě nemusí nic znamenat. Podstoupila jsem odběr choriových klků, výsledky vyšli v pořádku (metoda array cgh) a rozhodla jsem se v těhotenství pokračovat. Po porodu byly synovi opět provedeny genetické testy a odhalen vzácný genetický syndrom. Syn zemřel v necelých 4 měsích. Za sebe mohu dnes říci, že pokud by se opět ukázalo takto vysoké NT a jakákoli (byť malá) vada na UTZ, neváhala bych a šla na přerušení. Ale je to samozřejmě na vás. Bohužel, ani dnes nedokáže medicína vše. Každopádně držím palce, vím i tady z MK, že i přes takto vysoké NT se narodily zdravé děti (sama jsem tyto diskuze pročítala a doufala, že i já tento případ budu.)

purplerain
4. pro 2017

Omlouvám se, reagovala jsem na starý příspěvek.

sarkoc
4. pro 2017

@vevru To je dobre, ze to byla jen chybička, i když věřím, ze ptinesla dost stresu...ja jen chtěla napsat k te nedomykavosti-to možná ani nebudete nějak muset řešit...mám velkou nedomykavost chlopne a doposud (27.5 roku) o ni vím jen tak, ze jdu jednou za půl roku na kardiologii a při zvýšené tel.namaze me bolestivě picha u srdce (ale opravdu hodně zvýšené, třeba běhat mohu v pohode)...jediné co mi řekli, ať si pospisim s dětmi, ze to vypadá po třicítce na operaci a pak uz bych tehu a porod nezvládla...samozřejmě že každý to ma jinak, jen píšu, ze to nemusí být nějaký problém 😉

maarshalka
10. pro 2017

Holky, casto tu ctu, ze lekari se spletli a ditko bylo nakonec zdrave. Ja vsak prichazim s opacnou situaci, kdy mi dopadl dobre screening, avsak malej si ve 20tt uskrtil pupecnik, umrel nam jeste u me v brichu. Vyvolali mi porod. Pred 2 dny jsem dostala do rukou pitevni zpravu a tam je napsane hned v uvodu, ze syn mel "extremne prosakle zahlavi a silne oplostely nos"...no a co ted, babo rad. To znamena, ze mel pravdepodobme Downa, chapu to spravne? :((

marketkaaa30
18. zář 2019

Ahoj, v pondělí jsem se dozvěděla na utz, že mimi má ve 12tt NT 5.5cm, v úterý jdu CVS, bože jak já se bojím 😔 ne odběru, ale výsledku. Děkuji za tuto diskuzi, která mi dodala trochu naděje 👍

momoftilda
18. zář 2019

Po 7 letech a IVF jsem konečně otěhotněla a při screeningu mi vyšly výsledky a špatné šíjové projasnění. Riziko na Downa jsem měla 1:9, druhy den mě poslali na amnio z chloriovych klku, placenta ještě nebyla vyvynuta. Hrozil mi potrat ze zakroku. Stres a černé myšlenky. Týden čekání v leže na výsledky. Rozhodla jsem se, že děťátko je prostě v pořádku a nepřipustila jsem si pomyslet na potrat. Naštěstí byla moje holčička v pořádku a zdravá. Nyní vím, že pokud by výsledky vyšly špatně, na potrat bych šla, i když bych už další dítě nemusela mít. Počkej výsledků a pak se rozhodni. Ten stres nepřeju žádné mamince. Budu ti držet pěstičky zakladatelko...

momoftilda
18. zář 2019

@momoftilda krev mi vyšla špatně po hormonální stimulaci k IVF a miminko se nechtělo otočit při screeningu, doktorka mi bolestivě 3X ryla do břicha a byla strašně nervozni. Zrejme chyba namereni. Nevim, co je horsi, zda vse v poradku a pak se narodi postizene dite, nebo chybne testy a stres pro matku i dite :( A ty zatraceny vysledky, ze nejsou hned...

tiburcia
18. zář 2019

@marketkaaa30 mě vyšlo šíjové projasnění 4,9 mm, jinak vše v pořádku, i krev. Podstoupila jsem odběr choriových klků, ten odběr je naprosto v pohodě (člověk má strach, ale opravdu to nic není). Nejhorší bylo čekání na výsledky. Věděli jsme, co bychom dělali, kdyby miminko bylo postižené, ale nepřipouštěla jsem si to. Výsledky dopadly dobře, řekli nám i pohlaví. Držím moc palce!!!!! Každou chvíli se nám už narodí zdravé miminko. Myslím na tebe!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru