Vysoký tlak v těhotenství

karotky
27. bře 2007

Ahojky těhulky a maminky!
Dnes jsem byla na kontrole a sestřička mi naměřila tlak 130/90.Zajímalo by mě,co je extrém-aby to muselo být na hospitalizaci?

mia81
25. dub 2010

kuchy budem ti drzat palce aby ti vsetko dobre dopadlo .Ja som pri 2 a 3 tehu uzivala odzaciatku dopegyt a mali su v uplnom poriadku.Ja som tiez chcela mat 2 porod prirodzeny (a aj som ho mohla mat),ale nakoniec sa dr. zase rozhodol pre cisarsky (doteraz ma to stve)...no ,ale co uz hlavna vec ,ze su mali v poriadku .Drzkaj sa

kuchy
26. dub 2010

Moc děkujeme, tak snad to dopadne dobře, raději si nechám napsat na příští kontrole internu a léky a budu věřit, že porodíme normálně,třeba vyvolané dříve, třeba zase s křížáky,ale hlavně normálně.... 😀 😀 😀

mia81
26. dub 2010

kuchy pred mojim 3 porodom som spoznala zenu ,ktora mala vysoky tlak a aj napriek tomu porodila prirodzene ....ja si skor myslim ,ze zalezi na dr. ako sa rozhodne.Samozrejme ked je dieta v ohrozeni je to ine musi rychlo konat ,ale ked je donosene .. hm je to na zamyslenie ..mne dr. robil holtera (24hod. meranie tlaku)

smoulinka.ciko
26. dub 2010

Kuchy, ja měla od začátku těhu vysoký tlak. Dr mi řekl že zbývájí 3 týdny do konce těhu a že se malé už nic nestane jak se narodí dřív a že mi porod vyvolá. Nakonec jsem se začala otevírat sama. Tak že malá se narodila o 3 týdny dřív, přirozeným způsobem. Tlak hned po porodu 180/100 a šel pomalu dolů. Máme vysoky tlak v rodině, ale od porodu jsem s ním problém neměla.No, uvidíme co bude u druhého až se podaří.... Držíme palečky

smoulinka.ciko
26. dub 2010

Mija ja taky užívala Dopegryt, skoro od začátku.

kuchy
26. dub 2010

smoulinka, přesně tak jsem to měla s Matýskem, Po 37 tt jsem přišla do porodky a řekli,že mi porod vyvolají, protože mi tk strašně lítal, dopegyt na mě moc nefungoval... 😒 A navíc mám veliké děti, malý měl normální por. váhu, kdyby byl v termínu, to by měl přes 4 kg a ted je mimino taky gigantík, počítám,že stejně půjde dřív.... 🙂

chiwule
26. dub 2010

taky válčím od předchozího těhu s vysokým tlakem a chci se vás zeptat, jakou máte zkušenost s vyvoláváním porodu nebo různými podpůrnými prostředky typu oxythocin při porodu - slyšela jsem, že při vysokém tlaku se nic takového nesmí podávat, jinak hrozí císařský řez. Co je na tom pravdy?

brisilda
26. dub 2010

kocky mna trapi teraz otazka ako to je s liekmi po porode??? ja teraz uzivam 4 x 1 tab. dopegytu no vraj sa nesmie vtedy kojit nakolko sa to dostava do mat. mlieka ☹ no ja kojit rozhodne chcem to ze teraz uzivam lieky je len koly malemu inak by som to do seba nepchala len neviem ako to je s vysadenim liekov a kojenim prosim mainky co uz mate po porode poradte ako ste to riesili vy?
chiwule ja som o tom uz tiez citala ze na vysoky tlak sa to nesmie ☹

dm1
26. dub 2010

chiwule ja som mala vysoky tlak az na konci tehu aj som skoncila v nemocnici s tehotenskou preeklampsiou a tlak mi isiel aj po tyzdni v nemocke a liekoch stale hore tak mi porod vyvolali ale nakoniec som isla cisarskym lebo tlak bol nebezpecny a nebola som otvorena dost a dlho by trval normalny porod. A po porode mi este nejake lieky na tlak davali ale len v nemocke a asi mesiac mi este tlak kolisal ale potom sa dal do normalu. Inak kojim doteraz a maly uz bude mat rok

chiwule
26. dub 2010

brisi - taky jsem brala dopegyt, když jsem si přečetla příbalový leták, okamžitě jsem ho vysadila. Což byla chyba, skoro mě to zabilo a bojuji s ním až do teď. Samozřejmě, že se každé léky dostávají do mléka, ale lékaři Dopegyt při kojení předepisují, i v těhu, i když příbalový leták říká něco jiného. Tak si vyber 😒
dm, popsala jsi naprosto mou situaci, jak s těhu tak porodem 😒 jen s tím rozdílem, že mě se tlak do teď nesrovnal - pokud bych nebrala léky, jsem v ....

chiwule
26. dub 2010

holky, ještě mám dotaz pro ty, které měly zjištěný vysoký tlak již před těhu - chodily jste automaticky do nějaké speciální rizikovky nebo si vás gyn nějak víc hlídali když jste měli VT indikovaný před těhu?

smoulinka.ciko
26. dub 2010

Chivule, takk ja měla VT až v těhu tak nevím. Ja brala Dopegryt asi tak měsíc po porodu, pak už ne. Dr mi ho přeměřovala, a říkala že ho zkusíme vysadit. A tlak je v pohodě. Což se týká podpůrných léků u porodu, mně dr. zaváděl tabletku na vyvolání ( ale ne z důvodu vyvolání ale aby se to trochu urychlilo.. Teda tak mi to aspoň řekl) No, a Oxytocin nevím, a epi taky nevím, protože jsem ho nepotřebovala. Jinač můj tlak při poslední porodně byl 150/90 Ale zajímavé je, že jsem ho měla vysoký jen u něho 😒 To ude asi tím naším pěkným panem doktorem 😀

brisilda
27. dub 2010

smaolinka ja ked som mala tak vysoky tlak hned som letela do nemocnice a tam sa mi to ukludnilo inak rano mavam tlak normalny 110/60 ale do vecera sa vysplha aj na 130/80 a obcas aj na viac ale drzime sa hranicnej hodnoty obcas mam pocit ze mi lieky nezaberaju a vcera som si narokom nedala polnocnu davku ze co to spravi nakolko som pred spanim mala tlak 130/70 a to som uz mala mat povodne v sebe tabletku no uvidime aky mi nameraju dnes v poradni ak vysoky tak polnocnu davku budem uzivat nadalej ak nie tak ta jedna nevzata tabletka mi tlak hadam nerozkolise

mia81
27. dub 2010

brisilda ja som kojila stredneho do roka a popri tom som uzivala dopegyt a aj pri najmladsom som uzivala liek odstriekavala som potom kojila a mali su v pohode.

chiwule myslim ,ze je jedno ci ti ho zistia (VT)pred tehu alebo pocas tehu musis chodit na pravidelne kont. k internistovi.

chiwule
27. dub 2010

omlouvám se, asi jsem špatně otázku - jde mi o to, jestli těhotné s VT chodí do nějaké speciální poradny nebo jen ke svému lékaři, kde si VT léčí. Já chodím třeba na nefrologii. To pak nějak spolupracují s gyn nebo jak to funguje?
jinak mě propukla neléčená preklampsie v 35tt, byla jsem hospitalizovaná v nemocnici a ve 36tt se malá drala na svět. Praskla mi plodovka a na porodním sále mi po aplikaci Oxytocinu vyskočil tlak na 215/115, takže akutní císař. Jsem ráda, že jsme obě s malou zůstaly na tomhle světě. Pokud budeme mít druhé nerada bych vše znovu opakovala tímhle způsobem, tak proto se ptám.
v současnoti 1,5 roku po porodu, když neberu léky, mám tlak kolem 170/150 apod, takže se bez medikace opravdu neobejdu ☹

mia81
27. dub 2010

chiwule ja som chodila len k internistovi a k svojmu gynekol.(ten ma pri 3 tehu odoslal do rizikovej ,ale moj nazor je ,ze zbytocne bola som tam len raz).Ja som nikdy nemala VT vzdy mi vybehol az v tehotenstvach a ostal mi do teraz..Po kazdom porode sa ustalil sice pomaly ,ale drzal sa vzdy do 130/90 az po tretom tehu to je horsie zacal mi dost skakat takze musim uzivat lieky.

Tlak mas vysoky ☹ ,ale nezufaj su maminy ,ktore uzivaju lieky od tlaku a babo sa im podari donosit.

brisilda
27. dub 2010

chivule no ty mas inak vysoky tlak ja som pred otehotnenim take nieco nemala mne vyletel hore tlak az v 28tt aj to maximalne na 160/90 a uz vtedy mi nasadili 4 tab. dopegytu no teraz som si jednu vysadila nakolko mam tlak v norme a dnes na poradni bol 130/80 cize mne lieky asi nezaberaju neviem uvidime co bude ked pojdem rodit ja stresujem uz pri 140/90 no teraz vidim ze su kocky na tom este horsie 😝 inak tvoju druhu tehotnost by som najskor konzultovala z odbornikom ktory ti liecxi ten tlak a s gynekologom

brisilda
27. dub 2010

inak kazde rano mam tlak nizky resp. v norme az podvecer sa zvysi ale to je s toho ze ja nikdy neobsedim

chiwule
27. dub 2010

holky, já nikdy neměla problémy s tlakem, vždycky ukázkově 120/60, až v těhotenství se to po... kazilo 😒 mě tlak vyletěl do výšin až kolem 34tt, ale protože to nikdo neřešil, porod dopadl tak jak jsem psala...
no a teď si mě nová mudra hlídá, mám teď novou medikaci, betablokátor Concor 0,5tbl ráno plus dopegyt 2x denně, takže je to stabilizované. Jen když jsem nebrala nic kvůli kojení tak mi to vyskočilo tak vysoko jak jsem psala. Měla jsem již 2x celodenní měření tlaku na kontrolu a doma mám také tlakoměr, tak měřím. S mudrou jsem dohodnutá, že když bude tlak v normě po téhle nové léčbě, můžeme těhulkovat od podzimu.

Jen jsem chtěla vědět, jestli si to gyn nějak specielně hlídají nebo jak to vlastně funguje, když už se o VT ví dopředu a nepřijde až v těhu... chci mít prostě co nejvíc informací abych si to ohlídala, nechci dopadnout jak minule...

brisilda
27. dub 2010

chiwule pokial budes mat vysoky tlak aj v tehotenstve automaticky si na rozikovom ja som na tom tak teraz ale uz sa mi to krati a do 2tt by mal byt maly von

hanik
27. dub 2010

ahojky holky,
tak ja jsem pri prvnim tehu taky mela vysokej tlak. ..no behem druhyho trimestru jsem mela pravidelne 140/90 ...ale kontrola moci byla vzdy v poradku, ...na rizikovou poradnu jsem sla az ve 32tt, kdy jsem teda mela 170/100. ...tam to tak neresili, jsem vetsinou mela prave zase tech 140/90, ktery jsou hranicni ...ale moc v poradku. ...ale ve 36tt mi tlak stoupnul asi na 160/100, tak mi dali prasky a tyden nato jsem mela na kontrole tlak 200/100 a ani po podani prasku mi tlak neklesnul ...takze mi na poradne rekli, jedte si pro veci a jdete na vyvolani 😅 ..a kdyz jsem prijela do porodnice, tak jsem mela furt tlak mezi 170-200/100, takze ani necekali na vysledky krevnich testu a naplanovali mi cisare. ...po porodu mi taky tlak nejak haproval, ale po sestinedeli se dal zase do kupy a jsem cca na 125/80-85 ....tak jsem zvedava, co me bude cekat ted...? 😕

brisilda
27. dub 2010

kocky ja sa cisarskeho bojim ☹ inak ako vam ho robili? v uplnej narkoze? alebo cez spinal?

hanik
27. dub 2010

brisilda, tak mne dali epidural, ..to oni asi podle toho jestli maj cas nebo ne ...a ja jsem od bricha (no v mem pripade od krku 😅 ) dolu nic necitila a dalo se. ...ja jsem se teda strasne bala normalniho porodu a takhle nejak mi nakonec vysel cisar. ...coz jsem na jednu stranu rada, ze jsem nemela porodni bolesti, ale na druhou ...cisar je operace a tak to podle toho i vypadalo, i kdyz teda na sestinedeli uz to nejak neresej. ..jednou postavejj na nohy a uz aby byl clovek ciperka. ...i kdyz mel rozrezany bricho. 🤐 ...ale da se fakt prezit cokoli. .chlap teda by to asi neprezil, ale zenska jo. 😀

mia81
28. dub 2010

brisilda je normalne ,ze sa bojis .Ja mam za sebou 3 cisar. (2x pri vedomi a 1xuspata)a lepsi je ten ked si pri vedomi .Ta pooperacna bolest jednoducho patri k tomu.(a ked som ja prezila, taky strachopud vsetko okolo cisar. inekcie atd. neboj zvladnes to).Aj ked prirodzeny je predsa len lepsi hned sa mozes postarat o babo ....atd.A tebe idu robit cisarsky?

brisilda
28. dub 2010

kocky nie ja budem mat vraj velke babo ale nastastie prve bolo vacsie 4320 g 😀 a porodila som klasicky cize aj teraz ma tak nechaju no zalezi od toho ako mi vyskoci tlak ☹ nakolko teraz ho mavam hranicny

mia81
29. dub 2010

brisilda teda to je riadna vaha maly bol hotovy valibuk 🙂 ,ja som mala takych drobcekov.Uz som to tu pisala su zeny ,ktore maju vysoky tlak a rodia normalne klasicky, asi zalezi vela od doktora ...

brisilda
29. dub 2010

kocky ja sa sekcie bojim dnes znova hranicne hodnoty 140/90 a to som sedela a kukala spravy 😒 neviete mi poradit pri akom tlaku nechavaju zenu rodit normalne a pri akom robia sekciu? ja sa uplnej narkozi bojim a asi aj preto som vystresovana

mia81
29. dub 2010

brisilda teraz väcsinou robia cisarsky pri vedomi ,je to lepsie pre dietatko aj pre zenu.Z hranicnymi hodnotami ti neporadim .Pri prvom synovi akutny cisarsky (33tt)160/100 az 160/110 dakujem bohu za to ze zijeme obaja vies co jeden lekar zanedbal druhy musel rychlo zachranovat ,pri druhom synovi sa mi tlak upravil na 130/90(uzivala som lieky) , vekovy rozdiel medzi malimi bol 2r.a 8 mes. ,jazva v pohode ,na 3 prsty otvorena , donoseny a aj tak nakoniec znova lekari robili cisarsky ,no a treti bol znova akutny cisarsky v 33tt..Takze vsetko sa rozhodne az v nemocnici ked tam nastupis neboj sa vsetko dobre dopadne .Dolezite je ako sa citis .Inac aj ja mam Samka druhy syn .

brisilda
29. dub 2010

mia ja viem ze sa to teraz robi pri vedomi ale aj tak bolest po zakroku si neviem predstavit viem co su kontrakcie a bolest po zasivani ale ake to je po rezani natusim no su zeny ktore su strasne ubolene a ledva chodia ☹ aj preto mam strach 😒

jakoubka
29. dub 2010

brisilda-já měla také hraniční tlak a malého mi vyvolávali přesně na termín 😉 a rodila jsem normálně přirozeně 😉

Holky,opakuje se vysoký tlak i u dalších těhotenství?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru