Vysoký tlak v těhotenství

karotky
27. bře 2007

Ahojky těhulky a maminky!
Dnes jsem byla na kontrole a sestřička mi naměřila tlak 130/90.Zajímalo by mě,co je extrém-aby to muselo být na hospitalizaci?

bubinko83
8. říj 2010

@luckyhoney ,mne moja gynekologička povedala že je to dost pravdepodobne iste aj v dalšich tehotenstvach.ALe čo ja viem tak sa vela vela krat stalo že pri prvom bol tlak zvyšeny a pri druhom už nie.Ale nunusimi ma pravdu že pokial sa už na tlak liečime pred tehu aspon o tom vieme a da sa to pekne sledovat po cele tehu a aj viac zabranit tomu zvyšovaniu nejakymi vhodnymi pripravkami.A ty ma tlak vyšši aj teraz alebo si mala iba tehotna???

luckyhoney
8. říj 2010

@bubinko83 Teď mám tlak asi dobrý, dlouho jsem se neměřila a léky jsem dobrala co jsem měla od gyndaře a víc je neberu 🤐

bubinko83
8. říj 2010

@nunusimi ,ja už by som aj bola pripravena ,ale drahy ešte nie 😀 On si chce Filipa aj trošku užit a niekedy ma aj pravdu,lebo mat 2 male detičky to dava dost zabrat.Niekto ma na to odvahu ale ja nie a asi to ma byt takto.Ja k tomu všetkemu strašne zle zanšam aj deficit spanku takže ked sa mi Filipko budil viac krat za noc na papanie rano som bola strašne nervozna niekedy až neznesitelna.Tak sa musim trošku dostat do starych kolaji a druhe bude až v tedy ked dam maleho do školky. 🙂

nunusimi
10. říj 2010

@bubinko83 aj u nas to tak bolo a aj je, stale som vravela, ze taky rozdiel 5 rokov je pre mna idealny 🙂 lebo maly uz je viacmenej samostatny, aj spi pekne sam, zaspava sam, cez den v skolke... a uz aj vychytane skolkarske muchy, tak uz sa da. Tiez sme skor nechceli, a ten spanok poznam. Uz sa zacinam obavat co bude zas... ale uz aj teraz nejak nedobre spim 😠 som hore 100x za noc, na nervy.

bubinko83
10. říj 2010

@nunusimi ,aj som zle spavala cele tehu.To je super že tvoj synček je už taky zabehnuty a určite samostatnejši od mojho.Ved moj maly sa ešte ani nepyta a tolko šanci mal cez leto 😉 No čo už skusim najskor na jar.Snad to pojde lepšie.

bubinko83
25. říj 2010

@nunusimi
@danusta no čo kočky ako sa držite? Ja som dnes happy,lebo išla som ku kardiologovi sa len objednat a predpisat lieky,chvilu čakam v čakarni na recept a na to vybehne sestrička ,že či nechcem ist hned na vyšetrenie že im vypadol jeden pacient a ja že ok.Tak mi urobil EKG a zmeral tlak a skoro som tam odpadla 120/80 a puls 73 🙂 A to ja byvam v ordianacii vždy taka vystresovana že až.Bola som teda velmi milo prekvapena.Držim aj vam palčeky a hlavne drobčekom nech je v brušku dobre a nech tam vydržia čo naaaaaaaaaaaaaaajdlhšie.

nunusimi
27. říj 2010

@bubinko83 ahoj
no super tlak, vidis si krasne stabilizovana, ak bude vhodny cas kludne sa daj na tehotko. Ked ti zaberaju lieky teraz budu aj potom a babo sa postara o to, aby si ho donosila neboj 😉
Ja uz priberam 🙂 dnes ma bolia nohy a krize, lebo sme vela chodili, boli sme kupit malemu tekvicu na zajtra do skolky, budeme poobede vyrezavat spolu aj my. Este pracujem, od piatku su prazdniny tak idem na PN aj na cely dalsi tyzden.
uz citim kopanceky :D tak sa citim ozaj ako tehotna :D
no a stale mam 1,5tbl dopegytu na rano a na vecer a zatial sa drzim 😎 klop klop

danusta
27. říj 2010

@nunusimi
@bubinko83 ahoj holky, jámám dneska za sebou akorát screening v 1.trimestru a všechno na jedničku, tak mám radost. stále jsem na půlce Vasocardinu 50 denně a docela se to drží, takže taky dobrý 🙂 Jen teď mám trochu vyšší glykemii, takže mě nemine těhu cukrovka, ale s tím jsem počítala...
Nunu, kolik kg už máš nahoře? Já zatím 2 kg a přijde mi to teda dost. Hlavně břicho roste nějak moooc rychle. Tak to je super, že už cítíš i pohyby, taky se těšim až o sobě dá mrňousek vědět. Pak dej vědět až budeš vědět pohlaví 😉
bubinko, to jsou opravdu super zprávy, že máš ten tlak takhle pěknej, tak jen tak dál 🙂 Držím palce

nunusimi
28. říj 2010

@danusta ja mam zatial 4kg navyse, pri malom to bolo 17 dokonca, no ale to brusko 😕 je ako vtedy v 6 mesiaci..
snad nebude v zavere o tolko vacsie, ved aj to predtym mi uz dost vadilo.
Super ze ti ten vasocardin tak pekne drzi, urcite to dotiahneme zdarne do konca, inu moznost ani nemame 🙂
a jasne, ze sa ozvem ked budem vediet co to je 🙂 budem happy a ja musim vzdy vsetko vytrubit :D :D :D

hest
4. lis 2010

ahoj, chtela jsem se zeptat, zda jste nekdo mel vyssi KT hned na zacatku tehu? Ja nikdy s tlakem problem nemela, pri prvnim tehu az v tydnu co jsem prenasela jsem mela tak 145/90, nicmene ted jsem tehu znova a mela jsem na kontrole 152/98. otoky a bilkovinu v moci...chapu ze clk hospitalizuji pred poroedm, ja tenkrt jedla tyden nejaky prasek na upravu tlaku...jsem objednana na interni vysetreni, ale az za mesic...at ziji objednaci doby, ze...-)

bubinko83
5. lis 2010

@hest ,no veru s tymto skusenosti nemam.A čo ti na to povedal gynekolog? A to prečo ta u internistu objednali ved to je dost važne pre tehotnu ženu takyto tlak nie?

hest
5. lis 2010

@bubinko83 gynekologovise to prave nelibilo, tak mi dal zadanku nainternu ze se tam mam objednat..tak jsem se objednala, tak uvidime koncem listopadu, rikal, ze kdybych to mela blbe s cevama, musela bych na sekci..chjo..

bubinko83
6. lis 2010

@hest ,ale ty si musela mat vysoky tlak už pred tehu nie? Lebo vraj v začiatkoch tehotenstva tlak klesa.Tak ja neviem.Uvidiš čo ti povie internista.Ja som mala pri Filipkovy vysoky tlak ku koncu a dodnes som na liekoch.

danusta
6. lis 2010

@hest já měla při prvním těhu vysokej TK tak od 10tt, ale teda bílkovinu v moči ani nic jinýho jsem neměla. A přístup doktora k tomu, že tě jako těhotnou na internu objednaj až za měsíc je fakt divnej 😖 Ale snad ty doktoři vědí co dělaj. Blbý je, že se s malym prckem těžko můžeš šetřit, tak fakt můžeš jen omezit solení a prď na nějaký velký uklízení nebo tak, ať si ten tlak zbytečně nezvyšuješ. Tak se drž 😉

hest
7. lis 2010

@bubinko83 netusim jaky jsem mela tlak od unora ted do zari, rodila jsem letos v lednu, po porodu me merili a to bylo ok, buh vi, co se. Za ten pulrok zmenilo. Snazim se nesolit,, hlavne protoze kdyz treba varim malymu polivku, tak si ji dam taky, takze jemu nic nesolim, ale samo urco neco. Slaneho obcas snim..uvidime co na te interne, 22.11. Se docela blizi;)

bubinko83
7. lis 2010

@hest ,ale niekde som tu čitala ,že vraj v tehu by sa malo solit normalne,lebo babatko to potrebuje.Takže chod čim skor na to interne a skus im povedat že si tehotna a nemožeš čakat predsa 3tt kedže taky vysoky tlak ohrozuje ako babtko tak aj teba.Nieje to sranda.

matysekk
18. pro 2010

ahoj holky,chtěla jsem se jen poradit.Můj tlak byl teď po dvakrát při návštěvě poradny 150/90.Mám s tím problém od dětství,občas je nízkej a pak vystoupne.Bohužel hlavně v poradně.U obvodní doktorky mám spíš nižší.Doktorka mě chce poslat po svátkách do nemocnice.Otoky mám jen občas.Tak nevím,moč mám dobrou do nemocnice se mi nechce.

nunusimi
19. pro 2010

@matysekk ahoj
opytaj si holter, ten ti budem merat tlak doma a v beznych situaciach aj v noci, cez den kazdu pol hodinu, v noci kazdu hodinu. Je to najpresnejsie, lebo v poradni alebo u dr sa mozes vylakat a ten tlak nie je velmi relevantny. Moj dr berie tlak namerany v ambulancii s rezervou, ak potrebujeme zistit na com sme, tak mam holter. Snad nebudes potrebovat do nemocky, cudujem sa, ze ti to sama dr nenavrhla a rovno ta chce zavriet.-

madelen
19. pro 2010

@matysekk - to ještě není tak strašný, já měla taky ten spodní 90, ten první kolem 145 . Navíc se pak objevila bílkovina v moči a to už byl dr.nervní a poslal mě na kontroly do špitálu. Vzali mě krev a udělali testy, preeklampsie se nepotvrdila, tak je to ok. Bílkovinu už taky nemám a v sobotu jsem měla dokonce nádherný tlak 135/80 😨 , tak jsem koukala, to bylo snad poprve. Ještě se to dá řešit práškama, hospitalizace by připadala až kdybys měla špatné testy, teď by toasi bylo zbytečné. Mám taky pocit, že když na mě sáhne bílý plášť, mám ten tlak nějaký vyšší 😀

lusinda77
19. pro 2010

ahoj holky,se k vám přidám,v prvním těhu jsem měla tlak jakžtaž normální, až v 38 mi vylít na 170/110, už mi nepustili domů a v 39 jsem porodila.TeĎ jsem těhotná zas a tlak hned na dvě věci, při prvním měření 165/125 takže ted beru dva dopegity a zatím se to srovnalo, myslím, že ale s postupujícím těhotenstvím se dávka bude zvyšovat.

bubinko83
19. pro 2010

@danusta
@nunusimi ,gratulujem k dievčatkam,budete mat obe pariky super 🙂 Ešte nech ich dokonca vynosite a s tlakom sa popasujte a bude dobre,že? Prajem vela zdravička a oddychu 😎
@nunusimi inak aj mna hned poslali do nemocky ked mi namerali tlak v tehu 150/100,nikto mi žiadny holter nenukal.A to mi v nemocke ani nič nezisltili a držali ma tam.Asi to je v každej nemocke inak. 😉

matysekk
20. pro 2010

@nunusimi tak to mi dr nenavrhla..Můžeš mi vysvětlit co je to ten holter?Nikdy jsem to neslyšela,možná je to jen rozdýl v našich jazycích a já tomu nerozumím.Nechápu stejně doktorku,když mám moč dobrou.A tlak spíš kolísavej.Jednou nahoře,samozřejmě u doktorky.Dala mi prášky Dopegyt,ale motá se mi po nich hlava..Problém bude asi někde jinde.Jinak děkuju a vysvětli mi to slovo holter.Měj se moc hezky Martina

matysekk
20. pro 2010

@madelen děkuju.Ale žádný testy mi nedělali.Moč je dobrá.Spíš mám větší problém,spím tak tři čtyři hodiny a pravidelně se budím o půl jedné v noci a do sedmi do rána se budím.Mám brnění a křeče v rukách.Přes den jen občas brnění,ale to s tlakem asi nesouvisí.To mě připadá horší,ale na to mám Magnesium,které nezabítrá a doktorka mi řekla,že to nic není.Vyšší tlak je horší.
A s tou hospitalizací si myslí,.že vyřeší dávkování Dopegytu,po kterém se mě motá hlava tak ho stejně neužívám.

madelen
20. pro 2010

@matysekk Mě taky brněly ruce, musíš se pravidelně otáčet 😀 . Později mě ještě bolely asi pánevní kosti, jak jsem ležela na boku a zapomněla se otočit 😀 - hrůza. Tak jsem se prošla po baráku, ono to povolilo. Mezitím jsem zapomněla, na kterým boku jsem ležela...... A křeče do lýtek mě braly - po magnezku přešly. Na to brnění asi určitě magnezko nezabere. A dneska jsem měla tlak přímo ukázkový - tak se asi tělo začíná chystat k porodu 🙂 Ale já teda mám výhodu, že i když se probudím, tak pak zase usnu a spím jako nemluvňátko, to mi bude chybět. Držím palce, ať se Ti tělo taky srovná nebo ať se hodnoty aspoň nezvyšují a rychle Ti to uběhne 🙂 KAždopádně, pokud bys měla nastoupit do špitálu, nechej si udělat testy, ať tam nejsi zbytečně. A navíc v Brně berou jen nutný případy, je tu plno,tak pokud plánuješ Brno, třeba Tě špitál mine. Pak dej vědět, jak jsi dopadla.

matysekk
20. pro 2010

@madelen to já se otáčím,jak se probudím tak si lehnu jinak.Po domě se taky procházím,to mi pomáhá.Já mám v plánu Boskovice,ale ještě se rozmýšlím.Takže to brnění je úplně normální i když to mám každou noc už asi měsíc?
Jinak držím palce máš to každou chvilku.Bude to kluk?Já už jednoho mám a v březnu nás čeká druhej. 🙂

nunusimi
20. pro 2010

@matysekk Holter je pristroj, ktory meria tlak cely den 24 hodin. Mas taku manzetu na ramene ako normalne ked merias tlak a na opasku take ako radio 😎 co to cele riadi, raz za hodinu cez den a po 22hej raz za hodinu ti to nafukne manzetu, odmeria tlak, a ostane to tam zaznamenane a dr to potom vie odtial vytiahnut do PC a urcit ci si mala za 24h tlak dobry alebo nie. Vyhoda je, ze ti to meria tlak normalne pri beznych cinnostiach v domacnosti, na ulici a tak, takze udaje su relevantne.
Ja beriem dopegyt od cca 8tt ale ja som brala lieky na tlak aj pred tehotkom tak sme len upravili na take, co sa mozu, ale pravda je, ze ked mi dal ze 2tbl rano a 2tbl vecer tak sa mi tiez motala hlava. upravila som si meranim na 1,5tbl rano a vecer a zatial sa drzime tak dufam, ze az do konca 🙂

@bubinko83 dakujem 🙂 dufam, ze to dobojujeme az do konca bez nemocky, taky bol plan 😀 A ty ako? uz uvazujete nad druhym? Drzim palce aby to vyslo ked to budete chciet 😉

madelen
20. pro 2010

@matysekk - mě odumíraly ruce vždycky od ramen. Musela jsem si polomrtvou ruku rozhýbávat tou nezmrtvělou 😉 Pak to celkem přešlo, a teď se mi to stává jen občas. Spíš mám teď problém, když se v noci vzbudím na zádech, tak mě šíleně bolí břicho na bocích a při otáčení na bok pořádně hekám 😀 A pak ty přeležené pánevní kosti.....Kamarádka rodila ve SVitvách, prý to tam je lepší.
Se mi nějak divně napíná břicho a i to pobolívá. TAk nevím, jestli už brzy konečně nevyrazíme směr porodnice, už to chci mít odbyté a stihla bych se ještě vrátit na Štědrý den 🙂 Narodí se nám na 100% kluk - doma už ho čeká sestřička. Ale teď se rodí hodně chlapů. Tak ať Tě moc nezlobí 😉

nunusimi
21. pro 2010

@madelen drzim palce nech ste na Vianoce doma a porod prebehne lahucko. Ty tiez beries lieky na tlak?

kto z vas co ste brali lieky na tlak ste rodili prirodzene? lebo ja som dnes bola u kardiologa a ze vobec nemusim sekciu, ze ja som, sledovana, tlak pod kontrolou, pokial nebude gestoza tak mozem rodit normalne. TAk neviem... podla mna sa gyndosi opat poistia a bude to sekcia, ale to je este daleko...

matysekk
21. pro 2010

@madelen mě ty ruce začínají od prstů.až po ramena .A když přejde jedna tak mi začně brnět druhá..A dnešní tlak 170/70.Už jsem nasadila Dopegyt,snad pomůže.Malej je hodnej,ví,že mě bolí to ostatní v noci tak se ozývá jen přes den.Zadečkem mě tlačí na páteř,budu to muset vydržet.Tak ať se Vám zadaří a stihnete to jak si přeješ. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

matysekk
21. pro 2010

@nunusimi zkusím se zeptat,ale pochybuju,že by u nás něco takového měli.To spíš větší nemocnice jako Brno,ale zkusím to.Dneska mám 170/70.Tak jsem si vzala půlku Dopegytu tak uvidím.Půl ráno a půl večer.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru