Vysoký tlak v těhotenství

karotky
27. bře 2007

Ahojky těhulky a maminky!
Dnes jsem byla na kontrole a sestřička mi naměřila tlak 130/90.Zajímalo by mě,co je extrém-aby to muselo být na hospitalizaci?

misanda
6. srp 2011

@lennetfrigg @evicka333 ahoj holky, taky ležím v nemocnici...už 14dní, ale původně jsem sem šla s častým tvrdnutím břicha...no, od včerejška jsem na Dopegytu, pač tlak byl furt hraniční někdy vyšší...za jednu tabletku mi teda klesl na 120/80, tak uvidíme, jestli se udrží...snad mě brzo pustí!!!Co já bych už dala za to, mít na kontě 35tt 🙂 to už máš dopečeno...určitě tam ještě 14dní vydrží!!!! minimálně!!!!

evicka333
6. srp 2011

@lennetfrig to Ti ten tlak fakt skáče. Já taky mívám největší ráno. Dnes jsem se probudila kolem 5 a necitěla jsem se nejlíp, šla jsem si jen tak změřit tlak a měla jsem 135/96 😖 Takže na prd. Doktor mi říkal, že kdybych měla spodní stovku-mám jít hned do nemocnice. Tak snad mi ten tlak nebude vyskakovat. TeĎ mám třeba super-120/82 😉. A jak se cítíš po lécích? Já si připadám jak sfetovaná 😠 Taková omámená, ale to asi, než si to tělo na ty léky trochu zvykne. Jinak se taky v noci převaluju, nemůžu spát. Myslím, že by to mohlo souviset. Nemáš tlakoměr? Že jak budeš vzhůru- tak si tlak zkontroluješ-i v noci 😉 Malého mi taky vyvolávali 3 dny 😖 Byl to mazec. Bobku a tys tak trpěla a nakonec ještě císař, jo? Jej. Snad budeme mít teď rychlé, méně bolestivé porody 😉 @misanda ahoj, jééj, tak v nemocnici. To se táhne, co? Já jsem v prvním těhu taky ležela v nemocnici. Už mi to tam lezlo na nervy! Ale co bychom pro ty naše lásky nepodstoupily.. Snad Tě brzy propustí a budeš moct odpočívat doma! Ty čekáš dvojčátka, že? tak to se musíš ještě víc šetřit, že?Ale mají rásné míry, šikulky!!😉 Jsem ráda za ten 35. týden, minulé těhu ten tlak blbnul dřív-hrozilo mi vyvolávání už v 30. týdnu, ale nakonec jsme vydrželi do toho 37. týdne! Snad taky vydržíte co nejdéle! 😉

lennetfrigg
7. srp 2011

@evicka333 Mně léky nějak nic nedělaj, jen jsem třeba lépe spála, ale teď ani to už né. Jo, taky mi dr. říkal, že kdyby byl spodní ke 100 ať dorazím, ikdyž říkal, že mám zkusit lehnout a tak za hodinu znova měřit. Pokud mi tlak nepůjde dolů, hned vyrazit směr nemocnice. Tlakoměr mám a doma měřím, ale přiznám se, že v tu noc jsem lenivá si ten tlak měřit. Už tam mám dost, když chodím 4 x v noci čůrat. 😖

@misanda to je mi líto, že jsi v nemocnici, ale vydrž, pokud se dal tlak po lécích do pořádku a nemáš žádné jiné obtíže, tak Ti stanoví léky a určitě pustí domu. A je určitě lepší to pohlídat. A dvojčátka teda super a teda rostou krásně.

dammanka
22. srp 2011

Ahoj holky. Přidávám se k vám vysokotlakým ☹ Minulé těhotenství cca před 3 lety mi tlak stoupl až koncem těhotenství a porod proběhl 37+1, bez vyvolávání a přirozeně. Letos v dubnu jsem znovu otěhotněla a tlak mě zlobí už od začátku. Hlavně ten spodní. Dopegyt jsem brala ještě před otěhotněním a nyní ho beru 2x1. Dnes mám celodenní měřič Holter a když vidím ty hodnoty, chce se mi brečet. Spodní občas dosahuje 100. Jsem ve 20tt a moc se o mimi bojím. Přijde mi, že mi snad ten Dopegyt vůbec nezabírá. Už mě to vážně vytáčí, tlustá nejsem a tlak mám šílený. Máte někdo nějaký tip, jak tlak alespoň trošku srazit dolů? 😖 Díky moc.

katkapapacova
22. srp 2011

@dammanka ahoj, ja som mala tiez problemy s tlakom, teraz som v poho, i ked chodim stale na kontroly, sranda je ze na kontrole mam skoro vzdy vyssi tlak a doma dobry, tak si zapisujem tlaky po merani a tak som pod kontrolou, no co znizi tlak???cesnak, magnezium-to ti neodporucili?

navi
22. srp 2011

@dammanka taky bojuju s vysokým tlakem, měřím 5x denně a zatím se to s dávkou 2x1 dopegyt drží. Hodně záleží, kdy se tlak změří, nesleduješ si, kdy se ti ten hodně vysoký tlak naměří? Při námaze tlak může vyletět, zkus si to sledovat, kolik ti naměří, až budeš tak 20min v klidu, třeba to nebude tak hrozný.

lennetfrigg
22. srp 2011

@dammanka Držím palce, aby se tlak zlepšíl, je dobře, že Ti ho měří celodenně, aspoň Ti upraví léky. Je možné, že toho Dopegytu máš málo, tak Ti přidaj. Nebo i jiné léky, hlavně nebuď smutná, stres tomu taky nepomáhá, uvidíš, že Ti dr. pomůžou. První těhu jsem byla už v 19. týdnu v nemocnici a tlaky taky hrozné. Teď jsem si to už hlídala a tlaky mi tak nevyletěly. Začali mi Dopegyt dávat celkem brzy a pomohlo to.

No a co se ještě doporučuje? Málo soli a hlavně nepij minerálky, v nich jsou taky soli a neprospívá to. Jinak odpočívat, ale sama vím, že s jedním mrňouskem doma, je to těžké.

Držím Vám holky palečky, ať se Vám tlak drží. Ja už to mám za pár, tak už tolik nestresuju, i když teď v těch horkách mi taky tlak vyletěl dost nahoru.

gammaray
23. srp 2011

@misanda zdravím,dvojčátková mamino 😉 tak taky už v nemocnici,to je mi líto 😒 já s dvojčaty musela od 22tt do 39 tt,tak vím,co to je.(tlak,snížení hrdla a hrozící hodně hodně předčasný porod) držte se 3 v 1 ještě aspon měsíc.pak tě bude čekat velká odměna 😀

tinuskaha
23. srp 2011

ahojte tak ja sa liecim na vysoky krvny tlak uz 10rokov,v tehotenstve 1.trimester bol v pohode potom uz len stupal Dopegyt vobec nepomahal brala som ho 4x denne neskor museli dat aj ine lieky na znizenie,jedla som aj cesnak brala aj Mg ale nepomahalo...V 26tt som isla do nemocky s tlakom 200/130......tlak klesol podanim infuzie ale len malo....nasledovala sekcia...26tt 700g 33cm 😒 Nechcem tym nikoho vystrasit len som napisala ako to bolo u mna.....vinu na tom ma moja gynekologicka ktora mala napisane v papieroch od internistiky ze ak hodnoty TK budu prevladat 160/100 hospitalizacia ona ma s takym tlakom nechala este tyzden doma no ja som uz bola zbalena ze ma posle do nemocnici....az ked uz boli bielkoviny v moci a vyssi TK tak ma do nej nakoniec poslala 😒 ....Drzte sa vstetky ktore mate vysoky TK len pokoj co najmenej namahy a stresov...

dammanka
23. srp 2011

@katkapapacova @navi @lennetfrigg Holky, moc díky za rady. Dnes ráno jsem byla vrátit Holter, tak jsem se raději ještě stavila ke své internistce. Slíbila mi, že se zítra na ty výsledky zajde podívat (jinak by byly až za 14dní) a dá mi vědět, co s tím uděláme. Taky mě docela uklidnila, takže jsem se trochu zklidnila, ale ten tlak je vážně velký strašák....

lennetfrigg
23. srp 2011

@dammanka pokud by ten tlak byl pořád hrozný, tak pak raději na nic nečekat a zamířit do nemocnice. Jak jsem tady psala o pár článku dál, taky jsem byla zrovna v nemocnici, jen pro klid duše. Mně tam ale rovnou poslal gynekolog, že ty tlaky byly dost hraniční. Ale vždycky mi opakoval, pokud spodní tlak půjde doma ke stovce, tak mám přijít do nemocnice. Že né hned, že třeba na hodinku lehnout, znova změřit a pokud to bude zlé pořád, tak vyrazit.

@tinuskaha panečku, tak to jste měli s prckem štěstí, že jste oba v pořádku, protože takový tlak, tam už vážně asi hrozilo velké nebezpečí. Tvoje gynekoložka se zachovala jak můj obvodní dr. v prvním těhotenství. Naměřil mi tlak 160/100 přidal mi jeden Dopegyt a poslal mě domů. Prostě na to kašlal, v ponděli jsem šla na gynekologii a tam mě okamžitě nahnali do nemocnice. A jsem rádá, i když ten pobyt v nemocnici člověk špatně snáší, lepší je, když člověka hlídají.

navi
23. srp 2011

@dammanka za 14 dní? To snad ani nemyslí vážně 😕 Já měla Holter jednou a výsledky byli hned druhý den, sice to bylo v rámci předoperačního vyšetření, tak se na to spěchalo. Ale tobě by to jako těhulce přece taky měli vyhodnotit co nejdřív. No ještě, že máš takovou doktorku, která si ty výsledky zjistí, upraví ti léky a snad se ten tlak umoudří. Držím palečky ať je to dobrý 🙂

hribek
3. zář 2011

ahojky, co se tyce vys.tlaku, radeji si to ohlidejte, ja mivala kolem 130-140/90 a uz si me v porodce nechali a vyvolavali prave kvuli tlaku. ke konci jsem ho mivala kolem 145/95. porod mi vyvolali kvuli preeklampsii, v porodnici jsem nakonec stravila tyden a den pred propustenim sem mela 170/110 to uz sem dostala kapacky s magnezkem a zvysili mi davky prasku. neni to zadna prdel, pri takto vys.tlaku je ohrozeny plod i matka. takze je lepsi na to upozornit doktora pripadne se s nim domluvit na vyvolani

chanae
3. zář 2011

Ahojte ja som mala vysoky tlak aj pred tehu, stale okolo 160/90, pulz okolo 90.. teraz som na uplnom zaciatku tehu - a dnes pred prepustenim z nemocky som mala tlak 150/95 a pulz 113 😒 .. beriem lieky upravene vzhladom k tehu mam mat co najmenej namahy a uvidime 😔

lennetfrigg
3. zář 2011

@chanae drzim palce, at leky zaberou a s miminkem do dotahnete do zdarneho konce. Urcite co nejvic odpocivej a mer si i doma tlak, pro klid duse.

A co jinak holky? Jak valcite? Ja jsem opet v nemocnici, ale tentokrat uz s nasi malou slecnou. Narodila se cisarskym rezem, ale kvuli predchozimu zakroku. Tlak se celou dobu drzel v norme a mala je normalne v terminu. Dopegyt ale stale beru, pry se nesmi, tak rychle vysadit. Tak uvidime zitra pri vizite, zda mi ho jeste nechaji.

Tak Vam holky drzim palce, at to s tlakem zvladnete!😉

dammanka
9. zář 2011

@lennetfrigg Gratuluji k holčičce! Teď už jste určitě doma a užíváte prvních okamžiků 🙂 Teda, závidím, že se ti tlak s Dopegytem držel v normě a vydržela jsi až do termínu. Já už chodím jednou týdně na poradnu k Apolináři, zároveň i na internu. Tlak si měřím dvakrát denně doma a pak musím ukázat deníček s hodnotami. Tento týden mi snížili Dopegyt z 3x1 na 2x1, ale není ještě všem dnům konec, že? 😒
@chanae A co ty? Jak se daří? Odpočíváš, drží se tlak v pořádku?

ivuska22
11. zář 2011

Ahoj holky potřebovala bych poradit, v úterý mi MUDr. nasadila Dopegyt na zvýšený tlak. U ní v ordinaci jsem měla 140/95. Doma mívám nižší. Prvně mě nasadila 3 x denně 1 tabletu, ale pak se mi dost točila hlava, tak mi to snížila na 3 x denně 0,5 tablety. Můj problém je v tom, že v noci mi začně hrozně hučet v hlavě. Uleví se mi až ráno až vstanu... Stalo se vám to taky? Nevím jestli s tím jít k doktorcce a jestli to nemůže nějak ublížit mimču...

lennetfrigg
11. zář 2011

@dammanka děkuju za gratulace🙂 Neboj, určitě to zvládnete taky. 😀
@ivuska22 a máš možnost si v noci tlak změřit? Asi bych to raději dr. řekla, není to sranda a raději ať ví všechno.

basimka
20. zář 2011

Ahojte vsetky kocky ,tak ja sa k vam pripajam ,mam vysiky tlak 138/90 a dostala som lieky som zvedava ci to pojde dolu alebo hore.Zatial mam jest len jednu tabletku za den no ale aj tak vzdy som mavala tlak 128/70 a teraz taky vysoky ze hruza. Drzim palce nech nam ten tlak nestupa 🙂

bubinko83
11. říj 2011

ahojte,
liečim sa na vysoky tlak od prveho tehu kedy mi vyskočil a drži sa bohužial dodnes.Na tabletkach som v pohode a pekne sa drži.Chcem sa spytat či ste niektora neuživali Concor 5 počas tehu?

nunusimi
15. říj 2011

@bubinko83 ahoj, neuzivala som, moj dr je striktne proti, vraj je to betablokator a nie je iste, co narobi bbtku, neda mi ho ani ked kojim, vraj najbezpecnejsi je dopegyt a ten beriem aj teraz ked kojim a pri prvom dietati som ho brala.

medakote
19. říj 2011

Ahoj, je tu někdo, komu vyskočil tlak už na začátku těhotenství? Mívala jsem dřív nižší (105/75) ale asi od 6t mi začal tlak stoupat a teď v 9t mám tak150/95. Dr. na poslední kontrole mi v ordinaci naměřil 139/89, poslal na rizikovy a napsal mi magnesium. Jestli se to stabilizuje. Otoky zatím žádný velký nemám, ale mám takový "těžký nohy" a je mi hodně těsnej snubák. Má s tím někdo zkušenost?

basimka
19. říj 2011

@medakote ja mam tiez vysoky tlak od zaciatku tehotenstva 138/90 ale uz beriem lieky tak sa mi to zlepsuje ale nohy mam riadne tazke a boli ma kolena.Vcera som bola na kontrole a moju lekarku zastupoval iny lekar tak som mu povedala ze potrebujem PN lebo mam vysoky tlak a nemozem ist do prace a on mi hovory ze pokial nie som nad 20 tt tak nemam riesit vysoky tlak.

medakote
20. říj 2011

@basimka děkuju. Dnes jdu na kontrolu, uvidím, co mi dr.řekne.

loretana
24. říj 2011

ahoj holky, mám na vás dotaz - máme některá zkušenost s lékem Vasocardin na vysoký tlak a bušení srdce? Dnes jsem byla na interně, kam mě poslala moje dr, protože mi naměřila opakovaně vyšší tlak (140/90, naposledy 150/100) a dnes mi napsala recept na tento lék. Problém ale je, že já jsem jsem hrozný strašpytel a spíš si myslím, že je to strach z doktorů než opravdu vysoký tlak... v září jsem měla půjčený tlakoměr a tlak byl naprosto v normě - kolem 110 - 120 na 70 - 80, prostě normálka... Teď si ho začnu měřit znovu a uvidím, ale spíš si myslím, že to dnešní měření (140/90) bylo ze strachu... Ach jo, já nevím, co dělat - nechci brát léky zbytečně, navíc tyto snad jsou dost silné... Holky, poraďte, co byste dělaly?

dvojka
24. říj 2011

@loretana -když jsem byla těhotná poprvé tak jsem měla tlak 140/90 vždy v čekárně.Doktorka strašila hospitalizací v nemocnici,ale já si stála za tím že je to jen strachem z doktorů(dost jsem tím trpěla 😀).Tenkrát jsem si musela měřit tlak jeden den vkuse a byl naprosto v pořádku (120/70maximálně 130/70),takže jen díky tomuhle mi pak doktorka nenapsala žádný léky ani do nemocnice mě neposlala.
Myslim že máš nárok na to aby ti praktický doktor zapůjčil tlakoměr,tam se to nějak nastaví a bude ti měřen tlak po dobu 24 hodin a teprve z toho může vyvodit nějaký výsledek-nedivim se že máš strach z užívání prášku.Budu držet palce aby vše bylo OK 😉

loretana
24. říj 2011

@dvojka děkuji... já už ho mám doma půjčený a pohybuje se horní hranice mezi 110-120 a spodní kolem 70... zítra jí to ukážu, jdu na laborky a mám se za ní zastavit, tak uvidím, co na to řekne... mluvila jsem o tom ale se známou lékařkou a ta mi říkala, že už mi je stejně ty léky nestáhne, že to neriskne, že se tím bude jistiti, že mě léčila... a jak předpokládám, zase bude vysoký....:( uvidíme zítra, zase začínám být nervozní, čekají mě laborky i test na cukrovku...

habibi78
24. říj 2011

@loretana neviem ti poradit co s tymto liekom v tehotenstve...ale ja som ho uzivala uz ako 14 rocna.... tak snad neublizi....a lekarka urcite vie co robi a co predpisuje.... ak si nie si ista, porad sa so svojim gynekologom 😉

@dvojka prakticky doktor tlakomer na sto percent nepozicia....to zvyknu robit kardiologovia ak je nejaky problem...za poplatok....

loretana
24. říj 2011

@habibi78 děkuji, to mi pomohlo, snad to nebude takový "driják"...

camelinka
24. říj 2011

ahoj, ja mam cely zivot hodne nizky tlak a vzdy na gynde mi v tehu namerili min 140/90 a ja se cely tehu hadala s doktorem ze proste vysoky tlak nemam a vzdy sem na kontrole byla akorat vystresla z toho co zas nameri. Dali mi leky na vysoky tlak Dopegyt,nebrala sem je,ale nemela sem silu se s nim uz dohadovat 😔

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru