Vysoký tlak v těhotenství

karotky
27. bře 2007

Ahojky těhulky a maminky!
Dnes jsem byla na kontrole a sestřička mi naměřila tlak 130/90.Zajímalo by mě,co je extrém-aby to muselo být na hospitalizaci?

cicimon
3. bře 2012

@ivetah dik, mne pri prvom merani vyskoci tesne pod 140/80 a potom pri dalsich to klesa, po cca 3-5min je to okolo tych 117/75,, len ziaden dr. nespravi 3 merania v priebehu 5min .... tak u mna to je asi alergia na dr aj tlakomer vseobecne

ivetah
3. bře 2012

@cicimon hmmm, tak je mozne, ze to mas syndrom bielych plastov.
ale ak si aj dom anamerias 140/80, tak by si si to asi mala sledovat. je mozne, ze ti stupne ... ale nemusi, len si to sleduj. vsetko sa da lepsie udrzat pod kontrolou, ked sa o tom dopredu vie 😉 drzim palce, aby si mala pohodove tehotenstvo az do konca 😅

cicimon
3. bře 2012

@ivetah dik, ale ako hovorim, je to len pri prvom merani aj to nie vzdy, pri dalsich to ide pekne dole.... a ked si meriam rano tak to je ookolo tych 120
inac... myslis ze moze byt ze vecer moze byt ten tlak trochu vyssi ako napr rano? aj ked mozno merat tlak pri pozerani telky asi nie je dobry napad 🙂)

ivetah
3. bře 2012

@cicimon tlak si treba merat v klude 😉
a vyssi je rano, potom okolo 16:00 a v noci prirodzene klesa. pozri, 140 nie je uplne zdrave. takze je jedno, ze kazde dalsie meranie to ide dole. proste prve meranie sa berie. ja som sa tym tiez snazila oklamat samu seba a bolo to zbytocne. tak preto ti pisem, len si davaj pozor a sleduj to 😉

cicimon
3. bře 2012

@ivetah ok, tak skusim bez tej telky 🙂

leiladelly
3. bře 2012

@cicimon kup si tlakoměr domů a měř v klidu. je to opravdu důležité. sama jsem doktorka a sama mám mnohem vyšší tlak, když mi ho měří lékař 😀 dali mi v těhotenství dokonce i holtra, ten neukázal nic. prostě tu psychiku jsem nemohla ovlivnit. vždy jsem v těhotenství měřila dvakrát až třikrát denně doma, to je jediné objektivní. 🙂

cicimon
3. bře 2012

@leiladelly jo, mam doma tlakomer, preto som aj pisala, ze si meriam aj viackrat po sebe.... aj ked je pravda, ze niekedy pri telke a nie vsetky programy su vhodne na taku cinnost 🙂
a rano je to ok, okolo tych 117-120 a ku veceru trochu viac

leiladelly
3. bře 2012

@cicimon tak, to je ale dobrý tlak, ne? já četla jen poslední zprávy, ne celou diskusi, tak jsem to pořádně nezaznamenala, že měříš doma. 🙂 Ale určitě to hlídej, já s tím měla také potíže, tak vím, jaké to je. U těhotných se o bere přísněji než u netěhotné, mám dojem, že hraniční je 140 / 85, ale teď úplně přesně nevím. Každopádně 117-120 je v normě a dolní máš kolik?

cicimon
3. bře 2012

@leiladelly ten dolny zhruba 70-80, viac nie... tak ja som pisala len par prispevkov dozadu ... v skratke ze ked si doma meriam viackrat po sebe tak prve meranie je tesne pod 140 (nie vzdy) a potom dalsie merania postupne klesaju zhruba po 3 meraniach to je na 120
a ze rano to je na prvy raz tych 120, len skor vecer je to trochu viac

leiladelly
3. bře 2012

@cicimon tak, to mi přijdou v pořádku hodnoty. Však to při kontrole určitě zkonzultuješ s gynekologem a on Ti řekne.

cicimon
16. bře 2012

@leiladelly chcem sa este spytat, je normalne, ak tlak pocas dna kolise? ak je cez den ok a ku veceru vyssi?

leiladelly
16. bře 2012

@cicimon krevní tlak určitě kolísá během dne, ale aby byl přesný závěr, muselo by se udělat měření během celého dne. 🙂

cicimon
16. bře 2012

@leiladelly mne kazala dr merat si doma, tak si meriam zhruba 3-4x za den, ako sa podari.... cez den je to v poho cca 117-130/70-80 a vecer cca 130-140/80

leiladelly
16. bře 2012

@cicimon tak, těch 140/80 myslím berou v těhotenství na hraně, určitě to řekněte lékařce, aby to vyhodnotila, co dál, zda Vám dá antihypertenziva...

cicimon
16. bře 2012

@leiladelly myslim ze do uvahy sa berie aj spodny 90, teda 140/90 .... az tak mi nikdy nevyslo, ale vzdy to druhe meranie je podstatne nizsie , aj teraz prve 140/80 a za pol minuty dalsie 130/80
a takto len vecer

leiladelly
16. bře 2012

@cicimon spodní je důležitější než horní, nevím teď úplně přesně, v těhotenství je to přísnější, mám pocit, že u spodního 80 už gynekolog bystřil pozornost.... Mimo těhotenství je 80 v normě.

cicimon
16. bře 2012

@leiladelly no normalny tlak je 120/80... za preeklampsiu sa berie 140/90 plus bielkoviny a opuchy, ale uz aj samotny tlak asi stoji za pozornost

leiladelly
16. bře 2012

@cicimon no, tak to, co píšete, je už hodně vážný stav, indikovaná hospitalizace, permanentní sledování a eventuelní akutní ukončení těhotenství, pokud by byla ohrožená maminka i dítě eklampsií. Tlak určitě nutné sledovat, při pochybnostech antihypertenziva.

cicimon
16. bře 2012

@leiladelly jj, ja som napisala len priznaky preek., mne skor ide o ten tlak, kedze nic z toho dalsieho nemam, aj ten tlak stupa skor vecer

leiladelly
16. bře 2012

@cicimon já Vám víc neporadím. Musíte to probrat s Vaším ošetřujícím lékařem. Vyšší tlak je v těhotenství dost vážná komplikace, může dojít k preeklampsii, eklampsii nebo HELLP syndromu, tak jak jste psala. Já sama bych se domluvila na tom monitoringu, abych věděla, jak ten tlak je reálný. Pokud by byl vyšší, tady se nasazuje Dopegyt. Tak ať Vám to dobře dopadne. 🙂

kikimaruska
25. zář 2012

Je tu nějaká nastávající mamina s tímto problémem? Tlak sem vždy měla v normě, i první těhotenství ok. Nyní mě ale poprvé 6x přeměřovali, nyní po měsíci sem měla 142/88 a doktorovi se to nelíbí, odeslal mě k praktikovi na vyšetření plus rovnou EKG. Jinak jak jsem tu četla, že některé maminky toto mohly přičíst váze, tak já sem běžně normální hubené postavy...takže hmotností to nebude...

ivisek
25. zář 2012

@kikimaruska Tak ja se k tobe pripojuji, taky bojuju. Cekame prvni miminko a zhruba pred 3tydny se mi zvednul tlak, predtim se tvaril jako normalni. Na gynde mi hned nasadili Dopegyt 2krat denne, mela jsem tlak zhruba stejne jako ty. Par dni to slo dolu, pak to zase kousek stouplo. Momentalne jsem na davkovani 1,5 - 1- 1,5 a snad se ted tlak drzi. Na interne uz ho mam dobrej, na gynde se vynervuju, takze tam jsem mela vcera 130/9o, za hodinu na interne 115/80. Doktorka na interne mi radi doma nemerit a premerovat u ni, protoze ja jsem nervak a umim se natlakovat sama o sobe na dost vysokej tlak jenom vidim tlakomer.

kikimaruska
25. zář 2012

@ivisek tak to já ještě nasazeno nemám, jdu ve čtvrtek právě k obvodní, aby rozhodla co a jak..tak sem zvědavá, zda něco taky vyfasuju. Ty máš jinak tlakoměr doma? Dost sem četla, že se maminky nejméně 3x denně měřily, ale my tento přístroj nevlastníme a asi to nebude nic levného...tak zda ho měly zapůjčený, či co...to netuším. Asi když má někdo vysoký tlak chronicky, tak by se mu ta ivestice vrátila, ale když ne...kdo ví. Taky sem zvědavá, jak to hodlají měřit, nebo mě odešlou ještě jinam, protože na gyndě mají moderní automatický digitální tlakoměr, ale moje obvodní ještě ten historický balonek a odpočítává to sama a podle vteřinovky 😅

ivisek
26. zář 2012

Tak zitra na tebe budu myslet a dej vedet jak dopadnes. Tonometr mam doma, ale dle rady internistky bojuju s tim, abych nemerila, protoze mi ten tlak vzdycky vyleti nahoru. Ja se pak nemuzu uklidnit a az kdyz tonometr odklidim, tak citim jak to leti dolu a je mi hned lip. Zitra jdu zase na internu na kontrolu, mozna budeme menit davkovani Dopegytu, tak jsem zvedava.

ivisek
26. zář 2012

@kikimaruska Takze zitra drzim pesti.

kikimaruska
3. říj 2012

@ivisek ahojky, tak jsem objednaná na 16.10.12 na kardiologii s doporučením na EGK Holter monitring, tak uvidíme, co z toho vyleze.

ivisek
4. říj 2012

@kikimaruska No vidis tak s tebou neco budou delat, kolik jsi mela u obvodní?

kikimaruska
4. říj 2012

@ivisek no právě že u obvodní sem měla jen 125/75, na gyndě zase 152/82, tak nevím, zda je to tím, že na gyndě maj novější digitál a u dr.ten starý jen na balonek...dělala mi i ekg, tam jakš takš nic, ale nelíbí se jim, že mám to bušení srdce hlavně v klidu, když ležím, když se koukám na tv...anebo když jedu autobusem...tak uvidíme. Hlavně gyn.se bojí a chce mít jistotu, jestli je potřeba nějaká medikace anebo ne...protože rizik na předčasný porod mám víc a ještě tohle do toho...to nic moc...Takže tak. 😉

ivisek
4. říj 2012

Tak je dobre, ze to chce vysetrit dal. Co se tyce digitalnich tlakomeru, tak me dva gyndari a internistka rekli, ze sami digitalnim neveri, ze nejsou moc presne a pouzivaji starou klasiku - rtutak a poslech stetoskopem. Muj doktor dokonce rikal, ze manzelka, kdyz je doma sama, tak treba meri digitalnim, pak mu vola, ze ma vysokej tlak a on prijede, zmeri klasicky a ona ma normalni. Tak jim vérim a snad to bude dobry. U tebe jsem zvedava, jak ti dopadne to vysetreni. Koukala jsem ze prvniho prcka jsi mela opravdu predcasne, tak se nedivim, ze pak je tak velkej strach.

ivisek
4. říj 2012

@kikimaruska My cekame prvni a je pravda, ze ja ted tak trochu silim a pocitam kazdy den, kdy dobry a doufam ze ted uz se tlak zklidnil a my to dotahneme do zdarneho konce.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru