Vysoký tlak v těhotenství

karotky
27. bře 2007

Ahojky těhulky a maminky!
Dnes jsem byla na kontrole a sestřička mi naměřila tlak 130/90.Zajímalo by mě,co je extrém-aby to muselo být na hospitalizaci?

medvidek
9. lis 2011

Ahoj, u dcery jsem měla vysoký tlak až na konci těhotenství, nechali si mě v nemocnici na monitoringu, po třech dnech mě pustili domů a za další tři dny jsme jeli rodit, takže v pohodě. U druhého těhotenství se mi objevil vysoký tlak v půlce těhotenství, ale jen jednou. Bylo něco ve vzduchu, protože s mojí babičku to seklo a odvezla jí záchranka. Moji doktorku to znepokojilo a navíc jsme se začali opožďovat v růstu. Poslala mě k Apolináři na lepší ultrazvuk, tam nic převratnýho nezjistili. A konec: rodila jsem předčasně 33+0 s diagnózou Help syndromu, tlak jsem měla přes 200 a manželovi řekli, že se má připravit na nejhorší. Syn se narodil v naprostém pořádku, i když předpokládali postižení. A já jsem si proležela několik dní na JIPce než mě dali opět dohromady. Léky na tlak už mi s největší pravděpodobnosti zůstanou napořád. A to jsem byla naprosto zdravý člověk, který neměl ani chřipky, jenom rýmu.

zuzitka7
10. lis 2011

@mirkamurko uz v poslednom mesiaci

zuzitka7
10. lis 2011

@lucy222 ja som cele tehu mala uplne v pohodke tlak ale az ten posledny mesiac to bolo strasne nieco a nakoniec aj bielkovina v moci a ten tlak tak ma okamzite brali pod noze

nikolet_89
10. lis 2011

Dievcata ja som mala.vzdy kolisavy tlak a mam ho aj teraz mam s tým niečo robiť ? Dnes rano som mala 145//95 par min nato 120/80 a som v 25 tt

fifa79
12. lis 2011

@nikolet_89 já bych šla k Dr.pro jistotu

zuzitka7
22. lis 2011

@mirkamurko v poslednom

eyael
26. lis 2011

ahoj holky, připojuji se do diskuze... ještě jsem vás nedočetla, ale chci se zeptat: jste tu teď některá těhule s vysokým tlakem? Mě se v posledních 14dnech tlak totálně zbláznil beru momentálně 3x denně jeden Dopegyt, ale mám problém s tím posledním, odpoledně - večerním. Podle měření na tlakoměru /rukávový Omron/ mi vůbec nezabírá, tlak mi skáče třeba k 150/100 Jak moc před spaním si mám prášek brát? Jestli má účinnost 8hodin, tak to by znamenalo rozpočítat např. 8ráno, ve 4odpoledne a o půlnoci, ale to není moc praktické. Navíc pokud si nevezmu hned po obědě (do 13hod), už mi tlak zase letí nahoru... Mudra na nefro mi řekla, že ten co si vezmu na noc-na spaní by měl tlak udržet v klidu až do rána, ale není to tak. Dneska jsem ráno po probuzení měla 146/98 😨
Od pátku si hodnoty zapisuju a po víkendu je mudře pošlu ke konzultaci, ale ráda bych to nějak vychytala, jsem z toho nervozní a samozřejmě se necítím dobře. Zatím se nemůžu trefit a bojím se o miminko a předčasného porodu (u první dcery jsem pro preeklampsii rodila akutním císařem ve 36tt) 😔
jo a bílkovinu v moči mi při posledních testech před týdnem už také našli 🙄

ivetah
28. lis 2011

ahojte, minuly tyzden v 32tt mi stupol tlak na 155/95, lekarka mi nasadila 3x1 magnezium a vecer 1 dopegyt. uz to bolo viac-menej dobre, okolo 135/85, lenze teraz mi zase vyskocil na 160/95. dala som si rychlo dopegyt, neviete po akej dobe zaucinkuje, ze kedy si mam premerat tlak, ci klesol? a je mi jasne, ze rano si budem musiet dat este jednu tabletku...

eyael
29. lis 2011

@ivetah - tak to by mě taky zajímalo. Tipuji tak půl hodiny na lačno...

romik26.1
4. pro 2011

ahoj,ja som bola v piatok na poradni a mala som tlak 140/90..davaju sa na to lieky alebo vas poslu do nemocnice?a mohlo to byt aj z kolovych napojov a kavy?lebo dnes som si merala a mala som taky isty,ako v piatok...

mia81
5. pro 2011

@romik26.1 skus preventivne uzivat magnezium rano a vecer.Uskodit ti nemoze ....

eyael
6. pro 2011

@romik26.1 zrovna ležím v nemocnici s vysokým tlakem a bílkovinou v moči. Podle doktorů co tu jsou, je 140/90 akorát, aby miminko nebylo nízkým tlakem utlačované, aby se dobře vyživovalo. Ale kávu a kolové nápoje bys v těhu stejně neměla, není v nich nic co by miminku a tobě prospívalo a na tlak to také není zrovna dobré. Dej si pozor na výživu a co piješ, jsi ještě docela nízký týden na to, aby ti tlak začal nebezpečně růst. Pak by ti museli třeba i předčasně vyvolávat porod kvůli preeklampsii a to není legrace. Pro miminko je dobře zůstat v bříšku u maminky co nejdéle 😉
Magnezium je dobré, pomáhá jako prevence křečových stavů. Ale není to všelék.

eyael
6. pro 2011

@ivetah - tak už jsem to díky pobytu v nemocnici zjistila jak je to s náběhem Dopegytu.
První pravidlo je, vzít si ho buď hodinu před jídlem nebo 2-3hodiny po jídle, jinak se snižuje jeho účinek.
Druhé pravidlo, že nabíhá nejdříve po 2hodinách od aplikace a účinkuje cca 6-8hodin, někomu i 12hod, záleží na tom, jak vysoký tlak je léčený.

romik26.1
6. pro 2011

@eyael no uz som bola vcera u lekarky,napisala mi dopegyt a myslim ze zabera,dnes rano som mala tlak 136/86..🙂a uz som vylucila vsetko skodlive..tak snad vydrzime:D

eyael
6. pro 2011

@romik26.1 - tak to je dobře 😉

kikinda
8. pro 2011

ahoj holky muzu se zeptat jsem teprve ve tretim mesici tehotenstvi a ted jsem mela tlak 140/ 90 a to beru i jedny prasky na tlak mate nekdo stimto nejakou zkusenost?? 😖 ☹

medakote
8. pro 2011

@kikinda Já mám tlak kolísavý, ož od počátku těhotenství.,občas vyskočí i na 155/95. Doktor o tom ví, nařídil mi klid, neslanou dietu a hořčíkové šumáky. Léky zatím neberu, nechce mi je dávat pokud tlak není trvale vysoký. Bereš léky na vysoký tlak? A naměřila sis ho jednou nebo ho máš pořád takhle vysoký? Dělali Ti rozbor moči, našli bílkovinu?

tessinka
9. pro 2011

Ahojte, nestíham vás čítať všetky, ale možno vám pomôže moja skúsenosť: Ja som mala ku koncu relatívne bezproblémového tehotenstva vysoký tlak, aj mi vyvolávali pôrod po ukončení 38 tt. Dnes už viem, že sa to volá preeklampsia. Treba si na to dávať pozor. Ja som pri kontrolách v ambulancii mávala vždy okolo 135-140/90, mávala som opuchnuté nohy, hoci bola zima, ale bielkovinu v moči mi v ambulancii nikdy nezistili, len mi stále radili neslanú diétu. Doma sme tlakomer nemali. Až raz mi po poradni bolo stále čudne, tak se si požičali tlakomer, doma som si namerala 160/105, tak sme radšej šli do pôrodnice, kde namerali to isté, a ešte aj bielkovinu v moči - takže tam musela byť už aj ráno, na poradni, tak mi najprv tlak znižovali liekom Dopegyt, trvalo to dlho, a potom mi pôrod radšej vyvolali. Všetko je v poriadku, máme krásne zdravé dieťa, ten tlak mi ešte niekoľko dní po pôrode nechcel klesnúť, ale myslím, že to pre nás bolo nebezpečné, len sme včas šli do nemocnice. Inak v nemocnici nám povedali, že mi ten liek Dopegyt mali dávať už dávno a vysoký TK by nás toľko neohrozil. Takže so si to zapísala, pre ďalšie tehotenstvo, vraj sa to zvykne opakovať. Tak sa radšej pekne o seba starajte.

dammanka
10. pro 2011

@kikinda Já beru od začátku těhotenství Dopegyt. Brala jsem ho už teda před otěhotněním 1x1. Když jsem otěhotněla, okamžitě vylítl, takže 2x1. První trimestr byl asi nejhorší, tam jsem ho měla fakt vysokej. Potom se to trochu zklidnilo, ale 2x1 mi zůstal do teď... Přeju, ať se ti brzo taky spraví!

kikinda
10. pro 2011

@dammanka ja taky beru dopegyt 2krat jeden ale mam stale vysoky tlak ale doma mam tkal dobrej proste prijdu k doktoru a mam vysoky

adetka
20. pro 2011

pridavam sa... ja som pocas celeho druheho tehotenstva mala v poradnich vysoky tlak vzdy tak 140/90... doma bol v poriadku... v tretom trimestri vsak zacal aj doma tlak pomaly narastat... a ked som mala v 34 tt tlak v poradni 160/100 - okamzite ma prijali do nemocnice... tam mi nasadili dopegyt a kazdy den infuzku magnezia... po tyzdni som sa vyziadala domov - mala som pocit, ze ten tlak mam z nemocnice a z doktoroev... doma sa mi tlak tyzden drzal pod 140 a pod 100... po tyzdni mi odtiekla plodova voda voda - otvorena na 3 cm... akurat krcok nechcel klesnut - KArinke sa na svet nechcelo, akurat moj tlak mi skratka otvoril maternicu (stanovisko lekarov) - tlak stale 160 na 100... tak sa rozhodli mi porod vyvolat... dcerka sa narodila 24 dni pred terminom ... bola v poriadku... mne ostal vysoky tlak (momentalne pri liekoch 125/85) a beriem stale dopegyt...

bubinko83
19. únor 2012

Baby zopakovali sa vam problemy s tlakom aj v druhom tehu? Ja som mala pri prvom vysoky tlak v 33tt kde v 35 mi museli robit sekciu.Berem do dnes lieky na tlak a chceli by sme druhe babo.

ivetah
3. bře 2012

ahojte,
nepisala som sem dlho, ja som este v tu noc, 28.11. volala zachranku a zobrali ma do nemocnice. hospitalizovana som bola dva tyzdne, potom som poziadala o prelozenie do inej nemocnice (pre pripad, ze by som rodila skor a maly by mal pod 2kg, tak by ho previezli na antolsku, tak som chcela byt radsej aj ja v tej nemocke). pustili ma vsak domov, tlak mi vsak vyletel na 180/110, tak zase zachranka a teraz som sa dala odviezt uz na tu antolsku. tam som mala dohodnuteho uz porodnika. ten najprv zvazoval, skusal lieky - ale uz nic nezaberalo, takze 8.12. sme mali akutny cisarsky, maly mal 1840g a 45 cm, ale nastastie dychal sam. takze bol v inkubatore, potom na rizikovych novorodencoch. na vianoce nas pustili domov 😅 mne po porode dalej davali dopegyt 4x2, magnezko 4x2, lusopres, emeryl (tak nejako sa to volalo), postupne mi to vysadzali, ale islo to pomaly. domov som isla s 4x2 dopegyt a 4x2 magnezko. maly sa ma dobre, pekne rastie a pribera, naststie zatial sa zda, ze nema nasledky, ale ja mam este stale lieky na tlak, sice uz len 3x1, ale uz druhy pokus znizit o jednu bol neuspesny.... 😖
ako dlho vam trvalo, kym ste mohli lieky vysadit? alebo to znamena, ze ak sa mi to nepodarilo do konca sestonedelia, tak uz budem brat lieky vzdy?

@eyael ako si na tom? beries este lieky?
@bubinko83 ja som pri prvom mala vysoky tlak a teda preeklampsiu az v 41tt, hned sme rodili. ale pri druho uz v 32tt. vsetci lekari mi povedali, ze problem s tlakom sa zvykne zopakovat a prichadza skor, ako pri predchadzajucom tehotenstve. takze ja uz si na dalsie netrufam.... prekonzultuj to s lekarom....

ivetah
3. bře 2012

@adetka ako si na tom teraz? beries este dopegyt? ci uz sa ti podarilo vysadit ho?

eyael
3. bře 2012

@ivetah - teď momentálně neberu nic, mám tlak ukázkový i bez dopegytu. Za týden si zas budu dělat kontrolní měření, kontrolu u mudry mám za čtvrt roku.

ivetah
3. bře 2012

@eyael a ako rychlo si vysadila dopegyt? nemala si s tym problem? lebo ja som na 3x1 a je okolo 120/80, ale ako nahle jeden vysadim, tak leti na 140/95 😖 😠 a nechcela by som mat lieky uz stale 😢 tak dufam, ze este nie je neskoro a neznamena to, ze uz ich budem musiet uzivat stale...

eyael
3. bře 2012

@ivetah - taky jsem brala 3x1, chvíli před porodem dokonce 4x1 ☹ ale cca dva měsíce od porodu jsem už byla bez. Hodně jsem se hlídala a měřila, a podle hodnot jsem ubírala. Na doporučení mudry jsem si vzala klidně i půlku, ač dopedyt není primárně určený na půlení. Měla jsem krizové odpolední hodiny, kdy jsem věděla, že mi tlak vyskakuje, tak ty jsem vysazovala jako poslední.

ivetah
3. bře 2012

@eyael no ja som bola na 4x2 pred porodom aj po nom 😖 takze moj porodnik povedal, ze to, ze mam len 3x1 je dobre 😅 aj ja som skusala polky, ale poobednu a vecernu. asi teda dam polovicku najprv nocnu, potom rannu a poobednu asi poslednu... snad to takto pojde... dakujem za info, a super, ze si uz bez liekov!

cicimon
3. bře 2012

@ivetah mozem sa ta spytat, co sa ti konkretne stalo, ked ste volali zachranku? ja mam asi len syndrom bieleho plasta, aj ked pri prvom tehu si ma dr nechal po druhej poradni v nemocke v 37tt hned v nemocnici, z coho som mala tlak este vyssi ako normalne, tak uz teraz mam strach z kazdej poradne, lebo doma mam tlak ok, ale u dr mi vzdy vyskoci

ivetah
3. bře 2012

@cicimon mne doma z nicoho nic bolo neak cudne, tak som si zmerala tlak a bol 150/100, dala osm si magnezko a na druhy den som isla k doktorke. predpisala mi magnezko a dopegyt 1x1. a mala osm si pravidelne merat tlak, 5x za den. tak 5 dni to bolo ok, ale potom to vyleteleo doma na 160/100, po dopegyte ziadne znizenie, dve hodiny po dopegyte bol 170/110, tak uz som necakala a volala zachranku,, aby ma vzali do nemocnice. vedela osm, ze je zle a ohrozujem aj dieta. muz ma nemohol odviezt, lebo musel doma ostat so starsou dcerkou a nikoho nemame blizko nas.

ak mas doma tlak ok, tak je to v pohode. lenze ja som ho uz ani doma nemala dobry....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru