Vyšší tlak a přeskakující srdíčko. Máte podobný problém?

peetrunka
5. srp 2010

Ahojky holky....jsem 33tt a už pár týdnů mš trápí takový problém. Jednak mám podle MUDr.vyšší tlak, ale to zatím není prý nic k řešení ale hlavně mi "přeskakuje" srdíčko. Najednou se mi jakobz zastaví a cítím to až v krku, je to jen pár sekund 2-4 ne víc, ale je to hrozně nepříjemné a mám pocit, jakože se mi zastavilo srdce a já se už nenadechnu ani....ale opravdu to hned přejde a zase je vše v pořádku. Stává se mi to i několikrát za sebou, většinou si toho všimnu když jsem v klidu. Byla jsem s tím u MUDr., jenže zachytit těch pár sekund na ekg je téměř nemožné a dostala jsem Trimepranol. Na netu jsem si našla, že to mimo jiné může být způsobeno poruchami štítné žlázy, nebo by se mohlo jednat o SVES (supraventrikulární extrasystoly) ale taky to prý může být psychické. Nemáte někdo stejný nebo podobný problém??? Nebo nějaké další info?? Na to, že je to srdíčko mi to přijde, že se mi MUDr moc nevěnovala...ale nevíím. Díky za každé info, Petra...

ratatooy
7. srp 2010

ahoj nevím jestli mám podobný problém jako ty nikde jsem s tím nebyla ani nevím co bych řekla že mi je,jak bych to popsala ale mám takový podobný pocity jak ty.hlavně když si lehnu tak to najednou nemůžu rozdejchat pár vteřin,už mě taky kolikrát napadlo že mi to nějak přeskakuje,ale na to že u tebe ví že to je srdce by se ti teda měli rozhodně věnovat.

peetrunka
autor
9. srp 2010

Ahojky, tak to jsem ráda, že v tom nejsem sama.....přiznám se, že zezačátku jsem byla dost vyděšená. Hledala jsem na netu a tak různě. Já totiž taky nejsem zrovna z nejlehčích, tak jsem si říkala, že to třeba k té obezitě nebo tak. Ale doktorka se o tom ani nezmínila. A ona mi vlastně ani neřekla, že je to přesně ta arytmie....jen řekla, že je možné,že to jsou všechny tyhle příčiny. Tak nevííím.....
Tobě se to taky stává až teď v těhu???
Je pravda, že po těch prášcích je mi zase líp. Jenže jak říkám, to taky může být psychika, že....dostala jsem prášky tak si vsugeruju, že jsou naprosto skvělé a že je mi dobře.o)))
Ty to nijak neřešíš??
Zdravííím.....

zuzimila
10. srp 2010

@peetrunka To ,co cítíš, to přeskakování srdce, to nebudou SVES, ale KES - komorové extrasystoly. SVES cítit nejdou/ pokud se nezvrtnou v SV tachykardii, ale to bud´klidná, na to by ti Trimepranol nestačil, to se řeší při hosp. na JIP interního oddělení /.
KES je předčasný stah komory srdce, na EKG křivce se projevuje širokým komplexem QRS s delší kompensační pausou. Je to většinou nezhoubná dysrytmie, KES mívají i zdraví jedinci. KES jako takovou cítit nemůžeš, ty cítíš právě tu kompensační pausu / to vynechání srdce/ a to bouchnutí nebo přeskočení je následný stah srdce, kt. již bývá normální, teda sinusový.
KES se vyskytují ojediněle, nebo ve dvojicích - dvě za sebou, 3 za sebou, 4 a více KES za sebou už se bere jako vážná komorová tachykardie, kt. ale může sama odeznít nebo trvá a musí se defibrilovat / střelit /.
Pak se taky vyskytuje ve vazbě bigeminické, trigeminické, což je střídání KES a normálního stahu srdce.

KES mají i zdraví lidé, stejně tak SVES, KES jsou vyvolány např. námahou, stressem, nadbytkem kofeinu, teinu, nikotinu. U nemocných lidí je příčina jiná...
Doufám, že jsem ti trochu pomohla, pracovala jsem od roku 99 jako zdrav. sestra, od r. 01 na INT JIP 🙂. Arytmie ovládám dobře. Ted´jsem na neschopence kvůli těhotenství 🙂.


slevik
10. srp 2010

Ahoj holky,
tak vidím, že nás je takových "přeskakujících" víc 😅 . Mě to začalo zlobit teď v druhým těhu, někdy kolem 20tt. Většinou večer a v klidu, když jsem si sedla, lehla apod. A kdy jsem to zkoumala, tak to bylo třeba každý dvě minuty jedno přeskočení. Byla jsem s tím u obvoďačky, ta mi natočila ekg (ale samo jsem to zrovna necítila) a bylo mji řečeno, že to být v těhu může a že to nic není. Je to nepříjemný, ale nemám si toho všímat. Tak se snažím, ale ne vždy to jde 😒 . Někdy mám třeba pár dní pokoj, někdy mě to zase trápí dva dny snad celej den, tak nevím...

madelen
10. srp 2010

@zuzimila - teda zuzi, to jsi krásně vysvětlila 😉 . Já to občas taky mívám, teď v těhu to bylo v jednu dobu častěji ale už je zase klid 🙂 .Taky jsem z toho byla nervní ale teď budu klidná 🙂

zuzimila
10. srp 2010

@madelen Díky za pochvalu 🙂 . EKG křivky jsou můj koníček, jsem jejich vášnivá čtenářka a jsem dobrá 😀 .

Já jsem byla kuřačka, přestala jsem letos 1.1., ale když jsem měla nakouřeno, taky jsem nějaké bušení mívala. Jak říkám, pokud je to občas, nic se neděje, i když to vyleká.
To by člověk musel mít nějakou dg., aby se to muselo léčit v nemocnici. I když ty KES můžou být i při nedostatku kalia v krvi / z mé zkušenosti má skoro každý hypokalemii, i já 🙂 /. Saturovat se to dá např. banány nebo sušenýma meruňkama. Nebo tabletkama, ale k tomuhle potřebuješ laboratorní vyšetření....

slevik
10. srp 2010

@zuzimila Tak koníček říkáš, jo 😀. A myslíš, že to teda fakt nic není, i když to je třeba dva dny v kuse 😔 ? Já to nikdy nezažila, jen teď v těhu, ale je pravda, že v tomhle těhu zkouším všechny těhuneduhy 🤐 😅 .
A o tom draslíku jsem už taky slyšela, tak asi začnu dlabat banány ve velkým 😀 . Prý pomáhá snad i hořčík, ale ten beru už skoro od začátku těhu denně. Spíš si říkám, jestli nebude vadit, až ho na konci těhu vysadím 😕 .

zuzimila
10. srp 2010

@slevik No jo, koníček nutný k mé práci 🙂 . V noci doktoři spí, je na sestře,aby poznala a případně zasáhla. Bohužel....ne každá má na to, aby mohla pracovat na JIP a některé výplody mých kolegyň... ☹ .

Jak dva dny? Jako dva dny ti občas buší srdce nebo cítíš to přeskakování? To je těžko, pokud nemáš ŽÁDNOU anamnesu stran srdce , nějakou vrozenou poruchu vedení, nějaké onemocnění srd. svalu, pak si myslím, že to nic nebude, ale nejsem doktor a jen na mě nemůžeš spoléhat, takže pokud máš pochybnosti, val k doktorovi na EKG. Ale obecně si myslím, že pokud jsi bez kardiální zátěže, bez diagnosy, asi to nic nebude. Těhotenství klade vysoké nároky na oragnismus ženy ve všech směrech.

Platí zásada, že pokud chceš něco zachytit na EKG, většinou se to nepovede.... 😉 a křivka je bez patologií, ale jakmile vejdeš z ordinace, je to tady znova, že? 🙂

slevik
10. srp 2010

@zuzimila Tak chápu, že nejsi doktor, ale zase vidím, že tomu opravdu rozumíš 😉 . A vím, o čem mluvíš, taky jsem dělala ve zdravotnictví...a vím sama, že na JIP bych neměla...nicméně, jsem jasný případ, že nejhorší pacient je zdravotník 😀 😀.

Dva dny, jako že dva dny, když se na chvilku zastavím a soustředím se, tak si všimnu, že mě sem tam bouchne silněji. Jsem tuhle i vytáhla stetoskop a fakt jsem slyšela, jak vynechá a pak hned bouchne silněji a pak zase jede normálně dál. Dr. mi na ekg řekla, že to jsou extrasystoly (i jsem se to dočetla na netu) a že to nic není, že to v těhu taky měla...tak nevím, jestli se tím fakt nemám zabývat nebo jo.

EKG jsem měla v poho, na UZ srdce jsem byla před pár lety (poslali mě, že se jim nezdál stín na RTG plic) a všechno ok, nikdy mě to netrápilo. tak to asi je fakt tím těhotenstvím, no...

zuzimila
10. srp 2010

@slevik No vidíš 🙂 , tak bud´klidná, asi to budou jen ty komorové extrasystoly, které má i zdravý člověk, i já je cítím.

A jestli jsi zdravotník, tak to tě plně chápu. Je mi 29 let a čekám první dítě. Ted´jsem volala staniční, že jdu v pátek na zubní do špitálu, že se stavím anechám si vzít krev na toxoplasmosu, sice jsem úplně bezpříznaková, bez uzlin, bez teplot, nic mi vlastně není, ale jsem ze všeho vyplašená / ale jen ted´v těhotenství, jinak jsem klidná docela /, moc jsem si to malé přála a moc se na něj těším, ale taky se o něj až nezdravě bojím. Jako já jsem hysterka, to jo, ale tady nejde jen o mě, že...
Tak jdu na krev, staniční je moje kamarádka, hned mi vyvolá výsledek, jak to bude. Radši pro jistotu, myslím, že můj gyn. to běžně nebere, a když mám tu možnost si to nechat vzít, udělám to. Možná jsem ji aji prodělala, já nevím, třeba v dětství...
Ta toxoplasmosa je pro mě největší noční můra. A to si dávám pozor jak sviňa. S masem jen v rukavicích, zeleninu myju jak blázen, ke tchýni nechodím, bo má kocura a taky tam nejím, není tam moc čisto a hygienično 😒 , v restauraci maso nejím, aby nebyli syrové.........jsem pako, že? Ale na druhou stranu: může se mi někdo divit? 😔

slevik
10. srp 2010

@zuzimila Fakt je taky cítíš 😕 ? A taky jen v klidu? Já si toho přes den vůbec nevšimnu, jen jak se hodím do klidu...
Se asi moc pozoruju nebo co, ale je fakt, že tohle druhé těhu mám všechno možný i nemožný 😖 .

Držím pěsti, ale myslím, že toxoplasmosu určo nemáš 😉. Ale samozřejmě jistota je jistota....to je právě ono, já taky pořád zvažuju, zda nezajít na kardio. Ale asi fakt není třeba, když to všude slyším i čtu, jenže víš jak, človk nad tím stejně furt musí přemýšlet 😠.

zuzimila
10. srp 2010

@slevik Taky je občas cítím, ale je fakt, že dříve teda více, asi vlivem toho kouření.

Taky se moc pozoruju, to je moje největší chyba, ale každopádně na ten odběr zajdu, stejnak tam mám cestu, tak to už je jedno, jistota je jistota. Tak mi drž palce. A ty, jestli si nejsi moc jistá, zajdi na obvod, at´ti dají žádanku na internu a tam ti natočí EKG a vyš. tě internista, at´máš klid a miminko je v klidu 😉 .

peetrunka
autor
12. srp 2010

zuzi, dekuju moc za popisek, je vazne dokonaly.o) Ja se teda ostudne priznam, ze jsem zdr. sestra ale EKG jsem vzdycky uz na skole nesnasela a nevyznala se v nem....ackoliv pracuju (teda pred tehu) na novoroz.chir.JIP tak jsem se v nem vzdycky ztracela.o)) Hehee,.....muj manzel se mi taky smeje, ze jsem strasny magor proste zdravotnik je nejhorsi pacient, ale teda priznavam, ze Ty jsi na tom o kapanek hur .o)))) Jsem rada, ze v tom nejsem sama.o)))
slevik, ja si toho taky vsimnu vzdycky az v klidu....ale rekla bych ze se to deje i jindy jen to prave tak nevnimame, si mysliiim, ale neviiim......nebo je to presne jak rika zuzimila .o)) Proste se moc pozorujeme .o)))))
Musim teda priznat,ze od te doby, co mam ty prasky Trimepranol 1/2tbl. R a V, tak je celkem klid. Ale to taky muze byt tak trosku psychicke placebo, ze si rikam, ze mam prasky tak to bude v poradku a ono to fakt tak je .o)
Jinak ja to taky nemela nikdy, az ted v tehu.....tak snad to po porodu skonci.o)
Co jinak holky, jak snasite tehu krome tech srdicek, dobry???.o)) Jak pribirate??.o)

zuzimila
20. srp 2010

@peetrunka Díky za pochvalu, ale když je ti práce koíčkem... 🙂 . Ted´ale na práci nemyslím a jsem ráda, že jsem doma a že čekám miminko 🙂 .
Ale můžu ti říct, že dělat s novorozencema, to je taky kus na obdiv, ono je jiné pečovat o dospělé než o ty malinké myšky krásné, to bych se bála, ale jde asi o zvyk, že? Ta manipulace s tak malým tělíčkem = manipulace s malinkými pomůckami, ta zodpovědnost za začínající život...no, dej pokoj, dospělí jsou dospělí 🙂 .

Ale je pravda pravd´oucí, že zdravotníci jsou nejhorší pacienti. Já jako nejsem moc konfliktní člověk, pacient, ale jsem a priori hysterka / v práci ne /, ale ze všeho jsem vyklepaná jak startka, jsem na tom tak, že kontroluju manžela, jestli v noci dýchá... 😀

P.S.: ta toxo je o.k., prodělala jsem ji více jak před jedním rokem, mám pamětóvé IgG, takže je moje každé těhotenství chráněno. A to je ta nejlepší možnost, mít protilátky prodělané nemoci 🙂 .

peetrunka
autor
21. srp 2010

Zuzi....jojo, to mas pravdu a ono je to obrovske stesti kdyz najdes praci, ktera Te uspokojuje.o)
Ale mas pravdu, tehotenstvi je o neco lepsi nez sama prace.o) Muzu se jen ze zvedavosti od kdy jsi na nschp?? Teda jakoze zdravotnici chodi snad vsichni...ja sla po tom 3mesici a s vypsanim nschp jsem nemela problem. Navic byl u nas na odd. zrovna i cytomegalovirus, takze nebylo moc o cem premyslet.
Ja teda krome pravidelnych prohlidek, a takovych tech jako navsteva zubare a obvodaka a interny (coz jsem zvladala dokonale) me teda uplne sokovala navsteva porodnice asi v 26tt kdy jsem v noci mela jiste potize a tam jsem si teda pripadala jak nejvetsi blbec!!.o( Nikdo mi nic nevysvetlil, bylo mi spatne a porad jsem nekde litala a pred zmerenim TK mi doktor rekl : No a kdyz to bude to co si myslim, tak si Vas tady budeme muset nechat az do porodu a hlidat Vas. No samozrejmne TK byl vysoky!!.o) Takze se uz ted celkem desim jak jako zdravotnik budu reagovat na porodnici kam uz od pristiho tydne zacinam chodit na KO, a pak pri porodu, no potes .o))
Jsem rada, ze s tou toxopl. to mas v poradku!.o) A co jinak, vite co to bude??.o)
Preju hezky den....

zuzimila
22. srp 2010

@peetrunka Já jsem na neschopence od 23.4., těhotenství jsem zjistila 12.4. v práci z krve, ještě jsem udělala 2 denní 12, ale nepustili mě k práci 🙂 a pak 6 dní dovolená, než jsem šla k dr. ,a pak jsem mu řekla, že chci nemocenskou. A dal mi ji bez jediného slova.
Víš, je mi 29 let, od 18, hned po maturitě, jsem pracovala na inerně ( 2 roky oddělení, skoro 9 let JIP ), čekám velmi vytoužené a velmi chtěné dítě ( a dlouho nám to nešlo ). My jsme JIP nižšího typu, nemáme boxový systém. Takže jsem vystavovaná rtg záření BEZ možnosti odclonění ( pojízdné rtg při plicním edému, IM, šokových stavech, závažných dysrytmiích .....), infekčnímu prostředí / TBC, MRSA, VH.../, interna= mnoho obésních a ležících nem. = polohování, a v neposlední řadě : přijímáme otravy alkoholem, drogami...ted´už to není jen ožralec nebo fet´ák, ale intoxikace ethanolem nebo omamnou látkou ( panebože!!!!!! ). V březnu jsem dostala do zubů od amentního pac. v deliriu z dův. hypoxemie, rozbil nám půl JIP a volali jsme 2 hlídky policajtů. To je důvod, proč nejsem v práci. A vřele doporučuju každé sestřičce, at´se vykašle na nechápavce a staromilce / např. moje tchýně tahala v těhot. s mým mužem na stavbě kyble s betonem nebo co oknem do patra a byla velmi překvapená, proč jdu na lístek 😲 / a at´jde pryč jak nejrychleji to půjde. Naštěstí mám chápavého pana doktora. na nic se neptal a bylo.

Budeme mít chlapečka Zdeněčka / po manželovi /, to jméno se tam dědí, už se na něj moc těšíme 🙂 / vždycky si říkám, že tu chybějí smajlíky se srdíčkama 😉 /. Tušila jsem to od začátku, že nosím chlapečka. A vy nevíte?

zuzimila
22. srp 2010

Už to vidím, holčička, že?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru