Asthenospermie. Dá se to zvrátit?

monulkab
7. zář 2009

Ahoj, zárvěr našeho spermiogramu je asthenospermie, chtěla bych se dozvědět, jestli se tato diagnóza dá nějak zvrátit a zda je šance dopracovat se k miminku přirozenou cestou.
Díky předem za reakce.

oriolka
25. říj 2009

monulko, no já myslale spíš na tu kontrolu průchodnosti s kontrastní látkou, to nevím jestli je v celkové anestezii, ale není to kuchání, ale napustí tě zespodu

monulkab
autor
26. říj 2009

to sice není kuchání, ale taky to není 100% spolehlivé. Ty máš nějaké problémy že to furt řešíš? Bolestivou menstruaci, velmi slabé nebo naopak velmi silné krvácení? Myslím že doktoři vědí co dělají. Teda aspoň u nás v CARu se na všechno podrobně vyptali....

oriolka
26. říj 2009

já ještě v CAR nebyla, menstruaci sem měl slabou s utrogestanem se to trosku zlepsilo. Ale nevím proč posílají na iui bez tohohle vyšetření, když je nutností je mít průchodné...

monulkab
autor
26. říj 2009

a na to iui tě posílá kdo když jsi v caru ještě nebyla?
IUI je v podstatě založené na pokus - omyl, pokud ti např. nevýjde 3x iui, tak bude problém nejspíš někde jinde, než v tom že se spermie nemůžou dostat k vajíčku, buď je problém u manžela, má prostě moc slabé spermie které to ani s takovu pomocí nezvládnou - to se dá vysledovat podle spermiogramů které při iui vždy dělají, nebo je problém "možná" u tebe. Přece tě nebudou kuchat hned, když jste ještě nic nevyzkoušeli!!? Nehledě na to že to není pro tělo žádná sranda, tak to ani nebude nejlevnější zákrok, vzhledem k tomu že se provádí při celkové anestezii.

oriolka
26. říj 2009

já myslale tu průchodnost s kontrastní látkou, to tě nekuchají. Jinak já ovuluju jen s clostilem, manža horší spermio, nevím jaké další problémy máš na mysli?? mrkni na tohle z toho jsem právě zmatená

Pro orientaci na tab.č.1. jsou základní hodnoty normálního spermiogramu dle Světové zdravotnické organizace (WHO).
množství spermií více jak 20 milionů / ml
pohyblivost spermií celková více jak 50% se pohybuje
pohyblivost progresivní ( vpřed ) více jak 25% se pohybuje progresivně
morfologie spermií (tvar hlavičky, krčku, bičíku) více jak 30% má normální tvar

V tab.č.2. jsou normální a základní patologické nálezy. Patologické stavy se označují jako mužský (andrologický) faktor sterility.

Tab. č. 2. Výsledky spermiogramů a možnosti otěhotnění
stav spermií hodnocení způsob oplodnění
normospermie viz tab.č.1. přirozený, IUI, IVF
oligospermie méně než 20 mil. / ml přirozený, IVF, ICSI
asthenospermie omezená pohyblivost IVF, ICSI
teratospermie více jak 70% patologický tvar ICSI
kryptospermie méně než 1 mil. / ml ICSI
azoospermie žádné oplození schopné MESA, TESE, ICSI, dárce

proč nás posílají na IUI, když tady třeba píší, že náš probém se dá řešit jen IVF s ICSI?? Na IUI nás posílá moje gynekoložka a genetická laboratoř, kde nám dělali dva spermiogramy.

monulkab
autor
26. říj 2009

Každý car má jiné hranice, v Brně je ve státním caru podmínka mít alespoň 10% pohyblivých. U morfologie nevím, my sme měli 29% dobrých a na IUI jsme šly. Teď máme 10% morfologicky dobrých a na IUI jdeme znovu, ale s injekční stimulkou...není lepší to řešit s carem než s obvodní gynekoložkou? přece jen v caru s tím mají víc zkušeností...

oriolka
26. říj 2009

jo to určitě, ale ja řikam ještě tomu chcem dát čas do konce roku pak do caru. my máme pohyblivých 40% ale jen 7% lineární pohyb ☹

monulkab
autor
26. říj 2009

my máme 10% pohyblivých vpřed, zbytek jsou sice pohyblivý ale nepoužitelný...s tím carem, být tebou tak bych nečekala.

oriolka
26. říj 2009

no tak my máme těch 7% vpřed jinak 33%. . Kdy se chodí do car vzhledem k cyklu??

polesuvka
3. lis 2009

Ahoj holky může se zeptat mi byly taky na spermiogramu a konečný výsledek byl astenozoospermie a teratozoospermie. 46% -úplně nepohyblivé a 54% pohyblivé
Doporučené ICSI
Myslíte že máme nějakou šanci na přirozené početí?????
Moc děkuji za odpověď.
Čekáme do nového roku a když se nezadaří tak to začnem nějak řešit

vejirka
3. lis 2009

Čau holky,

manželovi to taky diagnostikovali. Sice jen mírnou formu a asi to dost kolísá, protože jednou to má v normě, pak zase o něco horší...Když je to tak na hraně, tak to prý není žádná tragédie a i když to otěhotnění asi bude trvat déle, tak je to prý úplně reálné. Říkají doktoři. Realita je taková, že už pomalu tři roky, měsíc co měsíc čekám, co bude a zatím pořád nic ☹

oriolka
4. lis 2009

polesuvka, zkuste nějaké vitaminové preparáty s obsahem zinku, selenu, Céčka a Éčka. My sme brali 2 měsíce na doporučení zinek+C a zlepšila se nám pohyblivost z celkových 12% na 40%. Ted sme nasadili kombinaci zinek, selen, hořčík, mangan, křemík, Céčko, Éčko a občas kyselinu listovou. Ale manža kouří, takže to to zase zhoršuje:( Máme asthenospermii v kategorii c.

oriolka
4. lis 2009

vejirka, když vám to trvá už tři roky, tak bych asi zkusila už nějaké Centrum asistované reprodukce, nám to nejde rok a už mi to leze na nerva. Zkuste také vitamínky pro manžela, říkají, že je dobré volnější prodyšné prádlo, nesprchovat se horkou vodou, varlata raději studenou, že se rozhýbou a jestli ty ovuluješ tak by po 2-3 měsících ste si mohli nechat kontrolní spermio a pak na IUI, ne?

polesuvka
4. lis 2009

oriolka-----moc děkuji i přítel kouříl a měsíc už nekouří----snaží se a jde mu to.
Já mu kupuji vitamínky koenzym Q10+ selen+ vitamín E.
Tak snad to pomůže.
Mi čekáme do Nového roku a po svátcích mám Preventivní prohlídku u své gyndařky a když se nezadaří tak se začnem domlouvat co dál.
A já mám asi nízkou sliznici, ale mám náročnou pracovní dobu a na pití kontryhelu vůbec nemám čas abych si ho připravovala čerstvý, není třeba něco v tabletkách-----jinak od 17DC deset dní beru utrogestan.

oriolka
4. lis 2009

já beru taky utrogestan od 15-25DC a na p odporu ovulace beru clostilgebyt, ale ten sliznici zase snižuje, naposled jsem měla jen 3,5 mm, ale doktorka mi tvrdí, že ten utroš, ji zase zvedne.

polesuvka
4. lis 2009

no to jsem taky četla já měla sliznici naposledy 5mm a jsem zvědavá co mi řekle po svátcích.
Já brala taky clostilbegyt a pomáhal, úplně jsem měla nafouklé bříško a BT taky stoupala tak jak má, tak hodně štstíčka.
Mi se snažíme už rok a měsíc, jinak si zkouším dělat i ovu testíky, ale jen sem tam a objevují se mi tam dvě //, tak že aspoň jedno pozitivum.

oriolka
4. lis 2009

mě se tam ukazují pravidelně a když při folikulometrii neviděla dozrávající folikul, tak sem si je ani nedělala. Moje gynekoložka mi řekla, at BZ neměřím, tak jí neměřím. Měřila jsem jí první půl rok cca a pak sem se na to vykašlala.

monulkab
autor
4. lis 2009

polesuvka, nechápu proč ti s takovým spermiogramem nabízejí jen IVF s ICSI???? Příjde mi to jako nesmysl, pokud tedy není problém v morfologii, mám za to že můžeš spontálně otěhotnět přirozeně. My měli 10 % pobyblivých rychlých v před a nabízeli nám IUI, IVF zmiňovala doki jen pro informaci, kdybychom chtěli otěhotnět hned, je to spolehlivější, ale jinak se tomu iui vůbec nebránila...na iui nám udělali 40% pohyblivost, takže být tebou, zeptám se na IUI taky.

oriolka
4. lis 2009

monulkab, takže i my s nyní 40% celkově pohyblivých a z toho 7 % lineární pohyb bysme měli šanci na IUI? Já mám strach, že nás taky poženou kvůli zisku do IVF ICSI...

monulkab
autor
4. lis 2009

no já nevím jaké mají v tvém caru hranice, ale u nás je to tuším právě min. 10% rychlých pohyblivých vpřed.

oriolka
4. lis 2009

no uvidíme zítra, tak ty 3% bysme snad mohli nějak nahnat vitamínky, a manža kouří tak když mu tohle řeknou, takk snad ho něco osvítí a přestane, anebo to alespon výrazně omezí.

vejirka
4. lis 2009

oriolka: My chodíme do CARu už pomalu celé ty tři roky 😒 . Pokud do ledna neotěhotním, tak nás čeká právě IUI, nebo IVF.

polesuvka
4. lis 2009

monulkab------uvidím a moc děkuji za odpověď uvidíme jestli se nám to nepodaří do toho nového roku.
Já už si ty výsledky nepamatuji, ale bylo tam napsané i různá deformace spermijky jako hlavička krček a byčíku ale už fakt nevím v jakých procentech.
I moje gyndařka mi řekla že je to dosta špatný tak já fakt nevím.
Ale holky píšeme Ježíškovi tak snad nám přinese to naše vytoužené Vánoční přání 😉

oriolka
4. lis 2009

vejirka a proč vám to iui nebo ivf do ted neudělali???

monulkab
autor
4. lis 2009

přidávám se k dotazu oriolky, co jste teda celé ty 3 roky v tom caru řešili? my tam došli poprvé na začátku srpna, v září nám udělali první spermiogram a v říjnu jsem už byla na 1 IUI, teď čekám na ms abych mohla začít stimulovat na druhé.

monulkab
autor
4. lis 2009

ještě podotýkám že mám za sebou jak folikulometrii a hormonální profil, tak i test z imunologie. Myslím že to jsou ty základní vyšetření, který se dělají před nějakým návrhem řešení.

vejirka
4. lis 2009

Protože je prý všechno víceméně v pořádku. Nemám jeden vejcovod, tak to asi brali tak, že normální pár čeká rok a tak my dva 🙂 . A když už byla v létě na řadě inseminace, tak mi zjistili změny na čípku a řešilo se to skoro 4 měsíce. Teď jsem po konizaci, takže do ledna zase nic nebude.

oriolka
4. lis 2009

vejirka, to bych se na to centrum asi vykašlala. právě proto, že nemáš jeden vejcovod tak to měli řešit dřív

monulkab
autor
4. lis 2009

pokud vám nepřišli na nic zásadního, tak měli vyzkoušet aspoň ty inseminace, a nečekat další rok jestli něco bude nebo nebude.

oriolka
5. lis 2009

mě je to taky divné, hlavně vím, že já bych to tak dlouho nevydržela čekat na zázrak. Když jsou v současné době takovéhle možnosti ....