Hormonální profil. Kolikátý den cyklu se provádí?

remor
14. únor 2008

Ahoj, hledala jsem odpověď v různých diskusích, ale nenašla jsem přesnou odpověď. Poradíte někdo? Kolikátý den cyklu se provádí hormonální profil? Děkuji.

zuzuza
9. zář 2008

Holky, můžete mi prosím poradit? mám pco a mě krev brali zatím jednou a to myslím 2. dc, mám LH hormon 11,5...co si o tom myslíte? Mudr. mi říkala, že za hranici se bere 12....díky všem

gasha
9. zář 2008

Zuzuzo, nekde jsem cetla, ze absolutni hodnota LH nic nerika z pohledu PCO, je potreba brat pomer LH:FSH a ten by nemel byt vetsi nez 2, pokud ano, muze se jednat o PCO, ale melo by tam byt i vice priznaku.

zuzuza
9. zář 2008

No jo já mám pco jak vyšití:(, anovulace, ten hormon. profil testosteron a lh vyšší, ten poměr právě nevím a ms....tak ta by mi bez hormonů zvenčí nedorazila nikdy asi!!

misule82
9. zář 2008

holky já teď četla nějakou odbornou studii a teď se prý už PCO podle poměru LH a FSH neurčuje, že prý to není průkazný.... ale bůh ví 🙂

luckamb
6. říj 2008

Ahoj holky,
chtěla jsem se zeptat. Dneska jsem byla na gyndě a mám jít na odběr krve 3DC a 20DC. Teď jsem 12DC. Myslíte že nejdřív můžu jít na ten odběr 20DC a pak až 3DC?? Měla bych to tak rychleji za sebou.

len
6. říj 2008

Lucko, oni potřebují porovnat hodnoty z jednoho a téhož cyklu, protože každý je jiný. Teoreticky by to samozřejmě šlo, že teď byses dozvěděla, že v tomto cyklu jsi ovulovala a v dalším máš zase jiné hormony dobře/ špatně, ale prakticky před sebou chtějí mít profil průběhu jednoho cyklu od začátku do konce 🙂

luckamb
6. říj 2008

Len: takže teď nic a v tom dalším cyklu mám jít 3den a 20.den?! Já se totiž právě u toho dr zapomněla zeptat. TAkže ti moc děkuji.

len
6. říj 2008

Lucko, jestli si nejsi jistá, tak jim tam zavolej - nemůžu na 100 % říct, že to tak dělají všude. Ale obvyklý postup opravdu je - počkat si na MS, pak dorazit 2.-4.DC na odběr krve (ten rozptyl tam je, kdyby ten 3.DC vyšel na neděli) a v tomtéž cyklu v druhé půli pak zajít na další odběr - kvůli progesteronu 🙂

luckamb
6. říj 2008

Len: tak jo,potvrdili mi to. Ani jsem se tam vlastně nestihla zeptat, co všechno se tím zkoumá, ale předpokládám že hladina hormonů 😀

len
6. říj 2008

Tak 😀 Když koukneš na můj příspěvek 15.2. 8:17 (první strana této diskuze) - je to tam rozepsané 🙂

luckamb
6. říj 2008

Len: ty si fakt chodící encyklopedie 😀 😀 😀 ale myslím že to už jsem ti někde v nějakém témátku říkala 😉

len
6. říj 2008

😀 Akorát jsem se překlepla - kontroluje se estradiol, ale to je jedno 😉 Prostě ti seberou nějakou krev a pak se dozvíš, jestli to bylo dobře nebo špatně, víc stejně není třeba 😀

luckamb
6. říj 2008

přesně tak, stačí mi zjistit zda jsem zdravá neco co se děje že se to za ten rok ještě nezadařilo.
Len díky moc.

jara
13. pro 2008

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat...na ten odběr krve se chodí nalačno nebo je možné se nasnídat?? Byla jsem v pátek na odběru, ale najedla jsem se...a teď mi to vrtá hlavou, jestli jsem neudělala chybu...??!! Děkuji za odpo.

vendy05
13. pro 2008

jaro ahojda, z vlastní zkušenosti najíst se nevadí, ale měla by jsi být minimálně dvě hodiny po probuzení, mě díky tomu, že jsem tam šla hned po probuzení (to jsem nevěděla), měla o hodně zvýšený prolaktin a mudra se mě pak ptala a právě mi říkala, že chyba bude v tom, že přes noc se ten prolaktin zvýší a pak klesne, takže budem opakovat testy, ale nechávám to až po novém roce...

jara
13. pro 2008

Ahoj Vendy, děkuji za rychlou odpověď. To se mi ulevilo, že tam nemusím za měsíc znovu.. 🙂
Den předtím jsem volala léčiteli a prý mi HP vyjde asi blbě, ale nemám v žádném případě podstupovat hormonální léčbu...nevím, jestli se to hodí k tomuto tématu, ale mám otázku, jak vypadá taková hormonální léčba??? Má s tím někdo zkušenosti? Popř. mě odkážete přímo na diskuzi? Dekuji moc!!

vendy05
13. pro 2008

jaro myslím že hormonální léky jsou např. clostilbegyt, utrogestan, duphaston a inj. pregnyl.... takže si dizkuze můžeš vyhledat, jsou tady, jinak proč si myslíš, že to vyjde blbě??? Mě taky vyšel blbě, ale sama mudra mi říkala, že to je i psychická záležitost, záleží co vyjde špatně.... tak držím pěstičky ať je vše v pořádku

elana
14. pro 2008

Jaro "blbě vyšlý" HP je tak široký pojem, jako "cesta do Ameriky", když hodláš navštívit jen NY🙂

To se přece nedá střílet takhle od boku, ten léčitel si dost věří, můžeš mít hodně LH v první fázi (tedy polycystická ovaria) nebo hodně FSH (tedy náběh na přechod) nebo chybět progesteron ve druhé fázi (tedy nebyla ovulace) nebo mít rozhozené hormony štítné žlázy, nebo vysoký prolaktin (který může být příčinou té neovulace...) atd. tohle všechno je "špatný HP".

Radši se předem neděs a vklidu si počkej na výsledky, jinak jak psala Vendy, na hormony se může jít kdykoli během dne, není nutné být nalačno, ale je důležité jít alespoň 2h po probuzení, právě kvůli tomu prolaktinu, on se vylučuje v pulzech a maximum je o půlnoci, pak to zvolna klesá.

jara
14. pro 2008

Vendy, Elana...děkuju moc za odpo.

Vendy...a jak řešíš dál ten špatný HP?? Bereš nějaké hormonální léky nebo podstupuješ nějakou jinou léčbu?? Jestli se můžu zeptat, jak dlouho se s přítelem/manželem snažíte o mimčo??

Elana...ty máš nějakou vlastní osobní zkušenost se "špatným" HP? Popř, by mě také zajímalo, jak jsi to řešila dál.

Děkuji za odpo. Dám pak vědět výsledky mého HP.🙂 Hotové by měly být ve ST nebo ČT, tak jsem zvědavá.

elana
14. pro 2008

Jaro, jo, mně našli hypotyreozu, užívám Letrox 50, zřejmě doživotně. Už je to v pořádku, léky to vykompenzovaly. Ale tak zrovna ty hormony štítnice jsou nic, nemají prakticky vedlejší účinky, o "ženských" hormonech se to říct teda nedá (Clostilbegyt např. dělají se po něm cysty jak hrom a to velice často, sama jsem ji měla, odešla sice samovolně s menses, ale to byla víceméně náhoda, dr. sama se divila, že takhle velké neodchází samy)......na druhou stranu, já si nemyslím, že je to největší zlo na světě a pokud někomu chyba v HP opravdu vyjde, tak si teda myslím, že je mnohem lepší hormony užívat (nadto tyhle gynekologické hormony se neužívají doživotně, jen "po dobu potřeby", než se to upraví), než to šolichat bylinkama, pokud je vážný problém, tak na to nestačí. Ale to je můj názor, léčiteli by se asi nelíbil 😉

elana
14. pro 2008

Jaro ještě jak píšeš, že budou hotové výsledky, to asi teprve z I. odběru ne? Klasický HP se dělá minimálně ve dvou (někteří lékaři volí tři) fáze cyklu, tj. začátek (2.-5.DC), tam se bere celá ta velká škála hormonů (FSH, LH, estrogeny, testosteron, hormony štítky, prolaktin), fakultativně ovulační období (tam se hodnotí znova LH, které spouští ovulaci) a potom, již tradičně, cca. týden před očekávanou menstruací (a tam se měří hladina progesteronu, který je přítomen tehdy, došlo-li k ovulaci a podle toho, kolik ho je, se taky nasazují případné léky na jeho zvýšení, aby nedocházelo k odchodu oplozeného vajíčka z důvodu nefunkčního žlutého tělíska, které právě má ten progesteron za úkol produkovat).

jara
14. pro 2008

Elana, děkuji moc za odpo. Ano, já jsem byla teprve na 1.odběru /2.DC/, ale Dr. neříkala nic o dalších odběrech. Prý si mám měřit bazálku a pak přijít až budu mít ovulaci, že mi udělá ...jéžíš, teď nevím, myslím, že rentgen...no prostě se koukne, jestli vůbec ovuluju. Taky Ti tohle dělala???

elana
14. pro 2008

rentgen ne, ultrazvuk. Rentgenem by se ublížilo případně oplozenému vajíčku.

No, je to trošku zastaralý postup...asi dneska 9 z 10 doktorů by Ti spíš řeklo, ať přijdeš před menstruací na ten druhý odběr, jestli ovulace byla (i když v případě BT to budeš vědět, že byla, tak je podstatný aspoň vědět, že produkuješ dost progesteronu, abys udržela zárodek a neodešel s menses). Nehledě na to, že dělat ultrazvuk PO ovulaci je nesmysl, to už se na vaječníku nic nevidí, maximálně při dobré rozlišitelnosti žluté tělísko (které vznikne po prasklém folikulu s vajíčkem) nebo volná tekutina za dělohou (taky známka proběhlé ovu), ale daleko přínosnější je přijít na uzv PŘED ovulací, změřit folikul a určit tak pravděpodobnou dobu, kdy praskne a tím líp načasovat styk. Folikul praská většinou tak při 22mm (je tam určitý rozptyl, ale ne moc velký) a roste tak 2mm za den, takže když přijdeš 15.DC a bude mít 18mm, lze vytušit, že ovu bude tak pozítří a tudíž se milovat nejlépe následující 3 dny.

jara
14. pro 2008

Elana, děkuji za vyčerpávající info, tedy Ty jsi chodící encyklopedie...klobouk dolů. 🙂
A ovulace nastává, když stoupne teplota, je to tak? Teploty neměřím /tedy jen pár dnů teď/, ale mám vždy okolo 15. DC pěkný tažný průsvitný hlen...ale MUDr. říkala, že tím se nemohu řídit, že i tak k ovulaci dojít nemusí. To mě tedy překvapila, myslela jsem, že když mám pěkný hleník, tak k ovulaci dochází....!! 😲

vendy05
14. pro 2008

Jaro, já beru na začátku cyklu Clostilbegyt, pak po ovulaci Utrogestan, ale tenhle měsíc jsem byla poprvé na injekci Pregnylu na pojištění ovu, snažíme se cíleně od srpna/září

jara
14. pro 2008

Vendy, a to už řešíš hormonama?? ty máš nějaké problémy? Myslela jsem, že horm. léčba se říší cca po roce snažení nebo se mýlím??

vendy05
14. pro 2008

jaro já nemám ovulaci, takže proto to řesíme takhle, jelikož mě hormonální antikoncepce, "zasekla", já bez utrogestanu nedostávala menstruaci celý rok, takže proto teď když jsme se rozhodli pro miminko tak ten clostil. a tenhle měsíc (4. s clostilem) jsem dostala i ďobanec, tak uvidíme....

jara
14. pro 2008

Vendy, aha, tak to jo...tak ať to brzy vyjde!!! 🙂

vendy05
14. pro 2008

jaro děkuji, uvidíme....

anii
10. únor 2010

ahojky mám dotaz, půjdu na krev a dr. řikala že 1-5 DC ale nevím jestli MS vůbec přijde.. tak dr. řikala že šest týdnů po ms.. a já nevím jestli mám těch šest týdnů počítat od začátku ms(tedy 1 DC) nebo až od konce ms?? nemáte s tím někdo zkušenost ??