Jak na mimčo doma po porodu? Co se děla? 🙂

imzadi
26. říj 2010

Ahoj vsem, asi to bude vetsine znit jako totalne debilni dotaz, ale jsem tehotna poprve, nikdy jsem nemela tu moznost se ani minutu starat o nejake mimco, jsem proste technik a dokonce i jako mala jsem si radsi hrala se sroubovakama nez s panenkama 😀 Ale ted k otazce, jak na to? Mysleno tak, jestli byste mi nezkusili priblizit to, co se odehrava doma po te, co si mimco donesete domu. Vim, ze mi asi neco reknou v porodnici, mozna na predporodnim kurzu, ale rada uvitam zkusenosti vas, zaslouzilych maminek. O co mi konkretne jde? Nemam vubec predstavu, co se s mimcem dela 🙂 respektive, jak za sebou nasleduji jednotlive kroky...jako ze treba se probudi, pak se prebali, nakrmi, pak si s nim hrajete, uspite ho...a co vecer koupani? nejdriv se koupe a pak krmi, nebo obracene? Kdyz se jde ven kocarkovat, tak se krmi pred tim, a pak se vyrazi? Proste uvitam rady, tipy, triky 😀 dik moc!

antana123
26. říj 2010

Ahojky nejsem vyloženě zkušená matka,ale když jsem si malého dovezla domů tak jsem ho uložila do postýlky a začala nás zabydlovat(pleny,ubrouzky,kosmetika krémy,textilní pleny at mám vše po ruce jinak když se vzbudil tak sem ho první přebalila pak mu dala papat,odříhnout a potulit a pak jsem ho zase uložila 😉 jinak koupání je věc rituálu jak si mimčo naučíš tak ho budeš mít já malého začínám koupat po půl 7 nachystám si osušky kopsmetiku,krémy pleny a vaničku pak namydlím a koupu,potom mu dám najíst a dám odřihnout potulím a ukládám a okolo 8 mi usíná a tak pořád dokola 😉

editah222
26. říj 2010

Myslím si, že každodenní rituál si zavedeš podle svého, já dělám taky spoustu věcí jinak než moje kámošky 🙂 Co se týče krmení - tak zásadně před procházkou, aby byla malá najezená a krásně spinkala. Já jsem většinou přebalovala až po kojení, teda dokud naše malá po každém kojo kakala 🙂
No a večerní krmení - po koupání, dokud jsem kojila a ted při koupání (ve vaně) dostane kaši a pak šupky dupky dopostele.
Prvních pár týdnů jsem se v tom všem plácala jak blázen, ale pak se to ustálilo a začala jsem spoustu věcí dělat naprosto automaticky (kapání Kanavitu, Vigantolu, zařizování nákupů tak, aby mi nikdy nedošly pleny nebo krémeček na prcku apod).

apollo11
26. říj 2010

Imzadi 😀 urcite nejsi jedina, myslim, ze naprosta vetsina mamin si to nikdy nezkousela - a teorie je v tomhle dost naprd 😉 kouzlo je prave v tom, ze je to napoprve a hlavne v tom, ze to prijde uplne samo. Neboj, to je soucasti "materske intuice", ono ti to napovi, co mas delat, i kdyz obcas budes citit bezradnost, ale to je uplne normalni 🙂 A co se tyka toho rezimu, tak bych to takhle predem vubec neresila, protoze kazdy ma ten rezim jiny. A kolikrat se ti ten rezim taky uplne prekope, protoze potreby miminka se vekem meni... Jasne ze je potreba nektere veci planovat dopredu (urcite najist pred tim, kdyz vis, ze budete dve hodiny venku), koupat pred krmenim, ale jinak to neni moc podstatny, co kdy delate, dulezity je, abyste se oba sladili tak, jak vam to vyhovuje 😉 ze zacatku to muze chvilku trvat, ale zjistis, ze mimi neni robot a postupem ti tak nejak da najevo, zda chce zrovna jist, spinkat nebo si hrat 🙂 drzim palce

ladybugie
26. říj 2010

Ahojky, souhlasím tady s holkama, jak si to zavedeš, tak to budeš mít. Rodila jsem stejně jako moje kamarádka. Ona nemá s holčičkou vůbec žádný režim. Naprosto se jí podřídila, dělá vše podle ní a nemají problém. Já si zase zavedla režim. Co jsme přišly s Anetkou z porodnici tak se snažíme ho dodržovat. Ráno se vzbudí kolem sedmé, dostane Nutrilon a ještě se tak hoďku tulíme v posteli. Pak se jde převléct a pohrát si. Já zatím udělám snídani. Pak se nasnídá ( sušenky, přesnídávky, ovoce...) a jdeme do krámu. Většinou si v kočárku na 15 - 20 minut zdřímne. Pak doma vařím oběd. V 11 ho sní a jde si lehnout. Vstává různě. Ve dvě má sváču a pak jdeme ven kolem domu a tak. V šest se jde koupat, v půl sedmé večeře a tulení a hraní a v půl osmé čteme pohádky. V osm bezpečně usíná a sipnká celou noc.
Můj názor je, že dítěti je lépe s režimem, protože jsou klidnější a vědí, co jde po čem. 🙂 Ale je to prostě na každé mamce, jak si to zavede.
Jinak přebaluji cca po 3 hodinách vždy před jídlem, když se pokadí tak ihned. 🙂 A krmíme před procházkou, aby pak chrupkala v kočárku.
Samozřejmě, že to párkrát nevyšlo podle časového plánu, ale nějaká půlhodina sem nebo tam zase není taková tragédie 🙂 Hlavně s to s prckem pořádně užívej, pak to jde samo 🙂

andelka
26. říj 2010

Je pravda, že každý si postupně udělá režim podle sebe. My jsme po příchodu z porodnice neměli skoro nic, naštěstí malý ten den skoro celý prospal kromě kojení, takže jsme stihli smontovat postýlku, ustavit přebalovací komodu a komodku na hebla pro prcka. A pak se všechno řešilo podle potřeby, na hodně věcí člověk přijde až časem.
Na procházku chodíme po kojení a přebalení.
Koupeme kolem 19h, předtím kolem 17.30 se kojí a pak po koupání, do 20h většinou spí.
Vigantol kapu vždycky ráno, Kanavit vždycky prvního v měsíci.
Jinak kojím přes den co 2hodiny, takže dení program (prcek mi přes den doma moc nepospí, spíš kdyžtak na procházce venku) je jasný - 30 minut kojení, pak odříhnutí, pak většinou kaká, takže přebalení, pak si jdeme hrát - dávám ho hodně na bříško, to je potřeba, chvilku si pohraje a pak zase kojení.... 😅 V noci spí často vedle mě v manželské posteli (manžel spí v obýváku), protože se minimálně 2x za noc vzbudí, a pro mě je to lehčí, jen se přitočit, dát prso, často tak usnem zase oba. Ráno pak jí kolem 6h, někdy ho ještě ukecám, že usne a někdy ne, tak už vstáváme.
Já jsem si připadala na mimčo úplně nepřipravená, žádné jsem nikdy nehlídala, neteře už mám docela velké, bála jsem se jak to budu zvládat, ale ono se to utřepe a sladíte se. Šestinedělí bylo náročné, ale zas malý hodně spal, teď už si vyhraje, ale zase moc nespí 😅

innes
26. říj 2010

Jak píše Editah, každý si to udělá podle svého. Já když jsem přišla z porodky, byla jsem úplně v rozpacích co teď. Né že bych to nezvládala, jen v porodnici je určitý režim a do toho přijdeš domů, kde není nic a ten režim si teprve vytváříš podle vás dvou. Asi je zbytečný to řešit předem, on si to člověk maluje a pak je to stejně jinak. Někdo přebaluje před, někdo po krmení, my třeba večerní rituál s koupáním nemáme, protože nekoupeme denně a tak je to se vším.
Teď koukám, jak to má Editah vychytaný s krmením kaší ve vaně - my koupem před jídlem,ale po kaši je to na druhou koupačku 😀

mamkanec
26. říj 2010

to je dobrá otázka, přesně tohle jsem si říkala taky, do doby než jsem měla svoje vlastní tak jsem neměla malý mimčo(do roka věku) nikdy ani v náručí natož starat se o něho. můj manža z toho měl ještě větší paniku, četl všechny příručky a fakt jsme měli bobky co s tím prckem budeme dělat, jak ho okoupeme, jak ho nakrmíme ..... ale přišlo to samo, nějak nebyl čas o tom přemýšlet, dělalo se co bylo potřeba a tak nějak postupně jsme si udělali svůj režim a teď mi přijde směšný že jsem se toho tak bála.
my to děláme tak že ráno se vzbudíme, nechám jí chvíli v postýlce si hrát a valím uklízet a mezitím dělám mlíko, pak nakrmíme, pustím telku hrajeme si, pak jde spát já se mezitím namaluju oblíknu když se probudí tak chvíli ještě jsme doma a pak dám oběd a valí se ven. jsme venku teď v zimě tak 2 hodinky , přijdeme dom tak jde buď spát nebo si hraje, pak dáme další baštu chvíli spí no a pak už je pomalu večer a kolem 6 hodiny koupeme a jde spát . manža ten taky je zkušený profík, s chlapama v hospodě řeší prdíky, plíny, a koupe jako mistr😀 neboj to přijde, to že se toho teď bojíš a přijde ti to jako scifi že budeš mít vlastního prcka který na tobě bude závislí a nebude moct se nikam vrátit to jsou jenom hormony, to má každá😀

lidiab
26. říj 2010

Take jsem bala ze nebudu vedet jak na mimco, ale slo to samo od sebe. Vetsinu toho se naucis uz v porodnici. U nas to bylo takhle - prijeli jsme domu, maleho jsem prebalila a prevlekla, pak nakojila a dokrmila (dokrmujeme UM), pak ulozila do postylky. Vecer se koupalo a pak zase do postylky. My prebalujeme pred kojenim nebo dle potreby. Ono to v podstate ma vyznam asi jen pokud musis miminko vazit. Pokud nemusis tak je jedno kdy prebalujes. Pokud dokrmujes UM nebo davas vyhradne UM, tak to nesmi byt casteji nez kazde 3 hodiny. Kdyz jdete ven tak nakojis/nakrmis vzdy pred prochazkou. Kdyz se koupete tak se papa po koupani a pak hned do postylky. My se dodnes denne nekoupeme, vzdy obden. Ale pokud se maly pokadi tak mu prdelku vzdycky strcim pod vodu. Ze zacatku jsem to sama neumela, byl prilis maly a tak pokud doma nikdo dalsi nebyl tak jsem pouzila ubrousky. Novorozence nemusis pokazde koupat s nejakym prostredkem, staci voda. Vanicku pred kazdym koupanim dobre umyt, ja jsem ji ze zacatku prelevala varici vodou abych nemusela pouzivat chemicke prostredky. Stacila mi na to jedna konvice vody.
Musis si uvedomit ze uplne maly novorozenec vetsinu casu prospi. Ja jsem tech prvnich par tydnu odpocivala, maly jen jedl a spal 🙂 Ted uz mame rezim nasledujici - kolem 8 se probudi a uz spat nechce, chvilku lezi v lehatku nez zacne mit hlad, napapa se a chvilku zase odpociva. Pak si spolu hrajeme, nebo spise ja si hraju a maly kouka 😀 Vzdycky ho necham alespon hodinku denne bez plenky, ma to moc rad. Zase se naji a kolem 11-12 jdeme ven, to uz je zvykly touhle dobou spat. Prospi tak do 15-16 hodin. Pokud spi i potom co jsme uz doma, dam ho v korbe na balkon a zapnu chuvicku. Pak zase kojeni, hrani atd. Kolem 20-21 hodiny se koupeme (uz ve velke vane), asi 15 minut. Oblecu mu pyzamko, jist a spat.

alcatko.j
26. říj 2010

Jako prvni radim jednu vec. Nauc se odpocivat! Ve chvili, kdy bude miminko spinkat, ne aby ses vrhala na nedodelane domaci prace, vareni a kdesi cosi, vypni, relaxuj, kdyz to pujde, zdrimni si s miminem, prace opravdu neutece, pocka na tebe🙂 Vsechno se lepe snasi, kdyz mas aspon trosku energie, kdyz jsi odpocata, uvolnena a spokojena. Taky si udelej cas na jidlo, mozna si muzes par dni pred porodem treba udelat neco malinko dopredu, do mrazaku, dodrzuj pitny a stravovaci rezim, at mas energii.

No a pak se vse ostatni odviji podle me od dvou veci, jestli bude miminko nenarocne nebo urvane😅 a jestli se bude dost zapojovat tatinek.

kdyz se tatinek bude zapojovat rad a ochotne, mas pul starosti z krku, neboj se ho pozadat o pomoc a nabizenou pomoc prijmi,

Rezim si utvorite sami, postupne, jak vam to bude vyhovovat, jak vam to bude vychazet, asi bych nic netlacila nasilim, jakoze je to nekde dany, kazdymu vyhovuje neoc jinyho a neni to tak, ze kdyz si to vytvorite jinak, ze jste spatni🙂

Novorozene miminko moc aktivit nepotrebuje, nejak zabavit ho asi bude ze zacatku fuska, tak se to toci kolem krmeni, prebalovani a spani. Jestli budes kojit, koj, jak si miminko rekne, vykasli se na nejake doporucovane intervaly, my dospeli taky jine ne vzdy pravidelne a ne vzdy stejne porce, takze mimco muzes kojit po hodine, ale taky po trech a v noci ti treba vydrzi 5 hodin bez jilda🙂 Jindy vypije 80ml a priste treba jen 40 ml. Miminko si samo rekne a ty to hlavne uz poznas, kdy ma hlad, kdy je nervle a tak.

Nekdo prebaluje pred kojenim, protoze kdyz prebaluje po kojeni a manipuluje s mimcem, tak se mu treba poblije😅 nekdo zas prebaluje po kojeni, protoze mimino pri kojeni zaroven kadi😅 takze vyzkouset. Jine mimino si musi odrihnout, jine nemusi, nekteremu to jde, jinemu ne, zase vyzkousej.

Koupat muzes denne, protoze vam bude vyhovovat ritual a miminko se krasne uklidni a pak se mu bude lepe usinat, nebo muzes koupat treba co 3 dny, prootze mimino nebude dobre snaset vodu a naopak se zbytecne rozcili😅 zase si na to musite prijit sami🙂

Ven polde me je dobre chodit co nejvic, obzvlast, kdyz budete mit prvni miminko a nebude te prudit druhe, jako me😅
Jak se ti bude chtit, jak te to bude bavit, podle pocasi, jestli bude miminko treba lepe a dlouho v kocaRKU SPAT...

Ono je tezke takhle popisovat manaul, protoze tobe bude vyhovovat treba to, co me irituje😅 V porodnici za tebou prijde detska sestra a pekne si s tebou pokeca, rekne ti tady vsechny tyhle veci, nauci te koupat, prebalovat, oblikat...poradi ti nejaky vychytavka a tak, kdyz te buzdou propoustet, tak i detsky lekar ti da rady🙂 neboj se. A nakonec, je tady prece modry konik😀

Zlom vaz a preju rychly a bezproblemovy poro a zdrave miminko🙂

kristi
26. říj 2010

to je sranda, ja si to ani nepamatuju, ono to nejak vyplynulo, po case se naucis co a jak.....krmit pred prochazkou,. po probuzeni dat nejdriv najist, pac se vetsino potom pokadi a je skoda novy plinky, no proste abych ti pravdu rekla, udelej si to podle sebe a podle vascih biorytmu....stejne tak jakko vstavani a usinani, je to fakt jen na vas. Nedokazala bych vstat v 6 rano, tak jsme si nasi prizbusobili a vstava v pul 8 az v 8 rano....jasne, ze jde vecer spat dele, ale my jsme sovy, takze nam to vyhovuje...

iluss
26. říj 2010

Ahoj 🙂
Zpočátku je to většinou pohodička, miminko většinu dne buď spinká a nebo papá. To až když bude trošku větší, tak bude chtít zabavit, hrát si s ním apod.
My jsme ráno s Lucinkou vstávaly kolem 8h, ještě v posteli jsem jí nakojila, pak jsme se šly oblíknout a dala jsem jí do košíku (přes noc Luci spinkala s námi v ložnici v postýlce a přes den byla v obýváku v košíku na kolečkách, takže třeba když jsem šla do kuchyně vařit, tak jsem si jí vezla s sebou, aby na mě hezky viděla)
Další kojení bylo kolem 10h, pak kolem 12h, 15h, pak jsme šly na procházku (měla jsem letní miminko, takže nejlepší bylo chodit s ní ven po třetí hodině, když už nebyly takový pařáky).
Na půl šestou jsme se vrátily z procházky a malá se trošku nabumbala mlíčka. Koupali jsme vždycky přesně v šest hodin (aby měla daný režim a nebyla rozhozená, teď už je starší, tak koupeme v sedm). Po koupání jsme se pak ještě mazlili, chovala jsem jí a houpaly jsme se spolu na míči (to měla strašně moc ráda). Pak jsem ještě nakojila a dala jí chrupkat. Během noci se mi pak probudila na kojení v 22h, 1h a mezi 4-5h.

Kdykoliv jsem jí nakojila, tak jsem jí pak ještě chovala a nechávala odříhnout (někdy jí to říhnutí trvalo třeba i půl hodiny, to se mi pak osvědčilo na chvilku jí položit a zvednout třeba za pár minutek a to si pak krkla hned, musí se ale zvedat pomalu, aby se nepoblinkala). Když pak mimčo budeš pokládat po kojení do postýlky, tak ho dej na bok, kdyby si ublinklo, tak aby to nevdechlo a neudusilo se.

Mezi jednotlivými kojeními buď spinkala a nebo když byla vzhůru, tak jsem se s ní mazlila, chovala jí, ukazovala jí hračky apod,.

Neboj, to určitě zvládneš 😉 Lucinka je taky moje první mimčo a všechno přijde tak nějak samo. Malá se mi narodila o měsíc dřív a v porodnici jsem jí skoro vůbec neviděla, byla v inkubátoru na sesterně a nosili mi jí pouze na kojení. Na pokoji se mnou vůbec nebyla. Tak mi jí dali až když mě propouštěli domů, takže teprve doma jsem si prvně zkusila jí přebalit, vykoupat apod. a šlo to úponě v pohodě, tak nějak to přišlo samo, holt mateřský instinkt je mateřský instinkt 😉

aguaverde
26. říj 2010

@alcatko.j bože Alino tys to opsala z nějaké brožurky ne??? 😀 😀 😀 😀 😀 ne naprosto s tebou souhlasím....
nejdůležitější je ten odpočinek, fakt, a i když já měla (a mám zlatý dítko) tak sem fakt co nejvíc to šlo spala.....měla sem výhodu že přítel byl doma a ze vším pomohl (krom kojení dělal vše 😅 ) přiznám se že první 3 měsíce sem byla s Chár venku snad jen 3x 😅 jinak chodil denně jen Jouza abych si odpočinula.... 😵 to mi fakt pomohlo, jelikož sem byla odpočinutá a v pohodě a tudiž byla i Chár v pohodě 🙂
kojení....rady typu dávej jen po 3hod ne dřív atd sem ignorovala a kojila sem kdy si Chár řekla, přes den to bylo hodně občast třeba i po hodině ale večer o půl 8 bylo poslední jídlo a vstávala na další jídlo až po 8 ráno druhý den 😀 😵 přes den se najedla a večer byl klídek 🙂
koupání...my koupali denně a ve velké vaně (koupal vždy J a to jim zůstalo do dneška-bez sebe se koupat nejdou 😝 ) Chár věděla že se okoupe nají a jde spinkat, a to samé ví i dnes.....takže tenhle rituál se u nás musí dodržovat 😅
Jediný co Chár v začátcích vyžadovala bylo spaní v naší posteli 😅 😅 😕už ani v porodce nechtěla být v postýlce a měla sem ji u sebe, ale teď už krásně usíná sama ve své postýlce, jen těch prvních pár týdnů nás asi potřebovala mít u sebe (a to že mi každý tvrdil že ji pak nedostaneme od nás z postele sem ignorovala pač spokojená Chár byla přednější)

A jak psala Alča hodně ale fakt hodně pít, jíst a odpočívat pak vše pude samo

salikova
26. říj 2010

Ahojky! Já když přišla z porodnice, tak sem malyho nakojila, dala do postýlky a pak lehla na gauč a prostě relaxovala 😀 Užívala sem si, že už sem doma!!! 😀

Myslím, že nemá cenu to moc zkoumat a studovat... Já nechodila ani na žádnej kurs.. Prostě je to všechno tak nějak přirozené. Takže se neboj a prostě si to užívej! Strašně rychle to uteče...

bocinka
26. říj 2010

Taky si myslím, že žádný kurzy jsem nepotřebovala... koupání Ti ukážou v porodce, jestli má dítě jíst před, nebo po koupání poznáš později sama.... mě každej říkal, že když ji nakrmím, tak se mi pozvrací ve vaně, ale když jsem ji nenakrmila, tak zas brečela u mazání... takže dostávala před i po.... krmila jsem jak potřebovala.... rady jsem poslouchala, ale rozhodně se jima na 100% neřídila, to snad ani nejde.... každé mimi je jiné.... 😉
Odpočívala jsem tady na MK, nebo u knížky, když malá spala, ale úplně nejraději jsem na ni koukala.... 😵 😵 ale je fakt, že jsem magor na úklid, takže jsem i makala, přesto že Mira hodně pomáhal... 😅

schwarzovka
26. říj 2010

byla jsem jako ty...má rada zní, nestresuj se tím, poslouchej své instinkty a pocity, každé dítě je jiné a nikde nenajdeš přesný manuál...dělej vše tak jak cítíš, to je úplně nejlepší...věř mi..půjde to samo...
bála jsem se, že nedokážu malýho ani zvednout z postýlky a když jsem ho brala do náruče poprvé...šlo to samo, bez knih a doporučení... 😉

miona
27. říj 2010

Imzadi, přesně jak píšou holky..nekoumej dopředu, každý mimčo je jiný, každá máma taky..a hlavně ono ti to tak nějak půjde samo 🙂 Taky když jsme přišly prvně z porodky, dala jsem ho do postýlky a s mužem jsme si říkali, tak a co teď s ním 😀 ...no a Mat to vyřešil za nás..spustil řev a už se jelo 🙂 A když ti to hned nepůjde jak po másle, taky se neboj..všichni to přežijete ve zdraví a časem se vše poddá 🙂 U toho druhýho jsem řešila ty stejný nejistoty jako s prvním a zbytečně 😉 S čím bych fakt raději nepočítala (nechci strašit, ale všichni víme, že miminka pláčí) je, že ti mimi bude většinu času spát..to se sice píše a hezky se to čte, ale realita bývá mnohdy jiná 😀 ..mohla bych o tom psát romány 😀 Každopádně si to chce užívat fakt to neskutečně letí a ty okamžiky s mimčama jsou prostě neopakovatelný 😲

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru