Kolik je podle vás ovulačních dnů v měsíci?

janis
20. dub 2006

Nevím jestli už toto téma zde někdo nenaťukl, ale přesto se zeptám. Holky kolik je podle Vás ovulačních dnů v měsíci? 3 nebo 1? Už dva dny se přu s kamarádkou na toto téma a nemůžeme se shodnout. A jak se dá ovulace vypočítat?
S manželem se pokoušíme o miminko a už jsme vyzkoušeli veškeré výpočty ale zatím se nedaří. Proto však toto téma neotvírám, jen bych chtěla vědět kde je pravda, ať nežiju v omylu. Plodné dny jsou podle mého doktora 11. - 14. den od začátku menstruace, ale kamarádka mi říká něco jiného a dále se plodný den taky se dá zjistit měřením teplot, to jsem však také zkoušela a teplota, kterou jsem naměřila nebyla vždy shodná s mým výpočtem(jestli mi rozumíte).
Budu ráda, když se se mnou podělíte o Vaši zkušenost.

len
20. dub 2006

Ovulace je okamžik, který trvá pár sekund. ve většině případů probíhá za cyklus jen jedna, naprosto výjimečně dvě a více. Vypočítat se dá obtížně, i když máš pravidelný cyklus, mně třeba vychází na 10-13 den od prvního dne MS, ale je to individuální. Vzhledem k tomu, že nepatřím k těm málo holkám, které ovu fyzicky vycítí, měřím si každé ráno bazální teplotu - ze začátku se pohybuje nízko, den po ovu prudce stoupne a teploty už se nahoře drží. Tak ji poznám bezpečně 🙂

matlova
20. dub 2006

Jestli opravdu potřebuješ vědět přesný den a třeba i hodinu ovulace není nic snažšího než navštívit lékaře, který Ti udělá vnitřní ultrazvuk, nejdříve však 10 den od začátku menstruace a pak následující asi 4 dny to stejné. Tak zjistí kdy u tebe dochází k ovulaci, běžně je to mezi 11.-14. dnem od začátku menstruace. 🙂 😉

danielah
20. dub 2006

A také, příroda se někdy zblázní - některé holky mají anovulační cyklus , slyšela jsem o paní která měla ovulaci 2x cyklus...
A myslím, že teplotu musíš měřit delší dobu (tj. několik cyklů)...

len
20. dub 2006

Dani, pokud mi jde jen o jednu jedinou ovulaci, já to poznala už při prvním měření (i když to přišlo o tři dny dřív, než by mělo), ale ani po pěti cyklech neřeknu nic víc než 10-13 a to mám cyklus hodně pravidelný 🙂

janis
autor
20. dub 2006

Len- můžeš mi prosím přiblížit hodnotu těch teplot? V ovulační dny nebo ovulační den by měla být bazální teplota nad 37 (př. 37, 1 37,2 37,3), ty však píšeš že tyto hodnoty jsou až po ovulaci. Jak tedy poznáš podle naměřených hodnot, kdy u tebe dochází k ovulaci? Nebo všeobecně kdy dochází k ovulaci? Doktor mi řekl, že pokud se teplota 3 dny drží nad 37 jsou to ovulační dny a může tedy dojít k oplození vajíčka, když ty však říkáš, že ovulace trvá jen několik hodin, jak ji poznáš? Slyšela jsem už spousty názorů a také vím, že existují ovulační testy, podle nich se dá ovulace vypočítat, nemám je však vyzkoušené, ale asi k tomu také dojde. Jinak holky děkuji za názory.

lenikh.
20. dub 2006

Ahoj, také přispěju troškou.... také se už několik měsíců snažíme o mimi, přesto, že jsem se snažila ovulaci vypočítat, zatím to nevyšlo. Ve snaze zjistit opravdu den D jsem si koupila ovulační testy, vypadají jako těhotenské a s měřením se začíná asi 5 dní před očekávanou ovulací, je u toho tabulka, podle délky cyklu. Opravdu 4 dny jsem naměřila jednu čárku a pátý den čárky dvě. To znamená, že v době do 24 hodin nastane ovulace. Zatím nemohu říct výsledky, je to u mě zatím týdenní záležitost 🙂

len
20. dub 2006

No, on má ty teploty každý jinde - třeba já mám "střed" 36,5, tzn před ovu mívám 36,2-36,4 a pak mi jednoho dne vyskočí třeba na 36,6 (to je den po ovu, i ten je veliká pravděpodobnost otěhotnět) a pak se drží 36,6-36,9. Přes 37 jsem se nikdy nedostala 😒 Třetí den zvýšené teploty už pravděpodobnost není moc veliká (vajíčko prý vydrží max. 2-3 dny, tzn. 3. den jsou 4 dny po ovu). Otěhotnět můžeš i pár dní před ovu, jenomže to se dost špatně pozná, protože pomocí měření poznáš jen, kdy ovu nastala, ale nikoli kdy dopředu nastane. Jinak ty teploty jsou dost individuální, záleží na spoustě věcí (mělo by se měřit pořád ve stejnou dobu, za stejných podmínek...), na zdravotním stavu (třeba má na to vliv špatná funkce štítné žlázy). Takže ty teploty, co jsem popsala já, jsou směrodatné pro mě, stejně tak 10.-13. den ovu, mám dost krátký cyklus 🙂

janis
autor
20. dub 2006

PRO LEN- Jsem z toho ještě více zmatená než na začátku, v mém menstruačním kalendáři a podle informací od mé kamarádky (zdr. sestřička) je ovulační den právě ten den, kdy teploty rapidně stoupnou třeba jak u mě bývá nad těch 37. Ty však Len říkáš, že když hodnota bazální teploty stoupne je už po ovulaci, tak jak tedy poznám, kdy ovulace proběhla? Možná si myslíš, že jsem hloupá, že tak základní věc nemůžu pochopit, ale dle toho co ty píšeš, nevím, kdy tedy k ovulaci došlo.
Příklad: já si měřím bazální teplotu každý den ráno hned po probuzení ještě v posteli. Teploměr mám přichystaný hned vedle postele a každé ráno dřív než colokiv udělám, sahám po teploměru a měřím si teplotu (během dne už měření nemá cenu, teplota při sebemenší zátěži totiž stoupne a to už pak nic nepoznám). Mimo ovulační dny mám teploty v rozmezí 36,5-36,9 a pak najednou mi teplota stoupne nad 37 a drží se mi ta stejná hodnota 3 dny a to jsou právě ty ovulační dny. Ty však říkáš, že když teplota stoupne je už po ovulaci, tak jak tedy ten svůj den D poznám?

len.tilka
20. dub 2006

Holky, já jsem moc líná na to, abych si měřila bazální teplotu. Ale slyšela jsem docela chválu na ty ovulační testy a některé jsou i cenově výhodné... 😉

Je to jedna ze snažších cest než si každé ráno měřit teplotu. Určitě bych na to zapomínala... 😉

len
20. dub 2006

Tak to mně se to zase líbí 😀 Mimojiné poznám i příchod MS, stávkování štítné žlázy a podobné zajímavosti 🙂 A obětuju tomu každé ráno tři minuty 😉

slevik
20. dub 2006

Janis, taky se přidám se svojí troškou do mlýna... Zatím se sice o mimi nepokoušíme, ale asi brzy po svatbě do toho půjdem 😉 Takže už teď studuju a studuju vše kolem a hooodně jsem se dočetla i o ovulaci. Takže: probíhá jak již bylo řečeno někdy mezi 10.-16.dnem cyklu, ale může to šíleně individuální. A den D je bohužel opravdu poslední den nízkých teplot, takže to dopředu nepoznáš ☹ Pokud jeden den naměříš vyšší hodnoty teploty, tak došlo v několika minulých hodinách k ovulaci 🙂 A vajíčko vydrží max. 48 hodin, takže je ten pravý čas se pokusit o miminko 😉
Zkus se juknout někam na net, píšou o tom hodně....dej si do vyhledávače měření bazální teploty, metoda plodných a neplodných dní, ...

len
20. dub 2006

Janis, nějak jsem tvůj příspěvek přehlídla, tak tedy - zvýšená teplota je způsobena uvolněním nějakého hormonu (jméno si nevybavuju) při prasknutí folikulu. Takže se teplota logicky zvyšuje až PO ovu, až ten hormon začne působit. Tudíž předem ji nepoznáš. Měříš ráno, tzn. zvýšená teplota znamená, že ovu proběhla den předem (ráno jsi naměřila nízkou teplotu, proběhla ovu, další den je teplota zvýšená). Jinak - zvýšená není jen tři dny po ovu, měla by tak zůstat až do příchodu MS (často den před MS prudce klesne) - minimálně deset dní. Pokud by se zvýšená držela jen několik dní, něco není v pořádku a přestože ovu proběhla, vajíčko by nemělo vhodné podmínky pro uhnízdění. Právě zvýšení teploty po dlouhou dobu (16 a více dní) znamená těhotenství, po celou dobu těhotenství jsou teploty vysoké, neměly by poklesnout.
Neboj, nemyslím, že jsi hloupá, mně to taky nějaký čas trvalo, než jsem to všecko nastudovala 🙂 Hlavní je vědět, že ovu poznáš až den po, což vůbec nevadí, protože i den po je vhodný k otěhotnění 🙂 Horší je to používat jako antikoncepci, protože dopředu se to těžko odhadne 😀 Pak jsou ještě metody sledování děložního čípku (při ovu a plodných dnech je měkký a otevřený) a děložního hlenu (při ovu a plodných dnech je hustý a táhlý), které taky můžou pomoct plodné dny upřesnit 🙂
Tyhle metody jsou mnohem přesnější než běžné počítání, protože neříkají, co by se v tobě dít mělo, ale sledují, co se ve skutečnosti děje opravdu 🙂

matlova
20. dub 2006

Janis, zkus se mrknout na tuto diskuzi 🙂 😉

http://www.rodina.cz/diskuse272.htm

pavla007
20. dub 2006

len to popsala uplne presne, ja jen pridavam, ze k vypoctu ovulace se pouziva prumer teplot namereny za cca 6 mesicu.

slim
21. dub 2006

ahoj holky,
tak to je síla - až za 6 měsíců 😕
a Len má pravdu v tom, že se měření bazální teploty (jenom tohle) nedá používat jako antikoncepce. Protože je to vlastně logický, že dopředu to nikdy vedět nemůžeš a na nějaké tápání a spolíhaní, že tomu tak bylo minulý měsíc by člověk dát neměl 😒

domina
21. dub 2006

to Slevik: ehm, vajíčko, že vydrží max 48hod???kdes na to přišla.dej sem odkaz.

caraida
21. dub 2006

tak ja to mam nacitane podobne ako len - najplodnejsie dni su 2-3 pred zvysenim teploty, lebo - ako pise len - po naraste ovulacia prebehla a vajicko je schopne oplodnenia ca 12-18h, takze sanca je nizka (hormon - ak si dobre spominam - progesteron sposobuje narast teploty). muzske spermie maju zivotnost ca. 2-3 dni. dobre je sledovat hlien, telo samo ukaze, kedy je najvhodnejsi cas na oplodnenie.

ak ale spolahlivo meriate, zistite, ze tesne pred narastom teploty nastava este jej pokles o jednu, dve desatinky, to je vhodny cas na oplodnenie. no nie u kazdej zeny je tento pokles vyrazny.

slevik
21. dub 2006

Domina: to už fakt nevím, kde jsem to vyčetla 😎 Ale je to max. doba, samozřejmě spíš je to do těch 24hod. 😀

kamcal
19. črc 2006

doporučuji měřit bazální teplotu každý den ráno, než vstaneš z lůžka, teplota se pohybuje individuálně - 36,5, 36,6. Když budeš měřit pravidelně, zjistíš, že okolo 11-12 dne se ti teplota zvyšuje, to je počátek ovulace a je nejlepší čas mít pohlavní styk, teplota se zvýší o 0,5 stup'nů v průměru a trvá max 3 dny , může i 4 dny. PAk teplota klesá o 0,2 - 0,3 stupně a to trvá do menses.

Je důležitá technika měření - v pochvě je teplota vždy o 0,5 stupňů větší, to znamená, že musíš si vždy odečíst tuto hodnotu.
Pokud se ti teplota nezvyšuje a je stále stejná, měla bys navšívit gynekologa ( pokud nebereš AB - tam se brání ovulaci ), protože se může jednat o neschopnost ovulace na různých podkladech.

U každé je ovulace jiná. Nelze říct , jo teď 10 den mám ovulaci. Přeji hodně štěstí

artikula
29. črc 2006

Ahoj holky, tohle je muj prvni prispevek do diskuze a vubec na Modrem koniku. Ovulace, to je tema, ktere zajima kazdou snazilku. Nekdy me tak napada,ze je jak zazrak. Vzdy kdyz nedostanu MS, tak si rikam, tak kdy ta ovulace probehla, kdyz jsem di byla jista, ze ji prave mam? Normalne mam teplotu 36,5 a v dobe ovulace mi klesne az na 36,2, pak mirne stoupa. Pravidelne si sleduji i hlen a v dobe ovulace je jako vajecny bilek, tudiz je nejplodnejsi. Presto, to ale zatim nevyslo, i kdyz jsme se v tu dobu snazili (kdyz byla ovulace), tak nevim...Ale cetla jsem, ze muzske spermie dozravaji 12-24 hodin, takze pokud se milujete treba dvakrat dene, nestaci spermijky dozravat 🙂 ☹ . To je motna taky duvod, proc se to nepovede...

vondrule
1. srp 2006

Vysadila jsem HA po 8smi letech. Chtěla jsem zjistit, zda tělo spravně funguje, než se začneme s manželem pokoušet o miminko. První cyklus po vysazení proběhl v pořádku, alespoň dle hlenu a bazální teploty(trval 31 dní). Teď už jsem 40tý den cyklu, teploty stale nizké, dle hlenu se tělo na ovulaci připravilo, ale asi neproběhla. Jak dlouho mam cekat na menses, kdy jit na vyvolavacku?

ivusenka
1. srp 2006

Vondrule, někde v jiné diskuzi se tuším psalo, že na vyvolávačku bys měla jít pokud to zpoždění bude už 3 týdny, ale předtím si samozřejmě udělej test, co když se zadařilo ??? 😉

mobina
1. srp 2006

vondrule myslím, že na vyvolávačku už jsi zralá. Já jsem měla cyklus 48 dní, ale teploty ukazovaly nad 37, takže jsem vyčkávala. Jinak jsem na tom tenhle cyklus podobně jako ty. Jsem dneska 25. den a stále neproběhla ovulace a teploty také nestoupají. Už mi došla s dlouhými cykly trpělivost. V pátek jdu k doktorce, tak s tím snad něco udělá.

zuzanice
1. srp 2006

artikula: já na sobě bezpečně poznám ovulaci. Píchá mě v místě vejcovodů a také mám řídký hlen. S manželem se snažíme o mimi již čtvrtý měsíc. Také jsem si jistá, že jsme se milovali v den ovulace, den před ní i den po ní. No a také se nám to zatím nepovedlo. Není to jen o ovulaci. S těma spejmijkama máš pravdu, musí dozrát. Proto se to doporučuje ob den. Ale nejde to načasovat. Milování je o touze a chuti a né o kalendáři a hodinkách. 🙂 Nestresuj se tím a neboj, určitě se vám to brzy povede 😀

vondrule
1. srp 2006

Je to teprve můj druhý cyklus bez HA, tak ještě vyčkám. Může mít na chybějící ovulaci vliv tohle šílený počasí? Teplota mi šíleně skákala, měla jsem i 36.9(pouze 2 dny), dneska mi spadla az na 36.0.

mobina
1. srp 2006

Vondrule taky jsem teprve ve druhém cyklu po vysazení. Pozoruju zhoršení o 100 % ve všech oblastech, ale jen mě to utvrdilo v tom, že HA je svinstvo a už jí brát nikdy nechci.
Co se týče mého cyklu, tak jsem přesně jak píšeš, pozorovala na čípku přípravu na ovulaci, ale na teplotě se to neprojevilo. Teplota mi vyskočila jednou na 36,8 a to jsem večer před tím byla v hospůdce na pivu, jinak se drží spíš níž. Počasím to být může klidně.

vlkova
1. srp 2006

Taky se snažíme o mimi a HA neberu od půlky května.Učím se poznat ovulaci podle tvaru čípku a kvality hlenu,ale doktor mi zjistil,že mi ještě vaječníky nefungují,tak,jak by měli.Menstruaci mám nepravidelnou.Poprvé byla normální a podruhé to bylo 12ti denní špinění a potřetí jsme to ještě nedostala.BT si měřit nemůžu,protože dělám na 2 směny a od září začnu dělat i noční.

zuzanice
1. srp 2006

vlkova: jak pozná doktor, že nefungují vaječníky? Dělá nějaké zvláštní vyšetření, nebo to pozná z klasické prohlídky? MS mám taky nepravidelnou. Jednou 23, podruhé 28, potřetí 24. Ale ovulaci poznám.

mobina
1. srp 2006

vlkova a jak to zjistil? podle ultrazvuku?

vlkova
1. srp 2006

Dělal mi vnitřní UZV.Vzhledem k tomu,že mám zánět dělohy,tak to docela bylo nepříjemný.Já jsem si myslels,že ovuluju,podle čípku,ale není to tak.