Kontryhel. Jaké jsou vaše zkušenosti?

forensica
13. led 2008

Ahojte devcata,

ja jsem zacala pit kontryhel nekdy na konci listopadu. Jednu lzicku sypaneho do hrnku 1x denne. Jelikoz o tom holky mluvily ze je to dobre na hormonalni rovnovahu a sliznici,tak jsem si rikala ze to zkusim. Zatim zadnou zmenu nepozoruji az na BT. Merim uz 11 cyklu ale tak vyrovnane teploty jsem nikdy pred tim nemela jak minuly mesic (tento nemerim). Co me prekvapilo je ze se mi drzi docela nizko a dost vyrovnane, i kdyz OVU urcite probehla dle teplot. Driv jsem se pohybovala v rozmezi 36.8-37 DPO ale ted to sotva preleze 36.8C.

No tak me napadlo jestli jste treba taky pozorovaly nejake zmeny pri pouzivani kontryhele a jake?

leymea
14. čer 2017

@boruvka92 taky jsem kombinovala kontryhel a malinik. 🙂 ale asi jen dva cykly, pak jsem se na malinik vykaslala, stejne k plodnymu hlenu nepomohl 🙂 hodne si chvali kapky Gynex, ja je zkousela a u me to nezabralo ☹

dalmatinka2004
21. srp 2017

Ahojky, já jsem se teď o kontryhel teprve začala zajímat trochu blíž - hodně mne nadchlo, že je celkově prospěšný na ženské problémy a jelikož jsem vyznavač spíše přírodních zdrojů, láká mne sáhnout po živé rostlince a zkusit z ní čaj, případně se prý dává i do polévek či salátů - ty listy - tady jsem si nastudovala pěkný článek https://pruvodcevyzivou.cz/poznejte-zazracnou-b... - kdyby vás to zajímalo. 🙂 No jelikož bydlíme na vesnici a koně mají kontryhele plnou ohradu a potvory ho moc nežerou, tak se na něj asi zajdu podívat a možná ho i nasuším na zimu (pořád se nevzdávám naděje, že ještě jednou otěhotním, tak by se hodil.) 🙂) Moje otázka na vás je, zda jste ho někdo zkusil takhle z "louky" čerstvý, nebo fakt jedete jen na přípravkách z lékárny nebo nějak jinak kupovaný (sušený). Děkuji za postřehy!

leymea
21. srp 2017

@dalmatinka2004 ja zkousela jen nat. Prvne jsem kupovala v lekarne a pak jsem chodila do bylinkarstvi. Z bylinkarstvi jsem mela lepsi pocit 😀

zuzaaanka
21. srp 2017

Ahoj, necetla jsem celou diskuzi, ale za me jsem pro kontryhel. Sice jsem vzdy otehotnela napoprve, ale jednou bez nej a potratila jsem v 7tt, pak 2x s nim a i jsem tak nejak citila, ze je uvnitr me nejak lepe a vse je ok. Je to bylinka, rozhodne neublizi. Jen pit jen prvni polovinu cyklu.

toryt
7. zář 2017

Ahoj, takze s kontryhelě delat pauzu, jen tedy do ovulace? Na caji se nic takoveho nepise, jen mx dva salky denne

zuzaaanka
8. zář 2017

@toryt ano, jen do ovulace, dle delky cyklu do poloviny 🙂

toryt
13. zář 2017

Diky 🙂 a je normalni ze kdyz ho poju mam chut plastu v puse, docela hnus 😁

mrskato
13. zář 2017

ahoj, já mám s kontryhelem moc dobré zkušenosti. Pri silné a bolestivé MS jsem jej pila vždy tak první 3-4 dny a spotřeba tamponu klesla určitě o 45%. CO se týče otěhotnění, tak taky pomohl. Potratila jsem v 8tt, poté jsem měla dost rozházený cyklus, zkratil se mi na 20-21 dnů. Začala jsem s kontryhelem 2x denně a MS už nepřišla, otěhotněla jsem znovu.
Doporučuje se pít ho do ovulace.
@toryt ano je hnusnej 😀
Kontryhel často roste u lesa a loukách, ten sbíraný je chutově lepší, než kupovaný. Pozná se bez problému.

toryt
13. zář 2017

Ahoj, diky. A pila jsi ho taky jen do ovulace? No ta chut je silena. Kouknu jak vypda a podivam se nekde u lesa, jsem z vesnice @mrskato

mrskato
13. zář 2017

@toryt urcite se podivej, kontryhel ma rad vlhko a drzi se na nem kapicky rosy.V zari jeste roste,tak si natrhej do zasoby.Staci tak 5 mensich listu na salek 2x denne. Ja ho pila od zacatku MS cely cyklus a otehotnela jsem.Nekteri si mysli,ze by miminku mohl uskodit, ale ja si nejsem vedoma v cem, pro me byl kontryhel vzdy nejvetsi TOP ze vsech bylinek.

mrskato
13. zář 2017

@toryt ta chut nasbiranych listu je fakt mnohem lepsi, v tech kupovanych jsou i kvety a ty, podle me, delaj tu hnusnou chut.Pak se da i koupit kontryhel do zahrady, llma velke listy a da se taky pit,ale chut je taky hnzsna, asi i plati,ze cim jsou vetsi listy,tim je hmusnejsi😂😂

toryt
13. zář 2017

@mrskato budu ho pit taky furt, kdyz nenajdu hold pres zimu koupim. Taky nejak nechapu v cem by mel skodit.
Snad si na tu chut zvyknu 😁

mrskato
13. zář 2017

@toryt budu drzet palce.Ja to do sebe vzdy kopnu a je to, clovek se s tim nesmi piplat😂

toryt
13. zář 2017

@mrskato 😁😁😁 zkusim zrychlit ja uz ho mam na stole hodinu jeste tam mam pulku a uz je ledovej 😁

lucka662006
13. zář 2017

Kontryhel mi nepomohl. Když jsem ho pila už třetí měsíc, tak se mi úplně svíraly vnitřnosti, jen jsem ten hrníček viděla a cítila vůni čaje. Skoro bych řekla, že měl opačný efekt. Po vysazení a neřešení jsem otěhotněla.

milotova
21. zář 2017

Kontryhel jsem začla pít kůli dlouhým cyklům cca 47 dní a po dvou měsících pití jsem se dostala na krásných 35. Takže za mě 👍 😉

toryt
22. zář 2017

Piju ho asi tri tydny a zmizeli neustále nevolnosti a bolesti, ale nevim po praskle cyste v jake fázi cyklu jsem.

lazuli35
4. říj 2017

Ahoj holky, Já se taky přidám se zkušeností. Když jsem před 2 a půl roky přestala brát antikoncepci, měla jsem totálně rozházený cyklus, dlouhý... Zkusila jsem kontryhel, protože jsem hned nechtěla do sebe házet další hormony. A zabralo to, cyklus se mi zkrátil na dnešních 29 dní. Teď s manželem vážně uvažujeme o miminku, takže zase nastupuje kontryhel na pomoc. Zároveň i k snížení bolesti při menstruaci, na tu sost trpím. Tento cyklus je menstruace po kontryheli mnohem slabší, spíše jen tak špiním a nemám zatím vůbec žádné bolesti! Ale teda nevím, jestli je to s tou slabou menstruací dobře...

dzogobela
4. říj 2017

Mne pomohl k otehotneni, kdy jsem nemela MS a chodila jsem na vyvolavacky. Zacala jsem pit, MS prisla a pristi cyklus uz jsem byla tehotna. A po porodu jsem mela cyklus vselijaky, chtela jsem jakz takz pravidelny pro muj klid 🙂 a po par mesicich piti jsem na cyklu 29 dni, takze super 🙂

toryt
4. říj 2017

@lazuli35
@dzogobela a pili jste ho jen do ovulace? Nekdo to tu tvrdi ze se tak ma ale ja na stránkách bylinek u nej nasla ze se ma pot prave ze po a pres ms, ze snižuje mens.bolesti krvaceni zlepšuje sliznici a zabraňuje potratum

dzogobela
4. říj 2017

@toryt ja ho piju a pila cely cyklus... Ono snad pak hrozi, ze bys mohla potratit, pokud vim. Ale stejne na zacatku clovej nevi, jestli je tehotnej a pije kolikrat i horsi veci nez caj 😀

lazuli35
4. říj 2017

No to právě pořád nevím. Na srovnání cyklu jsem ho pila nějak jak je napsáno na etiketě u sypaneho čaje, takže pořád a max 2 hrnky denně. Teď jsem začala se začátkem menstruace a bolesti nikde, mám v plánu do půlky cyklu. Nevím, jestli mám ovulaci přesně v půlce, každopádně to nechci nějak exzra řešit, abych se tím zbytečně nestresovala. A taky jsem četla oba názory, jedni říkají to, druzí ono... Čert aby se v tom vyznal.
@toryt

lazuli35
4. říj 2017

@dzogobela Jo, přesně 😁 musím ještě pozjišťovat, co má všechno za účinky a nějak selským rozumem to rozseknout 😁

toryt
4. říj 2017

@lazuli35
@dzogobela nárůst sliznice udržení plodu a mensi bolesti ms ... ja ho budu pit furt, nechce se mi jeste zjišťovat kdy mam presne ovu abych vedela kdy zacit nebo skončit 😁

lazuli35
6. říj 2017

@toryt
@dzogobela Tak holky, hlásím, že do čtvrtého dne menzes krása, slabé, ani jsem nevěděla, že to mám... ovšem dnes ráno mě to v práci sundalo, že jsem měla chuť si to hodit😵 ani ibalgin nezabral, zároveň jsem měla zimnici, bolest v zádech, to jsem předtím nikdy nemívala! "Jen" ty šílené křeče. Teď už je to lepší, ale pokud mě to zase skolí, půjdu z práce dřív, byla bych nefunkční. Tak teď nevím, jestli kontryhel užívat dál, nebo raději jinak, tzn. mimo menzes, jak jsem někde četla... jsem z toho jelen 😕

dzogobela
6. říj 2017

@lazuli35 ja neporadim, nikdy jsem ho neuzivala na zmirneni ms bolesti. Na ty nastesti moc netrpim.