Měly jste psychické problémy při pokusech o otěhotnění?

kytka12
16. črc 2014

Ráda bych věděla, jestli jste při pokusech o těhotenství, které dopadly nezdarem taky měly psychické problémy. Já se potýkám s úzkostmi a panickými záchvaty hlavně v noci, po potratu 7 týden. Je mi 32 let a rádi bychom s manželem děcko. Pomohlo vám něco na uklidnění a nové nastartování?

orchidis
16. črc 2014

@kytka12 "rádi bychom s manželem děcko"? Jsi si jistá, že máš jasno a že ta psychika je opravdu následkem a nikoli příčinou? 😉

kytka12
autor
16. črc 2014

@orchidis Máš s tím osobní zkušenost, nebo jen chceš chytračit? Asi nemá význam bavit se s někým, kdo potrat nezažil, taky jsem mívala plnou hubu keců, ale zažít si to, to je docela něco jiného.

orchidis
16. črc 2014

@kytka12 Takže jsem to tipla dobře 🙂. Najdi si dobrého psychologa, to je moje upřímná, neironická a dobře míněná rada 🙂.

chris_n
16. črc 2014

@kytka12 s
@orchidis orchidis souhlasím v tom, že by bylo možná fajn zajít k psychologovi se poradit. Se zbytkem jejího výroku nesouhlasím....

kytka12
autor
16. črc 2014

Ach jo, děvčata, děvčata... tak nic,no

bonavoxa
16. črc 2014

Tak ne každý hned ,,mimískuje". Možná je to takové obrana....odproštění se psychicky od potraceného dítěte. Pokud je z toho Kytka taková v nepořádku, tak určitě nebude žádná necita. Soudit někoho podle jedné věty....mno...
Zaráží mne, že když tu maminky napsala, že šla na potrat kvůli postižení plodu..ne však neslučitelného se životem, tak ji všichni bezmyšlenkovitě podporovali.

Jak je to vážné s Kytkou a jejím psychickým stavem, nevím ☹ Jaká je třeba podpora okolí.
když jsme byla těhotná, hrozil mi předčasný porod s otázkou, jestli malá bude vůbec zdravá a živá. Na psychice se to taktéž odrazilo..i na vztahu k partnerovi.. Ale zvládla jsem to tak nějak s bylinkama.

simbelmine
16. črc 2014

@kytka12 Neboj, snad někdo přijde i s něčím užitečným. Holt když je to tady samý mimísek, těhulka a tuleníčko, děcko oproti tomu zní jaksi jinak 😀.
Já potrat díkybohu nezažila, takže relevantní radu nedám, ale dost mě vzal celý ten rok, kdy se otěhotnění nedařilo...na každého asi platí něco jiného. Teď máme doma štěně a už to neřeším a snad ještě dlouho nebudu.
Hodně sil!

lucyanek
16. črc 2014

Taky někdy používám obrat děcko 😀 Myslím, že na tom není nic špatného 😀

bonavoxa
16. črc 2014

Někde se ,,děcko" používá, např. tady na Valašsku nebo na jihu Moravy. Stejně tak jako se tu říká ,,babka" nebo ,,bába" místo babička...a není to vůbec myšleno pejorativně.

kytka12
autor
16. črc 2014

@simbelmine
@bonavoxa Díky holky, konečně normální odpovědi. Spíš jsem myslela něco jako dechová cvičení, jóga, bylinky nebo tak něco. Psychiatr je taky řešení, ale napíše tak leda léky na spaní a na ty je během 14 dní závislost a pak se musí brát buď vyšší dávka nebo jsou dost drsné abstinenční příznaky. Zjišťovala jsem si to. Asi pomůže jedině čas. Chtěla jsem vědět, jestli tu jsou nějaké holky, které se taky snažily a pak potratily. ... Na odsuzování nejsem zvědavá, zvlášť takových těch "chytrých Horákyň".

chris_n
16. črc 2014

@kytka12 ale ja ti přece neřekla nic špatnéhp. chapu, ze je to tezky prožitek... a na navsteve psychologa není nic špatného

chris_n
16. črc 2014

@bonavoxa ale já nesoudím, já radila 🙂 vubec se nepozastavuju nAD jejim projevem, to jen Orchidis udelala, s tím ja nesouhlasim

chris_n
16. črc 2014

@kytka12 psycholog neni psychiatr 😉

simbelmine
16. črc 2014

@kytka12 Jógu doporučuju! Dělám powerjógu a pokaždé mě úžasně napumpuje. Samozřejmě není všemocná, ale určitě může trochu pomoct.

pjja
16. črc 2014

kytka12 - ahoj, já jsem potratila ve třetím měsíci po třech letech marného boje, psychicky jsem byla dost na dne, brala jsem od léky na uklidnění - abych se aspoň trochu vyspala a navštívila jsem psychloga - muže, což byla blbost,ale byl mi doporučen. když jít tento problém řešit, tak si myslím, že jedině s ženou, chlap tomu nerozumí. No a největší oporou mi byl manžel a časem se ta intenzita hrozného zážitky snižovala, ale vzpomenu si na to každý den..

zabzulka
16. črc 2014

@kytka12 je mi líto Tvé ztráty, sama jsem si to prožila letos v lednu a je to hrozné. Dostala jsem se z toho za pomocí čínské medicíny, na úzkostné stavy, tíseň a zároveň srovnání cyklu po potratu užívám Zklidnění zčeřené hladiny, k tomu ještě jedny bylinky na krev a fakt mi to pomáhá, trápilo mě bušení srdce, tlak na hrudi, úzkost a vymizelo to, cítím se vyrovnanější. Nebo můžeš zkusit Bachovy esence, ale s nimi nemám zkušenosti. Samozřejmě pomáhá i čas, nejhorší jsem to měla dva, tři měsíce po revizi.
mmch, termín "děcko" používám stále, nepřipadá mi na tom být nic divného 😉

kytka12
autor
16. črc 2014

@zabzulka
@pjja Díky holky, za podporu. Zabzulko, přesně takové pocity mám taky. Zklidnění zčeřené hladiny - kde se to dá koupit a jak se to užívá, to je čaj?

zabzulka
16. črc 2014

@kytka12 nene, jsou to takové bylinné tablety, prodává se to v některých lékárnách nebo bylinkářství, které se zabývají tradiční čínskou medicínou a nebo se to objednává z netu. koukni na http://www.patentnimedicina.cz/, těch preparátů je hrozně moc, ale "Hladinou" nic nezkazíš.

kytka12
autor
16. črc 2014

@zabzulka Aha, tak díky. Ale musela bych se podívat do složení u těch tablet. Pěkný den

zuzaprosek
16. črc 2014

Doporučuji čínskou medicínu - před dalším otehotnením pročištení : gynex, Maca od dr. Popov ( má být i na ovulaci ), prip i akupunktura ( na psychiku nebo kvuli otěhotnění ). Mě dělala akupunkturu moje OL. Nechat si srovnat od fyzioterapeuta záda v oblasti bederní páteře, příp kostrč. Cvičit Mojžíšovou, pilates nebo jógu. Tímhle si prošlo mnoho žen.. Já jsem byla na kyretáži 2x, ale problém byl hned ze začátku, takze jsem se " trápila " jen chvilku, rekla jsem si, ze příště to urcite vyjde. Hlavne jsem byla ráda, ze nebyl problem v pokročilejší stadiu těhotenství. Však ono to vyjde ve správnou dobu!!! Moje další těhotenství bylo cele bezproblémové a bez potíží, s odstupem vidím, ze přišlo ve správnou dobu.

akmitaf
16. črc 2014

Ahoj tak já nemám přímo zkušenost s potratem, ale snažíme si s manžou už 2 roky, takže zklamání znám moc dobře - jednou jsem měla 3 týdny zpoždění a různé pocity - byla jsem přesvědčená, že už....No někdo tu píše, že s každým nezdařeným pokusem to vnímá míň míň, tak já to mám naopak. Veliké těšení a očekávání a naprostá bezmoc na konci. Gynex jsem brala, tak pokud to teď nevyjde zkusím ty bylinky a akupunkturu. Pocity paniky, strachu, bezmoci - to znám, bohužel s tím bojuji sama - manža se o tom bavit vůbec nechce - je to jeho obranný krunýř - bohužel mi tím moc nepomáhá.

lucy131311
16. črc 2014

Ahoj, moc mě mrzí tvá ztráta a přeji hodně sil, abys vše zvládla a brzo se dočkala zdravého dítěte. Já sama zažívám zatím pocity zklamání a s tím související psychickou nepohodu už jen při snažení o dítě. Já se obrátila na psychologa a jsem za to moc ráda. Jak už tady někdo psal, je rozdíl mezi psychologem a psychiatrem. Já taky nechtěla žádné prášky a ty právě psycholog nepředepisuje, ale "léčí slovem". Věřím, že po tvé zkušenosti by to mohlo pomoci nejenom se vyrovnat s potratem, ale i při dalším snažení. Jak mě řekla psycholožka, stačí podvědomý strach či nejistota a už to může způsobit problém. na tvém místě bych se u sebe bála toho, že se ta negativní zkušenost zopakuje a tím bych se podvědomě bránila tomu, abych znovu otěhotněla. Tyhle pocity si člověk ani neuvědomuje, a právě ten psycholog dokáže člověku ukázat ty skutečné emoce co v sobě potlačuje a neví o nich. Každopádně, ať zvolíš jakoukoliv cestu, moc držím palce.

orchidis
16. črc 2014

Tak za A: ne každý mimíškuje, ale taky ne každý, kdo doporučí psychologa, je to hned myslí zle a jako urážku 🙂. To jen tak na okraj.

A celkově: nejsem ani psycholog, ani věštec, ale tady je to jasný 🙂. Psycholog nikdy neuškodí a není to ostuda. Tak moc nechápu diskuzi ... kdybych jí napsala "zajdi si na endokrinologii", tak by to některé pobuřovalo?

To je asi vše. Kytce přeji hodně štěstí.

bonavoxa
16. črc 2014

Ono zajít s k psychologovi není určitě žádná ostuda 🙂 Na druhou stranu tam chodit pokaždé, když se vyskytne nějaké to neštěstí..a že se nevyhne nikomu, byli bychom tam všichni už jako doma...
Těžko říct, člověk musí tak nějak vnitřně vycítit, co zvládne..nebo aspoň blízcí lidé. Tady opravdu nikdo není jasnovidec 🙂
Kolikrát si jde tazatel jen pro vlídné slovo...nebo takové to ,,zažil jsem to taky, prožil jsem to podobně".
Jiné reakce jsou také přirozené. A je to dobře. Kolikrát člověka nakopne úplně nečekané.

bajana
16. črc 2014

@kytka12 ahoj, ja som potratila 1.dieta po 2 rokoch snazenia ako 33 ročná, našťastie som to zvladla prekvapivo dobre, možno aj vďaka homeopatikam Ignatia Amara, kt. mi doporucovala moja dr., ona je taká alternativnejsia...mozno nemali len efekt na psychiku, pretože som otehotnela hneď po 1.MS po potrate...

zvirka
16. črc 2014

@kytka12 Úzkostná porucha je vážná diagnóza, vím o čem mluvím. Většinou se nasadí antidepresiva plus nějaké prášky proti úzkosti. Jsou i takové, na které nevzniká závislost, i takové prášky na spaní existují. A dobrý psychiatr předepisuje právě tyhle. A pak by se měla nasadit i terapie u psychologa, to pomůže si uvědoměním s spouštěčů úzkosti a s jejím zvládáním.

Takže určitě konzultace u psychiatra/psychologa by byla dobrá. Já vím, nikomu se tam nechce, ale opravdu Ti pomůžou. Vlastní zkušenost, mám tuhle diagnózu - GAD.

kytka12
autor
16. črc 2014

Ahoj, chtěla jsem tuto situaci zvládnout vlastními silami. Doposud jsem neměla žádné duševní choroby a cítím, že jsem schopná to svépomocí zvládnout. Nechci trávit čas u psychologa, mám obavu, že by to jen podpořilo sledování fyzických příznaků.

zvirka
16. črc 2014

@kytka12 Samozřejmě je to Tvoje rozhodnutí. Já jsem se to snažila léta zvládat sama, až jsem se nakonec úplně složila a manžel mě zavezl na psychiatrii. Dnes lituju, že jsem nešla dřív, nemusela jsem se léta trápit. Ale záleží na Tobě, můžeš to třeba zkusit a odmítnout farmakoterapii. Ale psycholog určitě pomůže, za mě doporučuji.

letadlo13
16. črc 2014

@kytka12 ahoj, mám já, i několik mých známých, osobní zkušenost s odborníkem na čínskou medicínu, ale i kombinuje bylinky, čínskou apod. A neublíží ani dušičce, chceš-li pošlu do IP kontakt. Taky vím o jedné dobré paní psycholožce, pohybuju se mezi podobnými lidmi 🙂
Co všechno mi vyléčili tu rozepisuju po různých fórech.

svoba
16. črc 2014

Psychické problémy jsou běžné. Dobré je se neupínat na problém. Znám to.
Musíte se nechat dobře vyšetřit, vhodná je akupunktura, cvičení mojžíškou. My bojovali taky dlouho, sáhli si na dno. Pomohla nám až jedna lékařka, když zjistila pravou příčinu.
Hodně štěstí!