Potrat. Jak nastartovat a začít znovu?

leheckova
3. dub 2010

V prosinci 2009 jsem potratila v 9tt měla jsem zamlké těhu a když jsem konečně po všech vyšetření a vím že jsem zdravá můžeme se s manžou začít znovu snažit ale někdy to nejde tak jak si to člověk představuje a neni to jako když člověk luskne prsty....chce to vytrvalost a pevné nervy ...pokud se tu najde někdo kdo by se chtěl přidat a sdílet společné začátky a cestu k vytouženému miminku připojte se ...budu ráda

mircisek
31. kvě 2010

Ahoj, já jsem taky nešpinila. Vůbec nic. Jen u toho druhého mě děsně bolelo v kříži. Ale to je právě zamlklý potrat. Prostě se jen mimi přestane vyvíjet. Říká se, že proto jsou MA na psychiku horší než spontánní potraty, kdy miminko odejde samo. Nic se totiž neděje a najednou bác a pak se ještě musí na zákrok. Po prvním MA mi přišla menstruace po 6 týdnech, teď po 27 dnech.

natulaaa
31. kvě 2010

Mirci čauky 😉 🙂 ,tak ses celkem taky načekala co,ale hlavně ,že došla 😉

mircisek
31. kvě 2010

Já teď právě vůbec, 27 dní je přece normální cyklus.

fram
31. kvě 2010

Ahoj holky,
vercig, ivi, vítejte,je smutné , že vás to taky potkalo, ale s námi v tom nebudete sami
kopre, moc gratuluju tobě i mimískovi a pevně věřím, že to špatné sis už vybrala, takže bude jen dobře 🙂
natul,před revizí jsem maličko špinila, ale brala jsem to jako normální, i když mě to trošku stresovalo. Ve čtvrtek jsem šla k dr. a řekla mi, že je to zamlklé (byla jsem 6+1) a rovnou mě na pondělí objednala na revizi. Já přes víkend přestala špinit, zvětšili se mi a začali mě bolet prsa. Dodnes nejsem přesvědčená, že to bylo 100% beznadějné, ale byla jsem tak vystresovaná, že jsem se nedokázala bránit ☹ ☹

mircisek
31. kvě 2010

Fram, pokud nebyla vidět srdeční akce, tak je to šlus. Už jsem to slyšela od spousty holek, že měly těhotenský příznaky a už věděly, že mimča nejsou (včetně ranních nevolností). Hormony jsou hormony. Já ten první MA měla v 7+3 a zjistila to ve 13 týdnu a měla jsem bříško, že to už skoro každej poznal. 😖

breberuska
31. kvě 2010

mirci, tak těch 27 dnů ti fakt skoro závidím🙂 já už z toho čekání blbnu, jsem 26DC, vždycky jsem měla pravidelnou MS a i když teď vím, že to může být jinak, furt se sleduju, kde mně píchne, zabolí...a tak. Prostě magor jak vyšitý😀 😀 😀 tak jsem si práve doma dala aspoň červené víno...co kdyby t pomohlo, že 😉

breberuska
31. kvě 2010

fram, to že člověk je tak bezmocný, to je asi to nejhorší na tom všem...že nic nezmůžem a nijak to neovliníme.já dodnes bulím, když si vzpoomenu, jak ho po tom porodu odnesli a já jsme nemohla udělat ani ťuk a na nic se nezmohla... 😖

mircisek
31. kvě 2010

Breberuško, Tvůj osud je snad nejhorší tady (nic proti bolesti ostatních, ale aspoň já jsem si po prvním trimestru říkala, že už mám nejhorší za sebou), ale zase víš, co se stalo a že se to nemůže opakovat, což je pozitivní. Jen příroda by měla dostat na prdel, že takovýhle omyly vůbec připustí.

breberuska
31. kvě 2010

mirci, já taky doufám, že se to nebude opakovat, ale strach budu mít už furt...ale nedá se říct, co je horší a nejhorší. všechny osudy jsou tady strašně smutné a je hrozné, když člověk neví, proč se to stalo a doktoři to třeba fakt neřeší a potraty se opakují...tohle mi přijde nezkutečné zkoušení lidských sil a vůle!

natulaaa
31. kvě 2010

Mirci jooo,já to blbě pochopila,já to pochopila tak,že si první MS dostala po 6ti týdnech a 27dnech,chápeš,ale ted nevím,jak jsem to mohla tak blbě pochopit 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

natulaaa
31. kvě 2010

Holky ale ve kterém týdnu teda začíná srdíčko?

breberuska
31. kvě 2010

natu, v 8?

natulaaa
31. kvě 2010

myslíš,já myslím,že v 6 néé,holkyhodte názory 😒 😒

iviska
31. kvě 2010

Ahoj holky,
já končím v práci kolem 14,00 a než se dostanu domů tak je tak kolem 15,30. Normoš 2x nechodím odpo na net - nezbývá čas.

Takže : koncem ledna jsem byla na revizi. MS 4-6týdnů po revizi se nedostavila, byla jsem u mudry a ta mi píchla klasiku na vyvolání. To taky nezabralo. Takže jsem došla opět za 14dní a nasadila mi hormonální léčbu - estrofem a proveru. Po prvním dobrání jsem lehce zašpinila /no byly to tak 1-2kapky - ale to spíš proto, že mi praskla cysta která se mi během toho měsíce udělala 😒 takže minulý měsíc (květen) jsem si znovu zopakovala hormony, u mudry jsem byla na začátku - uprostřed a na konci cyklu, kde mi pokaždé dělala utz aby zjistila zda sliznice dorůstá nebo zda to jsou srůsty. Ty ale vyloučila - páč sliznice dorůstala jak měla. Takže zítra je poslední den kdy bych měla dostat menses. Ale děsím se toho, že opět nedorazí.

kasperli
31. kvě 2010

Srdeční akce, která je již od 6. až 7. týdne prokazatelná ultrazvukem...vyčetla jsem z chytrých knih

kasperli
31. kvě 2010

Vyšetření ultrazvukem v těhotenství

Vyšetření ultrazvukem patří k těm nejpříjemnějším. Jednak nebolí a pak, konečně můžete miminko vidět na vlastní oči.

Vyšetření ultrazvukem (UZV) je jeden ze způsobů, jak se může lékař opravdu podívat, jak se miminku daří bez toho, aby nějak narušil jeho prostředí. Vybavení jednotlivých ordinací se pochopitelně velmi liší. Takže se může lišit i to, co vám může který lékař při vyšetření ultrazvukem nabídnout.

Kromě „obyčejného“ obrázku miminka dokáží nejmodernější ultrazvukové přístroje také změřit průtok krve jednotlivými orgány. Díky tomu lze velmi brzo odhalit případné potíže se zásobením miminka kyslíkem a živinami.

Podle stupně těhotenství se ultrazvuk provádí buď vaginálně, nebo přes břišní stěnu (když už je děloha dostatečně velká)

Vyšetření podle typu:

Vaginální UZV

Provádí se jednak v prvních měsících těhotenství, kdy je děloha ještě uložena v pánvi a obraz přes břišní stěnu by nebyl možný. Toto vyšetření dokáže najít velmi drobné miminko už někdy v 5. týdnu těhotenství a je schopno zobrazit poměrně velké detaily. Na druhou stranu „nedohlédne“ tak daleko. Ale v začátku těhotenství to stačí.

V posledních týdnech těhotenství se tento způsob vyšetření může provádět k přesnému určení stavu děložního čípku a změn na něm. (Z velkého miminka už by totiž nevidělo skoro nic).

Abdominální UZV

Ve chvíli, kdy děloha přesáhne sponu stydkou, a „vyroste“ z pánve, může začít lékař používat zevní ultrazvukové vyšetření, aby zjistil, co se s miminkem děje. Tato sonda dokáže zabrat mnohem větší prostor a udělat „větší“ obrázek vašeho miminka. Nicméně po 5. měsíci se už miminko i tak na celou obrazovku nevleze.

3D nebo 4D ultrazvuk

V případě nejasností u klasického ultrazvuku nebo na vlastní žádost můžete absolvovat také tzv. 3D ultrazvuk. Princip je takový, že se na klasickém ultrazvuku zastaví obraz, projdou se všechny vrstvy a spočítá se 3D obraz. V případě 4D ultrazvuku jde o pohyblivý 3D záznam. Toto vyšetření zpravidla není hrazeno pojišťovnou – cena se liší podle pracoviště od 500 do 1200 (ceny z roku 2007).

Vyšetření podle týdne těhotenství

Vyšetření v prvním trimestru

První ultrazvukové vyšetření se provádí na začátku těhotenství – slouží především k potvrzení těhotenství a popřípadě k potvrzení srdeční akce plodu. Toto vyšetření je prováděno vaginálně. Srdeční akce bývá vidět až po 6. týdnu těhotenství. V počátku těhotenství se také ultrazvuk používá k určení „stáří“ těhotenství. V prvních týdnech a měsících lze lépe z velikosti embrya odhadnout délku těhotenství.

Vyšetření ve 12. týdnu

V rámci některých pracovišť je možné provádět speciální ultrazvukové vyšetření kolem 12. týdnu, které spolu s dalším vyšetřením krve matky (biochemický screening) přesněji určí riziko vrozené vývojové vady (VVV) miminka. Toto vyšetření se nazývá „NT a biochemický screening“ a určuje tzv. nuchulární projasnění. Velmi zjednodušeně řečeno Podle šířky určité oblasti na krku plodu a její světlosti na ultrazvuku dokáže lékař říci, jaké je riziko VVV.

Toto vyšetření je zatím považováno za nadstandardní a není hrazeno pojišťovnou.

Genetický ultrazvuk ve 20. týdnu

Tento ultrazvuk patří k těm, které by měla absolvovat každá budoucí maminka. V ideálním případě i s budoucím tatínkem a nějakou tou korunkou na to, aby si mohli domů přinést první video svého potomka.

Provádí se kolem 20 týdne. Pomáhá určit, zda jsou všechny orgány na svém místě a správně vyvinuté. Mimo jiné napomáhá určit polohu placenty. Lékař měří některé základní údaje – velikost miminka od hlavy k zadečku, délku stehenní kosti, obvod hlavy atd. Z těchto údajů dokáže určit délku trvání těhotenství a to, zda je miminko dostatečně velké. Na kvalitních přístrojích lze zkontrolovat také průtok krve. Velmi často jde již při tomto ultrazvuku určit pohlaví miminka a pochopitelně udělat nějakou tu fotečku nebo zmiňované video.

Toto vyšetření patří ke standardním vyšetřením a je plně hrazeno pojišťovnou. Takže platíte jen za pořízení fotografie (na to už pojišťovna nepřispívá).

Ultrazvuk ve 30.-32. týdnu těhotenství.

Toto vyšetření se provádí kolem 32. týdne. Hodnotí se velikost, tvar a uložení vnitřních orgánů, stav a uložení placenty a množství plodové vody. Lékaři mohou podle toho snadno určit, jak se miminku daří. V tomto týdnu už se miminko v žádném případě nevleze celé na monitor, takže uvidíte jen tu nožičku, tu hlavičku (pokud to tedy na té „meteorologické mapě“ – jak říká moje drahá polovička – poznáte).

natulaaa
31. kvě 2010

Ivi my jsme tě tu trošku probrali,doufám,že nevadí 😵 😵
Kasperli tý jo,to je výklad,ale super,my se zrovna nedávno s kámoškou bavili,jestli není vnitřní utz pro mimi škodlivý a tady máme podrobné vysvětlení ,Super 😉 😵 😵 😵

kasperli
31. kvě 2010

a teď pro změnu...jestli nenajdete dřív než já...hledám info k selhání srdeční akce plodu...

natulaaa
31. kvě 2010

Kasperli nic nehledej.už to nebudeme potřebovat 😉 😉 😉 😉

kasperli
31. kvě 2010

@natulaaa ....já si hledám jen možné příčiny...co se nám to mohlo stát...

fram
31. kvě 2010

breber, ivi, přeju, ať mrcha dorazí co nejdřív
breber, myslím, že jsi prožila něco mnohem horšího, než třeba já (zamlklé v 7.týdnu) a musíš mít víc síly, abys to překonala, ale co máme všechny nastejno - to bude ten strach v každém dalším těhu
mirci, dík za reakcik,asi máš pravdu, že se dr. nezmýlila, ale stejně to ve mě dlouho hlodalo, ale teď už se snažím soustředit na další těhu, které se doufám podaří nejpozději do konce roku
kasperli, super článek

mircisek
31. kvě 2010

Kasperli, těch příčin může být milión (tady bez přehánění). Od vrozených vad, přes prodělanou infekci, různý záněty atd. atd. atd.

mpetula
31. kvě 2010

Ahoj holky, Natu jak jsi se ptala na to špinění nebo tak, tak já taky nic neměla, jen mě od samého začátku bolelo břicho, jako bych to měla dostat, ale to jsem vyčetla, že je normalní - zvětšuje se děloha. Vidíš, když už jsme takhle u toho, měla jste to některá taky? Pak to trošku polevilo, tak jsem si říkala že už to bude dobré a když jsem přišla na kontrolu tak mi dr řekla, že už nevidí srdeční akci. A přesně jak jste psaly s Vendu, teď teprve čekám na první porevizní ms, ale už teď mám hrozný strach, vím neni to dobrý, že to přiště zase nedopadne.

breberuska
31. kvě 2010

kasp, výborný článek, aspoň v tom mám konečně trochu přehled🙂
fram, děkuju, moc mi tady pomáháte..manža je super, ale tady s váma je to jiné a jsem za to moc ráda...a mimochodem, už se těším, jak se všechny najednou přesunem do nějakého těku témátku 😀
mpetula, já jsem tu bolest měla taky, prý je to úplně normální v prvních týdnech, to asi s MA fakt nesouviselo😒

natulaaa
31. kvě 2010

Mpetul já taky měla takové pocity,jako bych to měla dostat,to je prý normální,jen to nesmí být celkem silné křeče 😉

mpetula
31. kvě 2010

Já vím, že to s tím nemělo nic společného, to jen že jsem si na to tak vzpoměla, tak jsem chtěla vědět, jestli je to opravdu normální a měly jste to taky. Holky, zítra jdu na kontrolu po revizi, tak doufám, že už bude vše v poho. Manža jede se mnou, tak máme v plánu se dopodrobna vyptat dr co teď, jestli mě pošle na nějaké testy atd... no jsem zvědavá co nám řekne 😖

breberuska
1. čer 2010

mpetul, tak dobře dneska pořiďte a určitě nám pak písni, jak jste dopadli!držím palec 😉

herbie
1. čer 2010

ahoj holky me zase boleli zada v krizi a malo na menstruaci jsem se citila a pak se to samo rozjelo nejdriv spineni pak uz druhi den silna menstruace, ale nic me nebolelo zadny krece jsem nemela jak ms druhej mesic jsem dostala ms presne na datum 🙂

herbie
1. čer 2010

ja pisu jak prase omluvte me 😅

natulaaa
1. čer 2010

dobré ránko 🙂 ,bude dobré,je zase hnusně?
Mpetul držím palce,pořidte dobře 😉
Herbie to bě to odešlo samo,že?tak aspon v tom si měla výhodu,žes nemusela na revizi