Potrat. Jak nastartovat a začít znovu?

leheckova
3. dub 2010

V prosinci 2009 jsem potratila v 9tt měla jsem zamlké těhu a když jsem konečně po všech vyšetření a vím že jsem zdravá můžeme se s manžou začít znovu snažit ale někdy to nejde tak jak si to člověk představuje a neni to jako když člověk luskne prsty....chce to vytrvalost a pevné nervy ...pokud se tu najde někdo kdo by se chtěl přidat a sdílet společné začátky a cestu k vytouženému miminku připojte se ...budu ráda

matysikovad
4. lis 2012

@winterska děkuju🙂 byla jsem na revizi 2.11.... tělo nebolí téměř vubec, ale ta psychika, dušička krvácí jak kdyby mi umřelo v životě všechno důležité. manžel i rodina se snaží, ale vubec mi to nepomáhá... ☹ co to máte za tabulky? mohla bych se do nich přidat? 🙂

eva518
4. lis 2012

@matysikovad Ahoj Dančo, tabulka je takový motivační prvek tady v diskusi - v první polovině jsou holky, které přišly nějakým způsobem o miminko a už mají nebo brzy čekají potomka a tu dolní část tvoří ty, které na miminko teprve čekají. Píše se tam nick, věk, co se stalo a kdy (např. SP 04/10- samovolný potrat v dubnu 2010, MA - zamlklé těhu, UPT - umělé přerušení těhu, GEU - mimiděložní těhu), pak jaké vitamíny bereš, a který den cyklu právě jsi.
Takže až ti přijde první MS - cca za těch 4-6 týdnů, tak se tam můžeš přidat 🙂
Moc mě mrzí, co se ti stalo a rozumím tomu, jak ti je z toho smutno a zle a že teď nic jako útěcha nepomáhá. Já jsem měla loni v listopadu taky první revizi, také v 10tt (mimčo bylo ale konec 8tt), pak v červnu vyvolávaný potrat - porod v 15tt kvůli zjištěné genetické vadě. Teď se mi podařilo potřetí otěhotnět, ale jsem teprve na začátku, asi 4-5tt, takže se modlím, aby třo konečně dobře dopadlo...
Tady jsou holky, které zažily podobné situace a věř, že nikdo, kdo nezažil, nemůže úplně pochopit. Tahle diskuse mi hodně hodně pomohla a chodím sem moc ráda. Holky jsou fakt super, těší mě vzájemná podpora a radost a porozumění. Přeju ti, aby všechno bylo brzy za tebou a ty jsi cítila novou sílu do nového začátku. Nejhorší je to čekání do první MS, pak už je to lepší a nadějnější. Drž se.

lenickan
4. lis 2012

@barbarucha občas jsem dost na nervy zda je vše OK, myslela jsem že bych si jej pořídila? jaký máš? Lze to opravdu slyšet?

ladydi
4. lis 2012

@matysikovad ahojky, vítej tu u nás ve smutné ( hlavně názvem ), ale zároveň povzbuzující diskuzi, kde bývá často i tak veselá, že se tu směju nahlas. Já měla revizi ve 13tt loni v říjnu. Manžel s podporou brzy ochaběl a á byla na vše sama a KO, ale holky tady mi pomohly se postavit znovu na nohy a koukat dopředu. Protože tady každá má za sebou něco, některé i v tak pozdním týdnu až člověku zůstává rozum stát. Klidně se tu s náma zabydli a uvidíš jak Ti to uteče a přijde další miminko 😉

barbarucha
4. lis 2012

@lenickan Slyšet to jde, ale záleží na tom, jestli se mimčo poslouchat nechá. U mě malej vždycky hodil zadek , mrsknul sebou a odplaval někam na druhou stranu břicha a to, že je živej, jsem věděla spíš z toho, že do toho stetoskopu kopal, když jsem ho zkoušela chytit 🙂 Jinak myslím, že funguje jakýkoli stetoskop / fonendoskop - podle mě je to to samé. Já jsem si koupila nějaký dražší, který má hadici zvlášť do každého ucha, ale myslím, že je to úplně jedno. Moje PA poslouchá srdíčko dřevěným trychtýřem 😉 Pro uklidnění, když třeba mimouš dlouho chrní a nehýbe se, fungují všechny. Akorát ve 20tt se ti může stávat, že se schová někam, kde ho neuslyšíš, ale pozdějc, když už nemá kam utéct, je to v poho. 😎

matysikovad
4. lis 2012

@eva518 @ladydi moc vám děkuji za uvítání. já jsem sem nikdy nechtěla, vždycky jsem vám četla články jen jedním okem, když jsem byla těhu, jenomže člověk míní a osud mění, budu ráda, když mě veznete mezi sebe. počkám tedy do první MS a hned zadám všechny informace. snad se dušička i srdíčko brzy spraví, teď jsem jak nějaká troska která by prospala celý den v kuse, kdyby to šlo ☹
@eva518 taky jsem to tak měla. v 10tt na kontrole mi lékař sonem zjistil, že jsme se nepohli od 8tt a zaniklo srdíčko...z gynekologie jsem zvládla autem sama dojet domů a teprve tm mi o došlo.... je to tak strašně těžké, to si fakt neumí představit ten, co to nezažil. ty plány, různé těšení co bude, až bude...všechno se v nemocnici vypařilo....všechny iluze se vytratily a mně zustal jen smutek a strašné prázdno ☹
už se těším, až se zasměju 🙂 jsem smíšek a hrozně ukecaný člověk, věřím, že mě to přejde ... ale at už to i je ... 😔

eva518
4. lis 2012

@matysikovad Zní to sice jako fráze, ale uvidíš, že ti bude líp. Časem. Šok je vždycky, já jsem na tom byla asi nejhůř paradoxně až za nějaké dva měsíce potom, ale to souviselo se situací v práci, apod. Pak jsem se konečně oklepala a bylo líp. mě říkal Dr., že takto končí až 30% těhotenství a dokonce až 80% končí hned kolem MS, takže žena ani neví, že byla těhotná. Taky říkal, že lidská reprodukce je prostě složitější než u zvířat, ale utěšoval mě, že to jednou určitě dobře dopadne. Takže hlavu vzhůru, bude to dobré. Jsi doma nebo půjdeš zítra do práce?

matysikovad
4. lis 2012

@eva518 byla jsem na rizikovém těhotenství kvuli zaměstnání, protože dělám v nemocnici na těžkém oddělení, tak jsem se domluvila se staniční, že doma ještě týden dva poležím a pak se vrátím do práce. aspon příjdu na jiné myšlenky 🙂

fykyska
4. lis 2012

@matysikovad Ahoj človíčku, vítej jak už napsala děvčata CHCE TO ČAS - všechny tady víme jak moc to bolí a že ta ztráta je ohromná a je jedno jestli je to týden 5tý nebo 15tý pořád to strašně moc bolí. ☹ Věr tomu, že bude dobře - je to to nejlepší co ti teď pomůže a čas ač to zní jako klišé je vážně nejlepším lékem - Až se tady zaběhneš potrháááš se smíchy 😀 😀 😵 heleď my tě v tom nenecháme ŽE JO HOLKY 😝 Já přišla o miminko 2x a podruhé mě málem zabilo a to bez legrace 😔 víš zřejmě je to osud abychom my ženy byly silnější a je to tak možná ne teď ale časem si uvědomíš že tě taková smutná záležitost strasšně ponaučila a budeš o to víc silnější 😉 😉 😉
Neboj se plakat, vztekat se mlátit do věcí i s věcma povídat si tady s náma hlavně to v sobě nedrž ta bolest potřebuje ven 😔 Setkáš se v následujicích dnech s nepochopením a bude ti to líto asi propláčeš spoustu nocí a budeš si říkat že ti nikdo nerozumí a proč zrovna ty - ale to všechno bude cesta za novým miminkem a na to nezapoméň VĚR SI 😵 😵 😵

matysikovad
4. lis 2012

@fykyska děkuju za podporu. kdyby ten čas chtěl běžet rychleji, at to bolí miň ☹

eva518
4. lis 2012

@matysikovad Tak to je dobře, že budeš pár dní doma. Někomu je líp doma, někomu mezi lidma - sama uvidíš, kdy se ti bude chtít mezi lidi, kolegy z práce. Mě se nechtělo třeba vůbec, ale poprvé jsem byla doma jen čtyři dny a z toho vlastně dva dny víkend, podruhé jsem nechtěla nikoho ani vidět, přestože to nikdo v práci nevěděl, ale bylo mi zle a nechtěla jsem se přetvařovat, že je všechno ok. takže jsem si nechala napsat ještě měsíc neschopenku a pak si vzala čtyři týdny dovolené. Ale každý to má jinak. Chce to se něčím zabavit, aspoň na chvilku.

matysikovad
4. lis 2012

@eva518 zabavit - ale čím? ven se bojím jít, abych se nenachladila a nedostala zánět, upozorňovali mě na to doktorky, když mě včera propouštěli. na kočky co mám doma se nemůžu ani podívat, protože jim to dávám částečně za vinu a manžel je věčně v práci, dovolenou si vybral, když jsem byla ještě těhotná, chtěli jsme být spolu. nikoho nenapadlo, že to může takhle dopadnout....

martinakl
4. lis 2012

@matysikovad Ahojky. Moc me mrzi, cim prochazis... Je to hrozny, jak casto se to stava ☹ Mne se to prihodilo dvakrat, poprve to bylo mimodelozni tehu, podruhe potrat v 16t. Byla jsem uplne na zhrouceni. Opravdu jsem byla na prasky. Manzel se snazil, ale moc mu to neslo me podporit. Nejvic pomohly holky tady a ty stastne pribehy se stastnym koncem, kterymi se to tu hmenzi, staci mrknout do te tabulky 🙂 I my k nim konecne patrime, mame doma 7tydenniho Kubicka. Snad i tobe bude brzo lip, zacnete se znova snazit a ty budes zase verit, ze vse dopadne priste dobre. Drzim moc pesti!!! 😉

fykyska
4. lis 2012

@matysikovad Jo jo to znám - vydrž to 🙂 jak píše @eva518 chce to něčím se zabavit - procházky, kino, dobré filmíky kosmetika kadeřnice např 🙂 každý to má jinak někdo chce být sám někomu pomáhá práce, společnost - musíš poznat sama co je pro tebe nejvhodnější 😉 Proč se na kočky nemůžeš ani podívat ?

matysikovad
4. lis 2012

@martinakl já jsem na prášcích, jinak bych ani z postele nevstala... manžel se taky snaží, co může, ale on to bere spíš jako strach o mně, nechápe, čím procházím, i když si taky ještě popláče, když to na nás příjde. mám strach z 30.května, kdy se to mělo narodit. já vím, že je to hrozně daleko, ale uteče to tak rychle....
@fykyska jj, už se těším do práce. jak jsem psala, mám fyzicky náročnou práci, tak nemůžu hned, ale hned jak mi to dovolí doktoři a jak si bude staniční jistá, že jsem jí tam něco platná, hned se vrátím do práce a docela se na ně na všechny těším.
oni to vědí, kolegyně byly u toho, když jsem na to přišla, že jsem těhotná a taky jsem za nima byla, když jsem o to přišla....navíc gynda, kde mě dělali revizi je o pavilon dál, jak dělám... 🙂

martinakl
4. lis 2012

@matysikovad Ono to vase miminko bylo urcite moc nemocne.. Nam delali i rozbory a zjistilo se, ze to byla holcicka a mela vaznou genetickou poruchu. Tyhle miminka se dozivaji maximalne nekolika dni po porodu, vetsinou umiraji v prenatalnim veku, coz byl nas pripad. nastesti. To vis, ze si na nasi holcicku casto vzpomenu, ale uz se u toho usmivam, protoze vim, ze ji je lip, na tomhle svete by to pro ni bylo kratke a zle.. Vzpominam na ni a vypravim o ni Kubickovi.
Ver, ze 30. kvetna bude uz mnohem lip a nejspis budes nosit pod srdcem uz zdrave miminko a budes premyslet podobne jako ja.
Bylo to sice nejhorsi obdobi v mem zivote, ale ted si rikam, ze jestli to byl osud, ze si musim tim vsim projit proto, abych mela u sebe Kubiho, podstoupila bych to pro nej znovu...
Chod sem, holky tu jsou fakt super a i ted mi kolikrat dokazou skvele zvednout naladu, kdyz sem obcas nakouknu 🙂

matysikovad
4. lis 2012

@fykyska protože jim to dávám částečně za vinu....nevím proč, prostě to tak cítím....třeba kdybych je neměla, tak bych nepotratila, nebo tak něco podobného... ☹

martinakl
4. lis 2012

@matysikovad Kocky za to nemuzou. Musela bys chytit behem tehotenstvi toxoplasmozu. A pokud je mate dyl a ony by ji nahodou mely, tak uz mas davno protilatky. Pokud navic zijou nejakou dobu v byte a nebehaji venku, uz ani prenasecky nejsou. Ja mam taky doma kocoura, tak jsem o tom hodne zjistovala a ptala se i veterinarky..

fykyska
4. lis 2012

@matysikovad Máš na mysli že si od nich něco chytla ? To vypust z hlavy to je tak málo pravděpodobné asi jako že my dvě se někdy potkáme na měsicí 😀 🙂 Takové smutné věci se prostě dějí - ano někdy za to můžou různé infekce a nemoci a to nikdo z nás neovlivní, ale upřímně kočičky a jejich nemoce jako toxoplazmoza třeba se chytá z hovínek a vajíček co jsou v hovínkách tzn. že nejpravděpodobnějí se nakazíš když sniš vlastní kočku a nebo by si byla každý večer jako host v restauraci u kočkolidu - jestli chápeš musela bys ty ho**na pozřít 🙂 Jinak se toxoplazmoza dá dostat z neupraveného především králičího masa 🙂 a něco ti povím kočičky mazli je tul se s nima ony za to určitě nemůžou neboj - já taky 4 roky dělala v zoologický jako chovatelka a tam těch hoven bylo a jsem zdravá takže to že by za to mohly tvoji kočíčí přáteléé 😕 NE-E nevěř tomu 🙂 vinu nese příroda a vím že to znídebilně ale ta ví co dělá 🙂

matysikovad
4. lis 2012

@martinakl @fykyska jánevím, jak jste to za takovou malou chvilku dokázaly, ale je mi o chloupek líp 🙂
@martinakl i moje miminko budou posílat na rozbor, za 14 dní by měl doktor dostat výsledky.... doufám, že to bylo prostě nějak nemocné ses rdíčkem nebo s něčím, ne že to byla nějaká mola nebo něco....
@fykyska gratuluju k těhotenství.... byla jsem jen o tři týdny pozadu ☹ jiank svoje kočky miluju, říkám jim, že jsou to moje děcka, a opravdu nehoduju jejich hovínkama 😀 ale možná by se měla nějak víc u nás dodržovat hygiena při čištění hajzlíků....rukavice a tak, občas jim přilepšuju syrovým, když vařím

martinakl
4. lis 2012

@matysikovad Jo a vetsi pravdepodobnost, ze chytnes toxo je prave ze syroveho masa. Takze ja jsem si v tehu davala pozor hlavne na to a pokazde, kdyz jsem s nim pracovala, poradne si pak vydrhla ruce. Vic nez po cisteni zachudku 😅

Ja jsem ti rikala, ze chodit sem ti pomuze! 😉 Ja jsem taky po revizi byla nejakou dobu doma a nebyt tehle diskuze, opravdu bych se asi zblaznila nebo zhroutila nebo tak neco...

matysikovad
4. lis 2012

@martinakl vidíš další věc, na kterou si musím dát příště víc pozor, protože manžel je masový tip 🙂 ale v těhu jsem moc masi nedělala, štítila sem se h a zvedal se mi z něho žaludek... jedli jsme jen palačinky a rajskou s kolínkama 😀

matysikovad
4. lis 2012

tak vám mocinky moc holky děkuju za dnešní pokec🙂 pujdu se natáhnout do teplých peřin, už mě začíná bolet celé břicho. přeci jen je brzo na vysedávání u počitače. pěkný večer

froka
4. lis 2012

@matysikovad Ahoj, vítám, tě, ale mrzí mě, že ses dostala do situace, která tě do této diskuse přivedla. Jsi ale na správném místě. Mně tu holky moc pomohly. Díky jejich pochopení a podpoře jsem se udržela nad vodou a našla sílu do nového snažení. Já jsem poprvé potratila v 18tt (odtekla plodovka kvůli infekci a musela jsem pod epidurálem rodit) a podruhé to bylo MA. Každá ztráta bolí a jak psala @fykyska , tak je jedno v kterém týdnu k ní došlo. Tentokrát doufáme a modlíme se, abychom se svého štěstí, zdraví a pohody konečně dočkali. Přeji, aby ses ode dna zase odrazila, dušička se rychle uzdravila a ty ses brzy těšila ze // a pohodového těhotenství. 🙂

lenickan
4. lis 2012

@matysikovad Ahoj také Tě tu "vítám" všechny jsme si tady prožili osobní tragédii, některé mají opravdu hodně těžký osud.
Tady se každé uleví, můžeš si tu vylít srdíčko z věcí, které byses jinak třeba styděla říct apod.
Mne to tady moc pomohlo!!! A tabulky jsou moc povzbudivé🙂 opravdu🙂

matysikovad
5. lis 2012

@froka @lenickan děkuju holky 🙂

Včerejšek s vámi mi pomohl, dnes už jsem vstala po 4 dnech bez léku na ukidnění a cítím se celkem dobře, akorát na to nesmím prostě myslet. hned jak přejde první měsíc a já dostanu první menstruaci, tak se k vám ke všem přidám do povzbudivé tabulky a taky budu střádat plány na další pokus....ale zatím to vidím nejdřív na léto, dušička bolí a bojí se, že příjde další ztráta..... ☹
@froka moc ti držím pěstičky, aby jsi děťátko v pořádku donosila a bylo nádherné a zdravé a moooc hodné 😉

mně vlastně doktorka, co mě na operaci příjmala, říkala, že na jaro a přes léto a rodit na podzim je nejlepší, že je v průběhu těhotenství míň viroz a infekcí, není venku zima....tak třeba má pravdu a nám se zadaří 🙂

eva518
5. lis 2012

@matysikovad Ahoj, to je dobře, že se ti udělalo líp. Uvidíš, jak se to všechno vyvine, je normální, že teď máš strach z dalšího neúspěchu. U mě se to střídalo, hned po zákroku jsem chtěla být co nejdřív těhu, pak jsem se bála a zvažovala, jestli není brzo a pak se do toho snažení a nděje znovu pustila 🙂 Každý to má jinak. Ale opravdu to po 1.MS je lepší. Co děláš doma? Máš nějaký koníček? 🙂 Já jsem se vrátila k akvarelům, kreslení, pletení... Začala jsem znova chodit do jazykového kurzu.
Podzim mám ráda, pokud je teplý a barevný, ale už za chvilku tak nebude a ta tma v 5 odpoledne mě deprimuje, takže je dobré si něco najít. Taky se bojím infekcí, ale co se dá dělat. Nechtěla jsem čekat skoro rok, jsem moc ráda, že nám to vyšlo už teď a snažím se dávat na sebe pozor, jíst vitamíny pro těhotné a nechodit mezi větší množství lidí.
🙂 Pěkný den.

fykyska
5. lis 2012

@matysikovad Těší mě že ti včerejší debata pomohla - a čím dýl tu budeš tím víc veselejší budeš 🙂 Víš pocit že může přijít další ztráta v tobě už bude napořád.. Žena se s tím pocitem strachu musí seznámit, ale jak už jsem tu psala nejednou - není dobré se jím nechat paralizovat to znamenená že ten strach v tobě bude pořád obzvlášť jestli je to tvůj 1 potrat ale neměl by se stát součástí tvého já němela bys mu dovolit tě ovládat - ničí to psychiku víc než si myslíš..
Ono je asi jedno kdy má žena miminko, když má přijít přijde. Když má odejít odejde - Já vím zní to blbě.. Ale co má být stane se.Podívej ja přišla do jiného stavu na jaře a jak to dopadlo.. A teď na léto a máme díky bohu miminko jak ze žurnálu a to už je podzim.. Každé těhu je jiné...

terulin
5. lis 2012

@froka Ahoj, taky mi přijde, že jednou za měsíc je docela málo, ale tak to snad bude všechno dobrý. Jinak toho neberu moc. Mám piluli denně, s tím, že mi to možná zvedne, kdyby se nedochytilo lepší než je. Ale tvářil se, že by to šlo i bez prášků a tohle je jen taková pojistka. Tak mu raději věřím než,abych se nervovala. A pokaždý, když si tu piluli vezmu, tak mám pocit, že na ní umřu. motá se mi po ní hlava, bolí mě břicho, je mi horko. No jsem prostě padavka až běda. 😀

@matysikovad Ahoj, moc mě mrzí, co Tě potkalo, ale věř mi, dušička se zahojí zázračně rychle. První měsíc po kyretáži (15.7.), jsem myslela, že to nikdy nepřekonám a miminko odložíme na hodně dlouho. Pořád jsem brečela a trápila se a jediný, co zachovávalo zbytek mého zdravého rozumu, byly holky tady. Ale po první mrše začalo být všechno nadějnější a po druhé mrše už jsme na třetí nečekali. Takže Ti přeji, abys všechno taky překonala co nejrychleji a brzo se radovala z //.

eva518
5. lis 2012

Jinak holky, mám žaludek jako na vodě, je mi divně.. 😝 Ale myslím, že je to dobré znamení, takže pokud to má být, přežiju i blití, jen když to bude v pořádku 🙂
Přítel jel pracovně do Prahy, tak jsem sama u sebe v bytě, venku prší a tak asi budu číst nějakou knížku.