Snažilky 40+

miranel
5. led 2014

V r. 2007 jsem podstoupila IVF, neuspěšně :( S tehdejším partnerem jsme se chvíli potom rozešli a já se snažila nemyslet na to jak mi chybí dítě. V r. 2011 jsem se vdala za fajn chlapa, který má, teď již 11 letého kluka. Já, abych nemyslela na to, že nemám vlastní dítě, jsem se dala na studium na VŠ. Před nějakou dobou (sestra porodila krásnou holčičku) přišlo k debatě: mít či nemít ještě dítě? Nejsem na to už moc stará? Moc bych ho chtěla, ale se toho i trochu bojím, budu mít koncem ledna 41. S manželem jsme se dali na snažení, ale přirozeně, tak to necháme na přírodě, jestli to vyjde nebo ne 🙂

emisekkk
10. pro 2015

já právě znám i tyco potratily po odběru, takže já bych na to nešla. A taky jsem tehdy nešla. Volila bych Prenascan. Sice je to dost peněz, ale je to bezpečné, ať to stojí, co to stojí a ne pak litovat, že jsem neobjetovala prachy a potratila...a co si budem namlouvat - v našem věku už moc dalších pokusů nemáme... Ty hlavně nepanikař, jak jsem psala včera

nipeal
10. pro 2015

@emisekkk já neznám žádnou co by potratila po odběru PV, jen jsem četla na netu, ale nevím zda too bylo po plodovce, zda se šetřili jak měli atd.

nipeal
10. pro 2015

@elaine1 máš pravdu, jednu mladou maminku po plodovce museli odvézt na lehátku, zkolabovala jim tam. Já v poho. Je to o člověku 🙂

romelia
10. pro 2015

@emisekkk někdo tvrdi ze ten Prenascan je jen tahání penez z lidi ze ta krev než tsm dojde už ztrácí hodnoty.. nevím každopádně Já na plodovku budu muset a bojim se

nipeal
10. pro 2015

@romelia nebudeš muset vůbec nic a už vůbec ne plodovku 🙂

romelia
10. pro 2015

@nipeal Děkuji moc. Já mela jít do GENETu 6.1. nevím jestli se ted nic nezmění uvidím co me řekne v utery doktor. Tu plodovku asi podstoupim i přítel to chce, ale ne ze bych se teda nebala. A divat se na jehlu fakt nebudu zavřu oci a otevřu az bude po. 🙂

romelia
10. pro 2015

@nipeal Já vím ale pak bych nevěděla a riskoval a ze budu mit postižene dite když tam nepůjdu ne?

elaine1
10. pro 2015

@romelia Já bych to taky neriskovala. Při té amniocentéze jsem taky měla zavřené oči a zaťaté pěsti a jen jsem doufala, že to bude rychlé. Třeba ti to zrovna nijak hrozné nepřijde. Já jsem si dělala průzkum a opravdu to každý snáší diametrálně odlišně. Já jsem se fakt bála strašně a podle mě to bylo i dost hrozné, ale dalo se to vydržet. Nemůžu říct, že by to byla nějaká hrozná bolest, ale strašně nepříjemné. Ale ta úleva potom ! Drž se.

annna79
10. pro 2015

Já byla na ní před 11 lety.A mně to teda bolelo než probodli kůži.A pak se má 3 dny ležet aby se nepotratilo a měla jsem tlaky v podbříšku a fakt jsem se bála.domu odjed autem a ne sockou.No přežila jsem.

romelia
10. pro 2015

@annna79 bojim se cim dal víc :( ach jo ; ( přítel slíbil ze tam půjde se mnou. Zavřu oci a pevne se chytnu jeho ruky snad to zvládneme. Já si nenechala pichnout do břicha nikdy ani normální injekci vždy raději do ruky.

ilona23
10. pro 2015

@romelia neboooooj 😉.Opravdu to neni nic hrozneho.A porovnani s porodem se to fakt brnkacka..😀 A ten prcek za to stoji

montyna
11. pro 2015

Tak ja nevim holky, mne teda ten odber vubec nebolel, vubec jsem to necitila a to se me jeste doktor ptal co delam za sport, ze mam obr brisni svaly 🙂 a ta jehla mu tam nejde 🙂 moje dve kamaradky uplne to same, vubec je to nebolelo.

emisekkk
11. pro 2015

bolesti při odběr bych se nebála, to bych neřešila. Spíš bych měla strach, aby nenastaly komplikace. Hovoří se o 1%.

nipeal
11. pro 2015

@emisekkk prosim tě, přestaň jí strašit %, už takhle je vyjukaná

elaine1
11. pro 2015

Kdybych já byla znovu ve stejné situaci, tak bych volila volila místo plodovky ten Prenascan, ty peníze bych obětovala za komfort. Tehdy ta možnost nebyla, tak nebylo co řešit. Já špatně snáším invazivní zákroky všeho druhu, tak bych udělala cokoliv, ať se tomu vyhnu. Když ta možnost není, tak to sice přežiju, ale extrémně stresovaná. Někdo je odolnější a všechno snáší líp. Ale Romelia se očividně taky dost bojí, tak bych na jejím místě brala Prenascan.

merope
11. pro 2015

@romelia Probírala jsem to různě, dokonce jsem byla na přednášce jedné sestřičky, co u nich tyto odběry dělají. Mám z toho 2 hlavní závěry:

- vybrat si místo, kde jsou to zvyklí dělat pravidelně a fakt to umí (Gennet by z tohoto hlediska měl být ok)
- rozhodně dodržovat nařízený klidový režim

Pokud to neumí, můžou tam něco zkazit - chce to místo, kde toho dělají tolik, že si umí poradit i s atypickými případy. Nevadí ani mírná obezita, to pořád vychází statisticky v pohodě.

Analogicky - děloha je mírně narušená, je tam nějaké maličké poranění a pokud budeš lítat po městě, tak na to samozřejmě může organismus zareagovat a můžeš potratit.

Pokud to nezvořou doktoři a ty jsi pak fakt v klidu, tak samozřejmě i tak je minimální šance potratu, ale ta už je (snad, dle statistik) opravdu velmi malá - a je i z mnoha jiných důvodů než jen odběr plodovky, pořád se může něco stát.

Co bych ale na tvém místě hodně zvážila je, zda v případě, že tam bude pozitivní výsledek (skutečně jistý), bys šla na potrat nebo jaký je jiný důvod, proč chceš vědět, zda je či není dítě zdravé. Tzn. zda je skutečně důvod, proč to všechno podstoupit a co konkrétně ti tam taky vyšlo.

V tom Prenascanu prý může být i nějaký problém, že se tam motá krev matky + obecně je problém, že tělo dítěte špatné buňky zahazuje právě do krve matky, takže tam může být nějaká mutace, kterou ale dítě ve skutečnosti nemá. Ač se tedy tvrdí u obou metod, že jsou velmi přesné.

emisekkk
11. pro 2015

@nipeal to je konstatování i o tom by se mělo vědět. Ne jen říkat, že odběr plodové vody je pohodička. Zvážit vše pro a proti. Takže nemyslím, že bych někoho děsila.
Každý to má jinak, někdo rizika neřeší nebo je raději podstoupí za cenu jistoty. Někdo ani na plodovku nejde, protože se rozhodne, že by na přerušení těhu stejně nešel. Každý vidí plusy a mínusy jinak.

romelia
11. pro 2015

Moc děkuji všem za vase názory. Ten Gennet by snad měl byt ok. bojim se a doufám že vse bude ok jsem úplne zdrava i když ne mlada ... můj přítel je mladý a nikdo nemáme zadne geneticke choroby nevím jaka je pravděpodobnost ale na potrat bych šla urcite :(

romelia
11. pro 2015

Proc me ten doktor nedělal sijove projasneni? ??

emisekkk
11. pro 2015

@romelia proto jsem se ptala,co ti delali za testy. NT je spolehlivejsi nez triple test. U NT se bere krev na zakladni vady+UTZ,kde je jeden z parametru i sijove projasneni. Toto pred 4mi lety,kdy jsem byla tehu,nebylo standrardni vysetreni a musela jsem ho platit. Cca 1500.

romelia
11. pro 2015

@emisekkk me dělali ultrazvuk a brali krev na krevní skupinu na nemoci a na ty vady asi. Ale to sijove projasneni musí asi dělat někde v nemocnici ne? To asi nedela jen gynekolog?

annna79
11. pro 2015

Holky tak jsem se připravovala na leden na IVF druhé a dnes našla pozitivní test.snad to dopadne už dobře.

ilona23
11. pro 2015

@annna79 Gratulujiiii a hodne stesti 🙂

emisekkk
11. pro 2015

@annna79 tak to je super

sarivojvodova
11. pro 2015

Ženský obdivuji Vás snažit se v tomhle věku. Já bych tak starou mamcu nechtěla, ale jste hrdinky. Naše mamka má taky ve 40 mimco.

emisekkk
11. pro 2015

@romelia šíjové projasnění se dělá při vyšetření ultrazvukem při NR screeningu. Měrí se šíjové projasnění umiminka, mám pocit, že to musí být do 2 mm, ale fakt už nevím určo. U Downova syndromu je ta hodnota myslím vyšší, mimo to se kontrolují nosní kůstky, protoža u Downa nejsou přítomny.
viz. http://www.screening-nt.cz/screening-nt/
Takže pokud jsi byla na NT screeningu - brali ti krev a mrkli i na UTZ i na to šíjové projasnění. Měli by ti dát zprávu do ruky pro tvého gynekologa.

emisekkk
11. pro 2015

@sarivojvodova to si nevybereš - stará matka nebo mladý tele.... někdo je zralý na dítě ve 20-ti a někdo ve 40-ti. A v těch 40-ti můžeš mít energie víc než ta dvacetiletá. Jen je problém, zda ty děti odchováme, ale většina z nás má o 10 let mladšího chlapa, takže ty děti dovychová on, kdybychom my zkolabovaly. 😀

sarivojvodova
11. pro 2015

@emisekkk Vůbec jsem to nemyslela zle. 🙂 Naše mamka má dvě a obě po 40, když my se odstěhovali. Jen na ni občas vidím, že je unavená, mě je 21 a rodim příští rok ve 22 a už teď vím, že máma bude muset přijet z Německa mi pomoct. Nejsem hrdá a o pomoc uši řeknu. Obdivuji Vaše snažení. I to, že na to máte energii. Jen to mínus je, že spousta mých vrstevnic Maj mamku 60 letou a jim je 20 a je vidět, že jsou vyčerpané a nevitalni. Jsem ráda, že mamce je 40 a mě tolik, ale úplně vás chápu a přeji to. 🙂)

emisekkk
11. pro 2015

@sarivojvodova já to znám z obou stran - děti jsem měla v 26 a 29 letech a pak v 39. To psolední jsem si užila a užívám nejvíc, vše v klidu a s nadhledem. Ale je pravda, že když je u babičky a jsou doma jen ti starší a já už nic nemusím a jdu si zacvičit, tak to taky není marné 😀

sarivojvodova
11. pro 2015

@emisekkk Právě. 😀😀Ale určitě ti věřím, že to má i své výhod, které a je to hezký. 🙂)