Toužíme po miminku a stále se nedaří

veverka.terka
16. led 2012

Ahojky, necelý rok se nažíme o miminko a stále se nedaří. Už sme se i vydali hledat pomoc v Sanatoriu Helios.Právě nás čeká série vyšetření. Jste na tom někdo podobně? Moc ráda bych si popovídala o tomto tématu, o vašich zkušenostech, názorech, radách. Moc po miminku toužím, myslím na to snd 24h denně 🙂 . Vím, že to asi není dobře, že psychika je taky moc důležitá, ale nejde na to nemyslet. Zkoušela sem také brát bylinný sirup Femigard, který mi byl doporučen od známé, ale nějaký extra efekt nevidím. Ale kapku mi upravil měsíčky, taky poctivě jím kys.listovou. Jinak další nějké vit.zatím nechci, nechci do sebe ládovat tolik chemie. Budu moc ráda, když se ozvete, budu se těši 🙂

veverka.terka
autor
17. led 2012

@zabula tak to je síla...🙂 to si myslí, že když deš s dětma, že nejseš jejich mamka, ale ségra ne? 😀

consti
17. led 2012

@zabula Tak já bych tě klidně na 29 tipla. Ale možná to bude tím, že jsem podobný typ jako ty a taky mě většinou oslovují slečno a tipují míň 😀...ale zase po dvoud ětech už mi asi slečnonikdo říkat nebude 😀.

veverka.terka
autor
17. led 2012

@consti jj, je pravda, že taky na 30 nevypadáš...taky bych tipovala tak 25

zabula
17. led 2012

@veverka.terka moslera znám,vzal i od nás z vesnice kamošku 😝

veverka.terka
autor
17. led 2012

"vzal i" nebo "vzal si"?!nějak to nechápu?!a jakej na něho máš názor jako na doktora?

zabula
17. led 2012

@veverka.terka to je vždycky,a to je tvoje? 😀 😀 😀 😀 néé asi 😝
@consti no to by ses divila,slečno už mi taky párkrát řekli 😝 ale to je fuk,aspon ve 40budem na 30 😀 😀 😀

veverka.terka
autor
17. led 2012

@zabula to si myslím 😀

consti
17. led 2012

@zabula Taky si říkám, čím jsem starší, tím míň mi vadí, že mi někdo tipuje míň. Zato v 25 když po mně chtěli občanku, ksyž jsem si objdnala pivo, to bych vraždila 😀 😎
@veverka.terka 😉 😎

zabula
17. led 2012

@veverka.terka nějak mi písmenko ulítlo 😀 😀 😀 tak si to domysli,oženil 😀 😀 😀 já k němu chodila jen když mi bylo 20,a to jen asi parkrát,nic moc,nevím delší dobu sem nechodila,tak nemůžu moc soudit,ale hodně holek k němu chodí

veverka.terka
autor
17. led 2012

jj, ymslela sem si to, že je tam "si" 😀
aha, no, v mým okolí taky k němu chodí dost, ale někdo na něho taky brble a nedávno od něho odešla kamoška, že jí přijde zvláštní a že se u něho necítí dobře

zabula
17. led 2012

@consti no to jo,to se stalo mýmu tatkovi,po něm chtěli OP snad kolem 30 😀 a i těd na věk absolutně nevypadá,a stalo se nám,když sme spolu někam šly,že si mysleli že je to muj partner,tak to mám asi po něm 😀 😀 😀 😀 ale to sem myslela že mě už jebne,jak je tohle napadlo 😝

zabula
17. led 2012

@veverka.terka no u mě to bylo asi taky tak....

zabula
17. led 2012

venku je dnes hrozný počasí,už se těším na teplo,i na děti něco leze 😒

jika10
17. led 2012

@consti Aha, no manzel ma taky vysetreni a je ukazkovy. Ja mam taky hormonalni profily atd. a jsem podle myho Dr ok. Jen porad rika, ze to PCo by mohlo byt. Ale nevim nevim. Dlasi moznost je ta, ze mam nepruchozi vejcovody. Ale to zase rika muj dr., ze me nebude honit po takovyhle vysetrenich, kdyz bud se prijde na to, ze jsou nepruchozi a pujdeme na IVF nebo se zjisti, ze jsou pruchozi, ale uz se dlouho snazime a stejne pujdeme na IVF. Takze tak jako tak na IVF skoncime, kdyz se to nepovede

zabula
17. led 2012

@jika10 a jak to zjistí,pošle tě někam?já mám taky možná neprůchozí vejc.a na laparku jít nechci

jika10
17. led 2012

Teda holky, asi v tom pripade tady vsechny vypadame mlade. Protoze me vsichni typujou tak na 27 let ..... No a ja se smeju. Nedavno nejaka dr rikala, na deti mate jeste dooost casu, jste mladoucka, Vam muze byt tak 26 nebo 27 a pak koukla na r.c. a polkla a rekla, no to zas tak mlada nejste. Tak jsem nevedela jestli se smat nebo urazit 😀

jika10
17. led 2012

@zabula No da se to vysetrit nejakym profukem a nebo ti do delozni dutiny vpustej nejakou tekutinu a pak na utz zjistuji, jak tekutina postupuje a zda vbec postupuje. Ja na laparku taky nechci a muj doktor ma dost rozumu na to, aby me tim nezatezoval. V mym veku 😀 😀 chce jet na jistotu

zabula
17. led 2012

@jika10 a kolik ti je 😕 já na ní už jednou byla,měla sem srusty a velkou cystu,a zjistilo se to, že sem měla velké bolesti břicha,že sem chodit ani nemohla,a doufám že je tam mít už nebudu.
Já nevím kde se to u nás děla,v Boskovicích asi těžko,že budu muset do Brna,no ale když stejně při tomto zjistí nepruchodnost,tak bych na laparku musela stejne,ne?

veverka.terka
autor
17. led 2012

@jika10 🙂 🙂

jika10
17. led 2012

@zabula No je mi 32 a za pul roku 33 .... Ja nevim jestli by jsi musela na laparku, kdyz by zjistili nepruchodnost. Podle me ne. Spis by byla 100% jistota, ze jedine umele oplodneni

veverka.terka
autor
17. led 2012

@jika10 jj, dás e do těla do těch vejcovodů stříknout kontrastní látka a pod RTG se to pozdá, jestli jsou nebo nejsou průchozí, bud ta tekutina prostě projde nebo se to někde zastaví a hned je to jasnější

veverka.terka
autor
17. led 2012

@zabula já myslím, že se to v boskovicíh na gyndě dělá

jika10
17. led 2012

Ale holky vite co je na tom alespon pozitivni???? Teda myslim na tom, ze se nam dlouho nedari miminko. Ze uz mam vybrany kocarek, takze ten resit nemusim, mam vybrany kojenecky lahvicky a vsechno kolem mimiska. Takze pak az to bude aktualni, tak bude stacit to jenom nakoupit a uz to nebudu muse vybirat a resit tesne pred porodem 😀

veverka.terka
autor
17. led 2012

@jika10 no, ale co když to jen tak rychle nebude a ten kočárek už nebude moderní nebo najdeš hezčí 🙂?! tohle si taky dycky říkám, ale kočárky se děsně mění a pořád jsou nový a nový...výbavička a tak to asi jo, to je pořád tak stejný nebo podbný, ale ty kočárky..
i když si myslím, že je hrozěn krásný vybírat výbavičku a vše pro mimi, pořád se po něčem koukám, ale až budu vědět, že už to fakt má cenu a můžu i něco koupit, tak to bude lepší 🙂

zabula
17. led 2012

@veverka.terka no to by bylo fajn kdyby jo
na tohle sem o tom narazila:
http://www.emimino.cz/diskuse/vysetreni-pruchod...
Rentgenové vyšetření průchodnosti vejcovodů (hysterosalpingografie -
HSG) se neprovádí v narkoze. Při tomto výkonu je pochvou do hrdla děložního zaveden přístroj umožňující naplnit dělohu a vejcovody kontrastní látkou. Zavádění přístroje není příjemné, ale je snesitelné.
Je doprovázeno dvěma píchnutími do čípku děložního (srovnatelnými s injekčními vpichy). Další rentgenové vyšetření je již nebolestivé.
Výkon lze provést ambulantně či při 24 hodinové hospitalizaci (podle zvyklostí a možností jednotlivých pracovišť). Zpravidla je nutno se objednat předem.
V současné době je HSG postupně nahrazována ultrazvukovým kontrastním vyšetřením (sonohysterosalpingografie) případně vyšetřením v narkoze při laparoskopii a hysteroskopii.

zabula
17. led 2012

počtěte si 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

Neprůchodnost vejcovodů
Děloha je s oběma vaječníky spojena jemnými trubicovitými orgány - vejcovody. K setkání obou gamet (spermie a vajíčka), oplození a správnému usídlení embrya v dutině děložní je nezbytná nejen mechanická průchodnost vejcovodů, ale i jejich správná funkce. Vějířovité nálevky volných konců vejcovodů zajišťují zachycení vajíčka („pick-up“ fenomén), jejich svalovina a výstelka umožní jak transport spermie k vajíčku, tak posun zárodku do dutiny děložní.

Dojde-li k narušení tohoto křehkého mechanismu, ať již z důvodů organických či funkčních, nenastane oplození vůbec nebo proběhne implantace embrya na nesprávném místě - vznikne mimoděložní těhotenství (téměř vždy ve vejcovodech). Neprůchodnost vejcovodů vzniká nejčastěji následkem proběhlého zánětu děložních přívěsků (adnex), tedy vejcovodů a vaječníků. Zánět může probíhat jako převážně jednostranný a zanechat neprůchodný pouze jeden vejcovod. Většinou však zánět postihne obě strany i dělohu, hovoříme o pánevní zánětlivé nemoci (Pelvic Inflammatory Disease - PID). Ta bývá způsobena smíšenou bakteriální infekcí, klíčová (iniciační) role je pak většinou přisuzována chlamýdiím (Chlamydia trachomatis) a kapavce (Naisseria Gonorrhoe). Ne každý zánět adnex musí zanechat trvalé následky ve formě neprůchodnosti. Zvláště však u mladých, dosud nerodivších žen, je třeba ke každé takové infekci přistupovat velmi vážně a zajistit náležitou a včasnou léčbu. Ta většinou spočívá v podávání širokospektrých antibiotik (často v injekční intravenózní formě a za hospitalizace), klidovém režimu a dostatečné rekonvalescenci včetně lázeňské léčby. Pánevní zánět, vážně postihující vejcovody, však může proběhnout i zcela nepozorovaně nebo jen s mírnými, netypickými obtížemi. Poškození adnex může být druhotně vyvoláno i přestupem zánětu z oblasti infikovaného apendixu. Neprůchodnost tub může být v některých případech způsobena i jinými příčinami než zánětem: endometriózou, přítomností vrozené vývojové vady rodidel nebo adhezemi (srůsty) po předchozích operacích.

Průchodnost vejcovodů lze diagnostikovat několika metodami. Metodami klasickými, málo invazivními, jsou kymoinsuflace (metoda již mírně zastaralá, orientační, avšak jednoduchá a ambulantní, pacientku nejméně zatěžující) a hysterosalpingografie (HSG). HSG využívá kontrastní látky k rentgenovému zobrazení dutiny děložní a vnitřního povrchu vejcovodů. Moderní, avšak dosud málo využívanou (drahou) variantou HSG je stanovení průchodnosti tub pomocí ultrazvukové kontrastní látky a vaginální ultrasonografie.

Nejpřesnějším a dnes jistě nejvíce využívaným způsobem stanovení průchodnosti je laparoskopická chromopertubace. Laparoskopie je sice již metodou poměrně invazivní (operace v celkové anestézii, využívající 0,5-1cm řezy k vstupu do dutiny břišní, prováděná většinou za 1-2 denní hospitalizace, neschopnost trvá cca 1 týden), umožňuje však současně i zhodnocení dalších orgánů malé pánve a jiných reprodukčních parametrů. Také dává možnost chirurgického řešení některých patologických nálezů, např. rozrušení srůstů nebo odstranění endometriózy. Laparoskopie z důvodu sterility je často kombinována s hysteroskopií, kdy je poševní cestou přes čípek děložní zhodnocena dutina děložní. Méně invazivní alternativou klasické laparoskopie, zatím dostupná jen v malém množství center, je tzv. fertiloskopie neboli pohled do pánve (včetně možného vyšetření průchodnosti) pomocí tenké optiky a tekutého distenčního média přes zadní poševní klenbu. Někdy je též označována jako transvaginální hydrolaparoskopie (TVHL). Její výhodou je možnost provádět toto vyšetření i bez celkové anestézie tedy semi-ambulantně; nevýhodou pak méně přehledný obraz pánve a dutiny břišní a zatím menší možnosti chirurgických zásahů.

Neprůchodnost vejcovodů patří ke klasickým příčinám neplodnosti (tubární faktor sterility). Je-li neprůchodnost oboustranná a definitivní, např. po oboustranném odstranění vejcovodů pro mimoděložní těhotenství nebo při natolik pokročilém poškození tub, že možnost chirurgické korekce není reálná, hovoříme o absolutním tubárním faktoru. V těchto případech je jedinou léčebnou možností k dosažení gravidity mimotělní oplodnění (IVF). V minulých dvou desetiletích byl tubární faktor nejčastějším důvodem k IVF. V posledních letech, vlivem řady okolností (mj. časté užívání hormonální antikoncepce vedoucí k nižšímu výskytu zánětů adnex, přibývání jiných faktorů sterility - zejména neplodnosti ze strany muže) patří mezi asi 3 nejčastější indikace IVF.

veverka.terka
autor
17. led 2012

@zabula jj, to je ono, já to krapek znám, byla sem už u toho, když sem chodila na praxi do nemocnice

consti
17. led 2012

@jika10 No to je fakt, dost věcí už má člověk srovnaných. A tu průchodnost mi taky dělali a taky ok. Mně ji dělali při té laparce právě 😉 .

veverka.terka
autor
17. led 2012

a když sme té průchodnosti, vzpoměla sem si, že moje kamoška byla na jaře na té laparoskopii, řekli jí, že je to trochu horší, ale ne neprůchozí a že je tedka dobře"prožďouchnutá" a mohlo se to brzo zadařit a ona fakt hnedka za měsíc byla těhotná!!!

consti
17. led 2012

@veverka.terka Jo, to mi po laparce taky říkali...Asi jsem ztracený případ 😀 . A na posledním ultrazvuku se doktorka rozplývala, že jak jsem štíhlá, tak že vše krásně vidí a že vidí nejen vaječníky, ale i vejcovody a vše vypadá výborně 😉 .