Zika - je nebezpečné letět?

maggie_
9. srp 2017

Zdravím všechny 🙂
mám menší dilema. S manželem se už 2 roky snažíme neúspěšně o miminko. Letos jsme se brali a letíme na svatební cestu, chtěli bychom do Dominikánské republiky. Problém je samozřejmě, že zde hrozí virus Zika a já nevím co mám dělat... 😔
Je mi jasné, že otěhotnět do té doby, než odletíme (listopad) nemusím, ale co když ....A i kdyby ne, co když otěhotním tam a budeme nakaženi... Nevim, zda je to riziko tak veliké, jak ho zvětšují bulvární články a proto se obracím na Vás....
Riskla nějaká těhulka či snažilka cetu do těchto rizikových oblastí? Mám se raději se cestě vyhnout? 😕
Děkuju všem, co pomůžou...

nonnni
9. srp 2017

@maggie_ tak ono je (pry) bezpecne pobyvat v nadmorske vysce pres 6500 stop, takze zalezi, kam to planujete. ale ciste za sebe...ne. Pokud se snazite o potomka, nebo se snazit hodlate, prijde mi to zbytecne vysoky risk. Naplanujte si to jinam, krasnych mist je fura🙂

marrrtinna
9. srp 2017

Ja osobne bych tam v takovem pripade nejela ani kdyby mi zaplatily. Kdyz vas stipne ten komar tak ten virus budete mit v sobe vy i chlap jeste minimalne 6m tam muzete otehotnet treba az po prijezdu a dite to chytne

nikyselen
9. srp 2017

Na tvem miste bych zvolila cestu jinam do prvnich 3mes. A posledni 3mes.
Se cesta letedlem ani nedoporucuje ja byla v cca 10tt 11tt a dr. Z toho radost nemel den pred odletem(Egypt) jsem u nej byla na KO a den po priletu take a vse ok...ale v letadle mas nervy zda to mimco zvladne(pretlak pri vzletu)..

+u tebe jeste ta Zika pokud otehotnis budes mit furt nervy na pochodu..takze za me bud vynechte snazeni a uzijte si cestu a zacnete se snazit na Vanoce,nebo vybrat cestu jinam,ale otazka je zda te Dr. Treba v 2mes. Vubec pusti do letadla(nekde chteji potvrzeni)...

maggie_
autor
9. srp 2017

Holky moc děkuju 😕 jsem hrozná no...jako říkám, byla by moc velká náhoda, kdybych teď otěhotněla, fakt tomu nevěřim, ale náhoda je taková svině....budu si muset popovídat s mužem no. Jenže ta bestie je všude pomalu...🙄

luska__
9. srp 2017

@maggie_ ahoj, Ja otehotnela v prosinci 2016, v lednu 18.1. Mi doktor těhotenství potvrdil z ultrazvuku a 19. Jsme letěli na 3 týdny do Vietnamu a Kambodži.
Vybírali jsme to na podzim s tim, ze jsme se o miminko snažili a ze tam nic neni.
Jaké bylo zjištění , kdyz jsme přiletěli s všude na letišti o zice. Ze repelenty a kde si cosi. Ja ve smrti , nejen ze jsem letěla v 6tt a jeste tohle.
Kdyz bydlíš v klimatizovanym hotelu, používáš repelenty ( musi mit vysokou ochranu) ne jako off , tak se neni čeho bat. Navíc je to údajně "lež"
Kdyz jsme se vrátili z dovolené, šli jsme s manželem na vysetreni na Bulovku.
Neboj se toho! Opatrnost se vyplácí, ale uz se o tom vůbec nemluví 🙂 olympiáda skončila a je klid.. držím palce

maggie_
autor
9. srp 2017

@luska__ ježiši marja, konečně něco pozitivního, děkuju 😘 uplně se mi ulevilo...taky pak půjdu na vyšetření to je jasné, jen jsem přesně ten strašpytel, co by se nejradši zamkl doma...Moc děkuju, opravdu 😇 a očkovali jste se proti něčemu před cestou? Hepatitida, tetan, spalničky nebo tak?

monaluza
9. srp 2017

Sestrenice byla v DR kratce pred otehotnenim a vse ok...

maggie_
autor
9. srp 2017

@monaluza_ Moc díky, čím ví takových lidí, tím mi bude líp...Dělám, jak kdybych byla těhotná 😀 jen nechci pak dalších půl roku čekat noo...

arielka222
9. srp 2017

@maggie_ já osobně bych neletela a vybrala bych jinou destinaci. Vím že v 99% se nic nestane. Bohužel známým se to teď stalo a byli na ukončení ve 20tt kvůli špatné hlavičce. Nakazili se v Mexiku.

lendy1
9. srp 2017

Me se vzdy libi ty hruza prispevky lidi, co o tom maji minimum info. Manzel byl loni v listopadu nekolik tydnu v Jizni Americe, kdy tam ta situace byla vazne. Taky jsme se zrovna snazili o dite. Ted je to riziko tam uz minimalni. Pouzival repelenty, bydlel v lepsich hotelech a byl v nizke n.v. Byt tebou jedu a pokud by jsi mela obavy, tak po navratu si nech udelat testy.

marrrtinna
9. srp 2017

At se rozhodnes jakkoliv tak prosim napis jako inspiraci pro ostatni jestly jsi jela nakazila se nebo ne a jake repelenty jste pouzivaly nebo jestly jste radeji jely jinam

luska__
9. srp 2017

@maggie_ ne, vůbec nic.
Ale nejsme takoví ti blázni, co jedi pomalu ze země, hlavně aby okusili místní kulturu. cestovali jsme , ale vždy dobrý hotel , žádný spaní v něčem nespecifikovatelnem. Dominikány bych se vůbec nebala 🙂 naopak bych tam klidně jela. Svagrova byla a nádhera 🙂 vzhůru do toho. Ale zájezd si raději pojištěné před zrušením, protože těhotenství je nevyzpytatelné , a můžeš zvracet klidně 10x denně a to Urcite bys nikam jet nechtěla. Ja tam žila na Coca-Cola a to jsem nezvracela. Fuj vietnamsky jidlo nemůžu ani citit do ted- zvedá se mi z nej kufr jeste ted. Haha jinak to bylo krásný 🙂 ale neuzila jsem si to tak, jak bych měla..

vrabcak0007
9. srp 2017

Záleží, do jakého hotelu a co přesně tam chcete dělat. My tam byli 4x a musím říct, že o komára jsem skoro nezavadila - na rozdíl třeba od Mexika. Jako když si necháš večer otevřený balkon do pokoje a ještě rozsvíceno, tak je jasný, že jich tam budeš mít hromady 😀 Ale většina resortů je hned na plážích a bývá mírný vánek a když to srovnám s tím, jak tady kolikrát řádí u rybníka, když si člověk v kempu jde někam večer posedět 😀 Ono tedy v dominikáně se toho ani moc dělat nedá - většinou válečka, nějaký organizovaný výlety to ano, ale nedoporučuje se jezdit nikam na vlastní pěst a taková ta dobrodrůžo turistika po svý ose, protože jinak je tam dost velká kriminalita. Takže jestli se tam nehodláš probíjet džunglí, tak bych si sebou vzala repelent pro klid duše. 🙂 ale zase na druhou stranu musíš znát sama sebe...i kdyby vyšlo to 1 promile a tys otěhotněla, tak aby ses z toho pak nezbláznila z těch nervů 😉

pekackova
9. srp 2017

Před dvěma lety jsem otěhotněla v Kolumbii. Narodila se nám zdravá holčička. Doporučuji vám před odletem baštit vitamín B a maximálně si koupit repelent. Předpokládám, že se do džungle nechystáte, tak vám nebezpečí nehrozí. Já v džungli žila týden a bez problémů.

shine2015
9. srp 2017

@maggie_ já si myslím ze jsi tak jako tak rozhodla letet.....nikdo Ti nedá jistotu ze tam neonemocnis....to ze někdo nemocný nebyl neznamená ze se té to nebude tykat a ze ty neonemocnis taky....
Mě tohle přijde na hlavu, nezlob se...ale ujistovat se ze to bude dobrý??? Nikdo Ti záruku tady nedá....

maggie_
autor
9. srp 2017

@shine2015_ Tak to vim taky, není mi 18....chtěla jsem znát názory ostatních a k tomu fóra jsou...Takže asi tak...

maggie_
autor
9. srp 2017

@arielka222_ To mě moc mrzí.... 😕 to bych si samozřejmě nepřála zažít...

@pekackova @vrabcak0007 @luska__ @marrrtinna @lendy1_ Holky díky za reakce, zatím vážně převažuje optimismus 😉 dneska si ještě popovídám s manželem a uvidím....Každopádně vim, jak strašně chce jet a přál si pro mě mou svatební cestu snů...Takže si myslim, že to dopadne tak, že pojedeme, budu celá přerepelentovaná a pak pojedem na vyšetření a pokud se prokáže, hold budeme chvíli abstinovat. Zase kolikrát se tam za život podívám 🙂

lendy1
9. srp 2017

@maggie_ přesně tak, jen jeď. Když jsem naposledy chtěla jet na dovču do Dominikány, tak v momentě, kdy jsem vybírala hotel, tak jsem zjistila, že jsem těhotná. Takže jako vyplašená prvotěhule jsem nikam neletěla a dřepěla doma a od té doby na nějakou Dominikánu můžu zapomenout. Loni jsem strašně řešila těhotenství, ono ne a ne přijít, odložili jsme dovolenou, co kdybych náhodou otěhotněla, to bych přeci nemohla letět 😀...jeli jsme nakonec na poslední chvíli, protože těhu nikde a k moři jsme chtěli. Letos dovolená objednaná v lednu, nevěřila jsem, že bych po tom všem a věku mohla ještě otěhotnět a šup, tento týden odlétáme v mém 5.měsíci k moři. Těhotenství není nemoc, je spousta rizika i tady u nás, takže bych se fakt nebála. Já bych doma musela žít asi ve vakuu kolem manžela, protože každý týden je v jiné zemi a při představě, čím vším a kde všude by se mohl nakazit...nevím, asi by jsme museli mít i oddělené domy 😀 Jen doporučuji si sjednat pojištění proti stornu a pokud by jsi letěla těhotná, tak Evropskou pojišťovnu.

pekackova
9. srp 2017

@maggie_ přesně tak, určitě jeď. Navíc bys nemohla téměř nikam. Zika se objevila i ve Španělsku ;). A měj na paměti, že i s dítětem se dá cestovat. Letos jsme s 21měsíční dcerou projeli půlku Španělska. Cestování zdar!

maggie_
autor
9. srp 2017

@lendy1_ Uplně ěpřesně no 😂 si pořídím nějakej neopren nebo nevim 😂 jako taky právě už nevěřim...Minulej rok jsme taky nejeli, protože co kdybych byla těhotná...Málem jsem už odložila svatbu, co kdybych byla těhotná, vychází mi to na 8 - 9 měsíc....a bla bla bla - uplně pošahaná 😂 a stále bez dětí, takže prostě asi máte pravdu 😉