Návrat po 4leté rodičovské dovolené. Jak to je?

camillaq
26. lis 2022

Nikde jsem nenašla odpověď, tak snad máte někdo zkušenost. Od roku 2009 jsem zaměstnaná na 8 hod úvazek, smlouva je na dobu neurčitou. V roce 2016 jsem nastoupila na první mateřskou dovolenou, v roce 2019 se narodilo druhé dítě, takže jsem navázala a pokračovala v MD a RD. Před třetím rokem druhého dítěte jsem požádala zaměstnavatele o prodloužení RD do čtyř let věku dítěte, zaměstnavatel mi vyhověl. Syn bude mít v únoru 4 roky, měla bych se tedy vrátit do práce. Požádala jsem zaměstnavatele o zkrácení úvazku na 6 hod. Nemůžu být na 8 hod, nestíhala bych vyzvedávat děti ze školky. Bylo mi řečeno, že mi nebudou moci asi vyhovět. Vím jistě, že k tomu nemají žádný pádný důvod mi to neumožnit. Vždycky kdo se vracel po RD, tak šel na zkrácenou a nebyl to problém. Chtějí jestli jim podepíši dohodu ukončení pracovního poměru. Vím, že mě nechtějí nazpět, protože už tam nejsem potřeba, ale oni nevi, že to vím😁Dohodu podepsat nechci, protože jestli mě chtějí propustit, protože tam nejsem potřeba, tak chci výpověď pro nadbytečnost a myslím, že bych měla nárok na odstupné. Je to tak nebo je tam něco jinak když se vracím po čtyřech a ne po třech letech.? Mám nárok na odstupné?

marcicek84
26. lis 2022

@camillaq tak urcite mas narok na odstupne,kdyz te propusti z trvajiciho pracovniho pomeru

emamaira
Autor odpověď smazal
Zobraz
bereni
26. lis 2022

@camillaq Nepodepisuj. Pokud se jim nehodis, tak vypoved pro nadbytecnost a odstupne 🙂

bara88
27. lis 2022

tak v prvé řadě ty se vrátit nemůžeš ty ne?tak je problém na tvé strane.

drep
27. lis 2022

Tak logicky jsou dvě možnosti. Oficiálně žádat o zkrácení pracovní doby, nechat se oficiálně odmítnout a dát to k soudu. Jestli nemají opravdu závažné důvody, proč to nejde, ale jen nechtějí, tak to nejspíš vyhraješ, ale bude to trvat dlouho. Jinak podle mě dáváš výpověď ty, protože ty nemůžeš nastoupit, oni pro tebe místo mají.

barmil
27. lis 2022

@camillaq jestli umím počítat,jsi doma dohromady 6let. Upřímně se nedivím, že Te zpět nechtějí. V některých oborech Ti za tu dobu dost ujede vlak.

drep
27. lis 2022

@barmil tak může pracovat v nějaké “ne-odborné” pozici, kde ten výpadek až takovou roli nehraje, ale být zaměstnavatelem, vadilo by, že jsem jí schválila neplacené volno, což není má povinnost a místo vděku přichází s vypruzováním o jiné pracovní době🤷🏻‍♀️ můj zaměstnavatel toleruje moje pozdní příchody (protože škola, která v sedm otevírá, mi bohužel neumožňuje být v sedm převlečená na pracovišti), jenže já i s dítětem pracovala a on chápe, že mu za to stojím.

bara88
27. lis 2022

@drep přesně tak,to že nebude stíhat školku ti snad musela vědět ne? Tak vůbec nechápu proč zadala o neplacené volno když ji práce s pracovní dobou stejně nevyhovuje

barmil
27. lis 2022

@drep přesně, ani s jedním dítětem jsem nebyla doma tak dlouho, byla bych úplně mimo. Já nějak furt nechápu, že školka atd. Od 18mes syna pracuji, nejezdím 2500km měsíčně, jednou týdně spím mimo domov a světě div se, starší chodí do školy, o syna je taky postaráno. Takže pro mě 6hod prac doba, že školka, je výmluva. Stačí se dohodnout jal říkáš Ty, nebo odvede jeden, vyzvedne druhý, nebo sousedka, babička.. všechno jde, stačí si to zorganizovat

swan42
27. lis 2022

@barmil svete div se, vzdycky to nejde.
Napriklad za kasu si 18m dite nevezmes. A pokud k tomu mam prarodice, ktery taky pracujou, treba ucitelku, ktera si ani nemuze "prohodit smenu" a manzel k tomu dejme tomu kamionak a doma jen o vikendech, tak si docela ve srabu.
Vis prd jakou ma tazatelka praci a jak to maji v rodine...

bara88
27. lis 2022

@swan42 to je jedno jakou má práci ale to že nemůže dělat osm hodin věděla né?tak proč zbytečně brala neplacené volno?být zaměstnavatelem tak sem taky pěkně nasraná že si opět vymýšlí,protože neplacené volno ji vůbec nemusel schválit

ninive211
27. lis 2022

@barmil Tak predevsim ale ze zakona ma zena pecujici o dite do 10 let pravo na upravu pracovni doby a zamestnavatel jï to MUSÍ umoznit, nebrani-li v tom "provozni důvody" (tyto by mel prokazat a uvest, v praxi se za ty provozni duvody schova strasne moc veci). Ad babičky-my treba s manželem mame funguji i babicku v duchodu a jsme za to radi, ale v okoli jsme spis vyjimka, spousta babicek nasich vrstevniku treba jeste bud pracuje anebo bydli jinde, ne v miste. Tj na vyzvedavani ditete ve vsedni k nicemu. V pripade dojizdeni do prace dele jak pul hodiny muze byt opravdu problem i ten 8h uvazek skrz skolku - pr. 6:35 tam dat dite (POKUD je skolka vubec uz od 6:30), 6:45 autobus, v praci do 7:30, i s pauzou makas skoro do ctyr, pokud ti nejedou spoje ihned (nebo odpoledni dopravni spicka), tak ve skolce muzes byt pred patou (pokud mas stesti, ze je skolka az do peti - a pak teda chudak to dite, ze je ve skolce od otviracky do zaviracky). Jedine fakt se stridat s manželem-jeden do skolky da, druhy jde do prace treba na 6 a odpoledne vyzvedne

swan42
27. lis 2022

@bara88 nereaguju na to, jak se citi jeji zamestnavatel, ale na to, ze ne kazdy ma moznost dite dat na 7 do skolky/skoky a zaroven byt v 7 v praci a v 16 dite vyzvednout a zaroven ve 16 koncit v praci. Napriklad

bara88
27. lis 2022

@ninive211 no jasně matky s dětmi ty můžou vše a vše se jim musí pořizovat, pak chudáci další zaměstnanci bez dětí, mají makat za ně?vždy si zaměstnavatel najde nějaký důvod co tomu brání

ninive211
27. lis 2022

@bara88 Tak protoze vedela, ze ve 3 letech nastoupit stejne nemuze protoze nema skolku? Kdyz je syn unorovej, pravdepodobne ho tezko nekde vzali ve 2,5r. (krom soukrone skoky - ty nejsou taky vsude, navic vetsinou stoji silene penize a ne vzdy plati rovnice soukroma skolka =kvalita)

swan42
27. lis 2022

@bara88 co je to za argument? Zkracenej uvazek znamena, ze nekdo jinej "za nej maka"? Jeste pridej, ze brigadnici berou lidem praci a uz mi bude uplne jasny, ze si totalne mimo,co se tyce znalosti pracovniho trhu 🤦

bara88
27. lis 2022

@swan42 co s tím mají společného brigadnici?

ninive211
27. lis 2022

@bara88 A vis ty vubec o tom, ze kolikrat zkraceny uvazek je spis pro tu zenu nevyhoda, ze musi oddelat stejne mnozstvi prace jako u 8h uvazku (nebo je rozdil zcela zanedbatelny), ale za mene casu a jeste za to ma mene penez??? A proc by proboha mel nekdo delat neco za nekoho, ze ma kratsi uvazek? To snad leda jako zastup za nemoc, za dovolenou, ale jinak mas snad stanovenou praci, kterou ty sam musis udelat.

ninive211
27. lis 2022

@bara88 Jinak predpokladam, ze ty jsi bud OSVČ nebo zamestnavatel, tvoje odpovedi tomu odpovidaji. A jestli bohuzel vetsina zamestnavatelu ma na matky malych deti a zkracene uvazky podobny nazor jako ty, tak se fakt nedivim, ze jsme na tom v porovnani se zapadni Evropou proste hodne blbe, V takovem Nemecku ma zkraceny uvazek kolem 40 % zen s malymi detmi! (jestli ne vic) U nas to neni ani 10 %. Hlavne ze se chceme furt srovnavat se Zapadem...

swan42
27. lis 2022

@bara88 asi tolik, jako ze za zkraceny uvazky to odmaka nekdo jinej

bara88
27. lis 2022

@ninive211 jsem zaměstnanec 🙂

ninive211
27. lis 2022

@bara88 A kterapak kolegyne s malym deckem, co ma zkraceny uvazek, ti lezi v zaludku kvuli tomu, "ze za ni delas jeji praci" 😉

atraps
27. lis 2022

@camillaq
@camillaq např mně zaměstnavatel vyhověl, začala sem na 20 h., pak 30 h., teď 35 h. aktuálně. Dcera je prvňák, do školky nastupovala jako 2,5 léta...

drep
27. lis 2022

@ninive211 v mojí sociální bublině má naprostá většina žen zkrácený úvazek (včetně těch, co mají děti třeba už i na druhém stupni základky). Ale taky je v mém světě normální pracovat i s dětmi, držet si erudici a dát zaměstnavateli “dobrý důvod” proč ti bude chtít maximálně vyhovět. A to dělám práci, kde je pracovní doba dost pevně daná.

bara88
27. lis 2022

@ninive211 nemáme nikoho na zkrácený úvazek🙂

ninive211
27. lis 2022

@bara88 Tak pak nechapu, kde beres ty bludy, jako ze nekdo bezdetny ci s velkymi detmi dela praci za maminku, ktere ma deti male a potrebuje kvuli nim zkraceny uvazek.
Sama mam 35 uvazek (sedmicku denne, resp. 7,5), to uz skoro neberu jako zkraceny uvazek...a budu si ho chtit teda udrzet, co to pujde, doufam, ze aspon jeste 2 roky. A rozhodne za me nikdo praci nedela.

bara88
27. lis 2022

@ninive211 ale klidně to mít můžeš, pokud tě tak zaměstnali tak co by ne .Ale ona si tady vydupava něco, na co právo nemá. Má smlouvu na plný úvazek,buď nastoupí a bude pracovat jak má a nebo prostě musí dát výpověď a né čekat odstupné. Pokud by byla tak dobrá a nenahraditelná ,tak by ji ten zkrácený úvazek dali

sebinka123
27. lis 2022

Teda, já žasnu, jakých všech odpovědí se zakladatelce dostalo. Přitom na to, co se ptala, tak se jí odpovědi skoro nedostalo.
Proč máte některé pořád potřebu moralizovat a kecat úplně do všeho? Copak vy víte, co zakladatelku vedlo k prodloužení rodicaku, co jí vede k práci na 6 hodin? Nikde nepíše, jestli třeba není samozivitelka, že třeba nemá rodinu, která by ji s dětmi pomohla. Plno školek je od 7 do 16 hod, nepíše, jestli třeba nedojizdi do jiného města, nemusí mít řidičák a tudíž jezdit jinak než autem. Do plno míst bohužel v dnešní době jezdí autobus nebo vlak 2x denně a ne každou chvilku jako ve městech. Může mít postižené dítě. A co já vím, co ještě.
Tak prosím, než příště budete psát bláboly a hned odsuzovat, zkuste se zamyslet nad tím, že ne každý má štěstí v podobě babiček, kamarádek, manžela, zdravých děti, apod a ne vždy jde vše hladce zařídit.
A že je plno zaměstnavatelů, kteří se snaží zbavit zen po mateřské a ještě využít jejich neznalosti zákonů a zkusit ji dát výpověď dohodou, tak o tom bych mohla psát romány na pokračování ze své praxe.
Chápu, že je spousta zaměstnání, kde když se člověk nevzdelava průběžně, tak z toho vypadne, ale neplatí to tak všude. Takže si prostě zakladatelka v klidu užila mateřskou. No a co?

sebinka123
27. lis 2022

Některým se prostě naskytla možnost si zase kopnout, tak si kopli👍

ninive211
27. lis 2022

@bara88 To je prave to, ze pravo ma, protoze pokud potřebuje, ma pravo na upravu pracovni doby stanovene v pracovni smlouve, z duvodů prohloubení péče o dítě do 10 let. Omezená otevírací doba MŠ je taky důvodem. Uplne zasnu nad nazorem "uz si zadala o neplacene volno - coz vzhledem k diteti narozenem v unoru naprosto chápu - ona si jeste DOVOLUJE zadat o zkraceny uvazek".
Jinak teda k uvodnimu dotazu, pokud pro tazatelku misto nemaji, ani na jine obdobne pozici, ktera by byla vhodna vzhledem k pracovni smlouve, tak i pri uzavreni dohody at trvá na zrušení PP z důvodů zrušení pracovního místa (organizačních důvodů) a i tak má nárok na odstupné. Jen případné vyplácení podpory v nezaměstnanosti by se posunulo o těch pár měsícům