Zlepšil se spánek vašich dětí po ukončení kojení?

cherie24
29. říj 2020

Zdravím maminky, dost přemýšlím jestli ukončit kojení nebo ne. Malá se mi v noci budí někdy i víc než 10x za noc a jediné co jí uklidní je prso. Usne taky jen s prsem, přes den se taky budí kvůli prsu. Jsem už docela vyřízená. V kočárku po obědě spí klidně 3 hodiny, doma se budí po čtvrt hodině. Noci jsou tragický, já vyřízená z toho vstávání a ani přes den nemám ani chvilku pro sebe nebo abych uvařila, dala si kafe cokoli. Už jsem mockrát slyšela, že se to s tím spánkem zlepší po odstavení. Je to pravda? Bude to masakr jí přestat kojit, ani nevim jak ji uspím bez prsa a když jí prso nedám má šílené hysteráky, že ani sousedi nespí, ale už to začíná být docela vysilující. Když někde jsme, tak si na prso za celý den nevzpomene, ale když jsem s ní doma, tak se mi jak prdlá dobívá na prsa přes i co půl hodiny a vzteká se, že jí nechci dát.

bramarfi
29. říj 2020

@cherie24 Ano, u obou mých dětí došlo k výraznému zlepšení. Ale dceru jsem kojila 19 měsíců, syna přesně dva roky. (Takže čistě teoreticky mohlo nastat ke zlomu i věkem, byť tomu úplně nevěřím.) A pouze na okraj, kojení jsem ukončovala z jiných důvodů, tohle byl takový přidaný efekt.

jjasmina
29. říj 2020

Nepíšete kolik je malé, ale věřte , že já to má fakt stejně, v noci xkrát vzhuru, spím občas přes den, pokud vubec usne. Beru to tak jak to je, mé malé je teprve 8 měsíců a popravdě chci odstavit min v 1,5 roce( Snad se odstaví sama ), 2 jsou uplnej max.Ted si ani neumím představit, jak bych ji uspávala bohužel, bez prsa prostě neusne a byl by z toho hroznej řev

tynka9
29. říj 2020

U staršího chlapečka ano - odstavila jsem přesně v roce. Do te doby byl na prsu jen s malou nadsázkou celou noc. Pak jsem převedla na UM a najednou se vzbudil 1x a cca po měsíci začal spát celou noc. Teď mu budou 3, občas si v noci preleze k nám do postele, ale hned zase usíná. Mladší je 18 měsíců a tu teda ještě v noci kojím. Cca měsíc zpět se byla schopna budit taky klidně co půl hodiny, a pak se to nějak samo zlomilo a teď se občas vzbudí až ráno (občas to i ukecám bez kojení), občas 1-2x v noci kojím. Takže výrazné zlepšení nějak samo o sobě. Odstavit bych chtěla úplně, ale nějak postupně nenásilně. Jinak přes den se mi sápala do výstrihu taky hodně. Když jsme byli na výletě, tak si ani nevzpomnela, když jsme byli doma, tak pravidelně chtěla. Z tohoto mě vysvobodila na začátku září 5 denní dovolená. Dělo se toho hodně, ani si nevzpomnela a 5 dni bylo dostatečných, aby kojení přes den přestala vyžadovat. Doma to párkrát zkusila, ale už si nechala domluvit, že už přes den mlíčko nebude. 😉 tak jen takový malý tip, který teda v karanténě není úplně dobre proveditelný...

pipi_puncocha
29. říj 2020

@tynka9 wow, to je sen, že se to spaní u dcerky samo zlomilo i bez ukončení kojení.🥰 kéž by se nám to taky povedlo, syna kojím a přestat zatím nechci (bude mu rok), ale opravdu spí jen s prsem v puse, za noc se klidně přisaje a pustí tak 30x, jsem jak zombie někdy.🧟‍♀️

kerca78
29. říj 2020

@cherie24 já jsem dceru (20 měsíců) odstavila cca před měsícem a od te doby spí celou noc. Predtim se budila různě někdy třikrát někdy i desetkrát za noc.. mela jsem z odstavení strach protože dcera byla hodně závislá ale proběhlo to docela klidně.. jen od te doby je na mě více fixovana přes den ale to snad brzy přejde...

zuzita15
29. říj 2020

@cherie24 dost casto se to nezlepsi 🤷‍♀️ Koukala jsem, ze male je lehce pres rok? Deti mivaji po roce “prsni” obdobi, kdy chteji kojit vic, uklidnuji se tim. Jak dlouho to trva?
Ja odstavila dceru v roce a pul pres den a na spanek to nemelo vliv, jen na jidlo, uplne jsem odstavila skoro ve 25m, ale uz par tydnu predtim se zacala v noci odstavovat sama, kolikrat spala 20-6 bez probuzeni, zustalo nam jen uspavaci a dospavaci ranni kojeni. Po uplnem odstaveni chvili trvala ta sesta hodina ranni, ale po par dnech zacala spat 20-7:30, ale k tomu by se podle me propracovala i sama bez ukonceni kojeni.

tynka9
29. říj 2020

@pipi_puncocha ono u syna mi do toho odstavu hodně nahrávalo - hodně dobře a hodně jedl v podstatě od zavedení příkrmů, takže jsem nemela moc výčitky, že ho už nekojím, a byla jsem znovu těhotná, v tom roce při odstavu jsem byla na přelomu 4.-5. měsíce, mlika mi hodně ubylo, kojení pro mě bylo hodně nepříjemné, až bolestivé, tam už nezbývalo nic jiného.

S málou nevím, co se stalo, ale jak jsem psala, šlo to samo od sebe. Ale asi tě moc nepotěším, zítrá přesně 18 měsíců a zlom nastal tak 14 dni, 3 týdny zpět?? Takže od roku pořád ještě dost dlouhá doba...

mamikry
29. říj 2020

@cherie24 Oba jsem přestala kojit chvíli po roce. Kojila jsem je ale jen v noci, přes den ne. Oba pak začali krásně spinkat. Staršího jsem přeučila na UM, mladši nepotřeboval nic, stačilo ho hladit a byl spokojený.

sumitra
29. říj 2020

Kojila jsem syna rok a v noci byl vzhuru kazdou hodinu az dve. Kdyz jsem prestala, behem 3 dni zacal spat celou noc.

martaskaaa
29. říj 2020

Ano, po ukončení kojeni spí celou noc, max 1x na pití. Dřív třeba 5x 🙄 kojila jsem do 21mesicu, kdybych to věděla, že to bude fungovat, tak to udělám už dřív 🙈😁😁

lysecek
29. říj 2020

Ne. Budi se stejne. Jednu dobu byli odstaveni na noc a kojila jsem pres den a na uspani. Ale i tak se budili syn i dcera na piti nebo pomazleni🤷‍♀️...

cosimamvybrat
29. říj 2020

Ano, oba syny jsem odstavila kolem 9 mesicu a po par dnech zacali spat celou noc v kuse. Nebyl to duvod k odstavu, ale byl to prijemny bonus navic, to kazdopadne.

anakolut
29. říj 2020

@cherie24 Ano, zlepšilo. Syn byl kojen přes dva roky. Každou noc se opakovaně budil, spíše potřeboval prso jako dudlík a uklidňující prostředek. Po ukončení kojení spí moc hezky. Jasně, že zakňourá, ale výrazné zlepšení.

dard
29. říj 2020

A jak je malá stará? Já kojila do zhruba dvou let. V noci se budil několikrát. Po odstavení trvalo ještě několik měsíců, než se začalo zlepšovat. Celou noc začal spát nejdřív za rok. Zkoušela jste dát jí napít vody z lahvičky, když se v noci vzbudí?

zavodnice
29. říj 2020

Nechtělo se mi věřit, když jsem četla, že se maminkám budilo dítě třeba 20x za noc, dokud jsem to nezažila. Čistá bezmoc. Hledala jsem nějaké informace a společný jmenovatel byl kojení. Tak jsem to v 8 měsících ukončila a dítě se budilo už jen 2-3x. Takže to pomohlo. Ale tou dobou už jsem stejně kojila jen párkrát za den, tak to nebylo tak zlé.

cherie24
autor
29. říj 2020

@zuzita15 ano 13 mesíců jí je. Do 8.měsíců byla v podstatě jen kojená, protože měla problémy s jídlem a všechno mi vyzvracela. Teď ale baští jak divá, takže jídlo jí nechybí, ale to sápání začalo asi před měsícem. Do té doby se přes den už vůbec nekojila, padl rok a byla by nejradši u prsa pořád. To buzení v noci teda začalo někdy kolem 5. Měsíce. Do té doby spinkala celou noc a v postýlce, to byla nádhera, pak se to zlomilo, začala se budit co hodinu, někdy i dřív a postýlka slouží jako odkladiště. Jenže jak má zuby a pořád vymrčuje i přes den, tak já mám pak i prsa citlivá a fakt mi to není vůbec příjemné. Vadí mi to, bolí mě to, v noci se nevyspim, ani přes den nemám klid, pak jsem nepříjemná a je mi to líto, chlap ten se drží a statečně to trpí v ložnici (ještě), ale pak ho nacházim spát na židli a podobně jak je vyřízenej. Kojit jsem ještě přestat nechtěla. Doufala jsem, že se pak třeba odstaví postupně sama až bude ten správný čas, ale nevim jestli tohle ještě vydržim zvládat. 🙈

puhelin
30. říj 2020

Jakmile dcerce dorostly vsechny zuby, bylo po nocnim buzeni. Kojila jsem dal. Nocni buzeni neni jen z hladu.

lovemusicsun
30. říj 2020

Ano. Dceru jsem odstavila v 18ti měsících a prakticky ihned začala spát celou noc. Do té doby se minimálně jednou budila na mlíko, kolem 9ti měsíců to bylo i 10x za noc a hlavně pak jí dlouho trvalo než zase usnula. Druhá dcera má 7 měsíců, je kojená, budí se zatím tak 2-3x, ale hned zas usne, takže zatím dobrý.

janety32
30. říj 2020

Taky potvrzuji, že se to zlepšilo. Odstavila jsem v 19m, budil se předtím 3x za noc, teď ji prospí, max. 1x se vzbudí a hledá dudlíka a pak je zase klid. Uspávala jsem taky u prsa, takže jsem to nahradila flaškou- tu si teď drží, vypije, usne 🙂

hobie
30. říj 2020

Zdravím, já bohužel musím napsat, že kojení a ukončení kojení nemělo u nás žádný vliv 🤷🏻‍♀️.. bohužel..
Syn měl šílené spaní od 3M téměř do 2 let a ani nyní, když má přes 3 roky to není úplně ideální 😁.. přitom se sám odstavil ve 13M že dne na den.. UM nikdy neměl, v 15M přešel na kravské mléko a to pouze ráno a večer..
Držím pěsti, když si vzpomenu na ten čas, bylo to opravdu těžké..

konidana
30. říj 2020

u nás odstav na buzení v noci moc vliv neměl. Dcera se budila tak 2x až 3x za noc na kojení, a po odstavení v 15m, se budila tak 2x za noc stejně až do 3 let (řev, pomazlit , hodinu uspávat).

konidana
30. říj 2020

@cherie24 také mi strašně vadilo kojení přes den, po tom roce se to začlo zhoršovat. Byla jak přísavka - kojila jsem co 2h , nekdy i co hodinu celý den. Prý je to ale dost běžné kolem toho roku a roku a pul. Nicméně já to psychicky nedávala a ze dne na den odstavila. Na noc jsem tedy odstavila už v roce, ale to mělo za následek akorát posun ranního vstávání z 6.h až ke 4. ranní. Odstavit jsem nechtěla, chtěla jsem kojit co nejdéle, ale prostě to nešlo. Naštěstí mne manžel přesvědčil, ať odstavím a zpětně jsem už po pár dnech či týdnech viděla , že to bylo dobře. Obrečela jsem to né že ne. Druhého jsem odstavila asi v 13.m komplet najednou taky.

inssomnia
30. říj 2020

@cherie24 mám 14měsíční a teď je to peklo. Bolí to, budí se pořád, nebo spí na prsu. Manžel vstává brzy a bere ji pryč, abych mohla ráno aspoň hodinu dvě spát. Ne všechny noci jsou takové. Jenže jí rostou stoličky. Bolí ji to. Tak si říkám, co bych byla za matku, kdybych jí v tuhle chvíli vzala jedinou útěchu? Když jí to povolí, spí třeba celou noc, vzbudí se jen, když jdeme spát my. Ale celkově tohle peklíčko trvá už skoro dva měsíce. Zmizela mi menstruace, mám nevolnosti jak těhotná, ale musí to být jen tím, jak furt pije. Já jsem ale dospělá, přece to tu chvíli vydržím. Ona je mrně a taky jí spánek chybí. Tohle je to nejmenší, co pro ni můžu obětovat.

zuzita15
30. říj 2020

@cherie24 mne se takhle dcerka zacala budit v 6m, kdy jsem zavedla prikrmy, asi ji to tlacilo, skoncila u nas v posteli a ja u kojeni spala. Po par tydnech se to srovnalo, ale v posteli uz zustala. Po roce taky mela obdobi, kdy se chtela kojit porad, prvni zub ji vyrostl v 11m, a pak ji rostlo 6 naraz, to byl zazitek 🤦🏽‍♀️ Ale hodne mi pomohlo to spani v jedne posteli a spani u kojeni. Jak uz se tu psalo, nemusi se budit hlady (a pravdepodobne tak casto se ani hlady nebudi) a na to odstav nemusi pomoct, spis naopak se muzes pripravit o zazracnou zbran na kazdou bolistku 🤷‍♀️

inssomnia
30. říj 2020

@zuzita15 vidím to stejně. My máme společné spaní planovité od narození. Dělá mi moc dobře mít všechny pohromadě.

tinie
30. říj 2020

U nas se spanek zlepsil vicemene hned po odstaveni. Kojila jsem presne do dvou let, pak jsem rekla, ze uz mlicko neni a malej pochopil a vztekal se jen malicko. Ke konci jsem kojila uz jen pred spanim pres den a v noci se treba dvakrat vzbudil. Od uplnyho odstaveni spi opravdu celou noc. Treba jednou za dva tydny se v noci vzbudi, ze chce napit, ale pak usne zase hned.

jjasmina
30. říj 2020

@tinie Malá se mi taky dost budí v noci, ale muj max je taky do těch 2 let. Navíc už to nejsou ty půlhodinové intervaly, ale třeba hodinové, tak to vcelku jde

zuzita15
30. říj 2020

@inssomnia mno ja jen premyslim, jak se tam ve 4 vejdeme 🤣🤣 ve trech jeste dobry, ale za chvili pribyde ctvrty clen 🤷‍♀️

rebe
30. říj 2020

U všech tří mých dětí nastalo kolem roku peklo, v noci se kojili snad co hodinu. Bylo to šílené období. Začala jsem nabízet vodu, postupně se mi část nočního kojení podařilo nhradit vodou a během několika měsíců začali opravdu spát lépe. Ale rozhodně bych se v tomhle věku ještě nezbavovala možnosti zklidnění dítěte kojením a také pozitivního vlivu kojení na imunitu. Chápu tvou únavu, ze své zkušenosti mohu doporučit pokoušet se o omezení nočního kojení či jeho nahrazení vodou. Ale určitě se snaž ještě udržet kojení alespoň přes den, pokud nemáš vážný důvod pro jeho ukončení.

lotta1234
30. říj 2020

Moja skusenost: syna som v noci nikdy nekojila viac nez 2x. Do 8 mesiacov spal kludne. Potom zacalo budenie po hodine, nepomahalo na to nic. Vypozorovala som, ze spracuvava v noci vyvojove posuny, akonahle sa nieco nove "naucil", spal otrasne. Zaspavat sa naucil sam bez vyplakania asi v 11. mesiacoch - spanok sa nezlepsil. Kojit v noci som prestala okolo 1. narodenin. Zjavne sa budil uz len zo zvyku, pil 30 sekund a hned potom zaspal. Spanok sa nezlepsil. O pol roka som odstavila uplne a spanok sa aj tak nezlepsil.
Uberala som z dlzky a frekvencie kojenia postupne tak, aby to maly zvladol, nikdy som ho nenechala plakat kvoli tomu, ze nedostane prso. Dnes ma 20 mesiacov a ma obdobia, ked spi 10 dni vkuse celu noc a potom par dni je kazdu hodinu hore alebo sa budi s revom.
Takze za mna zmiesana skusenost, moze sa to zlepsit po odstaveni, ale nemusi....A odstavovanie je dlhy proces, o to dlhsi, ak je dieta zvyknute na caste kojenie. Vela stastia!