Zlepšil se spánek vašich dětí po ukončení kojení?

cherie24
29. říj 2020

Zdravím maminky, dost přemýšlím jestli ukončit kojení nebo ne. Malá se mi v noci budí někdy i víc než 10x za noc a jediné co jí uklidní je prso. Usne taky jen s prsem, přes den se taky budí kvůli prsu. Jsem už docela vyřízená. V kočárku po obědě spí klidně 3 hodiny, doma se budí po čtvrt hodině. Noci jsou tragický, já vyřízená z toho vstávání a ani přes den nemám ani chvilku pro sebe nebo abych uvařila, dala si kafe cokoli. Už jsem mockrát slyšela, že se to s tím spánkem zlepší po odstavení. Je to pravda? Bude to masakr jí přestat kojit, ani nevim jak ji uspím bez prsa a když jí prso nedám má šílené hysteráky, že ani sousedi nespí, ale už to začíná být docela vysilující. Když někde jsme, tak si na prso za celý den nevzpomene, ale když jsem s ní doma, tak se mi jak prdlá dobívá na prsa přes i co půl hodiny a vzteká se, že jí nechci dát.

cherie24
autor
30. říj 2020

@konidana já se právě dost bojím toho, že přestanu kojit a že se malá bude budit stejně, budu vstávat brzo a ještě mi to bude líto, že jsem přestala kojit 🙈

konidana
30. říj 2020

@cherie24 musíš si to zvážit a rozhodnout sama. Pokud si vnitřně nejsi jistá, tak to zatím nech být, to pak asi nemá smysl odstavovat. Záleží jak moc jsi unavená , nebo jestli to třeba ještě půl roku dáš , jakou máš podporu okolí ...atd...

cherie24
autor
30. říj 2020

@rebe děkuji za radu, zkusím postupně začít v noci nahrazovat vodou a tulením. Ono občas to pomůže jí jen přitulit, ale většinou ne. Jak už začne brečet, tak jí i dám radši nakojit, ať chlapa nebudí až tak moc. Vstává brzo a když ho pak malá ještě budí co hodinu nebo 2x do hodiny... Já se aspoň nad ránem s malou částečně dospim třeba ještě 2 hoďky, i když se dost mrská a nevim jestli bych tomu říkala spánek, stejně si pak připadám jak po flámu. Když jí prso dám, tak ani nepije v podstatě. Do minuty je zas úplně tuhá, ale jak jí ho nedám, vydrží řvát i 3/4 hodiny a to už nespí nikdo ani v sousedství 😃
Přijde mi to právě na odstav docela brzy, i většina žen tady píše, že odstavovali až podstatně déle než v jednom roce. Jen je to fakt náročné, obzvlášť když pak jde člověk na návštěvu, kde vám řeknou, že se jejich dítě budí jen jednou na flašku s mlíkem a po obědě spí 3 hodiny a vy tam sedíte, po 2 kafích by jste si nejradši daly sirky do očí, aby jste neusnuli, neboť v noci jste vstávali 12x a přes den vám dítě spí sotva 20 minut. To mi bylo trošku do breku až 😁

rebe
30. říj 2020

@cherie24 Naprosto chápu. Je to prostě jen období, jak jsem psala, měly to všechny děti, ale bylo to peklo... Ale já i myslím, že odstavení ni není řešení, protože tím v tom všem marastu ještě přijdeš o tu jedinou věc, která opravdu efektivně pomáhá.
Já to dělala takhle: Když začali plakat, vzala jsem je do náručí a pevně objala. Té nejmladší to třeba velmi často pomohlo, zklidnila se a usnula. Když to nepomohlo, nabídla jsem vodu z lahvičky se s sportovním pítkem. Často měli opravdu žízeň, chvilku dychtivě pili a hned zase usnuli. A když to nepomohlo a pořád plakali, nakojila jsem je.
Postupně jsem vysledovala, že poté, co se napili vody, spali lépe a déle, asi je nerušilo trávení mléka. Díky tomu se ty intervaly buzení a kojení postupně prodlužovaly. I tak to trvalo párměsíců, tři nebo čtyři určitě, ale bylo to lepší a lepší. V roce a půl už spali celou noc s jedním kojením.
A díky tomu, že jsem dál kojila, tak se mi líp a líp dařilo uspávat po obědě. Večerní uspávání je boj, ale po obědě stačí nakojit a malá spí, takže si často stihnu chvilku schrupnout s ní.

janinasm
30. říj 2020

U nás do trech dnů po odstavení začalo dítě spát celou noc. Do té doby se vzbouzela cca 4x za noc, někdy víc občas trpěla nočními běsy, řvala že spaní .... . 😳 To vše po odstavení zmizelo jak mávnutím proutku. Já jsem vždycky byla zastáncem kojení, ale poslední dobou si pokládám otázku, že kojení až tak dobrý vliv asi mít nebude. Co mi říkal lékař, tak nejvíce imunity získá mimino stejně ještě v břiše, z placenty, kojením už pak jen nějakiu "zbytkovou imunitu" a co se týká toho spánku, tak dokud jsem kojila, tak to byl horor. Hodně často se vzbouzela a její spánek byl opravdu nekvalitní. A přitom kojení by mělo mít jen blahý vliv..... Začínám si myslet, že noční kojení je opravdu nejdůležitější v prvních pár měsících, pak už asi ne. Protoze si to jinak nedokážu vysvětlit s tím spánkem dítěte.

janinasm
30. říj 2020

@cherie24 Myslím si, že to se nestane. Myslím, že ti bude spát opravdu líp. Mluvím nejen že své vlastní zkušenosti, ale i dalších kamarádek....

puhelin
30. říj 2020

@cherie24 Ale zase ji kdykoliv prsem muzete pomoc od bolesti, od stresu, od strachu. To flaska s umelym nedokaze. A kdyz v noci boli zuby, prso hned uspi. Narozdil od flasky.

dzogobela
30. říj 2020

Oba jsem odstavila cca v 15 mesicich. Dcera zacala postupne spat celou noc, ale budila se jak hodinky jen 2x za noc, napila se a spala dal. U syna to moc nepomohlo... budi se stale pomerne casto, casto je treba 2 hodiny v noci vzhuru 🤷🏻‍♀️ Je mu ted 19 mesicu.

lucinka_16
30. říj 2020

@cherie24 Odstavila jsem syna v 15 měsících ( kojila jsem už jen večer a v noci) budil se 3-4x za noc jen na cucnuti...První noc po odstavení spal až do 5 hodin. Pak se nějaký čas budil kolem 3,vzala sem ho k nám do postele a spal hezky do rána ( cca půl 7). A po nějakém krátkém čase začal spávat celou noc 🙂

jade85
30. říj 2020

Byla jsem okolo roku syna v podobné situaci, neodstavila jsem. Postupně se to zlepšovalo. Teď už spí v podstatě celou noc. Budí se většinou kolem 5 a díky kojení spíme klidně do 7, do 8 🙂

20190418
30. říj 2020

Syna jsem dostavila v 15m, v té době kvuli me praci spal pravidelne jednou týdně u našich, takze na lahev byl zvyklý a ja odjela na vikend pryc a kdyz jsem se vrátila, proste jsem oznámila, že se mlíčko ztratilo, byla jsem ho hledat, ale nenašla...on na to řekl "hm" a uz jsem nekojila🙂...takze tohle bylo snadný. A to jsem kojila hodně a az do poslední chvíle na požádání. Ale spánek se mu nezlepšil a budil se na lahev a pak uz jen na mazlení až do téměř ctyr let. Ve dvou letech mel ještě tak rok období nočních besu, což byl taky zážitek...celou noc spi až od čtyř let.

puhelin
30. říj 2020

@jade85 Joo, taky si diky kojeni prodluzuju spanek. 🙂

hipposkin
31. říj 2020

@cherie24 prvni dceru jsem odstavila v roce a pul. S kojenim se budila 5x-10x za noc, po odstaveni spala v kuse do rana, ale vstavala driv. Cca mezi 5 a 6 rano jsem ji musela jit udelat mleko, nekdy pak jeste usnula, nekdy ne.
Druhou dceru jsem odstavila ve dvou a čtvrt, s kojenim se budila 1x - 3x za noc, po odstaveni spala v kuse az do rana.

cherie24
autor
31. říj 2020

@puhelin já právě taky. Dost často to zabere, když jsem po těch nočních buzeních kantáre nad ránem. Někdy mi je až zle a na zvracení z únavy, tak jí ještě strčim prso, chvíli se mrská a povztekává, ale pak cestou menšího odporu vezme prso a usne 😁 ještě představa, že k tomu všemu by vstávala v 6 nebo i dřív, to bych asi utekla do zahraničí a změnila jméno, aby mě už nikdo nikdy nevypátral 😃

kettkav
31. říj 2020

@cherie24 U mého druhého syna se zlepšilo spaní o dost, ale u prvního moc ne.

puhelin
31. říj 2020

@cherie24 Ja se s dcerkou domluvila, az kdyz jsem mela tesne pred porodem mladsiho. To mela 28 mesicu. Ze uz mleko necha miminku. Do te doby to pro me bylo proste pohodlnejsi. Az kdyz sama uznala, ze to zvladne bez kojeni a tedy to bylo jeji rozhodnuti, zvladla to.

inssomnia
18. únor 2021

@puhelin čtu to tu se zpožděním, ale ježiš to je krásný 🙂
Já nakonec vydržela a teď máme rok a půl stále s celkem častým kojením. Tak doufám, že se jednou taky takhle krásně zvládneme domluvit. Jsem ráda, že jsem se nedala zviklat a tu krizovku po roce vydržela.

cherie24
autor
18. únor 2021

@inssomnia taky jsem nepřestala kojit, co je u vás časté kojení? Malá asi v roce chytila nějaký amok, přitom už hezky vydržela být kojená jen 3x denně a teď v roce a půl jakmile se k ní nahnu nebo si k ní sednu na zem, tak se mi dobývá do výstřihu. Občas už jsem z toho trošku nepříčetná, ale na odstavení asi nejsem připravená ani já ani malá. A ona bez prsa vydrží klidně celý den, když se na návštěvách zabaví, tak si ani nevzpomene, ale se mnou doma by klidně byla u prsa co půl hodiny 😒

inssomnia
21. únor 2021

@cherie24 jo to mám podobně 🙂
za noc tak 2x když dobře spí, ale i 5x, když jí něco trápí. Přes den to je ráno než vstane, před a po spaní a třeba jednou za odpo. Když nejsem doma, tak si ani nevzpomene. Ale přesně jako u vás - jak je se mnou doma a nudí se, tak ji mám ve výstřihu 🙂
Teď ji trochu cíleně omezuju a dávám jí pít jenom kolem spaní, nebo když se za žádnou cenu nedá odbýt jiným jídlem. Chtěli bychom druhé a rok se nedaří, teď navíc SP :(