Amniocentéza. Máte zkušenost?

emjee
5. říj 2006

omlouvam se, omylem jsem zrusila tema, ktere sice na modrykonik.sk uz bezi jinde, no na modrykonik.cz jeste ne - prominte

muzete pokracovat zde, pro jistotu kopiruji i prispevky ze zminene temy:

terra • Dnes o 10:58
Ahoj budoucí maminy, Zareagujte a napište zda jste toto vyšetření absolvovaly, kolik vám bylo let, když Vás na ni Váš lékař poslal, Vaše pocity, zda je to opravdu tak bezbolestné, jak tvrdí chytré příručky.Na toto téma jsem tady narazila v jiné rubrice, ale zatím nic moc info 🙂

dorotka • 21tt • Dnes o 11:14
snad ti pomoze aj tato tema 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

lamia • 20tt • Dnes o 12:54
Ahojky, sama jsem to nezažila, ale minulý školní rok jsem stážovala u Apolináře a viděli jsme jich několik, maminky si na bolest vůbec nestěžovaly, sestřička je upozornila na to,že jim odezinfikuje bříško a trošku to zastudí,pak je doktor píchne a protože žádná ani nepískla, tak asi to fakt nic nebylo. Navíc některé tam měly partnera, který je držel za ruku, doktor se je taky snažil rozptýlit a mluvil neustále o tom, co dělá, že už to bude a tak. Bylo to hodně rychle hotové, mamči říkaly, že se spíš báli toho, že je někdo píchá do bříška a samozřejmě i o mimi, ale žádná neříkala, že by jí to bolelo. Riziko potratu po amniocentéze je kolem 1%, ale zas na ní bezdůvodně neposílají,tak je to přijatelné. Jestli Tě to čeká, tak moc držím palce, ať je vše ok!!!

andrea73 • 1d, 23tt • Dnes o 17:57
Ahoj Terro, já jsem ji podstoupila a alespon mně to byla velice nepříjemná a tupá bolest. Ale podle mě je to individuální, někoho to bolí a jiného ne....a to ti řeknu, že mám vysoký práh bolesti. Je mi 33 let a vzhledem k věku jsem měla riziko 1:250, že bude postiženo Down. syndromem. Naštěstí se to nepotvrdilo. Na amnio jsem byla v 19 týdnu. Nejhorší je pak to čekání na výsledky ☹

Přeji Ti hodně stěstí a at Ti to dopadne dobře jako mně. 😉 🙂

danona • 1d, 38tt • Dnes o 18:04
Ahoj terro, amnio jsem podstoupila ve 20tt - teď jsem v 38tt, trvá to jen chvíli a dalo se to vydržet... je mi 29, měla jsem asi větší strach než jsem měla mít... 🙂 měla jsem 2x zlé výsledky z afp testu - byly vysoké, naštěstí amnio prokázalo, že je vše v pořádku. fakt nejhorší bylo čekat na výsledky., je to dlouhá doba. vyšetření jsem absolvovala v bratislavě na Kramároch, prováděl jej Doc. Hinšt. myslím, že se oplatí absolvovat to než být v nejistotě 😉 držím palce!!! 🙂

bobicek • Dnes o 19:52
baby, uz sa tu jedna amnio rozobera, chodte kuk tam, komplikujete to 😀 😠
---------------

jeste jednou se omlouvam

misicka455
16. črc 2009

Jé tak to gratuluji já na to jdu na Veveří.

bsik
16. črc 2009

Děkuju 😀 Jo, tam jsem byla taky. Minulý pátek a výsledky byly už včera v 10 hod na netu. Byla jsem před zákrokem na pohovoru s genetičkou a včasnou diagnozu na DS a mi volali už ten minulý pátek večer. Ta vč. diagn. myslím stojí 1950,-, ale když ti ji doporuči Dr, tak já ji měla zdarma. Prý ji poj. hradí v př. kdy je k tomu závažná důvod. No a ten důvod určí Dr........ 😒

misicka455
16. črc 2009

Já si to klidně zaplatím jen abych ty výsledky měla co nejřív 😉

bsik
16. črc 2009

Oni ti tou včasnou diagnozou neurčí vše, protože zbytek musí nechat kultivovat, ale určo se tam na to zeptej. Já uhodila na tu genetičku a ta mi to doporučila. Ale i ty pozdější výsl. jsou u nich docela rychle - proti tomu, co tu píší holky...... Moc ti přeju ať je miminko v pořádku 😉

misicka455
16. črc 2009

No uvidíme jak zítra dopadneme 😉

saronka
16. črc 2009

holky to je hrůza jak někde s tím čachrují přes peníze..já byla v gennetu výsledky druhý den grátis.. hrůůza ..

misicka455
16. črc 2009

No jo holt i na neštěstí lídí s emusí vydělávat 😒

misicka455
17. črc 2009

Holky tak vám popíšu ten odběr kdo má na to jít ať se nebojí. 😀 😀 😀 😀 Tak nejprve jsme přišly k doktorce kde nám bylo vysvětleno co nás čeká, co nám našly na tom NT vyšetření , udělala nám rodokmen jaká je šance, že se něco najde, vyplnily milión papírů. Pak jsme šly čekat do jiné čekárny na ten odběr. Zavolaly nás rychle, sestřička teda žádnou příjemností netrpěla hned mě hodila na lehátko, ruku pod hlavu pak jsem měla skrčené nohy tak mi je narovnala div mi je nezlomila, no to bylo něco na mě na citlivku nervozní ještě, že semnou byl manžel velká opora celého dne 😉 Potom přišla doktorka, vzala utz a říkala že bude prcka prohlížet to bylo super, ale máme strašně leniví dítě ne a ne se otočit, pořád na nás ukazovalo zadek a záda . Jinak jsme viděly hlavičku , srdíčko a ručičky a jednu mělo u pusiny.Pitomí bylo, že když byl zádama nemohla se mrknout na ty kůstky jestli už máme, takže zase víme hovínko. No to NT sice s těží naměřila a je o něco menší než před těma 14 dnama.No pak přišel samotnej zákrok moc přijemný to nebylo , ale vydržet se to dalo. V pravo na břichu mě napíchly jehlou až k plodové vodě, vše bylo vidět na utz a odebíraly asi dvě velký zkumavky. Nejhorší bylo když to napichovaly a pak vyndávaly hnusnej tlak v břiše.Pak mě nabraly krve a asi deset min jsem ležela , vyfásla magnézko a mohly jsme jít.
No a výsledky tedy kvůli teplu budou v pondělí.Teplo jim rpzbylo počítač.

misicka455
20. črc 2009

Holky tak nám ty první výsledky dopadly dobře jsem ůplně mimo a štastná 😵

saronka
20. črc 2009

misicko gratulace největší..

misicka455
20. črc 2009

Děkuji moc doufám, že to nejhorší je už za náma 😉

bsik
20. črc 2009

Misicko, to je skvělé!!!!!!!!!!!!! 😀 😀 😀 Pohlaď drobka a odpočívej!

misicka455
23. črc 2009

Holky nevíte zda vadí když půjdu dneska na masáž nebo to mám raději odříct je to šest dní od odběrů 😉

misicka455
29. črc 2009

Tak mám už veškeré výsledky a jsou v pořádku 🙂

markee
30. črc 2009

Ahojky holky, v kolikátém týdnu se nejdéle odebýrá plodová voda? Nemám s tím žádn zkušenosti. Zatím mi to nehrozí,ale příští týden jdu no nové odběry do genetické poradny,pže výsledky z minulého týdne u tripple testů prý dopadli špatně. Uvidíme jak dopadnou ty další. Když špatně tak mě čeká plodovka a právě nevím,kdy nejdéle mi jí můžou brát.

evuna
28. srp 2009

Ahoj,mě čeká amnio příští týden a výsledky budu vědět do 24h,jsem na tom stejně jako Andrea73.Je hrozné to čekání.Tak jen taková poznámka ode mně 🙂

saronka
28. srp 2009

evu držím palce, bude to ok.. čekání je šílený já před odběrem jela na svat. cestu takže jsem čekala 14 dní na odběr..hrůůza 🙂)

misicka455
28. srp 2009

Holky bohužel pořád s ena něco čeká nejprve na dvě // na testu pak na potvrzení od DR pak na srdíčko, utz ve 12 tt pak komu nevíjde 😒 tak na odběr plodovky nebo chor. klů pak na výsledky , když dobře dopadnou tak na utz ve 20 tt atd.... všem kteří čekají na cokoliv držím palečky a posilám sílu aby vydržely čekat 😉

marketa137
8. zář 2009

Holky prosím o info. jaké důvody jsou aby se muselo jít na odběr plodové vody 😒 . Mam za sebou screening a ten dopad na 1, dle UTz je vše ok ale díky tomu že jsmem vysocel riziková tak mam jít na genetiku na konzultaci a podrobný UTZ. Jdu tam v 18tt. ještě jdu na trippl a pokud vyjde v pořádku i ten tak bych na plodovku nemusela ne 😉 . Moc se mě do ní nechce a přijde mě jako blbost na ní jít jen kvůli cukrovce, v min těhu jsem nikde nebyla 😉. prý se rozhodne 29 až jak se domluvim s genetikem. děkuji za jakoukoliv informaci 🙂

misicka455
8. zář 2009

Tak na amino většinou posilájí když výjdou blbě Nt testy nebo triply . Taky když už je rodička starší teď ,ale nevím jestli až po 35 nebo po 40 letech. Jestli máš vše
Ok tak bych naplodovku nešla 😉

saronka
8. zář 2009

markét já měla španté výsledky z tripple testů, riziko downova syndromu 1:140 tak proto.. myslím že ne..já bych asi u druhého mimí i s výsledkem 1:140 na odběr nešla.. jako nebolí to nic to fakt ne..jen je to zbytečný stres..
jinak je to od 35 let ale taky můžeš odmítnout..

marketa137
8. zář 2009

děkuju, no právě že kůstka byla nalezena a NT 1,6 a dle UTz zatim vypadá vše ok. v rizikovce byla mladá doktorka 😒 a strašně chytrá sestra ktterá mě hned iniciativně objednala na genetiku. Až pak jsem zjistila že máme 2 genetiky a tam kam jsem měla jít- dneska 😒 jsem slyšela fakt perličky. manželovo známej říkal že když ta jeho byla těhotná s dvojčatama tak UTz byl prý ok a oni jí jen vystrašili co by mohlo být špatně a hned ji chtěli brát plodovku na kterou nešla a děti jsou ok. takže jsem zavolala na 2- soukromou kam se posílají screeningy, tripply a mají i 4D UTz a že mam přijít na UTz 29 a že se uvidí. nějak mě přijde jako blbost jít na plodovku kvůli cukrovce když vše vypadá dobře 😒 . nechci zase říct že v žádnym případě to nepodstoupim ale jen tak když vše vypadá ok i dle UTZ. Počkam jak dopadne trippl a pak uvidim co mě řekne genetik. mě spíš šlo o to co je za důvod k plodovce. Kdyby vyšel screening blbě tak bych šla klidně i na odběr klků ale takhle to vidim jako zbytečnou návštěvu u doktora, jediný plus že uvidim mimčo na kvalitnim UTZ 😉 . Bylo mě 29 🙂

johanka33
11. zář 2009

Ahoj všem,

holky nedalo mi to sem nenapsat......i já měla screening na 1 a nosní kůstka přítomna a NT 1,7. Byla zvýšená hodnota Hcg a to skoro 5x takže podezření na nějaké problémy tam bylo a vzhledem k věku 37 let nebylo víceméně co řešit. Vůbec jsem se nerozmýšlela, že bych něco nepodstoupila, protož je určitě lepší risknout ty odběry než pak být překvapené, že miminko se nenarodilo úplně v pořádku, ale je to věc názoru. Ještě ten den mi byla nabídnuta buď plodovka nebo odběr klků a to hned a prý výsledek do 2 dnů bez dalších vyšetření. Já si vybrala ty klky a říkala si, že super 2 dny a pak budu mít klid, nepřipustila jsem si žádný problém, protože jsme s manželem zdraví a dcera také a navíc ve 12. týdnu víte i pohlaví....... Klky mi nabraly trošku to zabolelo a odjela jsem domů. Za 2 dny výsledky byly naprosto v pořádku a dozvěděli jsme se, že budeme mít holčičku. Do 14 dnů měly být hotové kompletní výsledky o kterých mi nikdo z lékařů, ale neřekl. Kdyby mě na to neupozornila slečna na recepci tak to ani nevím. Bylo mi řečeno ať nemám strach, že je to jen taková pojistka a že výsledky jsou většinou shodné.... Takže já začala nakupovat, co mi pod ruku přišlo všem známým jsme tuhle novinu oznámili ani ne za 2 týdny telefon z Gennetu a přímo primářka, která mi sdělila, že naše testy dopadly ze 2/3 v pořádku, ale bohužel z 1/3 ne a to na Downův syndrom. Takže se nám zhroutil celý svět. Druhý den nástup na konzultaci a pak odběr plodovky který se nakonec nekonal, protože dr. nechtěl riskovat život miminka a nechal to až za 12 dní. Genetička mi řekla pokud ty předběžné výsledky budou bez nálezu máme na 90% vyhráno, kompletní do 14 ti dnů. 12 dní čekání, strach, zoufalství, probdělých noci u netu a myšlenky na to nejhorší. Věřte mi, že to hle nepřeju opravdu nikomu navíc nám ty výsledky na Downa vyšly formou mozaiky tzn., že některé buňky mohou být v pořádku a některé ne. Byla jsem upozorněna, že se mohlo stát, že odběr nebyl až tak dobře proveden a některé moje buňky se mohly dostat do těch klků. Spousta možností a dohadů. Jediné, co mě trošku drželo nad vodou bylo to, že screening a UT na přeměření orgánů byl v pořádku. 8/9 toto úterý jsem byla na odběru plodovky. Za těch 12 dní už jste smířená se vším i s tím nejhorším a jelikož jsem pesimista od narození tak já byla opravdu připravená na to, že vše dopadne špatně. Nabrali mi plodovku oproti klkům to bolelo, ale bylo to tím, že mi ji nemohly vůbec nabrat a různě ta jehla putovala....... pak ještě kontrolní screening opět na orgány a části těla. Vše bez nálezu, ale názor dr. nebyl vůbec v pozitivní. Řekla i, že v 17. týdnu nejsou všechna postižení ještě vidět........do 2 dnů opět předběžné výsledky. Tentokrát volal manžel. Vše dopadlo na výbornou 13,18 a 21 - Down jsou vyloučeny!!!!!!! Nešlo se asi radovat.....po první zkušennosti s výsledky, kde bylo vše na poprvé ok a pak ta pecka stále budu čekat, že se ozve telefon s číslem Gennetu a zase mi oznámí, že je vše jinak..............nedokážu se radovat mám strach, že vše zakřiknu. Opět hledám odpověď na otázku zda předběžné výsledky z plodovky jsou 100% a jestli v těch konečných nemůže být výsledek jiný. Každý mi říká, že ne, že právě tento rychlotest je na Down syndrom nejpřesnější. Neumím si představit další jehlu na odběr pupečníkové krve a další dny nejistoty. Těhotenství má být nejkrásnějším obdobím ženy, ale jak, když všechny prožíváme tyhle z velké většiny úplně zbytečné stresy....na druhé straně jsem vděčná, že v dnešní době jsou tyto možnosti a šance zachycení určitého postižení............takže závěrem. Holky, vůbec se neděste z nějakých čísel a z toho, že nejste tabulkový, protože všechno může být jinak než se na první pohled zdá. Pevné nervy a držte se vy i vaše rodiny......jen ty nejlepší výsledky a ty nejhezčí miminka 🙂

markee
12. zář 2009

Holky,tak nám výsledky z odběrů plodové vody dopadly špatně. Sice down a jiné nemoci byly vyloučeny,ale neseděli jim tam chromozomy.Takže po 14dnech od odběru plodovky nám volali,že chtějí ještě raději naší krev.Takže jsme hned sedli do auta a jeli. Měli jsme s sebou i naši dcerku,vzali krev i jí. Prý,když ty chromozomy tak divně seřazené bude mít i jeden z nás,tak se nic neděje,protože bude jasné,že jsme v pořádku,žádné obtíže nám to nepůsobí. Jenže do týdne byli výsledky. Já i dcera máme vše v pořádku,kdežto manžel má jak oni tomu říkaj: balancovanou translokaci. Chromozom 1 a 10 jsou části přehozené,ale zachovalé. Kdežto naše mimi mělo jen jednu část z chromozumu přenesenou a druhou ne,takže jeden chromozom krátký a druhý dlouuuhý. Prý by to bylo hodně špatné,kdyby se narodilo,ale nedokážou říct co vše by to pro mimi znamenalo. Ale co nám nedali,tak ani jedno procento toho,že by bylo zdravé. Rozhodli jsme se pro ukončení těhotenství. Ukončování trvalo 5 dní a 8 dní jsem byla hospitalizovaná. Jsem na jednu stranu ráda,že nám dnešní medicína dovolí zjistit postižení a vady dřív než se ty chuďátka narodí,ale na druhou stranu,je mi tam smutno,tak prázdno. Vím,že to přebolí.Nejsem jediná,která toto prodělala. Je nás dost a ještě dost bude-bohužel. Ale s manželem chceme našemu dítku dopřát plnohodnotný život,plný radosti a prostě užití si života a ne doufat v to,že jednoho dne nás možná mimčo pozná nebo nějak zareaguje a to v lepším případě. Ještě horší by bylo,kdyby se narodilo a do pár hodin či dnů nám zemřelo.
Jsem teď po zákroku čerstvě(8.9.),a bolí to hodně. Ale vím,že teď nás budou na genetice kontrolovat hned jak zjistím,že čekáme miminko. Snad na to přijdou dřív a né až po tripple testech. Ukončení jsem měla v 22tt ☹

evuna
1. říj 2009

Ahoj Markee,absolvovala jsem to samé v 18tt,4.9 jsem nastupovala tj.čtvrtek,a v sobotu jsem šla už dom.Bolí mě to do teď,bulím pořád.To prázdno je hrozné..................Vymysli si jakoukoli činnost,která tě naplní,aby jsi to zvládla dál.Mě to jde těžce,ale jde.Držím palečky a za půl roku na snažilkách 🙂 ahoj Evča

baylle
3. říj 2009

Ahojky všem..holky nevěšte hlavu.. jsem po šesté těhotná a mám jedno krásné zdravé dítko)) , včera jsem byla v 19. týdnu na odběru plodové vody, poprvé, zážitek nic moc akorát ted mě z toho bolí břicho, jako kdybych to měla namožený,snad to bude v pohoě, modlím se, aby mi tam nezanesli nějakou ifekci, ale to si snad nezasloužím po tom všem co už jsem musela v životě pro miminko absolvovat. Evuno,Markee mám taky za sebou to co vy, je to všechno hnus, nejhůř je mi, když vidím že některý těhotný si ani neuvědomujou že to všchno je zázrak a neváží si toho hladkého průběhu. Klidně kouří pijou atd... Přeji všem aby měli krásné a hlavně zdravé děťátko 🙂

angeko
3. říj 2009

ahoj,
právě jsem se zaregistrovala, i když diskuzi sleduji už delší dobu.
držím palce všem, které se pro amnio rozhodly nebo ji odmítly. děkuji za příspěvek hlavně johance33 (mám termín 20.2.2010, pohlaví zatím nevíme) a saronce a misicce455, které mě nevědomky utvrdily v rozhodnutí zatím toto vyšetření nepodstoupit. jsem budoucí maminka po 35, takže jsem pod větším tlakem a pod neustálým zkoumáním, navíc čekám miminko první... ale od počátku mám pocit, že je vše ok, otěhotněla jsem spontánně a také všechny testy jsou od počátku v naprostém pořádku. v podstatě mě nutí pouze kvůli věku. nechce se mi podstupovat to riziko jen proto, že podle tabulek jsem ve skupině, která je riziková. máme před sebou ještě jeden důležitý UZ a v případě podezření na vážnější chybu ve vývoji, bych do toho šla. ale jsou to možná zbytečné nervy, protože žádný výsledek není 100%, ani amniocentéza. dost mě mrzelo, když jsem ve skupině kamarádek sdělila, že na to (v případě všech ok výsledků) nepůjdu, se do mě dost nepříjemně pustila jedna rovněž starší rodička, jak jsem nezodpovědná a všechny předchozí testy jsou stejně na nic a o ničem nevypovídají.... (ona to podstoupila,tak asi měla potřebu poučovat...). jenže jen proto, abych vyhověla tabulkám se nechci dát píchnout, riskovat komplikace, nervovat se a pak se dovědět třeba nejistý výsledek. tak mi držte palce. po přečtení posledních pár příspěvků myslím na vás všechny. držte se 🙂

katy.m
5. říj 2009

Ahojte holky,nás čeká AMC ve středu,hrozně se bojím 😔 ,ne samotného zákroku...určitě víte,oč mluvím.
Screening v 1 trimu byl v pořádku,ale v tripplech nám vyšlo riziko SLO syndromu ☹ 1:5.
Je tady některá,co si tímto prošla?

jakelina
16. říj 2009

Holky, já byla na odběru 30.9. a teď čekám na výsledky. Už je to třetí týden a pořád nic. Tak mě to štve, protože tady čtu, že někdo to věděl fakt brzo a mě nikdo nějaké rychlejší testy nenabídl.

mispulka22
21. říj 2009

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda někdo z vás neví, jestli je určení pohlaví z amniocentézy metodou QF PCR (nějaká zrychlená metoda, která dokáže již za pár dní vyloučit trizomii 21, 18 a 13) stoprocentní? Volala jsem si před chvílí na výsledky, které jsou naštěstí v pořádku, ale u toho pohlaví mi sestřička řekla, že bude jisté až u kompletních výsledků za dva týdny. Máte s tím někdo zkušenost? Díky za odpovědi 😉 .

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru