Amniocentéza z důvodu věku - ano, či ne?

oveckaluky
2. bře 2018

Mám dotaz, holky. Čekáme dvojvaječná dvojčátka, a vzhledem k tomu, že je mi 38 let, což jsou 3 roky po oné hranici 35 let, si mám rozmyslet amniocentézu. Když jsme plánovali miminko, měla jsem jasno - počkám, jak dopadne krev a UTZ a pak se rozhodnu. Jenže přišla dvojčata a všechno se změnilo. Krev neřekne prý vůbec nic, tak jen ten screening - jak moc je spolehlivý?

Mám si to rozmyslet do té další kontroly, to budu končit 11. tt a prý už se o tom budeme bavit...čím víc o tom přemýšlím a čtu, tím víc to zatracuju, mám nějak pocit, že je pro nás rizikovější ten zákrok, než výsledek. Co jsem koukala na ty faktory, kdy se na ni posílá, tak z těch asi šesti je pro mě rizikový jen věk...

O to větší riziko potratu hrozí zákrokem - kdyby nedej Bože došlo k potratu jednoho, s velkou pravděpodobností s sebou strhne i to druhé, stejně tak, i kdyby byl výsledek špatný jen u jednoho, zase by to bylo riziko případného přerušení i pro to druhé...já fakt nevím 😞 Tak snad dopadne UTZ na pohodu a nebudu to muset řešit...máte někdo zkušenosti?

oveckaluky
autor
27. bře 2018

@renuliena jo takhle, to jo, proto jsem to od začátku zavrhovala a jsem ráda, že už nad to nemusím myslet 🙂

sdu
27. bře 2018

@oveckaluky báječné zprávy, velká gratulace!

mari28
14. říj 2019

Ahoj, ráda bych doplnila svou zkušenost - je mi 40 let, screening mi vyšel negativní, přesto jsem váhala - přece jen, je to jen statistika. Asi měsíc jsem se tím trápila a pročítala nejrůznější diskuze včetně této, než jsem se konečně rozhodla. A lituji jen toho, že jsem to neudělala dřív - vpich mě vůbec nebolel, do druhého dne jsem věděla výsledek, klidový režim jsem žádný neměla (nebyl důvod). Pokud tedy můžu doporučit, nešpekulujte nad tím a prostě si nechte odebrat plodovku, je to nejspolehlivější varianta. A údaje o rizicích potratu jsou snad někdy z 80. let - dnešní zahraniční zdroje uvádí riziko míň než promile.

eva_marie
13. kvě 2020

@mari28 ahoj prosím té, vím, ze jsi to prožívala loni, ale zřejmě si to budeš pamatovat. Jsem teď už 20tt, prvotrimestralni vyšel 1:572 na downa, prý jen kvůli věku a malé odchylce krve. Teď velké utz a utz srdíčka vyšly vporadku, přesto mi doktor říká, ať jdu na amnio. Mám z toho strach navíc jsem už ve 20tt. Ve kterém tydnu jsi byla ty a rodila jsi normalne v terminu? První holčičku mám totiž předčasně narozenou. Děkuji za odpoved

mari28
14. kvě 2020

Ahoj, rozhodně se neboj. Já jsem byla na odběru určitě později (snad až 24tt) a rodila jsem o pár dnů dřív, ale to s tím určitě nesouvisí (dítě bylo velké a už prostě chtělo ven). Screening mi vyšel výrazně lépe než tobě, přesto jsem šla, prostě jsem chtěla mít jistotu. Výsledek byl druhý den a pak jsem konečně byla v klidu... Opakuju, vůbec jsem to necítila a za minutku bylo hotovo. I když to samozřejmě taky záleží na šikovnosti doktora a kam se zrovna trefí 🙂 Pokud budeš mít ještě dotazy, klidně piš.

eva_marie
14. kvě 2020

@mari28 moc děkuji za povzbudivé info, mám z toho úplně panickou hrůzu-po tom co jsem četla i tady a na internetu za komplikace. Ještě nejprv zajedu k doktorce do Prahy pro další názor, je to sice dálka, ale stojí mi to za to. Jsem rada, ze ti to dobre dopadlo, to je fakt super. Ja mám předčasně narozenou dcerku, tak mám proste obavy, plus věk, plus na začátku tehu jsem trochu spinila...jaké jsi měla riziko aspoň zhruba a kde jsi na amnio byla? S první dcerkou jsem měla těsně nad 1000 a nikdo mi nic nenutil🤷‍♀️

mari28
16. kvě 2020

Měla jsem riziko tuším kolem 1:1500, na odběru jsem byla v ProfiG2 u Mudr. Břešťáka - je skvělý, všechno se mnou probral, uklidnil mě a vlastně i "přesvědčil" (čímž mi ušetřil 12000 za test z krve, na který jsem se chystala jít). Podotýkám, že mě na amnio nikdo nenutil, bylo to čistě moje rozhodnutí, chtěla jsem mít klid na duši. A bylo to fakt naprosto v poho 🙂

eva_marie
22. kvě 2020

@mari28 my jsme si test z krve zaplatili, ale 2x za sebou nevyšel, takže nám vrátili peníze. My jsme měli riziko 1:572. Nakonec jsem jela k MUDr.Frisove do Prahy a ta vše pečlivě premerila a řekla, ze riziko je teď 1:4500, takže super a amnio fakt nechci. Už první dceru jsem rodila předčasně a nerada bych, aby se to opakovalo pravé třeba kvůli odběru.

mari28
23. kvě 2020

V tom případě chápu 🙂 Jinak pokud je viditelná nosní kůstka, dost dlouhá stehenní kost, v pořádku šíjové projasnění a dost vysoké PAPP, tak bych to asi taky nechala být.
Tak ať vše dopadne dobře 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru