Bezohlední nemocní kolegové v práci, jak se bránit?

camille87
21. únor 2014

Ahojky, jsem ve 14tt, bohužel opět nakažená nějakým bacilem z práce. Asi to znáte samy, spousta lidí chodí do práce nemocných, přecházejí chřipky, angíny, chrchlají tam a roznášejí to na kolegy. Bojuji s tím dlouhodobě, bohužel od té doby, co jsem těhu je to čím dál horší. Nemůžu riskovat, že tam opět po 150. něco chytnu a zároveň nemůžu ze své pozice někoho vyhazovat marodit domů.. Máte některá podobnou zkušenost? Jak se bránit? Za běžných okolností bych si zase nechala nasadit léky na podpoření imunity, které jsem i dříve brávala, bohužel to je v těhu vyloučeno. Nezbyde mi, než na vlastní úkor zůstat doma než se tam všichni vyléčej..

laurital
24. únor 2014

@prapodivna Co je na tom nepochopitelného?Že s dítětem předškolního věku má být rodič nebo někdo blízký a ne chůva za 90,-, jak se tu zmiňovalo?

lenka5731
24. únor 2014

@hojda ne reakce za 3 roky, ale reakce za 5-6 let se dvěma dětmi

merunkova
24. únor 2014

Jsem ucitelkou ve skolce, vic jak 10 let jsem nebyla vážněji nemocná.Nyní od září do prosince mám za sebou již 2x antibiotika - nemoci chycené od kašlajících a smrkajících dětí, které chodí do školky i pres to, ze mají kašel i měsíc a neustálé zelené rýmy.Je to bohuzel nekoncici kolotoc - staci jedno dite, pak to chytne dalsi, po nem dalsi a i kdyz pak to prvni dite nakonec po nekolika dnech zustane doma, zas to chytne po návratu do skolky od deti, ktere tam s tim chodí.A my od nich.Sama mám syna predskoláka, děsím se , kdy to schytá i on.Nejvic mi vadi, ze takto nemocné deti dávaji do skolky i rodice, co jsou doma napr. na materske, maji babičku v miste bydliste apod.Nekdy se jedná opravdu o bezohlednost a pohodlnost rodicu.Dětí je mi větsinou líto, je to pro ně záhul, být celý den ve školce, 2 h na vy\cházce, v kolektivu plném bacilů.....a kdyz pak onemocnim já, bouhuzel chodim mezi deti i s antibiotikama, protoze není nikdo jiný, kdo by za mě zaskočil ☹

hojda
24. únor 2014

@prapodivna Prosím zkus si tu dát Otázku na maminky samoživitelky, kolika z nich se podařilo najít někoho na hlídání nemocného dítěte (mimo své vlastní rodiny)? Do hlídání nemocného dítěte se nikdo nehrne.....a pravděpodobnost, že babička nějaké kamarádky mi pohlídá moje nemocné děti je opravdu mizivá. Pak už zbývá jen ta placená chůva, pokud na ní ta maminka má a pokud nějakou sežene (moje druhá švagrová je v domácnosti (děti už mají velké 15 a 12 let, dřív hodila do práce na zkrácený úvazek, ale po několika odpracovaných letech, jí pak vyhodili....a je už 4 roky doma) tak teď začala hlídat děti, ale jak řekla, jen zdravé, k nemocným nejdu, jsem ráda, že mi z toho děti už vyrostly a domů už mi to netahají....) a jiné si prý berou za nemocné dítě příplatek (což plně chápu)

hojda
24. únor 2014

@lenka5731 Tak pokud je odvaha si pořídit i druhé, tak pak je ten názor ještě více v realitě 😀

laurital
24. únor 2014

@merunkova OK, chápu, ale proč ty, jako učitelka MŠ, chodíš do práce s antibiotiky a o vlastně ohrožuješ další děti?To je jiný případ?

merunkova
24. únor 2014

@laurital Protože jsem tam jediná učitelka, kdybych nepřišla, školka by se musela zavřít. 😀 A bohužel musím konstatovat, že spíš než já, tak ohrožují ty nemocné děti dospělé, což mi potvrdil i doktor.Bacily od dětí jsou na dospěláka strašně agresivní.Takže asi tak 😉

hojda
24. únor 2014

@merunkova Děkujeme za příspěvek! A má podle vás z pohledu učitelky v MŠ tato situace nějaké řešení? Bude stačit, když tedy rodiče, kteří si děti mohou nechat doma, si je doma nechají? Osobně tedy tohle opravdu nechápu, jak může vlastní rodič poslat nemocné dítě do školky, když má tu možnost ho mít doma??? Co je to za maminky? Ze školky od nás to neznám (jsme malá vesnice, celkem se tu známe a maminka, která je doma a dovedla by do školky nemocné dítě, by si asi na pískovišti neměla s kým povídat, jak rychle by se to o ní vědělo, u nás ve školce dokonce paní učitelka kárá rodiče, že je ve školce moc nevidí, že moc nechodí, už jsem to slyšela od dvou kamarádek, které jsou ještě doma a děti si opravdu poctivě kurýrují).

hojda
24. únor 2014

@merunkova JInak pokud použiji rady, které tu již padly, tak je třeba něco udělat se svou imunitou (nikdo nemarodí 2 nebo 3 týdny v měsíci), je nutné navštívit imunologa a ten vám jistě pomůže 😀

hojda
24. únor 2014

@merunkova Ještě dodám, že se u nás ve státní školce marodí úplně stejně. Ač jsou děti maminek, co můžou být doma, při nemoci doma.... Máme tu jen jednu třídu, takže těch maminek, které jsou na mateřské zase tolik není (u nás se do školky berou jen předškoláci, pro ostatní není místo).

merunkova
24. únor 2014

@hojda Tohle je taky malá vesnice, ale asi to bude tím, že tu není pískoviště 😀 Řešení nevím, protože neznám situaci v rodinách, ale beru to i z pohledu toho dítěte - je unavené, špatně se mu dýchá, je uknourané, furt mu tečou nudle, kašle atd atd.Pokud je možnost vzit si osetrovaní , tak bych si ho jako matka vzala.Prostridala bych to i s jinymi typy hlidani, napr. po nejkritictejsich prvnich dnech, kdy je mu nejhur, pak uz ho treba muze hlidat nekdo jiny, babicka, kamaradka atd.No a pokud je matka doma, tak no comment.....Ted jsme tam meli 3-letou holcicku, uz vypadala po 14 dnech celodenního chození hrozně, slzavé oci, rudou, oteklou pusu, z nosu jí teklo, kašlala...doma být pritom mohla.Vrazilo se jí to do ucha a ted musela být nakonec doma 14 dnů...a vida, hlídání najednou bylo 😖

hojda
24. únor 2014

@merunkova A proč takové dítě té mamince nevrátíte, když je doma? Jako u těch pracujících je to už s hlídáním komplikované, ale ty co jsou doma, tam bych byla nakompromisní. A rozhodně vybudovat píškoviště 😀

merunkova
24. únor 2014

@hojda Bohuzel proto, ze rýma a kasel se nebere jako nemoc, takze skolka nemá právo takové dítě rodicum nevzit do skolky ☹ Je to na rodicich, bohuzel na to, že pro dítě je takový den v takovém stavu náročný, moc nekoukají.Když mám rýmu a kašel, tak je pro mě taky únavné být treba 8 hodin někde v pohybu, co má potom říkat takový prcek že? A to už nemluvím o tom, že se to u něj někde nastřádá do budoucna, ty přechozené stavy nachlazení..a pak z něj třeba bude jednou dospělý, který bude často nemocný, ale to si pak už nikdo do souvislosti nedá...

hojda
24. únor 2014

@hojda U nás bylo zase veselo ve škole. Máme tu taky jen jednu třídu a v prosinci tam byla střevní chřipka, měli to komplet všichni, poslední lehla učitelka. Já s mýma dětma jsem tam jen prošla přes tělocvičnu (nebyla jsem ani ve třídě) tam a zpět a hned odpoledne mi naše malá blindila.....Já ani malej, nic....

hojda
24. únor 2014

@merunkova Já myslím, že tahle situace je prostě všude stejná, to je realita každé školky 😔. Já bych měla jeden nápad, ale nevím jestli by to bylo v praxi proveditelné. Je to tedy spíše pro větší školky. Prostě udělat ve školce Kodex zdravého dítěte. Ve kterém by bylo uvedeno, že rodič nedává do školky dítě nemocné a souhlasí s tím, že dítě při příznacích nemoci mu bude vráceno i třeba během dne. Kdo by se tento kodex zavázal dodržovat, tak ty děti by pak mohly být v samostatné skupině. Kdo by to nedodržoval, tak byl byl přeřazen. Bylo by to řešení přesně pro ty rodiče, kteří nadávají na ty ostatní, že jim děti nakazí i když oni je je pečlivé léčí doma. Pro ty, kteří mají bezproblémové hlídání.

merunkova
24. únor 2014

@hojda Jenže právě tohle nevyřeší problém malých školek, třeba jako je ta naše, bohužel. Jsem tu sama, musím chodit do práce i nemocná a hlídat nemocné děti ☹ Třídu máme jen jednu, smíšenou.A soudím podle toho, jací jsou rodiče, tak by s tím byl problém.Vidím to sama - mají možnost hlídání a dají kašlající dítě do skolky, protoze kašel není nemoc.Asi by se polemizovalo o tom, co je nemoc a kdy začíná 😝

hojda
24. únor 2014

@merunkova No v těch kodexových třídách by byla nemoc prostě jakákoliv nemoc. Jen si tedy já osobně myslím, že by to v důsledku bylo jen oddalování problému a ty děti by pak marodili s posunem tedy až na ZŠ a to je to větší průšvih. Já si totiž myslím, že si tím musí projít každé dítě, než tu imunitu získá 😔 . Syn teď chodí do lesní školky a je pravda, že tam dělá hodně to, že jich je tam málo a nemocné děti tam opravdu chodí minimální (max. rýma víc si nikdo nedovolí, ale tam všichni mají možnost dítě v případně nemoci mít doma). Já ho nepošlu, ani když se mi jen zdá, že je nějakej divnej, unavenej, nebo tam jde s tím, že ho má učitelka pozorovat a hned volat, pokud něco bude, že pro něj jdu. Od září jdeme do státní a tak už se teď psychicky připravuji na to, co nás čeká 😔 . Nejhorší, že jak se vám tyhle potvory dostanou do baráku, tak se toho člověk nemůže zbavit (vždyť to znáte)....to jsou fakt totálně odlišné nemoce, od těch dospěláckých.

merunkova
24. únor 2014

Beru, že si musí získat děti imunitu, ale na to už stačí i lehký průběh rýmy a občasné zakašlání.Ty zelené rýmy a měsíční neustávající kašel si můžou nechat doma 😀 Jinak já měla ve tride holcicku, které vylítla teplota az na 39C a maminka vubec nechvátala, i když jsem se jí dovolala, přišla po hodině a půl.A pokud je teplota treba jen okolo 38C, tak nedojdou vůbec.....A to není jen u nás, od kolegyn z jiných skolek vim, ze je to obdobné 😒

hojda
24. únor 2014

@merunkova Tak pokud je to maminka doma, tak to se snad ani matkou nazvat nedá, že? Pokud pracuje, tak chápu, že jí to nějaký čas zabere se do té školky dostat. Já mám zaměstnavatele na druhém konci Prahy, takže bych taky dříve jak za hodinu pro dítě nedorazila 😔 a takhle narychlo bych ani nesehnala nikoho, kdo by mi pro něj došel 😔 .

merunkova
24. únor 2014

@hojda V práci právě nebyla, nakupovala ve vedlejším městě, vzdáleném 7 km....Dokud jsem ve skolce nepracovala, nenapadlo by mě, jaké typy rodičů jsou, někdy je to fakt děs.A tím se dostáváme k uvodu diskuze - k bezohlednosti nekterých lidí.

hojda
24. únor 2014

@merunkova Problém je v tom, že pokud chodíte do práce mezi děti s antibiotiky, tak bohužel v té bezohlednosti jedete také (není to myšleno špatně, je to myšleno principiálně). Takže správně byste měla tu školku opravdu zavřít a jít marodit. Otázka tedy je proč to neuděláte?

merunkova
24. únor 2014

@hojda Protože taková je praxe, bohužel, pí reditelka v tom nevidí problém a školka se zavírá opravdu až pri nějaké pohromě, ale o tom já nerozhoduji.Ono je to jedno, jestli mám antibiotika a nemám tedy příznaky kašle a funguju.Pokud nic neberu a bude pri nachlazení kašlat a smrkat, tak je to horší.Úplně nejlepší by bylo, kdyby do skolky nedávali rodice deti nemocné, pak bych je nemusela hlídat a nebyla bych nemocná sama 😉

hojda
25. únor 2014

@merunkova Proboha, jak můžete pracovat u zaměstnavatele, který tak nedbá na zdraví svých zaměstnanců. Asi by bylo vhodné poohlédnout se po jiné práci, nebojte nabídek je všude dost a všude na vás čekají s otevřenou náručí 😉 (opět rada tady z fóra). Vy o zavření školky rozhodovat nemusíte, prostě nastupte na nemocenskou a vyležte se, to je problém paní ředitelky. Otázkou tedy stále je, proč to neuděláte? Možná úplně ze stejný důvodů, proč do práce chodí vážně nemocní kolegové zakladatelky diskuze. 😔 Ještě by mě zajímalo kolik dětí u vás ve školce má tedy maminku doma a kolik z nich posílá do školky ty děti nemocné? U ostatních už je to s tím hlídáním komplikovanější. Já třeba taky vím, že kamarádka má babičku ve vedlejším městě, ale nemocné děti jí prostě nepohlídá a neudělá s tím nic, babičky je v důchodu, mají celkem dobré vztahy, ale s hlídáním od ní počítat nemůže. Babičky má svoje aktivity, kamarádky, kávičky, výlety a měnit program se jí nechce. Takže ono mnohdy nestačí jen vědět, že někdo má babičku v dosahu, ale jestli opravdu reálně může a chce hlídat. Já mám babičky dvě, obě daleko, z toho jedna by hlídat mohla, ale nebude (když máme nemocné děti, tak tam ani nesmíme jezdit, aby se od nás nenakazila) a druhá by, ráda ale ještě pracuje, a ne vždy si to volno může vzít zatím.
Ono je to jedno, jestli mám antibiotika a nemám tedy příznaky kašle a funguju. Pokud nic neberu a bude pri nachlazení kašlat a smrkat, tak je to horší. A touto větou naprosto popíráte, to na co si stěžuje zakladatelka tj. vážné nemoci.

zuzi.111
25. únor 2014

@hojda Ty musis byt na svoji situaci asi hodne nastvana, ze se tu stale vysmivas nazorum jinych a ironicky na ne upozornujes jako na nazory lidi spadlych z jine planety, ze? Promin, ale nejde nic nenapsat. Kazdy je proste v jine situaci, zije v jinem meste, ma jiny obor podnikani, jine zkusenosti, vzdelani, jinou pozici na trhu prace a mnoho dalsich odlisnosti. Tim padem ma kazdy jiny nazor a je schopen v dane situaci rozhodnout jinak. Kdyz nekdo napise, ze u nekoho, kdo nema ohledy ke svym zamestnancum, pracovat nebude, zrejme si to ten dotycny muze dovolit rict. Proc ne? Je to jeho nazor. Proc se mu vysmivat? Ten dotycny je sikovny, muze si to dovolit, tak at se ma. Ten, kdo na to nema a nemuze odejit, muze byt za takove lidi jen rad, protoze vybocuji z rady a zamestnavatelum alespon ukazuji, ze si nemohou dovolit vse ke svym zamestnancum. A ze nekdo poradi imunologa cloveku, ktery je stale na hromade? Co je na tom troufaleho a smesneho? Jak jsi nekolikrat sama rekla, ze mas dle jinych diskutujicich pocit, ze zijes na teto planete sama, ne, nezijes, ale zijes tu s ruznymi lidmi a kazdy z nich ma svuj zivot, sve nazory, sve cile. A diky bohu za to, ze nejsme vsichni stejni.
A jen pro poradek, ja nikomu neradim, sama jsem rekla, ze kazda situace je jina a musi se resit individualne. Nerozdavam rozumy, i kdyz nemam dite, jen se mi nelibi fakt, jakym zpusobem se vysmivas nazorum jinych a na to jsem musela zareagovat.

hojda
25. únor 2014

@zuzi.111 Musím tě zklamat, tohle není moje situace! Ale dovedu si představit, že se do ní hodně lehce můžu dostat, stejně jako každý jiný, kdo spoléhá na babičky (velmi rychle se může stát, že tu pomoc bude potřebovat spíše ta babička (nemoc, úmrtí), než že ona pomůže tobě). Já jsem z těch šťastnějších a reálně jsem na tom lepším břehu 😉 , že snad ty svoje děti do té školky nemocné posílat nebudu muset, ale jak jsem psala, chodím a dívám se kolem sebe, jak to chodí. Nikomu se nevysmívám, používám rady, které tu zazněli od maminek, které jsou na tom stejném břehu jako já a to, že někdo to může mít jinak nějak nemohou pochopit a ony samy se do té situace nikdy nemohou dostat. Ale máš pravdu, jsem opravdu hodně naštvaná a to na ty názory, které tu padají a absolutně nejsou v realitě.

merunkova
25. únor 2014

@hojda To bych musela nastoupit uplne do jineho oboru a to nechci 😀 Situace ve skolkach je skoro vsude stejna, staci promluvit s pár ucitelkama.Kvuli nemocnym detem jsou samy stále nemocné.Pokud budu dělat v malé skolce, kde budu sama, a pujdu marodit pokaždé, když budu mít rýmu , kašel, nachlazení apod, tak bude školka zavrena nekolik měsíců v roce.A to by asi nechtěl nikdo, zejména rodice dětí.Kam by asi posílali své nemocné děti v době mého marodění?Píšu nemocné, protože taková je realita, kašel a rýma je ve skolce trvale zabydlená od rijna do jara.Komu by\ se líbilo, že je školka zavrená kvuli tomu, ze paní ucitelka se uz po 4 dnech braní ATB cítí dobře, ale má je na 10 dnů, tak je doma? Jinak kolik dětí má v naší mš maminku doma není důležité.Jaký je rozdíl pro ucitelku, ze se stará o nemocné děti rodicu, kteri dite doma nechat mohou a neudelaji to a mezi rodici, kteri hlidani nemaji a nemocné dite do skolky dají? Je to snad nejaká polehcujici okolnost a ucitelka je snad mín nemocná?Výsledek je stejný. Je nárocne byt 8 hodin ve strehu a mit tu zodpovednost za 20 deti, kor kdyz cloveku neni dobre.Být doma by bylo fajn, ale pokud pracuji s nemocnymi detmi, byla bych vic doma nez v praci.A to by asi neprospelo nikomu.Já bych byla ráda zdrava, ale to by musely prestat chodit deti do školek nemocne, mámy by se nemusely bát o své místo, když s nimi zustanou doma, ale to je věc změny sociálního systému.Je to zacarovaný kruh.Někdo nemuze zustat doma, tak posle nemocné dite do skolky, tam onemocni ucitelka, ale chodi do prace dál, aby rodice tech deti mohly chodit do své práce.Takze asi tak.

hojda
25. únor 2014

@merunkova S posledním odstavcem plně souhlasím a je to přesně to o čem tu celou dobu píšu.
Být doma by bylo fajn, ale pokud pracuji s nemocnymi detmi, byla bych vic doma nez v praci.A to by asi neprospelo nikomu.Já bych byla ráda zdrava, ale to by musely prestat chodit deti do školek nemocne, mámy by se nemusely bát o své místo, když s nimi zustanou doma, ale to je věc změny sociálního systému.Je to zacarovaný kruh.Někdo nemuze zustat doma, tak posle nemocné dite do skolky, tam onemocni ucitelka, ale chodi do prace dál, aby rodice tech deti mohly chodit do své práce. Takze asi tak. Bohužel v dnešní době se to netýká jen maminek, že se bojí o práci, bojí se i tatínkové (dědečkové a babičky) a proto možná chodí do práce i s ATB jako vy a bezohledně tam ohrožují těhotné 😔 . Je to úplně stejná situace. Jak by se mému šefovi v práci líbilo, že už po 4 dnech je mi dobře, ale zůstávám doma, ačkoliv svou nepřítomností, ohrozím celokoncernovou uzávěrku a někdo chytrý pak ukáže prstem na naši pobočku, že jsme tam neschopní.......Nikdo už k nám svoje činnosti nepředá a stávající nám utečou třeba do Maďarska, kde je to pro ně levnější a váží si tam práce a nic takového by tam nikdo nedopustil 😔 . Je to všude stejné...... Jinak si ráda vypůjčím ještě jednu vaši větu: ... a pujdu marodit pokaždé, když budu mít rýmu , kašel, nachlazení apod, tak.......já bych k tomu dodala ještě buď já nebo moje dítě, tak si myslím, že tahle věta zní v hlavě snad každé zaměstnané mamince, které to s tím hlídáním prostě snadné nemá 😔. Chyba většinou není v těch lidech (kromě tedy maminky, která je doma, tam nějak nevidím jediný důvod, který by posílání dítěte s nemocí do školky mohl omluvit) ale v tom systému. A nemyslím, že se to vyřeší tím, že jedna strana, která je v tomto sporu ve výhodě (tj. maminky s hlídáním) budou bojovat proti té druhé straně 😔 .

hojda
25. únor 2014

@merunkova Jinak mě osobně by to číslo, kolik těch maminek, co je doma a posílá děti do školky nemocné fakt zajímalo. Myslím, že to bude odpovídat tak republikovému průměru, takže by mě ten podíl opravdu bezohledných zajímal.

merunkova
25. únor 2014

@hojda vaše citACE -... tahle věta zní v hlavě snad každé zaměstnané mamince, které to s tím hlídáním prostě snadné . Dodám - a nebo nemá žádné hlídání a bojí se o svoji práci.Dá tedy smrkající a kazdých 14 dnu kašlající dítě vždycky do skolky. Co myslíte - byla by radši , že paní ucitelka je " bezohledná " ( vaše slova) a nezustane vzdycky doma pri každém nachlazení a postará se o její dítě, aby mohla do práce a nebo bude radši, ať je paní ucitelka natolik zodpovědná, že se hodí vzdy marod, nejlépe dokud nedobere vsechny léky a skolka bude casto zavrená? Je to právě vaše tvrzení o mé bezohlednosti , které mě nutí se takto zeptat....Je potreba videt veci v sirsich souvislostech a ne jen, že nekdo je nemocny a chodí do práce.Nemocná je treba i prodavacka a prskne na zákazníka v obchodě, funguje to tak všude, nejen někde ve firmě nebo v kanceláři.Tehotná to vidí jinak , az se stane maminkou a bude mit co 14 dnu nemocne deti a nebude mit hlidani, tak to taky uvidi jinak.Jinak to uvidi clovek, který je rád, že má nejakou práci a nechce o ni prijit, jinak to vidí zaměstnanec, jinak zaměstnavatel, jinak to vidíte vy atd atd. Tohle je bohužel ta pravá realita.Slova o bezohlednosti u lidí bych asi nevolila,nutí je k tomu špatně nastavený systém.

hojda
25. únor 2014

@merunkova Asi jste nečetla celou diskuzi a všechny mé příspěvky, protože právě toto označování lidí za bezohledné je to, proč se tady tak rozčiluju. Označila jsem vás tak, protože tak to tu hodnotili maminky (snažilky a těhulky) se kterými jsem se tu dohadovala. Já osobně se tu za lidi, jako vy peru 😉 . Jako říct o někom, že je bozohledný, že jde do práce, když je nemocný, když nevím, co je všechno za tím, proč do té práce jde a jaké důvody k tomu má a výroky typu, že nemocní patří do postele.....Ano patří s tím souhlasím, ale v realite si to ne každý může dovolit 😔 .

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru