Bezohlední nemocní kolegové v práci, jak se bránit?

camille87
21. únor 2014

Ahojky, jsem ve 14tt, bohužel opět nakažená nějakým bacilem z práce. Asi to znáte samy, spousta lidí chodí do práce nemocných, přecházejí chřipky, angíny, chrchlají tam a roznášejí to na kolegy. Bojuji s tím dlouhodobě, bohužel od té doby, co jsem těhu je to čím dál horší. Nemůžu riskovat, že tam opět po 150. něco chytnu a zároveň nemůžu ze své pozice někoho vyhazovat marodit domů.. Máte některá podobnou zkušenost? Jak se bránit? Za běžných okolností bych si zase nechala nasadit léky na podpoření imunity, které jsem i dříve brávala, bohužel to je v těhu vyloučeno. Nezbyde mi, než na vlastní úkor zůstat doma než se tam všichni vyléčej..

zanuli
23. únor 2014

@ninive211 myslím, že by to uvítalo velké procento zaměstnaných u nás .....bohužel jak píšeš - špatný systém a ne každý pracuje v takové pozici, kdy by byl nenahraditelný, což zaměstnavatelé zahraničních firem, kterým jde jen o zisky, se dívají jen na to co se vyrobí, udělá a pokud je někdo nemocný, tak je to jeho problém ....tudíž = nemocní nás nezajímají, nahradíme je a nazdar .......takový systém se možná v některých firmách drží, ale spíše u lidí, kteří pracují v managmentu, na obchodních pozicích ....ne dělníci nebo prodavačky, uklízečky apod.

hojda
23. únor 2014

@ninive211 Většinou to není tak, že ti zaměstnavatel řekne, že když budeš marodit, tak tě vyrazí, to si nikde nedovolí. Ale když je potřeba propouštět, tak hádej, kdo půjde první??? Ten kdo marodí 3 týdny v měsíci, tak určitě nezůstane☹. Je pro zaměstnavatele drahý a neefektivní. Prosím jak ty tedy osobně budeš řešit situaci, nemocné děti 14 dní a pak tu nemoc chytneš ty? Zůstaneš doma, abys nenakazila těhotnou kolegyni?

hojda
23. únor 2014

Já prostě vidím, jaký je rozdíl, jak tuto situaci vidí, zatím jen snažilka, těhotná, maminka s jedním dítětem, maminka se dvěma dětmi a maminka s babičkou v záloze a maminka bez hlídání. Jak to třeba prvotěhulky budete řešit, až budete čekat druhé dítě a první bude nemocné a je potřeba s ním jít k lékaři do čekárny plné nemocných? A poštele své nemocné dítě někam pryč, abyste se od něj nenakazila? Když je tak bezohledné a dovolí si marodit vedle vás těhulky? Tak nikdo nebere ohled na to jestli jste těhule nebo ne, tam čekají všichni stejně (zjišťovala jsem si tu tady, jestli někoho berou u dětské přednostně a prý ne). Jakou radu tedy máte pro maminky, které to hlídání bohužel nemají a o tu práci se prostě bojí (jsou ve zkušebce, ve firmě se propouští......), jak to mají vyřešit? Mám na mysli konkrétně rýmu a nachlazení, což jsou nejběžnější dětské nemoci a děti je mají několikrát do roka.

hojda
23. únor 2014

@zanuli Platy v managementu firem bývají dost vysoké, takže tam už se firmě tuplem nevyplatí držet si někoho, kdo do práce nechodí☹.

ninive211
23. únor 2014

@zanuli Já ještě chápu, že se člověk bojí onemocnět třeba ve zkušební době. To je dost problém. Tam tě mohou vyhodit bez udání důvodu, takže třeba i ta týdenní nemoc být důvod může. Ale v případě, že by člověk, co celý rok nebyl nemocný a jednou za rok musel ze závažných důvodů zůstat delší dobu doma a během té doby aby se klepal, jestli nepřijde o místo - to mi v pořádku nepřijde. A navíc si reálně nedovedu představit, jak by to ten zaměstnavatel obhájil, ten vyhazov? Pokud nejde o hrubé porušení kázně, musejí před vyhazovem následovat alespoň tři písemné výtky zaměstnanci. Leda že by zaměstnance donutili ukončit "dohodou".
No, musím říct, že ať je můj zaměstnavatel jaký chce, a ač na něj občas nadávám, a brblám, že jsem málo doceněná..tak jsem sakra ráda, že pracuju, kde pracuju, v menší firmě s českými majiteli, mladý kolektiv, přátelské prostřední, pružná pracovní doba a možnost home office. Jedinou větší nevýhodou té flexibilní prac. doby je, že se neproplácí návštěvy lékaře. Prostě si k němu jdeš kdykoliv, ale ty hodiny si musíš pak stejně nadpracovat. A když jsou termíny a člověk nestíhá (i třeba ne svou vinou, ale vinou klientů, že nedodali podklady včas), tak se pracuje do večera a případně i víkendy. Ale zase není problém, když mi není dobře, zůstat den doma na náhradním volnu.

hojda
23. únor 2014

@ninive211 Důvod pro odchod? Restrukturalizace a hromadné propouštění.....Manžela mám z tohoto důvodu už 7 měsíců doma......A řeší se tu, že s každou rýmou a kašlem, by měl zaměstnanec zůstat doma na nemocenské, aby nikoho nenakazil. Rýma a nachlazení je naprosto běžné onemocnění, které má člověk několikrát do roka......

ninive211
23. únor 2014

@hojda Tak jasný, pokud někdo marodí tři týdny v měsíci a pravidelně takto absentuje, tak smůla. To je potom taky na tom zaměstnanci, že by měl se sebou a se svou imunitou něco dělat. To pak moc dobře chápu, že se zaměstnavateli nelíbí, že víc v práci není než je.
A k té nemocnosti a nakažení "těhotné kolegyně": když bych byla nemocná - opravdu nemocná, ne jen lehoučký kašílek a slabou rýmičku bez teplot - tak zůstanu doma, ať mám těhotnou kolegyni anebo netěhotnou. To je prostě snad normální, že s horečkama do práce nelezu!!!! Pokud bych byla ve zkušebce či v zaměstnání, kde reálně hrozí vyhazovy, tak holt nemocné děcko bude hlídat manžel, pokud má větší jistotu místa (což v našem případě ten můj má - byť za mizerný prachy, ale jen tak ho nevyhodí, to by musel dlouhodobě dělat fakt megaprůsery)

ninive211
23. únor 2014

@hojda Tak se slabou rýmou taky nejsem pokaždý doma, to je snad blbost. Původní dotaz diskuze zněl, co dělat proti kolegovi, který chodí do práce opravdu nemocný, s angínou a horečkama.

zuzi.111
23. únor 2014

@hojda Jako promin, ale clovek, ktery je 3 ze 4 tydnu doma v te praci nema co delat uz jen dle sveho vlastniho uvazeni. To je nesmysl. Je to zase dalsi extrem, ktery se tyka mensi skupiny lidi. Musi se to resit jinak a ne tim, ze budu nadavat na spatny system a spatneho zamestnavatele, ktery me vyhodi pri nejblizsi prilezitosti.
@ninive Povinne sick days jsou blbost. Je to benefit, tedy neco navic, co zamestnavatel nabizi z vlastni vule a tim si udrzuje dobre zamestnance, laka z trhu ty nejkvalitnejsi a ziskava si jejich loajalitu, motivuje. Pokud by to bylo povinne, jsme zpet u obycejne nemocenske, ktera je placena zamestnavatelem a vime, kam to v CR vedlo. Proste to nejde hodnotit jen z vlastniho pohledu, ale globalne. Kdyz se nastavi nejaky system, musi byt pro vsechny. Ale pokud vetsina z tech, kterych se bude tykat , ho budou zneuzivat, system funkcni nebude, i kdyz vam to zni hezky. Vzdycky na tom budeme biti my, kteri bychom system vyuzili, ale nezneuzivali.
@zanuli Vsem firmam jde o zisk. Brat to jako neco nehorazneho je blbost. Ale zisku lze dosahnout tim, ze se bude zamestnavatel o sve zamestnance starat. Ono menit lidi jak se mi zachce a nabirat za ne nove nese taky vysoke naklady.
Celkove je ale fakt, ze pokud je nekdo 3tydny ze ctyr nemocny, tak o nej nikdo stat nebude a takovy clovek ma holt problem a musi ho resit jinak. Nelze nadavat na system, ze ho nikdo nezamestna.

hojda
23. únor 2014

@ninive211 Tak už se těším na tvoje absentování. Píšu to tu už po několikáté. Situace 2 děti, jedno onemocní, druhé to od něj chytne se zpožděním několika dní a nakonec to chytneš ty. Takže si dáš 14 dní ošetřovačku s dětma a pak co, půjdeš ty na nemocenskou???? S imunitou můžeš něco dělat, ale zkušenost většiny rodičů, je taková, že jak dítě přijde do kolektivu, tak ty nemoce jedou prostě jedna za druhou. Jednou to poznáš sama.....A možná až si vzpomeneš na svoje současné rady, tak se jim hořce zasměješ. Realita je totiž toto.

Můžu uvést další příklady z mého okolí. Kamarádka se po 6 letech na rodičáku se 2 dětmi vrátila do práce. Babičky obě daleko, jedna navíc pracující a druhá jako babička nefunguje (je to macecha jejího manžele a ten s ní dobrý vtah nemá. Měla velké štěstí, protože se jí povedlo práci sehnat, má to jeden háček, má smlouvu na rok na dobu určitou....na začátku zkušebka, dovolené pouze 4 týdny, sick days nejsou, práce z domova jí taky není umožněna, manžel pracuje ve firmě, kde každý den jezdí pro celé ČR a montuje bezpečností brána do obchodů. Mají hypotéku........ Chceš vědět, jak vypadá ráno u nich doma, když zjistí, že je dítě nemocné?

zuzi.111
23. únor 2014

@ninive211 Vidim to jako ty. Hlavne obsahem tematu byli kolegove dochazejici do zamestnani NEMOCNI ne s rymickou nebo kasilkem. Hojda to tu porad mota vse dohromady 🙂.

hojda
23. únor 2014

@zuzi.111 Tak už se těším na tvoje absentování. Píšu to tu už po několikáté. Situace 2 děti, jedno onemocní, druhé to od něj chytne se zpožděním několika dní a nakonec to chytneš ty. Takže si dáš 14 dní ošetřovačku s dětma a pak co, půjdeš ty na nemocenskou???? S imunitou můžeš něco dělat, ale zkušenost většiny rodičů, je taková, že jak dítě přijde do kolektivu, tak ty nemoce jedou prostě jedna za druhou. Jednou to poznáš sama.....A možná až si vzpomeneš na svoje současné rady, tak se jim hořce zasměješ. Realita je totiž toto.

hojda
23. únor 2014

@ninive211 Rada, která tu zazněla, byla, že nemocní patří do postele, pokud máš rýmu nebo kašel, tak jsi nemocný, tato nemoc je přenosná vzduchem, takže ohrožuješ své okolí......Pro těhuli může být problém i to nachlazení.

zuzi.111
23. únor 2014

@hojda Ja zadne rady nedavam. Ja konstatuju, jak to je a ze zamestnavatel opravdu nemuze zamestnavat cloveka, ktery je 3/4 roku doma. Musi si to vyresit kazdy sam. Ja si to vyresim po svem, ostatni musi taky po svem.

hojda
23. únor 2014

@zuzi.111 A já bych tu radu uvítala. Jak si to tedy vyřešíš ty osobně, ať se mají maminky, kde inspirovat?

ninive211
23. únor 2014

@hojda Ano, chápu, v tomto naštěstí, snad budu mít opět určitou výhodu a jsem si toho moc dobře vědoma - obě budoucí babičky ve stejné městě (byť na druhém konci), jedna v ID, druhá OSVČ, pracuje z domu. Takže když nebude zbytí, tak vím, že jedna nebo druhá pohlídají. Samozřejmě nebudu toho chtít zneužívat, jen když to bude nezbytně nutné. Zatím tedy nevím, jak moc ta jedna z babiček bude za pár let hlídání schopná (zdr. problémy). Jinak moc dobře vím, že nemocné dítě je problém, v práci mám ve směs kolegyně, které děti mají, takže představu mám. Jenom teď nevím, kdo do tohoto tématu, který se původně týkal bezohledných nemocných kolegů, kteří chodí nemocní do práce, i když mají jinou možnost, první zamotal nemocná děcka a OČR. To je totiž na jiné téma a samostatnou diskuzi. Držme se tématu, prosím 🙂

hojda
23. únor 2014

@ninive211 Takže další rada od maminky, s babičkami v zádech.....Babička není, jak to vyřešíš? Nemocnost dětí s tím souvisí, donesou ti domů ty úžasné bacílky, které ty pak chytíš a rozhoduješ se jestli půjdeš do práce, nebo ne....

camille87
autor
23. únor 2014

když tu čtu o potížích s nepřítomností v práci u pracujících matek, tak mě napadá, že mé kolegyně, které mají nemocné děti, si mohou brát kolikrát chtějí tzv. ošetřovačku, kterou mají normálně hrazenou.. to přeci musí být ze zákona platné všude v ČR, nebo..?

laurital
23. únor 2014

@kocicinka Jasně, to chápu.Rozhodně jsem to nemyslela tak, že by se na zdr, stav a vyšší náchylnost k infekci u chlapečka neměl brát ohled.To ani v nejmenším, spíš jsem chtěla říct, že mnohé dítě může být, i nevědomky, přenašeč nemocí a vyhnout se tomu bohužel nejde ani v menším kolektivu.

hojda
23. únor 2014

@camille87 Ano, může si brát ošetřovačku, může jí na nemocenskou, ale kdo se to nebojí dělat? Půjdeš bez obav každý měsíc s dětem na ošetřovačku? S klidem ráno zavoláš šéfovi, že tento měsíc zase nepřijdeš, protože je dítě zase nemocné.???? Nebudeš s tím mít žádný problém? Nebudeš se citít špatně a mit strach? O tuhle to běží, nároky a zákony jsou jedna věc, realita je jiná 😔 . Chápu, že pro tebe jsou tyto starosti ještě daleko, ale každý se jednou dočká. Jak třeba budeš řešit tu situaci ty? Situace 2 děti, jedno onemocní, druhé to od něj chytne se zpožděním několika dní a nakonec to chytneš ty. Takže si dáš 14 dní ošetřovačku s dětma a pak co, půjdeš ty na nemocenskou????

camille87
autor
23. únor 2014

@ninive211 se všemi tvými názory souhlasím, díky za příspěvky! přesně jsi pochopila, co jsem vše měla na mysli🙂 ale téma se už dávno stejně zvrtlo jinam, jak tak koukám.. nicméně ono k těm "bacilonosičům" v práci asi už fakt není co rozumného říci.. jo, být na vyšší pozici, tak je v takových stavech co jsem popsala rázně pošlu domů, třeba na home office, ale takové pravomoci bohužel nemám. jen si říkám, že je to prostě vůči všem zdravým kolegům nejen bezohledný, ale taky dost nefér, nezávisle na tom, zda je někdo těhotnej nebo ne. a jediná šance by byla změna pravidel zaměstnavatele tak, aby ty opravdové marody prostě v kanceláři s ostatními nenechal. jo, když ti lidi sami nejsou soudní, tak to je pak těžké pořízení.. btw chtěla bych pány vidět, jak by chcípali, kdyby to takhle opakovaně ode mě chytali a nemohli si vzít ani coldrex..možná že to by je přimělo přehodnotit vlastní blbost!

babulinkab
23. únor 2014

@hojda obdivuji tvou trpělivost s vysvětlováním.....já bych jen dodala, že než se uzdravíš na nemocenské, tak ti to děti přinesou znova 😀 😀 😀 😀 😀

camille87
autor
23. únor 2014

@hojda toto nemohu soudit, sama jsem byla i momentálně jsem v jiných firmách, kde se za nemoci nevyhazuje, to vím jistě. a rozhodně dobrovolně nepůjdu makat někam, kde je takovej teror. navíc, opravdu existují i šikovní imunologové, kteří tebe i tvé děti, pokud máte tak slabou imunitu, udrží bez nemocí. ovšem-to neplatí pro těhu, v tom období se takové podpůrné léky brát nesmí. a pokud jde o situace co popisuješ, opravdu nemohu soudit, snažím se v životě dělat tak, abych na tom nikdy nebyla tak zle a pokud mít dvě děti, tak jedině s jistotou, že budu mít dostatečné zázemí pro řešení náročných období typu opakující se nemoci apod. v tomto jsem opravdu jiná, tudíž tě nepotěším "přilitím oleje do ohně" 🙂 celé to tu je a bylo jen o tom, že mě zajímalo, zda se lze nějak oficiálně bránit kolegům, kteří vědomě do práce chodí nemocní a roznáší to tam. myšleno ve svůj prospěch, ne tak, abych já kvůli jejich bezohlednosti musela "utíkat" na rizikové.. to mi přijde naprosto absurdní.

hojda
23. únor 2014

@babulinkab A vidím matku, se dvěma dětma, které si tím již prošla a ví o čem mluvím 😀 😀 😀 . Proto tu píšu, že marození 3 týdny v měsíci je naprosto reálná věc s dětmi, ale jak se dozvídám, tak je to něco extra a maminka by v takové situaci neměla na návrat do práce ani pomýšlet a starat se o imunitu svých dětí, kterou tak zanedbává.....Mám syna v lesní školce, takže u nás to marození opravdu není tak hrozné, do lesní školky své dítě v nemoci opravdu nikdo nepošle a navíc je jich tam opravdu málo (po Vánocích byli ve školce 4 děti z 12, protože všichni během Vánoce něco pochytali různě od příbuzných. Vím, ale že nás to marození čeká příští rok. Mluvím s maminka, které přešli z lesní školky do normální a je to opravdu tak, jedna nemoc střídá druhou 😔 .

laurital
23. únor 2014

@hojda Souhlasím.Já si naopak myslím, že k tomuto tématu ty děti tak nějak patří, protože jsou i častou odpovědí na otázku, proč si dospělý nemocný člověk nevezme neschopenku.Protože má obavy, že děti budou nemocné a bude potřebovat být s nimi doma.Ano, je mi jasné, že jsme pak v začarovaném kruhu..
Pokud má člověk možnost využít home office, tak je opravdu bezohledné chodit nemocný do práce, myslím, že na tom se asi všichni shodneme.Horší je, že ve spoustě povolání to prostě možné není a nemyslím, že by to byla ve velké většině případů otázka snížení příjmů na nemocenské.

hojda
23. únor 2014

@camille87 A jaké tedy bude to zázemí pro ty děti, to snad není tajné ne? Chůva, babička? To je bohužel řešení, ne pro každého dostuoné 😔
A tomuhle se o pravdu musím smát, až se za břicho popadám:
toto nemohu soudit, sama jsem byla i momentálně jsem v jiných firmách, kde se za nemoci nevyhazuje, to vím jistě. a rozhodně dobrovolně nepůjdu makat někam, kde je takovej teror.
Jak takovou věc zjistíš? Zeptáš se při přijímacím pohovoru? Tak v tu chvíli se s tou firmou můžeš rozloučit 😀 . Jako budoucí matka, budeš mít situaci na trhu práce značně stíženou (pokud tedy nedisponuješ babičkou, nebo máš na chůvu). Manžel chodí po pohovorech a na nějaké vybírání to není a je to chlap s VŠ, praxí v mezinárodních firmách..... Manžel je taky ten typ, co si nenechá nic líbit, práci kolegy učil smrkat, jak se mají dotýkat klik, když mají rýmu, , dost razantně se ozýval, když byl někdo v práci nemocný.....v jídelně upozorňoval paní, co vydává obědy, že nemůže v rukavích, kterými shrnuje zbytky nandavat jídla.....No v nové práci si to rozhodně už nikdy nedovolí.....to je realita 😔

prapodivna
23. únor 2014

@hojda Když to máš těžký, pokud si člověk udělá 3 (nebo i jedno)děti v takové situaci, že nemá ani práci, kde se tohle dá nějak ukočírovat, nemůže z něj zaskočit ani manžel a nemá nikoho, kdo by pohlídal(a prostě neumí si to nějak zařídit), tak to především celé nedomyslel on sám. Neříkám, že takoví lidi nemají mít děti, nebo že je za to odsuzuji, ale zas pak by si takový člověk neměl stěžovat, jak to má těžké. Nikdo za jeho situaci nemůže, jen on sám. Život není fér, to je prostě fakt a když už někdo takhle pořád fňuká, tak si prostě říkám, co si myslel před tím?

Já teď čekám dítě, ale určitě bych do toho nešla, kdybych neměla aspoň představu toho, že to dovedu v reálném životě zvládnout. Koneckonců připravili jsme na to s manželem co šlo, včetně toho, že mám z jednoho pokoje v bytě vlastní pracovnu.

laurital
23. únor 2014

@prapodivna To se ovšem obávám, že by děti neměl nikdo.

hojda
23. únor 2014

@laurital Přesně tak....kamarádka si šetří ty 4 týdny dovolené na marození dětí, ale co s nima třeba o prázdninách celé 2 měsíce, když nemáš dovolenou???? Dámy prostě buď mají zázemí, které jim dovolí tuto situaci bez problémů řešit (babičky) nebo se k této reálné situaci ještě prostě nedostaly, ale čeká nás to opravdu všechny 😔

kocicinka
23. únor 2014

@hojda Ne, není odlišná. Promiň, ale nic o tom nevíš. Moje maminka doposud děti nehlídala. Ani hodinu. Je jí 75 let a je nemocná, navíc od nás bydlí 50 km.
Dostala jsem nabídku na 10 hodin týdně. Protože jsem o to hodně stála, tak jsem jí tak trochu uprosila, s tím, že manžel jí bude o to víc pomáhat na revanš na domě.Manžel si přehodil služby v práci- na odpoledne má ještě jedno zaměstnání- a střídají se v hlídání s babičkou, do toho mi ještě vypomáhá kamarádka, které platím. A nebo si vezmu malého s sebou do práce. Rozhodně to není tak, že každý den ráno šoupnu dítě mladé vitální babičce a nazdar.
Nesrovnávej mne, prosím, stále s ostatními, o tom tato diskuze není, já ji nezaložila. Přispěla jsem pouze proto, že jsem chtěla zakladatelku podpořit a říct jí, že není jediná, která si to myslí, což evidentně není, viz příspěvek výše, tak mne prosím stále nezmiňuj, nemám potřebu a nebudu se před tebou obhajovat.Já mám názor takový a takový a měnit ho nebudu. Není správné aby nemocní lidé lezli mezi zdravé a tím je ohrožovali, i ordinační hodiny u doktorů jsou rozdělené pro zdravé a nemocné, proč asi. O tom že to nejde dodržovat- jde to. Chce to jen trochu ohleduplnosti. To mi nevyvrátíš.
Můj částečný návrat do práce vyžádal spolupráci a překopání režimu celé naší rodiny( za což jsem jim neskutečně vděčná), podotýkám, manželovi rodiče nehlídají vůbec. O naší situaci nevíš nic, tak už mě prosím neoznačuj. Děkuju.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru