Bezohlední nemocní kolegové v práci, jak se bránit?

camille87
21. únor 2014

Ahojky, jsem ve 14tt, bohužel opět nakažená nějakým bacilem z práce. Asi to znáte samy, spousta lidí chodí do práce nemocných, přecházejí chřipky, angíny, chrchlají tam a roznášejí to na kolegy. Bojuji s tím dlouhodobě, bohužel od té doby, co jsem těhu je to čím dál horší. Nemůžu riskovat, že tam opět po 150. něco chytnu a zároveň nemůžu ze své pozice někoho vyhazovat marodit domů.. Máte některá podobnou zkušenost? Jak se bránit? Za běžných okolností bych si zase nechala nasadit léky na podpoření imunity, které jsem i dříve brávala, bohužel to je v těhu vyloučeno. Nezbyde mi, než na vlastní úkor zůstat doma než se tam všichni vyléčej..

evaviki
21. únor 2014

@hojda nejde o 3 tydny, ale o prvni 2-3 dny, kdy jsou nejvic infekcni.. Vzhledem k moznosti home office to nechapu vubec.. to je uplne stejne, jak blbej rodic, co da nemocny dite do skolky..

@camille87 pokud vedi, ze si tehotna, tak bych se klidne zeptala, jestli by opravdu nemohli zustat tech par dnu doma, nebo si kup rousku na oblicej a nasad si ji, treba jim to dojde..

hojda
21. únor 2014

@evaviki To chápu, jenže mě když chytne záchvat toho kašle, tak je to masakr a nikdo nepozná, jestli to mám první den nebo 14 den 😀

sasanka033
21. únor 2014

@ange_de_la_morte aha 😀 😀 😀

camille87
autor
21. únor 2014

@hojda mít neustále chronickej kašel také není úplně ok, nechala ses prohlídnout od pořádnýho dr??

camille87
autor
21. únor 2014

@evaviki jojo, taky mě to napadlo, sedět tam jak magor v roušce, aby jim to docvaklo.. bohužel nezabral ani rozhovor s dotyčnými, řekli hm, pardon, a choděj tam nemocný dál. jak u blbejch, fakt. nedá se nic dělat, pryč proto musím já. jaký paradox..

buldrik
21. únor 2014

@camille87 krom bezohlednosti by to mohl byt i pocit nepostradatelnosti nebo karieristi. Pracuju v holandsku, tady ze zakona firma plati 100% platu az po dobu jednoho roku. Neco jako neschopenka neexistuje, takze kdyz je mi fakt spatne, ani nemusim k doktorovi a zustanu doma a dostanu plny plat.
Vsichni v kancelari (takovy maly open space) muzeme pracovat z domova. A stejne loni jedna kolegyne tvrdohlave chodila do kanclu s horeckama, chrchlala az nakonec ztratila hlas. A to jsme ji prosili skoro na kolenou, aby zustala doma. Ale je to karieristka a "boji" se ukazat slabost, nedej boze zmeskat jediny den v kancelari a "nebyt videt". Nakonec ji financni reditel naridil zustat doma a s ni pulce oddeleni, ktery mezitim nakazila.

kocicinka
21. únor 2014

@hojda tak tady jde o přístup zaměstnavatele. U mého muže v práci- je profesor na střední škole- se tedy hodně dbá na to, aby tam nebyli nemocní učitelé. Přestože je problém se suplováním. Ředitel si na to dává pozor od doby, kdy tam jedna profesorka roznesla černý kašel. Taky jenom kašlala, že.... a pak celá třída lehla a všichni se divili.
Do práce, kde by šéfovi bylo jedno, že mu tam chodí nemocní lidé, tak tam bych teda já osobně nebyla ani minutu.

hojda
21. únor 2014

@camille87 Já nemám chronický kašel, já chytám dětské bacílečky od dětí a to jsou opravdu chuťovky 😀 , takže když se nám domácností prožene něco takového, tak než to proběhne u všech, tak to trvá měsíc.

hojda
21. únor 2014

@kocicinka A můžu se zeptat, kde jsi pracovala? Ve školství to tedy chápu, tam když nejde učitel do školy, tak to za něj někdo odsupluje a zas tam moc se nic neděje, pokud látku pak doženou, ale u nás v práci, pokud ti vypadne člověk, který pracuje v teamu lidí na nějakém projektu, kde jsou pevně dané termíny, kdy má být hotovo a od tvojí práce se odvíjí práce x dalších lidí......tak tam toho šéfa opravdu zajímá jestli to v tom termínu hotové je nebo není.

kocicinka
22. únor 2014

@hojda V domově pro seniory... jako sociální pracovnice. Ale to s tím nesouvisí... Já jsem měla samostatnou kancelář( díky Bohu za to), takže tohle jsem řešit nemusela.
No ve školství to právě problém je. To není tak jednoduché, jakože to za něj někdo odsupluje. On totiž není moc kdo. Suply se shánějí dost obtížně. Na jednu hodinu to ještě jde, ale na týden, 14 dní, to už je pro ředitele hodně velká komplikace.
Umím si představit, že práce, kterou popisuješ, se dá dělat i docela dobře z domova, přes počítač. V dnešní době technologií....Muž zrovna nedávno vedl z obýváku videokonferenci

hojda
22. únor 2014

@kocicinka Ano v dnešní době už nám to zaměstnavatel povoluje dělat z domova, ale to je trend posledních let (musíš mít noťas, firemní mobil (to jsou už benefity pro vyšší pozice a běžný zaměstnanec se k nim nedostane) a zřízené bezpečné připojení do firemní sítě (speciální zabezpečení dat), nemůžeš se napíchnout jen tak z domova, takže to je pro každého zaměstnavatele také investice). Navíc pokud má firma tisíce zaměstnanců, tak musí počítat s tím, že pokud to povolí jednomu, tak musí i ostatním a náklady ti letí nahoru.....Pokud děláš v domově pro seniory, tak to chápu, že tam zaměstnavatel nechce, aby mu tam někdo roznášel nemoce, to je stejné jako v nemocnici, ale věř tom, že ve většino oborů a hlavně v soukromém sektoru toto není. I když třeba moje mamka pracuje na obecním úřadě a taky neexistuje, aby si zůstala během uzávěrky doma, mají termín, kdy to musí všechny obce odevzat a nikdo jiný to za ní neudělá a domů připojení a PC rozhodně nedostane. Ve škola to bylo vždy, tak že nějakou hodinu někdo odsuplovat, nějako odpadla a pak se nahradila a na nějakou jsme byli spojení s jinou třídou. Navíc učitel celý úvazek neučí, má k tomu přípravy na které být fyzicky ve škole nemusí.

apacheee
AMBASADORKA
22. únor 2014

@hojda No s tvým popisem situace ve školství jsi mě docela pobavila. Ve školství pracuju a pokud nám někdo vypadne třeba na týden nebo nedejbože na měsíc, tak je to teda sakra problém. Pro lidi, kteří o tom povšechně něco slyšeli, to tak opravdu možná působí, že se učitelé pořád jen flákají, ale není to tak jednoduché, jak to ty prezentuješ.

@kocicinka Děkuju za tvůj názor o nemocnosti ve školství, vždycky mě potěší, že to někdo vidí i reálně🙂

hojda
22. únor 2014

@apacheee Učitele máme v rodině dva, dokonce i ředitele Základní školy, takže také vím své 😉 . Každé zaměstnání má své 🙂 . Já si myslím, že marození je problém v každé profesi a vždy to s sebou nese komplikace a v dnešní době si nikdo moc nedovolí komplikovat svému zaměstnavateli situaci a proto do té práce chodí i v nemoci, bohužel, ale tak to je. Pokud tedy zaměstnavateli @kocicinky nevadí, že až nastoupí do zaměstnání a bude od podzimu do jara cca 2 až 3 týdny v každém měsíci mít nemocné děti a následně sebe a ona může jít kdykoliv bez problémů a bez obav marodit, tak to má opravdu extravelké štěstí. Opravdu si myslím, že 99% lidí v takové situaci není.

adelka21
22. únor 2014

V těhotenství jsem chodila normálně do prace, taky open space, a také tam někdo pořad chrmlal, tomu se zabranit nedá. Nemůžu přikázat lidem, aby do prace nechodili, ale pravda je, ze velcí "chrmlaci" me stvali 🙂

hojda
22. únor 2014

@kocicinka Navíc, jak jsem tedy pochopila, tak než došlo k tomu průšvihu s černým kašlem, tak to v té škole chodilo úplně stejně, jako všude jinde..... Já osobně si tedy s chřipkou nebo angínou do práce jít nelajsnu, ale je pravda, že já měla angínu jednou v životě a chřipku nevím, kdy jsem měla. Mojí nemocí je pravidelně rýma a pak kašel (nachlazení, ne chřipka s horečkama) a teď tedy ty různé odrůdy všech možných dětských bacílků 😀 .

marecek4
22. únor 2014

@adelka21 no to jsem momentálně já ☹,prášky jsem nafasovala na měsíc,ale přece nemůžu s kašlem měsíc marodit?naštěstí v kolektivu jsem minimálně,jen než si nachystám co potřebuju a spíš sama,takže sejřím taky jen sama sebe,horší je to,že nemusím kašlat celý den,ale jak někam vlezu tak chytám takový záchvaty až uvažuju nad intinmkou

hojda
22. únor 2014

@marecek4 Tak tenhle kašel moc dobře znám, jak vejdu do místnosti, tak mi tečou slzy a úplně se dávím, je to suchý dráždivý kašel 😝

marecek4
22. únor 2014

@hojda jo,jenže jak se ho zbavit,už si přijdu jako hypochondr,drží se mě víceméně celý rok s přestávkama ☹

hojda
22. únor 2014

@marecek4 Zkus v dm mají pastilky a sirup s islandským mechem nebo lišejníkem.

romantika
22. únor 2014

@camille87 jojo, mne to tehu naučilo, ze si to clovek musí zaridit tak, aby se pak nestresoval, ze něco zvoral. první tehu jsem sla taky na nemocenskou. jsem akcni clovek, takze jsem se doma nenudila, stejnak jsem furt litala po doktorech a byla jsem rada, ze jsem se vyhla zase praci jakou jsem mela ja - 24hodin stres denne a tak. hlavne se opatruj a prdoku v brise a užívej si to, desne to leti.

kocicinka
22. únor 2014

@hojda ne nepochopila. Ředitel na to dbal i před tím. Stejně, jako se snaží, aby se tam zdravě vařilo.
Jo, měla jsem štěstí na zaměstnavatele. Byla tam jedna sestřička s dětma ve školkovém věku a vycházeli ji maximálně vstříc. Jako upřímně, v práci, kde se takto "dlabe" na práva zaměstnanců, bych asi moc dlouho nevydržela.
Hele sama vím, jaký je to problém, když jsem třeba nemocná, nebo jsem byla v porodnici, nebo na operaci, jaký je to problém aby ředitel ( resp. zástupkyně) sehnala za manžela náhradu. Ale je mi jasný, že si půlka národa myslí, jací jsou učitelé flákači, takže se tady nebudu obhajovat. Jen jsem chtěla zakladatelce vyjádřit podporu, což se asi moc nepodařilo.Hezký víkend.

kocicinka
22. únor 2014

@hojda jo a moje dítě do školky chodí a rozhodně není 3 týdny v měsíci nemocný. Nemocný byl naposledy začátkem října- na 3 dny. Mladší není nemocný vůbec.

prapodivna
22. únor 2014

V Japonsku je normální, že když je někdo nemocný a musí mezi lidi, že si vezme roušku, takže pokud by mi tam někdo chrchlal, hezky bych ho zprdla a poslala si je pro ně. A kdyby odmítl, koupila bych si je sama. Není to 100% ochrana, ale rozhodně lepší než nic. Mluvit se s tím dá úplně v pohodě a zvyknout si na to taky.

Já roušky používám jako ochranu před prachem z práce, ale když jsem nemocná, tak je nosím doma, abych nenakazila manžela. Je to sice trochu zvláštní, když to má člověk na veřejnosti, ale pořád lepší než nic.

Jinak souhlasím s tím, že chodit do práce nemocný je bezohledné. Je jasné, že prostě pro toho člověka je to komplikace, ale to zase nezajímá mě.
Z pohledu firmy je určitě lepší, když člověk zůstane 3 dny doma, než když pak nakazí všechny ostatní. A nejde to všude, ale určitě jsou i práce, kde si člověk tu svoji práci může dohnat přesčasy.

Jo a těhotná je sice jen těhotná, ale když onemocní ona, tak spoustu léků ani nesmí používat a snaší to mnohem hůř, takže je to vůči nim bezohledné, ale i k netěhotným.

Minimálně bych zkusila domluvit s nadřízeným, aby člověk co je nemocný a z nějakého důvodu nemůže zůstat doma, aby povinně nosil roušku a používal dezinfekční gel na ruce.

aaggyy
22. únor 2014

@camille87 asi bych si vzala roušku. Mělo by to být opačně - roušky by měli nosit nemocní, ale jak říkáš - když je někdo bezohledný...Já se pohybuji v nemocnici a roušku nosím, když jsem nemocná já, abych pacientům ještě ke věemu "nepřilepšila" Musím říct, že v krajinách jako je Japonsko to mají vyřešený - tam nemocní lidi roušky nosí a nikdo se a ně nedívá jak na blázny..

hojda
22. únor 2014

@kocicinka Jako upřímně, v práci, kde se takto "dlabe" na práva zaměstnanců, bych asi moc dlouho nevydržela....... Tak to se opravdu modli, aby si se po rodičovské měla kam vrátit, protože podobného zaměstnavatele se dvěma a více dětmi budeš hledat opravdu hodně těžko. Pokud se tedy u manžela v práci tak dbalo na to zdraví, tak proč tam ta kolegyně s tím kašlem chodila a v klidu se nevyléčila? Tato diskuze není o tom jestli jsou učitelé flákači nebo ne. Já osobně bych tu práci dělat nikdy nechtěla, je to fakt nápor na nervy, na druhou stranu je tam kompenzace ve formě volna, které žádná jiná profese nemá. Občas jsem tu nahlídla do diskuzí od maminek učitelek a dost si toto zaměstnání chválily (přípravy se přece nemusí dělat na každý den - slova těch maminek a příprava je přece součástí placené práce), jako ideální zaměstnání pro ženu s dětmi 😉 a to jen tak nikdo o své práci neřekne.

laurital
22. únor 2014

@kocicinka Já si to o učitelském sboru nemyslím, neboj.Sama jsem po absolvování FF učila rok na gymnáziu a všem, kteří mají hubu plnou keců o flákání bych to doporučila.Ono táhnout pětačtyřicet minut, udržet pozornost a něco naučit fakt zase taková sranda není.Proti tomu bylo i marketingové oddělení v ČP nebo pak angažmá 🙂 v IBM celkem brnkačka 😉 .

hojda
22. únor 2014

@kocicinka Tak to ti gratuluji ještě jednou, pokud máš takového zaměstnavatele a děti, které ti nemarodí tak to už je ta pravděpodobnost tak 0,0000001%, že to má někdo také tak. Jako já to chápu, co tím chtěla zakladatelka i ty říct, ale v reálném světě to tak prostě nejde. Ani mě se nelíbí, že do školky maminky vodí děti, které nejsou úplně zdravé a zdravé děti to tam chytí, ale co má ta máma jako dělat, když se jí podaří po rodičáku (buď vrátit do práce nebo sehnat novou), tak si prostě nemůže dovolit být každý měsíc doma a to nemluvím o samoživitelkách pro ty je rada: Nemocný patří do postele! z kategorii Sci-fi a takových lidí je mraky, nezaměstnanost nejvyšší za poslední dobu, takže s rýmou a kašlem doma moc lidí opravdu nezůstavá 😔 . Taková je bohužel realita.

laurital
22. únor 2014

@hojda Já se přiznám, že po první RD jsem také občas dala smrkající dítko do školky.A nebylo to proto, že bych byla nezodpovědná matka nebo kariéristka, ale čistě z toho důvodu, že práci jsem potřebovala, byla jsem tehdy víceméně bez praxe a nemohla jsem si dovolit o ni přijít.

hojda
22. únor 2014

@prapodivna

Z pohledu firmy je určitě lepší, když člověk zůstane 3 dny doma, než když pak nakazí všechny ostatní. A nejde to všude, ale určitě jsou i práce, kde si člověk tu svoji práci může dohnat přesčasy.
Ono to není tak, že ti v práci šéf řekne, že nemůžeš jít marodit, marodit jít můžeš, můžeš marodit, jak a kdy se ti zachce, ale myslím, že se tě zaměstnavatel při nejbližší příležitosti (a že jich teď je) prostě zbaví. Všude se jede na termíny, v rámci velkých firem, jedna činnost zavazuje na druhou a jak se asi bude tvářit tvůj šef, když vedení celého koncernu ukáže prstem na něj, že se něco udělalo nebo nestihlo (myslím, že v tu chvíli si raději vybere kancelář plnou kašlajících lidí, než toto 😔 ).

Zkus si představit, že jsi v této situaci celkem reálné situaci ty (myslím, že to čeká každou z nás). Máš dvě děti, měla jsi to štěstí, že se ti podařilo najít novou práci a jsi ve zkušební době. Omarodí ti jedno dítě, druhé to od něj chytí s odstupem několika dní a jak to bývá, tak nakonec když se děti skoro uzdraví, tak to chytíš ty sama. A co půjdeš do práce s rýmou a kašlem nebo si po dvou týdnech nepřítomnosti necháš napsat neschopenku, abys nenakazila těhotnou kolegyni v práci?

hojda
22. únor 2014

@laurital No a jak k tomu přijdeme my maminky na rodičovské, které si svoje dítě doma pečlivě vyléčíme a jen přijde do školky, tak tam narazí na smrkajícího kamaráda.....Tak takhle bych musela uvažovat já, pokud bych nevěděla v jaké době žijeme... Tohle je prostě fakt, tak to chodí všude. Jako je to krásná představa, že se všichni vyleží ze svých nemocí doma v posteli, ale bohužel nereálná. Někde je asi chyba.........

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru