Bezohlední nemocní kolegové v práci, jak se bránit?

camille87
21. únor 2014

Ahojky, jsem ve 14tt, bohužel opět nakažená nějakým bacilem z práce. Asi to znáte samy, spousta lidí chodí do práce nemocných, přecházejí chřipky, angíny, chrchlají tam a roznášejí to na kolegy. Bojuji s tím dlouhodobě, bohužel od té doby, co jsem těhu je to čím dál horší. Nemůžu riskovat, že tam opět po 150. něco chytnu a zároveň nemůžu ze své pozice někoho vyhazovat marodit domů.. Máte některá podobnou zkušenost? Jak se bránit? Za běžných okolností bych si zase nechala nasadit léky na podpoření imunity, které jsem i dříve brávala, bohužel to je v těhu vyloučeno. Nezbyde mi, než na vlastní úkor zůstat doma než se tam všichni vyléčej..

evaviki
22. únor 2014

@hojda nemuzou.. resila jsem to v skolke, muzou poslat domu dite s horeckou a dite s evidentne viditelnou infekcni nemoci, t.j. zanet spojivek, prujem, zvraceni.. V SR uz je v zakone, ze nesmis poslat nemocne dite do kolektivu, takze kdyz ho posles, je to v podstate trestny cin sireni nakazlive nemoci..
jedna mama tady kolem ma 3 deti.. jedno dostalo spalu a ona sla s tim, co melo spalu doprovodit starsi dite na krouzek, kde bylo dalsich 20 deti!!!!!! uz to vedela, protoze ho poslali ze skolky domu jeste dopoledne a toto bolo v ten den odpoledne..

alisek
22. únor 2014

@kocicinka podle mého názoru zato nemůžou ani zaměstnanci ale vevětšině případů ani zaměstnavatelé,hlavní viník je stát, kdyby zaměstnavatel měl daňové úlevy na zaměstnané matky tak jim nebude vyhrožovat výpovědí. Bohužel v ČR se platí vysoké daně za zaměstnance tak se nediv že to řeší takto. jeto bohužel začarovaný kruh. Navíc tu je velká absence školek.

hojda
22. únor 2014

@alisek Tohle je ale realita, to ti potvrdí, každá dětská doktorka, že ty první roky si děti ve školce prostě odmarodí.....tak to je. Pokud se tomu chceš vyhnout (spíše to jen posunout, protože kdo si to neodbude ve školce, tak ten to má bohužel až ve škole a to je o to horší, že stále zameškává a utíká mu učení), tak prostě dítě do školky nedávat. A kde máš druhé dítě, když pracuješ? Mezi vrstevníky můžeš vyrazit do nějakého kroužku nebo MC (tam je větší pravděpodobnost, že tam budou zdravé děti).

evaviki
22. únor 2014

@laurital to ja nepsala na tebe.. ja jen rikam, jak tvoje dcera mohla donest ze skolky rotaviry.. rodice nechaji dite doma, skonci prujem, je ok, dalsi den jde do skolky.. bohuzel, dela to tak 90% rodicu.. casto z nevedomosti..

gittynka
22. únor 2014

@camille87 ahoj 🙂 ctu celou diskuzi a z nekterych nazoru se mi chce zvracet, nicmene souhlasim s tebou a s bezohleduplnosti nemocnych lidi. Ja jsem cerstve po IVF po neprijemne nemoci a nekolikaletem snaznei o mimi. A sla jsem hned na neschopenku, samozrejme jsem si vyslechla par nazoru, ze tehotenstvi neni nemoc a ze my ucitele nemame namahave zamestnani atd. ale dlabu na to, deti jsou stale nemocne, nestovice, zapaly plic a delam na vesnici, kde neni kdo by suploval, navic kdz ucis vetsinu predmetu - jak to na 1. stupni byva, tak se veskera latka hodne tezce dohani a to i kdyz jsem chybela treba tyden. Takze za me se urcite vyprdni na praci, vim ze je blbe, ze to odnasis ty, ale to ted vem cert, hlavne at jste vy oba zdravi 😉

prapodivna
22. únor 2014

@laurital Tak si přečti, co jsem ti tu napsala, já ty matky nehodnotím. Já tu jen podotkla, že matky co dávají děti nemocné do školek, že tím namáčí do stejného problému ostatní. Žádná situace není ideální, nic není černobílé.

Dovedu pochopit obě strany, ale jen proto, že prostě některé matky to mají těžké tak prostě nemůžu opomenout fakt, že svým zjednodušením situace zase komplikují životy ostatním.

Moje kamarádka je matka samoživitelka, nemá v rodině nikoho, kdo by se jí mohl i dítě postarat(tchánovci na druhé straně republiky, vlastní rodiče nepoužitelní). Ale když jí onemocní dítě, tak si to nakonec vždycky nějak zařídí. Má takové zaměstnání, že si velice těžko může určovat, kdy do práce přijde a kdy ne, protože na jejím příchodu závisí i výkon ostatních. Ale protože toho všeho si byla vědoma už během těhotenství, tak si vybudovala síť kamarádek maminek s dětmi a vzájemně si pomáhají. Zařídila si to sama. Takže pokud nemůže ona sama zůstat s dítětem, tak jí pomůže jedna z těch známých. A když může ona, tak pomůže zase na oplátku jim.
A její názor na rodiče, co dávají děti do školky taky není moc chápavý. Protože kvůli tomu musí řešit, že jakmile se její dítě vyléčí a vrátí se do školky, tak se tam zase hezky rychle nakazí. Jednu dobu už z toho byla dost nešťastná, protože z měsíce měla dítě ve školce asi týden.
Prostě když se chce, všechno jde.

alisek
22. únor 2014

@hojda já vím že je to realita, jen mi vadí fakt, že dám do školky dítě, vyléčené a v šatně potkávám chrchlající-kašlající děcka, teče jim z nosu a je mi úplně jasný že za týden zase jsme doma.Navíc opravdu často to jsou matky co jsou doma s druhým, Já mám taky jedno doma ale tohle bych si prostě nedovolila a ani kdybych už pracovala na plný úvazek.

Myslím, že tohle dámy fakt nevyřešíme. 😉

alisek
22. únor 2014

@prapodivna Naprostej souhlas!

hojda
22. únor 2014

@evaviki
Školský zákon:
§30
(1) Ředitel školy vydá školní řád; … Školní řád … upravuje:
c) podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků nebo studentů a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí,

Na základě tohoto paragrafu může být ve školním řádu uvedeno, že pedagogický pracovník má možnost ráno při přijetí odmítnout nemocné dítě. Pokud s takovým postupem zákonný zástupce nesouhlasí, může si od pediatra vyžádat doklad o zdraví svého dítěte, kde bude uvedeno, že dítě může do kolektivu MŠ.

§29 (2) Školy a školská zařízení zajišťují bezpečnost a ochranu zdraví dětí, žáků a studentů při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb a poskytují žákům a studentům nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.

Pokud učitelka přijme zjevně nemocné dítě porušuje §29 (2), jelikož tak nemůže zajistit ochranu zdraví ostatních dětí.

RVP PV:
Předškolní vzdělávání má usnadňovat dítěti jeho další životní i vzdělávací cestu. Jeho úkolem je proto rozvíjet osobnost dítěte, podporovat jeho tělsený rozvoj a zdraví.

laurital
22. únor 2014

@prapodivna " Ale protože toho všeho si byla vědoma už během těhotenství, tak si vybudovala síť kamarádek maminek s dětmi a vzájemně si pomáhají. Zařídila si to sama."
Nezlob se,ale to je dnes sci-fi 😉 .Kdybych to brala čistě podle sebe, tak moje kamarádky u mé první dcery ani netušily, co je dítě a naopak v období, kdy se mi narodilo druhé už se holky pomalu chystaly z RD do práce.

gittynka
22. únor 2014

@hojda a jak urcis kde je ta hranice? Kdy to dite jeste vezmes a kdy uz ne? Ony i ty matky jsou vsimave a rejpave a leccos si mezi sebou reknou, treba: approc jednoho vzala a druheho ne? Atd... Navic po ranu vetsinou deti horecky nemivaji, zvlaste kdyz jsou treba nadopovane paralenem a je jim zdanlive na 3 hodinky dobre

evaviki
22. únor 2014

@hojda bohuzel.. u dr. se plati za vystaveni potvrzeni,takze kdyz se rodic ohradi, ze ho skolka nemuze nutit platit penize a ze na to nema, tak ma ucitelka smulu.. Ptala jsem se reditelky, zastupkyne, dalsi ucitelky.. Vztekala jsem se, ac je to ve skolnim radu, tak rodic prehlasi, ze ma dite alergii, nebo ze neni infekcni a je po nemoci a smula.. ☹ Ja se s tim navztekala.. naposledy jsem po jednej maminke docela vyjela, kdyz si stezovala, ze byla v nedeli s malym na pohotovosti,protoze mel 39 a kricel, ze ho boli brisko.. no ale po lecich teplota klesla, tak sypal rano do skolky.. (ano,maminka je samozivitelka, ale ma celkem slusne alimenty, co mi rikala a taky dela kadernici, takze ho mohla mit u sebe.. ma na to v praci prostor..)

hojda
22. únor 2014

@alisek V tom případě bych pronesla v šatně něco ve stylu: Ty chudinko malej, ty jdeš s takovým kašlem do školky to bys měl být ještě v posteli a pokud se maminka nepropadne hambou, tak bych šla za učitelkou s tímto:

Školský zákon:
§30
(1) Ředitel školy vydá školní řád; … Školní řád … upravuje:
c) podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků nebo studentů a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí,

Na základě tohoto paragrafu může být ve školním řádu uvedeno, že pedagogický pracovník má možnost ráno při přijetí odmítnout nemocné dítě. Pokud s takovým postupem zákonný zástupce nesouhlasí, může si od pediatra vyžádat doklad o zdraví svého dítěte, kde bude uvedeno, že dítě může do kolektivu MŠ.

§29 (2) Školy a školská zařízení zajišťují bezpečnost a ochranu zdraví dětí, žáků a studentů při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb a poskytují žákům a studentům nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.

Pokud učitelka přijme zjevně nemocné dítě porušuje §29 (2), jelikož tak nemůže zajistit ochranu zdraví ostatních dětí.

RVP PV:
Předškolní vzdělávání má usnadňovat dítěti jeho další životní i vzdělávací cestu. Jeho úkolem je proto rozvíjet osobnost dítěte, podporovat jeho tělsený rozvoj a zdraví.

A aby především apelovala na rodiče, kteří jsou doma.....

prapodivna
22. únor 2014

@laurital No ale ona si je našla na netu a na různých předporodních kurzech, později na aktivitách s miminky. Z jejich kamarádek původních, ji v tomhle nepomáhá snad nikdo, ani já.

hojda
22. únor 2014

@gittynka Může ho vrátit po těch 3 hodinách.

gittynka
22. únor 2014

@hojda tak to se casto deje, ale nevim jestli uz ty deti nenakazilo

gittynka
22. únor 2014

@hojda nebo treba matka nebere telefon, protoze se ji to proste nehodi. I s tim uz jsem se setkala, rekla mi, ze prijede za 3 hodiny a bylo

laurital
22. únor 2014

@prapodivna Nechci být zlá, ale popovídáme si o tom až poté, co budeš mít alespoň jedno dítě v MŠ.Zatím jsou to akademické řeči.

gittynka
22. únor 2014

@hojda proste pri predavani ditete, kdy ucitelka vidi rodice treba jen pri pozdravu- asi tak pul minuty, neni schopna urcit diagnozu ditete 😉

evaviki
22. únor 2014

@hojda jeste par vtipnych situaci za posledni mesic.. tatinek odvadel dite do tridy, kaslajici silene a prosil ho, at vydrzi chvili nekaslat,kym odejde.. druhe - maminka hadajici se s uitelkou, ze to neni zanet spojivek, ale alergie.. ucitelka si volala posilu z jine tridy, protoze ho odmitala prevzit a matka na ni jecela, ze je dite ok.. a ma jenom alergii (v lednu!!)

prapodivna
22. únor 2014

@laurital O čem? Myslíš, že mi to pak bude připadat jiné? Prosím tě, mě přijde, že jsi na mě naštvaná za to, že tu prostě neříkám, jak je to smutné. Jak jsem psala už 2x, teď je to po třetí. Já ty maminky chápu, věřím, že některé fakticky nemají zbytí. Ale to nic nemění na tom, že tím komplikují život všem ostatním. Neber si to tak osobně.

laurital
22. únor 2014

@evaviki Nezlob se, ale to jsou blbci a myslím, že o tom tu řeč fakt nebyla.

gittynka
22. únor 2014

@evaviki no to je presne ono, to o cem mluvim... Denne to v praci s uc. z MS resime... A nejen v MS, mnohdy i ve skole

hojda
22. únor 2014

@prapodivna Jejda, tak už tu máme první dítě, které je z měsíce ve školce jen týden, tak to by se maminka měla zamyslet a zůstat s ním doma, jak tu bylo razeno. Jinak hlídání nemocných dětí mezi kamarádkami je stejná blbost, protože si to zase doneš domů......takže tím nic pořešíš. Jednou je nemocné tvoje dítě, kamarádka pohlídá a mají to doma oni, podruhé ti šoupne nemocné dítě a máte doma zase vy.....To je stejný začarovaná kruh. V tomhle mají výhodu maminky s obětavou a dostupnou babičkou a tu zase tolik lidí nemá 😔 .

hojda
22. únor 2014

@prapodivna Jenže všude prostě platí bližší košile než kabát, každý kouká hlavně na sebe....tahle společnost je tak nastavená 😔 Ten systém je prostě špatný!

laurital
22. únor 2014

@prapodivna A já jsem snad někde psala, že je to ready?Není!Jen jsem se ti snažila říct, že i když jsem názor měla podobný, i já jsem dítě se soplem do školky dala.Nebylo zbytí.

hojda
22. únor 2014

@gittynka Hned ne, ale to dítě tam má nějakou dobu, tak prostě zavolá a hotovo, už jsou i školky, které mají pokoj pro nemocné děti, kam ho dají do izolace, než si pro něj rodiče přijedou.

prapodivna
22. únor 2014

@hojda Ona mi to popisovala tak, že to nehlídala ta maminka, ale že jí dítě doma hlídala maminka té kamarádky, co už byla v důchodu. Nebyla s ní celý den, ale třeba 4 hodiny, kdy ta moje kamarádka byla v práci, a udělala to nejnutnější. Ta moje kámoška má totiž práci takovou, že někdy má dopolední práci, jindy večerní, takže si jakoby střídaly směny. Někdy samozřejmě nebylo zbytí a musela zůstat doma.

evaviki
22. únor 2014

@laurital v podstate presne o tom rec byla.. kolegove zakladatelky jsou lidi financne zajisteni, s dobrym platem a hlavne maji moznost home office!!! to je to same, jsou proste blbci..
ano, chapu rymu, ktera neni barevna, dite nema teplotu a matka musi do prace.. ale takovym nereknu ani slovo..

gittynka
22. únor 2014

@hojda takovych skolek asi moc nebude 😉 navic dite by nemelo byt bez dozoru, coz jde pri poctu 30 deti s jednou ucitelkou dost tezko 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru