Bezohlední nemocní kolegové v práci, jak se bránit?

camille87
21. únor 2014

Ahojky, jsem ve 14tt, bohužel opět nakažená nějakým bacilem z práce. Asi to znáte samy, spousta lidí chodí do práce nemocných, přecházejí chřipky, angíny, chrchlají tam a roznášejí to na kolegy. Bojuji s tím dlouhodobě, bohužel od té doby, co jsem těhu je to čím dál horší. Nemůžu riskovat, že tam opět po 150. něco chytnu a zároveň nemůžu ze své pozice někoho vyhazovat marodit domů.. Máte některá podobnou zkušenost? Jak se bránit? Za běžných okolností bych si zase nechala nasadit léky na podpoření imunity, které jsem i dříve brávala, bohužel to je v těhu vyloučeno. Nezbyde mi, než na vlastní úkor zůstat doma než se tam všichni vyléčej..

hojda
21. únor 2014

Máš jedinou možnost, jít na rizikové, nemůžeš prostě zavřít všechny nemocné lidi doma, musíš zavřít sebe. S rýmou asi těžko zůstane někdo doma na nemocenské, nebo ty to tak děláš? Tohle je prostě fakt s tím nic nenaděláš, Počkej jaké to bude až ti budou chodit děti do školky, to je pak maso 😔 .

hojda
21. únor 2014

JInak můžeš na podporu homeo Osccilo....

camille87
autor
21. únor 2014

@hojda díky za názor, nemyslela jsem to tak, že se lze vyvarovat všem nemocným, jde jen o situace, kdy sedíš v blízkosti v jednom kanclu s někým, kdo tam týdny chodí ne s rýmičkou, ale evidentě v horečce, s angínou, kašle celé dny a prostě ty to za těch 8h denně chytíš taky.. Nehledě na centrální klimatizaci, která ty bacily hodí na hlavu všem. Vím, že se nemocenská nikomu nehodí, ale upřímně, vědět že mám v jednom kanclu dvě těhotné kolegyně a přesto tam neustále něco chrchlat, musela bych se stydět sama za sebe.. Jinak, pro přestavu, tihle lidé nejsou sociálně slabí, je to jen bezohlednost vůči okolí. Škoda, že nějaký pracovní řád zdravé kolegy nemůže chránit, protože když si to tam pak předává x lidí pořád dokola, pracovní výkonnost je ve výsledku stejně nízká..

pisisvori
21. únor 2014

@camille87 až bude nemocenská první 3 dny 100% platu a stát bude umět hlídat, že stůňou ti co opravdu stůňou a ne že to zneužívají doktoři a miliony lidí tak to tak nebude...do té doby bohužel nic nepomůže a lidi budou chodit s virozou, rýmou...do práce🙂.
Jinak hodně vitamínů - ovoce , zelenina, hodně pobytu na čerstvém vzduchu , dobrou náladu a případně roušku, když jsi v kanceláří s pšíkalem a kašlalem🙂

pisisvori
21. únor 2014

ještě bych dodala , že minulý zaměstnavatel měl sick days = 5 dnů v roce, které jsme mohli využít na podobné situace...ono totiž každá nemoc je nejnakažlivější ve svém začátku.

luciebx
21. únor 2014

Tak teda promin.. ale ja bych doma taky nebyla jen proto ze moje kolegyne je tehu... kamaradka je v praci taky tehu.. rodi pristi mesic.. od pristiho tydne jde na materskou... v praci kupa lidi.. a kor prez vanoce furt nachcipani.. v zivote by ji nenapadlo si jakoze stezovat ze lidi chodi do prace nemocni... I kdybych vydelavala million.. tak ze mam chripku a moje telo funguje jen ze kaslu a mam rymu tak kvuli tomu nebudu doma.. ja do prace jdu za kazdych okolnosti.. pokud teda zrovna nebliju a neprujmuju nebo nemam takovou chripku ze se doma kroutim v krecich... jinak proste do prace jdu..

pokud tobe toto nevyhovuje bohuzel budes muset zustat doma ty... me toto neprijde jako bezohlednost.. ale v dnesni dobe kdyz je to tezke si udrzet peknou praci tak lidi proste doma nebudou a nebudou.. to bys uz mela vedet.. ja kdyz byla tehu.. tak me toto ani nenapadlo... kdybys nebyla tehu.. tak toto neresis.... nezapomen ze tehu neni nemoc.. kdyz ti nevadi nemocny kolega mimo tehu.. tak proc ti vadi ted... nesmis mit vymluvu ze ted kdyz su ted TEHU tak.... tohle a tamto...

myslim ze kdyby si toto ozamila v praci.. tak si leda poklepou na celo... vim ze se bojis nechces ublizit miminku ale asi jedine reseni tu je ze ty se vzdas sve prace a pujdes lezet dom.. hlavne nevetrej co kdyby pod oknem sel nekdo do ma chripku a mohl zrovna zakaslat a bacil prileti otevrenym oknem k tobe domu... 😉

pisisvori
21. únor 2014

@camille87 a nemohla bys pracovat z domova?
A k tomu sociálně slabý. ČÍm vyšší máš plat tím větší je částka o kterou přijde.....u mě 9 dní ošetřování s dcerou dělalo 9 tisíc čistého(na platu 15 tisíc ...8tisíc přišlo ze sociálky) ...plus další tisíce o které přijdu za dovolenou v lednu, únoru, březnu...protože ten malý plat v prosinci mi sníží průměr za dovolenou pro dalšíčtvrdletí🙂.
Když máš plat průměrný tak naopak zase o toliknepřijdeš🙂.

A na neschopence je to ještě horší než při ošetřování.

zuzi.111
21. únor 2014

@camille87 Nevim, jakou praci vykonavas, ale nesla by provadet formou home office? To by nejlip vyresilo tvuj problem a ty i zamestnavatel byste byli spokojeni. Jinak ja tohle taky vzdycky nesnasela jeste kdyz jsem nebyla tehotna. Nechapu aktivisty, kteri opravdu i doma na ten home office byt muzou, ale lezou s horeckama a zavazanyma krkama do prace, kde nakazi dalsich x lidi. No nechapu.

camille87
autor
21. únor 2014

jojo, však já ty důvody chápu, sama jsem kvůli neschopence přišla o spoustu peněz.. vitamíny jim pořád, zdravou stravu celý život a se psem běhám dnes a denně🙂 nepíšu sem jako chudinka, jen mě zajímaly názory ostatních nastávajícíh maminek, jak tohle řeší, zda dobrovolně radši "vyklídí pole" atd..

zlatelevizeedna
21. únor 2014

Bohužel, bezohledným lidem se musíš zkusit vyhnout sama, oni tě obloukem neobejdou☹. V prvním těhotenství jsem to řešila tak, že jsem se domluvila v lednu (začínaly chřipky), že budu pracovat z domu, abych se vyhnula každodennímu dojíždění vlakem. Chápu, že to v každé profesi nejde.

camille87
autor
21. únor 2014

@zuzi.111 hurá, konečně tu asi někdo pochopil jak to celé myslím🙂 děkuji! a ano, též jsme moderní firma, kde lidi můžou mít home office.. ale evidentně to nepomáhá. také nás to tam s kolegyní štve už dávno, ale bránit se moc není jak. a když jsme obě těhu, je to horší o to, že samy léky nesmíme atd.. nejhorší je, že člověk sám může být zodpovědný a opatrný, aby vyloučil "škodlivé vlivy" a přesto pak denně sedí s x marodama, kterým je naprosto ukradený, že zase šíří nemoci.. jo kdybychom každý seděl zavřený ve svém kamrlíku, pak by to byla jiná, ale tyhle open space.. štve mě to hlavně z principu věci, proč oni, kteří by měli ležet nebo aspoň nechrchlat v kanclu na zdravý kolegy, tam nakonec jsou a my musíme pryč.. bezohlednost lidí fakt nezná mezí..

camille87
autor
21. únor 2014

@pisisvori špatně jsem se vyjádřila, chtěla jsem jen dát najevo, že tihle lidi si rozhodně 3 dny doma na vyležení nejhoršího dovolit mohou. vím, že je spousta jiných, kteří si to z existenčních důvodů dovolit nemohou, je mi jich líto, ale tací v naší firmě opravdu nejsou. Proto je mi zahádou, proč si radši nevezmou home office a nejsou v klidu doma. ve výsledku sami přiznají, že "tímhle stylem fakt tu angínu nevyléčí".. výborně, a my ostatní jsme to tak akorát chytli. super skore..

lucinacka
21. únor 2014

@camille87 U nas v praci je to stejne. Taky kazdy chodi nemocny do prace. Obcas to tu vypada jako v plicnim sanatoriu (mame open space kazde zakaslani je slyset). Nastesti mam ale dobrou imunitu a nic jsme nechytla. Home office si bohuzel brat nemuzu a neschopenku si brat nechci (nemam zadne potize, takze by mi ji asi ani nikdo nedal...). Musim teda rict, ze mi to vadi mnohem vic nez pred otehotnenim, ale nenadelam s tim nic. Na obycejnou rymu/kasel nic nenamitam, ale sem kazdy chodi i s anginou, teplotama...

pisisvori
21. únor 2014

@camille87 já jsme to pochopila, ale teď mě ještě napadl další důvod....to, že když nebudeš makat tak se ti práce navalí a už pak nestíháš vůbec...pokud je to u vás jako všude tak asi nikdo s nohama na stole nesedí a práce má za 3 lidi, takž i pár dnů nepracování v tom udělá ještě větší bordel a pak už nevíš kudy kam a fakt nezvládáš nebo ještě hůř = padne to n atvé kolegy , o kterých víš, že taky nevědí co dřív. Ale vím jak to myslíš a ono takové přecházení třeba s ATB stejně nakonec skončí tak, že musí lehnout a vyjde to nastejno.

Já už jsme se naučila, že práce je jen práce a holt musí počkat i když na tebe vdení projektu dělá bububu. Naštestí u nás si lidi home office berou, když jim je nejhůř.

camille87
autor
21. únor 2014

@luciebx tak tady jsme se asi nepochopily a nikdy nepochopíme, já sama jsem za celé roky v pracovním procesu (podotýkám že nebuduji kariéru ani nemám možnost home office), v případě nemoci na ostatní chrchlat bacily nešla. prostě jsem jinak vychovaná, vyčítala bych si, že kvůli mě ostatní lehli. to je asi jako že radši nejdu na kafe s kámoškou, když vím, že mi začíná chřipka, tak jí nepůjdu dobrovolně nakazit. prostě nejsem tak sebestředná, toť vše. a pochopení ze strany vedení mám, jen je problém, že zrovna nevykonávám pozici, která by šla dělat z domova, jinak bychom to tak už nastavili. btw, naštěstí vidím v okolí hodně i třeba menších firem, kde se k sobě lidé chovají hezky a třeba zrovna v jedné, kde je těsně před porodem kamarádka, si nikdo nedovolí prskat jí tam pod nos. Takže i slušní lidé se najdou🙂

mukynka
21. únor 2014

Nevím, jak je to u vás v práci, ale ono se to dneska kolikrát už nevyplácí jít marodit. Všichni v mém okolí chodí do práce, i když jsou nemocní, kolikrát se čtyřicítkama horečkama, protože se bojí, aby nepřišli o místo. Doba je krutá a prací si nejsou jistí už ani ti, co mají smlouvu na neurčito.

mat_ova
21. únor 2014

Já mám teda imunitu i standartně naprd, teď v těhotneství je to ještě horší. A i když mi vždycky vadilo, že chodí všichni do práce nemocní (nebo spíše nachlazení, ale já to pak vždycky chytla a odležela), tak ej pravda, že já nachlazená do té práce chodila taky, dokud to šlo. Byly roky, kdy jsme měla i 6x za rok záněty průdušek. Ale jediné, co s tím můžu udělat, je, že vyklidím pole, takže já jsem teda na rizikovce. Mám ji teda z více důvodů, ale do práce bych se zpět nehrnula právě kvůli nemocem. Home office se řeší, ale zatím to moc nadějně nevypadá.

camille87
autor
21. únor 2014

@pisisvori ano, ano, más ve všem pravdu. i s tím návalem práce, to je pak také nešikovné, když to mají přebírat kolegové, kteří o tom moc nevěděli a na dálku se to blbě vysvětluje.. já se teď jen snažím vyvarovat momentu, kdy se mi to zhorší tak, že budu muset pro atb apod.. to prostě s tím maličkým v břiše fakt nechci.. navíc mám od mala slabé dýchání a každá viroza pro mě znamená zvýšenou dušnost, což pak chce i silné kortikoidy, které bych teď samozřejmě měla použít jen v krajní nouzi.. a proto mě i tolik mrzí, že když jsem se před měsícem vykurýrovala, zase jsem to v té práci chytla. vím jistě, že opět tam, mhd nejezdím, nikam skoro nechodím, muže mám zdravého jak řípu.. ale jak jsem psala, pak tam sedím mezi bacily a dřív nebo později mi prostě taky začne být mizerně. je to pech a bránit se asi fakt lze jen tím, že tam sama nebudu. nemá smysl se s nikým hádat, ty lidi stejnak nepředělám. snad bude brzo jaro a virozy ustoupí, už to je fakt otrava..

camille87
autor
21. únor 2014

@mukynka ano, o tomto dobře vím a je mi jasné, že pak to jinak nejde, být v takové pozici, též nejednám jinak.. ale naše firma je na tom naštěstí mnohem lépe, rozhodně by nikoho nevyhodili za týden ani třeba měsíc na neschopence, to u nás nehrozí ani nejnižším pozicím. i proto mě to o to víc zaráží..

luciebx
21. únor 2014

@camille87 ja nerikam ze te nechapu.. jen proste a kor v cr kdy je prace tezko nahraditelna.. a kdyz jje nekdo hodne nachylny k nemocem tak aby lezel doma casteji tak ho propusti a to je Pravda.. takze lidi si spis chrani zadky aby neprisli o zamestnani... ja sama sem se behem vanoc trapila s nachlazenim.. kaslem rymou uz I antibiotika sem mela pac maly nastoupil do skolky a furt neco tahal domu a ja se toho nemohla zbavit.. a prectava ze bych byla 5 tydnu doma tak sem ted nezamestnana... jasny ze nikomu se nelibi ze na neho kolega prska ale kdyz si clovek nemuze dovolit byt doma nebo proste funguje jen kasle a smrka.. ja kvuli tomu doma taky nebyla a nebudu.. prijde mi to zbytecne... ano jsi jinak vychovana.. tohle beres jinak.. ale lidi jako ty je minimum.. bylo by fajn kdyby bylo lidi jako ty co se staraji I o ostatni aby je nenakazili.. ale zamestnavatel to vidi taky jinak.. marodis neustale? mas padaka.. dekuj bohu za sveho sefa kterej te chape.. ale jak vidis on sam bohuzel nemuze s timto nic udelat.

camille87
autor
21. únor 2014

@mat_ova tak to je podobné jako u mě.. takže chápu a lituju.. asi dopadnu stejně, aspoň do té doby, než poleví ty nejhorší bacily. doktoři mi to už sami nabízeli, páč ani jim nepřijde úplně ok, že jsem každou chvíli marod a navíc vím jistě, odkud to pořád beru.. a to jsem se těšila, jak si v klidu budu pracovat až do ofiko odchodu..

camille87
autor
21. únor 2014

@luciebx jojo, vím, vím jaká je doba a znám spoustu lidí, kteří na tohle dojeli. jak říkám, nelíbí se mi to, ale ze své pozice houby změním. nicméně, naše firma fakt patří asi k těm šťastnějším, jelikož za nic takového se nevyhazuje a spousta kolegů smí pracovat z domova. proto prostě nepochopim, že i přesto pak chodí totálně vyřízení do práce, i když sotva lezou. vrchol všeho je, když takový kolega pak konečně vyrazí domů, já mu tam "poděkuju" za nákazu, on se mi omluví, ale druhý den tam přijde prskat zase.. no nic, to asi už nemá smysl rozebírat, jak se říká, moudřejší ustoupí 🙂

pisisvori
21. únor 2014

@camille87 je to podbné jako ve školce, já tam taky dceru nedávám nemocnou...i když má jen silnější rýmu bez teplt nechávám jí doma. 1. kvůli ní samotné, 2. kvůli ostatním, ale myslím, že jsme jedna z mála🙂. A taky rozumím tomu, že mám tu možnost jako home office, vstřícné vedení...a o práci se bát nemusím....což bohužel o pravdu každý nemá. Jen teď když jsme těhu, tak si beru ošetřování, protože 2 noci nespat a pak u toho pracovat a hrát si mezi tím s malou , dátjí oběd, svačinu....donést léky , pití....je docela záhul a pak tu její nemoc cyhtnu i já. Takže teď myslím už hlavně na sebe🙂 a práce počká....ono se pak vždycky ukáže, že to zas nebylo tak horký jak z toho dělali a že to fakt počká🙂.

Ale jak jsme psala...vím, že každý nepracuje v takovém oboru anemá takové možnosti a je to těžké.

mukynka
21. únor 2014

@camille87 Tak to potom taky nechápu. Ale je fakt, že já chřipky snáším opravdu zle. Stačí, když mám jen trochu zvýšenou teplotu, a už mě to skolí. Bolí mě celé tělo a mám problém si třeba jen dojít na záchod. Takže já do práce nechodila nikdy nemocná, protože bych nebyla schopná pracovat. Samozřejmě je to stav trvající jen tak ty tři až pět dní, ale opravdu jsem pak nemohoucí. Takže pro mě je nepochopitelné, jak někdo může s nemocí fungovat.

mat_ova
21. únor 2014

@camille87 já jsme teda teprve v osmém týdnu po IVF, ale týden už zánět průdušek léčím, a doktorka sama říkala, že mám být ráda, že jsme doma a nemusím chodit do práce 🙂 Tohohle bacila přitáhl manžel z práce ☹

camille87
autor
21. únor 2014

@mat_ova přesně tak, doktoři opakují stále totéž, teď v těhotenství už to opravdu musíte vyležet a doléčit, žádné přecházení jako dříve.. tak ať je brzo lépe, držím palce!!

kocicinka
21. únor 2014

@camille87 Naprosto tě chápu. Mě tedy nepřijde normální, když lidi chodí do práce nemocní. Ale asi jsem divná 😒
Když je někdo nemocný, tak se má léčit. Vadí mi to, a vadilo, i když jsem těhotná nebyla. Je to sobeckost, kvůli tomu, abych náhodou nepřišla o prémie, tak nakazím x lidí kolem sebe?
Manželova kolegyně nakazila před půl rokem lidi kolem sebe černým kašlem. Taky to byl "jenom" kašel, takže proč zůstávat doma, že.
Já jsem v práci používala eukalyptový sprej od Justu. Měla jsem sice samostatnou kancelář, ale kolem na chodbách bylo bacilů až dost, tak jsem si tím trochu dezinfikovala vzduch.
Možná bych to zkusila řešit s nadřízeným.
Zase, proč bys ty to měla odnášet a ustupovat tím, že zůstaneš doma. Doma by měli zůstat ti, co jsou nemocní.

camille87
autor
21. únor 2014

@mukynka tak to si teda také "užíváš".. :( ale ono je to individuální, jsou tací, kterým je sice zle, ale nějak tam prostě dolezou a odsedí to.. každý to má jinak. já sama jsem vždy vyřízená první dva tři dny, ale potíž je, že pak týden dva sotva dýchám, normálně bych si vzala inhalátor, ale to teď fakt nesmím, takže musím prostě jen čekat a čekat až to samo poleví.. proto je každá viroza pitomá, vyřadí mě z provozu na týden dva..

hojda
21. únor 2014

Tak u nás v práci byla pořád nějaká těhule, takže to by ty nemocný nemohli do práce nikdy.

pisisvori
21. únor 2014

@kocicinka 🙂 jen na odlehčení....kolegyně tenhle sprej taky používá a ten smrad z toho všude na chodbách je na padnutí i pro netěhu a pro mě jako těhu se z toho přímo dělalo špatně...ale oceňuju, že se někdo snaží nenakazit🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru