Bezohlední nemocní kolegové v práci, jak se bránit?

camille87
21. únor 2014

Ahojky, jsem ve 14tt, bohužel opět nakažená nějakým bacilem z práce. Asi to znáte samy, spousta lidí chodí do práce nemocných, přecházejí chřipky, angíny, chrchlají tam a roznášejí to na kolegy. Bojuji s tím dlouhodobě, bohužel od té doby, co jsem těhu je to čím dál horší. Nemůžu riskovat, že tam opět po 150. něco chytnu a zároveň nemůžu ze své pozice někoho vyhazovat marodit domů.. Máte některá podobnou zkušenost? Jak se bránit? Za běžných okolností bych si zase nechala nasadit léky na podpoření imunity, které jsem i dříve brávala, bohužel to je v těhu vyloučeno. Nezbyde mi, než na vlastní úkor zůstat doma než se tam všichni vyléčej..

laurital
22. únor 2014

@hojda Jenže právě ty mámy na rodičáku mají čas si ty děti vyléčit, zaměstnavatel je netlačí atd..to bez nějakého vrtání do někoho, to je holý fakt.A kdo nemá babičku, popř. si nemůže zaplatit chůvu, tak bohužel při každém posmrknutí doma zůstat nemůže.Rozhodně netvrdím, že je to tak správně, ale je to holt realita.

hojda
22. únor 2014

@laurital Já s tím souhlasím, to je to , co tady pořád tvrdím, že rada, nemocný patří do postele je v realitě prostě nepoužitelná pro velkou část populace (jsi maminka s dětma, samoživitelka, nebo student po škole, blíží se ti důchodový věk, máš hypotéku, atd ) proto by mě ani nenapadlo, říkat nějaké mamince, že je bezohledná, že dává do školky svoje smrkající dítě, protože vím, že to nikde nedělá pro potěšení 😔 .......A ono nejde jen to to vyléčení, většinou to chytne i mladší dítě a pak je pak veselo, když má miminko jen rýmu, nebo kašel, ale pak zbývá varianta nechat si starší dítě doma a do školky ho neposílat, stejně jako těhotná má možnost zůstat na rizikovém doma.

laurital
22. únor 2014

@hojda Však já s tebou absolutně souhlasím 😉
Ono to dnes fakt není o tom, že by lidé byli tak bezohlední, ale čistě o tom, že se bojí o práci a nemocenská je dnes chabá.Jasný, vyřešilo to možná částečně fluktuanty, ale strašně poškodilo ty normální a slušné.

hojda
22. únor 2014

@laurital Přesně tak, lidi se bojí jít marodit!

alisek
22. únor 2014

podle mě je to bezohlednost od všech ať kolegů v zaměstnání ke zdravím a popř. i těhotným,stejně tak k zaměstnavateli,kterýmu nakazí další lidi, které navíc musí první 3 týdny platit když jsou nemocní a jako bezohledné vidím rodiče co dávají nemocné děti do školek/školy. Na usmrkaný děcka ve školce jsem už alergická a jejich rodiče vyloženě nesnáším a nejvíc mě vytáčí že učitelka nechá takové dítě jít do kolektivu.

laurital
22. únor 2014

@alisek Tipuju, že sedíš na zadeli doma 😉
Tak nenávistný koment beze špetky empatie už jsem dlouho nečetla.
mmch já jsem zase alergická na špatnou gramatiku:D

hojda
22. únor 2014

@alisek A máš tedy pro ty lidi nějakou radu, jak to mají vyřešit? Ani mě se to nelíbí, ale jak z toho ven?

laurital
22. únor 2014

@hojda Ty mi čteš myšlenky ženo 😀
Myslím, že nikdo z nás nedával s lehkým srdcem smrkající dítě do školky, každá máma by s ním raději zůstala doma.

hojda
22. únor 2014

@laurital To je jasný 😉

alisek
22. únor 2014

@laurital @hojda jo momentálně sedím , jinak jsem na rodičovský s malým prac. úvazkem (25h./týden), který nemůžu vykonávat díky tom že mi děcka věčně marodí,jen dám jedno do školky tak tam vydrží týden, dokonce se mi stalo že i 2 týdny. Jinak stále nemocný, většinou to odnese i mimino, nyní na ATB a naposledyi já. práci dělám po nocích jinak to nestíhám. jen malýho odvedu do školky tak v šatně potkáme dítě co kašle, kýchá...přijde vám to vpořádku??? co je na tom nenávistného???
Stejně tak by mi to vadilo kdybych byla pracující notabene těhotná a každý druhý chodil do práce nachlazený a roznášel to.

hojda
22. únor 2014

@alisek A ty se po rodičáku nechystáš do práce na plný úvazek? A

hojda
22. únor 2014

@alisek Řešení je dítě do školky nedávat, ty máš možnost volby, ta zaměstnaná máma už bohužel ne 😔

alisek
22. únor 2014

@laurital tak ať mi mamina s "těžkým srdcem" přijde pohlídat děti když onemocní díky tom jejímu dítěti..asi tak.
Já do školky dítě nechlazené nedávám, jsem ohleduplná k ostatním.

laurital
22. únor 2014

@alisek My jsme se, myslím, pozastavovaly nad výroky jako nesnáším atd...fakt jsem už dlouho tak neempatického člověka nepotkala.
Já sama jsem v současné době v domácnosti, takže to není můj boj, ale dokážu pochopit mámu, která do té školky smrkající dítě dá, protože musí chodit do práce-účty se neptají, že?Nebo může skončit na pracáku a kdo na tom, kromě ní, bude bitý?Všichni daňoví poplatníci?

hojda
22. únor 2014

@alisek A ty jí pohlídáš ty némocné její? Tak to bude štastná, jen tedy ty se těm nemocem takhle nevyhneš.

alisek
22. únor 2014

@hojda Ano, chystám se po rodičovské na plný úvazek neboli HPP.
Ne, nevidím důvod proč bych té matce dítě hlídala, to si musí hold pořešit sama, stejně jako já, a stovka dalších matek. Buď nejdu do práce já nebo nám vypomůže babička (jedna a pracující) a nebo si musím zaplatit hlídání, manžel si vzít volno nemůže.

alisek
22. únor 2014

@laurital já bch se nad tím nepozastavila, mě to nepřijde hrozné, kor dyž se podívám na nemocné devítiměsíční mimino na atb, který musí spá v autosedačce aby se nedusilo kašlem, popř. na můj ušlý zisk díky tomu že nedělám. A je jedno za jakým úmyslem dávají nemocné/nachlazené dítě do školky, výsledek je stejný a to že nakazí další. My účty platit taky musíme.

evaviki
22. únor 2014

@laurital @hojda joo holky, ja bych vam prala videt rano maminky pred nasi skolkou.. debaty ve stylu, kam pujdou na kaficko.. 😀 nemocne dite klidne ve skolce, ale maminka s mladsim doma, nebo nedela..
Jedna holcicka chodila do skolky mesic!!! v takovym stavu, ze ucitelka prosila rodice, at ji vezmou k doktorovi.. Oba rodice osvc, ale take zamestnani, ze si ji klidne mohli nechat v praci, stacilo by chtit.. Syn to nakonec neustal, cele vanoce mel 40 teplotu, 25.12. jsem skoncili na pohotovosti.. dekuji pekne za takove matky, kterych dite ma jenom rymicku a kaslicek..
jo a minimalne tretina deti chodi domu po obede, tipla bych i vic..

alisek
22. únor 2014

a tím bych to asi shrnula, dotazované se nedivím, že je naštvaná, kvůli bezohledným kolegům musí být doma. Mě by to vyloženě s.alo.

alisek
22. únor 2014

@laurital jo a stím sezením doma na zadeli to od tebe fakt sedí, když jsi napsala že jsi v domácnosti

laurital
22. únor 2014

@alisek Jaký ušlý zisk?Já žiju v představě, že matka má RP, aby CELODENNĚ pečovala o své dítě.A rodičák v ČR rozhodně není, v porovnání se světem, malý.

laurital
22. únor 2014

@alisek Jsem a můžu si to dovolit 😀 a i já jsem byla až do loňského roku zaměstnaná matka , ale to neznamená, že nechápu matky, které honí zaměstnavatel a potřebují finance.Empatie se tomu říká 😉

popelasa
22. únor 2014

Z pohledu zaměstnance mě jako těhotnou nechávali nemocní lidé v klidu, protože pracuju jako magistra v lékárně a tam nemocným přístup jaksi nezakážu. naštěstí mám díky tomu výbornou imunitu a nic nechytnu. Z pohledu nadřízeného jsem všechny nemocné zaměstnance posílala domů rozkazem, protože kromě nulové výkonnosti ještě nakazili zbytek osazenstva, takže i firmě se vyplatilo je nechat na pár dní na placeném volnu doma.

zanuli
22. únor 2014

je to hodně ožehavé téma a navíc, vždy se najdou strany, kde vidí v tomto konkrétní problém - ano - stačí, když máte na bedrech hypotéku, splácíte půjčku, musíte platit účty za domácnost a k tomu mít peníze na stravu atd. - a zde nekompromisní zaměstnavatel, který když vidí ženu - matku, která bude často na paragrafu a další zaměstnanec je stále v práci, tak komu dá přednost v případě, že dojde na lámání chleba a musí propouštět ? většinou to odnesou ty, co mají děti (neříkám, že je to tak všude) a matky tak i byť se jedná jen o ,,rýmičku,, musí to dítě dát do školky a dušovat se, že na tom t dítě nebude hůře (opak však bývá pravdou), bohužel v tuto chvíli jde stranou soucit pro druhé nebo rozumné - zavolám do školky, že dnes dítě tam nedám - to je však jedna strana této mince, ta druhá a něco jiného je, když maminky dají do školky nachlazené dítě v tom smyslu, že to nic není, však se nic neděje a přitom jsou doma na RD s druhým dítětem - v tomto případě, nechápu tyto matky, které dají takto i byť jen s ,,rýmičkou,, do kolektivu - jedná se přeci jen o nachlazení (pokud dítě není alergik), které se přenáší kapénkovou infekcí a vzduchem .....v tomto bych byla také zlá, když by mi pak mé dítě bylo stále nachlazené a místo toho, abych pak mohla vykonávat svou práci, tak sháněla nebo hledala paní na hlídání (což si každý nemůže dovolit, babička ani jedna není poblíž a navíc jsou také nemocné), nehledě pak volat zaměstnavateli, že opět nemohu dojít ☹ .....když to vezmu ze strany původního příspěvku - nemocní kolegové versus těhotná - já jsem do zaměstnání dojížděla MHD a to jsem mnohdy byla na tom hůře než v práci, jelikož kolegové, když byli nemocní, tak člověk tak mohl vědět o co se jedná a případně mohl očekávat, co může ,,získat,, ale při cestování MHD, kdy člověk vedle vás kašle jak kdyby měl ,,zápal plic, při nejmenším, v horším případě TBC,, další smrkal tak, až mu tekly slzy z očí, jiný byl plný zvláštních pupínků apod. tak jsem si vždy také povzdechla, proč ti lidé tak hazardují se svým zdravím a se zdravím ostatních - také se mi to nezamlouvalo, ale velká většina pracujících v ČR nemá moc šancí - když mají základní mzdu 8tis, nemocenskou nic moc a ještě jim hrozí zaměstnavatel za zády, když jsou třeba jen 2x za rok neschopence, že jsou ,,nepotřební,,, - není se co divit a člověk může být naštvaný jak chce, ale nic s tím neudělá ....jediná věc pak je možná - poradit těm, kteří jsou často nachlazení a nechtějí z jakýchkoliv důvodů marodit, tak poradit ať si upraví imunitu - lze se poradit s lékařem, koupit si doplňky stravy (nemusí jich být moc, mnohdy postačí jeden tinktury a dodržovat trochu režim - spánek, zdravější strava a dostatek pohybu) a když budou chtít, tak mohou být spokojené obě strany .....bohužel je to boj na dlouhé tratě

prapodivna
22. únor 2014

@hojda No, však jo, ale jak jsem psala, v takové situaci, kdy bych musela být v práci, bych si vzala roušku.

prapodivna
22. únor 2014

Jinak je samozřejmě pravda, že člověk dovede díky empatii pochopit, že ne každá matka si může dovolit být s dítětem doma, ale tím, že ho dává do školky vlastně potlačuje vlastní empatii k ostatním rodičům, její dítě může nakazit klidně celou školku a ti pak budou muset řešit to samé, co ona.

laurital
22. únor 2014

@prapodivna A tím, že někdo spílá pracujícím matkám, leckdy samoživitelkám, tu empatii posiluje, že?Bože to bude kolotoč 😉 Ty ženy to určitě nedělají z plezíru, ale bojí se o místo, popř. nutně potřebují peníze.

kocicinka
22. únor 2014

@hojda já vím, že je taková realita, ale to ještě neznamená, že mám sklapnout podpatky a smířit se s tím, jako že je to normálka, OK! Nikdy jsem nebyla povaha, která drží hubu a krok a když někdo ohrožuje moje zdraví, nebo zdraví mého dítěte, tak se neváhám ozvat. V tomto případě za to nemůžou zaměstnanci, ale zaměstnavatel, když je nepřímo nutí chodit do práce nemocné a ohrožovat tím svoje okolí.
Já fakt neznám dítě, které by tři týdny v měsíci promarodilo. Pokud ano, tak by ta maminka ani neměla nastupovat do práce, ale zažádat o ošetřovatelský příspěvek, protože její dítě má zřejmě vážnější zdravotní problém. A všude, kde jsem pracovala, panovalo natolik lidské prostředí, že když měla máma nemocné dítě, nikdo ji kvůli tomu neprudil.
Moje kamarádka má dítě po transplantaci. Jelikož to dítě strávilo 90% svého života po nemocnicích, chtěla ho dát v 5 letech do školky, aby taky okusilo něco z normálního života mezi vrstevníky. Jediné, o co prosila, tak aby rodiče v dané školce neposílali děti do školky nemocné, protože by to to její mohlo vážně ohrozit. Víš, co jí ty rodiče řekli? Ať tam toho parchanta teda nestrká. Doslova.

kocicinka
22. únor 2014

@evaviki přesně, u nás ve školce je to nemlich to samé.

saabina
22. únor 2014

@camille87 Ja te chápu a souhlasím s tebou. Nemocný clovek mezi lidi nepatří, má se léčit doma, uz kvuli svému zdravi! Nechápu, ze někomu prijde normální chodit nemocný mezi lidi(nemyslím ted jizdu mhd k Dr. A nakup potravin).
Řešila jsem to v praci take a to i v dobe, kdy jsem nebyla těhotná. Kvuli jednomu cloveku na firme s chřipkou jsme si to tam pak prenaseli i 2 měsíce!
Našemu vedeni to začalo take vadit, probírala jsem to s nimi proste upřímně a pak se proste jakýkoli zaměstnanec
S projevy chřipky ci anginy posílal nekompromisně domu.
U nas tedy podpora stran vedeni fungovala. Myslim, ze clovek se ozvat muze....a bez vycitek svědomí.
Rozumny zamestnavatel by v praci infekcne nemocné zaměstnance urcite nemel chtit.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru