Bezohlední nemocní kolegové v práci, jak se bránit?

camille87
21. únor 2014

Ahojky, jsem ve 14tt, bohužel opět nakažená nějakým bacilem z práce. Asi to znáte samy, spousta lidí chodí do práce nemocných, přecházejí chřipky, angíny, chrchlají tam a roznášejí to na kolegy. Bojuji s tím dlouhodobě, bohužel od té doby, co jsem těhu je to čím dál horší. Nemůžu riskovat, že tam opět po 150. něco chytnu a zároveň nemůžu ze své pozice někoho vyhazovat marodit domů.. Máte některá podobnou zkušenost? Jak se bránit? Za běžných okolností bych si zase nechala nasadit léky na podpoření imunity, které jsem i dříve brávala, bohužel to je v těhu vyloučeno. Nezbyde mi, než na vlastní úkor zůstat doma než se tam všichni vyléčej..

merunkova
25. únor 2014

@hojda To máte pravdu, předchozí příspěvky jsem nečetla.Ono to právě v psané formě vyznělo tak, že mě odsuzujete jako nezodpovědnou, která se nechce válet v posteli a chodí nakazit děti do školky 😀

kocicinka
2. bře 2014

@merunkova
Už jsem nechtěla do této diskuze přispívat, ale mám stejnou zkušenost jako vy, když jsem pracovala ve školce.
@hojda vysmívání se jiným názorům opravdu miluju 😠 To je vidět, že vlastní argumenty jaksi nestačí.
To, že se tak děje, je fakt. Ale štve mě, že ty to tu stále jakoby obhajuješ. To, že se něco děje, ještě neznamená, že je tak správně? Já jsem bezohledná tím, že mi vadí, že kolem mě( mých dětí) chodí nemocní a ohrožují je? Já jsem bezohledná tím, že nechci, aby jiný člověk šel do práce nemocný a tím mě nakazil abych pak zase byla nemocná a přišla o výplatu (nejen) já? Připomíná mi to spor kuřáci vs. nekuřáci, taky mě jeden člověk sprdnul, jaký jsem sobec, že vedle mě nesmí kouřit, jak ho tím děsně omezuju.
Jako asi jsem divná, ale já jsem nebyla nikdy bez práce dýl než týden. Nesnáším, být bez práce, a tak proto taky něco dělám. I kdybych měla slevit z nároků. Dokonce i během MD jsem měla několik nabídek. A ještě co se týče práce- ty z horní dolní rozhodně nejsi, Praha východ určitě není horní dolní. Bydlela jsem v Praze - západ 10 let a normálně jsem jezdila pracovat do Prahy, tak jako většina lidí z podobné vzdálenosti.

hojda
2. bře 2014

@kocicinka Prosím zkus svoje slova : Jako asi jsem divná, ale já jsem nebyla nikdy bez práce dýl než týden. Nesnáším, být bez práce, a tak proto taky něco dělám. I kdybych měla slevit z nároků. Vložit do nějaké diskuze tady, kde se maminky baví o tom, že nemohou sehnat práci a počkej si na jejich reakci. Ono totiž dost maminek je v takové situaci, že když sníží ty nároky, tak už se jim do té práce opravdu nevyplatí jít a je pro ně lepší zůstat doma s dítětem 😉. Pokud nemáš státní školku a máš platit soukromou a navíc k tomu vydělávat skoro nic, takže mi logicky vychází lepší zůstat doma s dítětem. Pokud mluvím o Horní Dolní, tak nemluvím o Praze- východ ,ale o městě, kde jsem vyrostla a žila a dost často se tam vracím, takže vím, o čem je život i jinde než v Praze 😉 . Jako když mi tu tvrdíš nesmysly, že není normální, že dítě ve školce pořád marodí, že není možné, aby bylo 2 týdny nebo 3 týdny nemocné. Zrovna včera jsem mluvila s kamarádkou, která syn nastoupil v září do školky a pro totálně promarozených třech měsících ho nechala doma, do školky jde zase až zítra zkusit, jestli už to bude lepší. Jinak jsi asi nepochopila vůbec o co mi jde, i mě vadí, že moje dítě má přijít do styku s nemocnýma, ale zase dokážu pochopit, že opravdu ne každý má tu možnost, aby si mohl nechat dítě s kažou rýmou doma a pak ještě zůastat doma se svou vlastní rýmou!. Většina těch nemocí je totiž z těch rýmiček a kašílků, které se neustále opakují a táhnou se neuvěřitelně dlouho.

kocicinka
2. bře 2014

@hojda
Nikdy jsem netvrdila, že není normální, aby bylo dítě takhle nemocné. Psala jsem, že pokud je takhle hodně nemocné, že 3 týdny v měsíci promarodí, je asi lepší, když si ta maminka požádá o ošetřovatelský příspěvek, nebo jak se to jmenuje, zrovna jedna moje kamarádka, která má dost nemocné dítě, to řeší a byla si to na sociálce vyřizovat. Sice bude mít asi jen měsíčně 3.500 kč, ale nic jiného jim nezbyde. Těžko by taková maminka mohla normálně fungovat v práci, že.
Do diskuzí, kde maminky hledají práci nechodím, takže nevím, proč bych tam měla vkládat nějaký příspěvek.
Ale zato vím, že já jsem udělala maximum, abych v takové situaci nebyla. Vystudovala jsem dvě VŠ- tu druhou už při dětech, místo čtení nesmyslů v časopisech pro maminky se učím anglicky a německy, dodělávám si autoškolu.
Už tady končím, nemá to smysl.

hojda
4. bře 2014

@kocicinka Tak teď jsi mě zase rozesmála. Pokud se rozdává ošetřovatelský příspěvek na rýmu a kašel, tak to náš stát opravdu zbankrotuje! Nic takového ti nikdo na rýmu a kašel nedá a to jsou právě ta onemocnění, která děti prostě mají. A jak sama píšeš, těžko může taková maminka fungovat v práci, tak jí prostě nezbývá, než dát do té školky to dítě s nudlí u nosu. A abych tě uvedla ještě více do realita, tak i manžel má dva obory, je to IT a finance, vysokoškolské vzdělání, jazyky i několikaletou praxi, nikdy nezaměstnaný nebyl, naštěstí už práci sehnal, ale šel platově o 48% dolů, což je celkem slušný sešup. A možná, že kdyby sis občas přečetla nějaký ten nesmysl v časopise pro maminky, tak by ses do té reality dostala lépe....., ale já prostě vidím, že ty jsi v naprosto odlišné situaci, než 99% lidí (chodit do práce, studovat VŠ, jazyky a dělat si autoškolu, tak to opravdu nemá běžná maminka bez hlídání šanci zvládnout 😉 ) a nedokážeš prostě pochopit, že to může být u někoho (většiny) jinak, takže ti jen mohu přát, aby ses do té situace nikdy nedostala!

kocicinka
4. bře 2014

@hojda tak já samozřejmě nedělám všechno tohle najednou, že. Nejdřív jsem si udělala VŠ ( dálkově, do školy jednou za 14 dní v sobotu), pak to ostatní. Práci mám na cca 5 hodin týdně 😉 A můj případ právě demonstruje to, že to JDE, ne naopak, jak se mi stále dokola taky se snažíš vnutit, že jsem v nějaké jiné situaci. Nejsem. Naopak, většina mých známých to má s hlídáním mnohem lepší, moje kolegyně v práci je také na mateřské, ale má babičku, která šla kvůli nim do předčasného důchodu a plně převzala péči o vnuka, takže ona může naplno pracovat a slušně přispět do rodinného rozpočtu, kdežto u nás se to musí všechno složitě domlouvat a organizovat.
Ta moje kamarádka, co jsem o ní psala, tak samozřejmě nedostává ošetřovatelský příspěvek na rýmu. Má syna po transplantaci, který je sice nyní sice objektivně zdráv, ale doktorka mu školku nedoporučila, právě proto, že tam rodiče dávají nemocné děti a jeho by to mohlo ohrozit( má oslabenou imunitu)takže s ním musí zůstat doma do doby, nežli půjde do školy, to jest do sedmi let.
Fakt mi přijde, že si jen vymýšlíš důvody, proč něco nejde. Ale mě to může být koneckonců jedno, je to tvůj život.
Moje maminka, která byla se mnou sama, bez rodiny, si to také dokázala zařídit. S pozice vrchní sestry v nemocnici šla dělat pečovatelku, takže jsem mohla chodit s ní, či být ve školce jen do oběda.
Já dokážu pochopit leccos. Ale co mi vadí a vadit vždy bude, když bude někdo ohrožovat moje zdraví, či zdraví mých dětí, tj. chodit nemocný do práce a vodit do školky nemocné děti. S tím prostě nesouhlasím, ať se hojda třeba na hlavu staví.

hojda
4. bře 2014

@kocicinka Ošetřovatelský příspěvek jsi psala, pokud dítě marodí 3 týdně v měsíci a to ta rýma s kašlem plně splňuje. A co bys třeba poradila té paní učitelce z MŠ, která chodí do práce ačkoliv bere antibiotika? Zatím jsem tu nenašla ani jednu použitelnou radu, pro maminku, které nemám babičku (nebo jiné hlídání v rodině), jak vyřešit situaci, když jí dítě z nástupem do školky začne marodit a ona do toho nastupuje po rodičovské do práce a opravdu si nemůžu v práci vzít 3 týdny nemocenské pro sebe a pro dítě. Já nehledám důvody, proč něco nejde, já ti uvádím reálné situace ze svého okolí.

elllenka
4. bře 2014

@hojda : tak to je přesně u nás, učitelky nebo i uklizečka berou antibiotika a chodí do práce, prý si nemůžou dovolit marodit, že za ně není náhrada. A moje malá je stále nemocná :( Dám jí tam zdravou a ani né po týdnu už slyším od učitelek, že je nachlazená a má zůstat doma :( když jdu k doktorce tak mi řekne, že je to normální a mám ji normálně dát do školky :(

kocicinka
4. bře 2014

@hojda Podívej se, já tady s tebou nehodlám diskutovat. Takhle diskuze byla založena jinou uživatelkou, které jsem chtěla vyjádřit podporu. Nechápu, proč se to zvrhlo na tuto slovní přestřelku a diskutuješ tu jen se mnou a ne s ostatními, kteří sem psali názor podobný mému. Vyjádřila jsem svůj názor- což můžu, na to mám právo, jsme svobodná země.Nedělám si ambice někomu radit, nejsem nějaká poradna. Jen píšu, že pokud to u některých jde ( třeba moje maminka, když já jsem byla malá- také nikoho neměla na hlídání) , tak proč by to nešlo u někoho jiného. Je to o ohleduplnosti. Pokud já budu mít v sobě tu zodpovědnost a ohleduplnost zakořeněnou, tak se budu snažit si to zařídit tak, abych co nejméně ohrožovala okolí. Protože pak na to zase doplatí někdo jiný( což nechci), protože pak už je to začarovaný kruh.
P.S. jak přesně se jmenuje ten příspěvek, který pobírá ta moje kamarádka, to opravdu nevím. Dětská doktorka jí na to dávala podklady.

elvira
4. bře 2014

Holky, ale úvodní dotaz se týkal nemocí kolegů v práci...
Děti jsou přece jen něco jiného.
To, co já neřeším u sebe, tak s malým jdu raději k doktorce.
Nechápu proč se to tak musí zvrhnout...
😒

kocicinka
4. bře 2014

@elvira Já taky ne 😢

raffaelo
4. bře 2014

@camille87 Ahoj, zajímavě se to tady rozjelo, a to jsem ani nečetla všechno. U nás v práci je to teď to stejné. Ovšem s tím rozdílem, že firma je v baráku, kde šéfové bydlí, takže místo toho, aby přes den leželi a došli sem až tady nikdo nebude, aby nešířili bacily dál. Tak tady normálně byli, takže je tady nachcípanej už opravdu každej. O to mě to štve víc, že pro to mohli něco udělat. Ale také s tím nic nezmůžu.

hojda
4. bře 2014

@kocicinka Jestli sis nevšimla, tak jsem tu opravdu nediskutovala jen s tebou, jinak bych si tu několik stran psala asi sama se sebou. To co se mi nelíbí, je to, že tvoje příspěvky, neodpovídají realitě (každý nemocný patří do postele (ano patří, ale na každý si to může dovolit, to je to jediné o čem tu já píšu!), nikdy bych nepracovala u zaměstnavatele, který nedbá na moje zdraví a nenechá mě v klidu vymarodit, atd.) P.S. Jak se jmenuje ten příspěvek je naprosto jedno, protože to je situace, která se netýká naprosté většiny lidí, ale je to specifický problém a není to řešení pro skupinu a které mluvím já.

hojda
4. bře 2014

@elvira Píšeš: To, co já neřeším u sebe.....A to je právě to o čem tu mluvíme. Proč to u sebe neřešíš? S každou nemocí bys měla být doma, proč to neděláš? To není jen o těch dětech, ale je to jedno s druhým provázené, funguje to všude stejně ve školkách i ve firmách, protože bohužel ne všichni lidi si můžou dovolit jít bez problémů marodit. To je vše o čem tu mluvím!

hojda
4. bře 2014

@raffaelo Můžeš změnit zaměstnavatele, pokud je tak bezohledný a nedbá na zdraví svých zaměstnanců, případně můžeš zažádat o práci z domova.

raffaelo
4. bře 2014

@hojda zaměstnavatele opravdu kvůli pár dnům nemoci měnit nehodlám 😀 a práce z domova u nás není možná.

elvira
4. bře 2014

Hojda - jenže - příklad - kašlu - vezmu si kapky, zabere to, do týdne o ničem nevím... Děcko těžko nadopuju kapkama a nejlíp mu je ještě dát do školky, aby mu učitelky v mezičase nakapaly, že? 🙂
Zvýšená teplota - bavíme se o 37 - žádné jiné příznaky, opravdu lehké nachlazení... promiň, ale s podobnou banalitou lékaře neobtěžuji a není potřeba s tím ležet doma na neschopence...
Samozřejmě, že mám mozek a pokud se stav zhoršuje, do týdne se to nelepší, tak k lékaři jdu...
Kdybych měla být s každou nemocí doma, tak bych nejspíš obzvlášť během zimy byly brzo bez práce. 😀

kocicinka
4. bře 2014

@hojda Myslím, že by ses měla dát do klidu. Jako mazec, co tu předvádíš.....

hojda
4. bře 2014

@elvira O tom tu pořád mluvím, že ne každý může být s nachlazením doma, že si to prostě hromada lidí, kvůli problémům v práci nedovolí.

hojda
4. bře 2014

@kocicinka Co tu předvádím??? Snažím se aplikovat v praxi rady, které tu zazněly......Nějak nevím proč, ale vůbec se to nedaří..........

white_tie
4. bře 2014

@hojda: Ale tady se nikdo nebaví a neřeší běžné nachlazení, trochu kašle a rýmy, ale nemoci - angína, chřipka, apod., a to, že takové děti i dospělé osoby chodí do školky/práce, a to je ta bezohlednost vůči ostatním. Jen ty tu furt řešíš kašlíky a rýmy. A pokud tvoje děti či ty máte opravdu kašel/rýmu tři týdny v měsíci, tak asi něco není správně a měla bys jim dávat něco na podporu imunity.

hojda
4. bře 2014

@white_tie Opakuji po stošedesátéosmé 3 týdny nemoci myslím, jedno dítě jeden týden, pak to chytne další dítě a nakonec ty tj. 3 týdny být mimo pracovní proces díky ošetřování a nemocenské. A běžné rýmy a kašle se tu řeší, protože se tu maminky napsala, že když chodila do práce, tak se přiznala, že někdy jí nezbylo nic jiného, než to dítě s nudlí do školky poslat. V té školky se taky z 90% řeší pořád jen rýmy a kašle, jen je problém v tom, že někdo z toho pak má zánět středního ucha a jiný třeba astmatik má ten kašel opravdu měsíc, než se zbaví. 😔 Co tedy poradíš paní učitelky z MŠ, která chodí do práce i s antibiotiky, protože jinak by se školka musela zavřít? Jak to má vyřešit? Jediné, co já se tu snažím říct, že ne každý si může v dnešní době dovolit jít marodit, to je vše.

evaviki
4. bře 2014

@elllenka to ti jako vazne doktorka ekne, ze mas dat infekcni dite do skolky? 😀 neverim...

@hojda uprimne? kdyby matka ditete, ktere onemocni nebyla krava (uz nevim, jak jinak to napsat) a nechala by dite doma, nenakazilo by ucitelky, ostatni deti a ta nemoc by se nesirila dal.. kdyby dalsi krat onemocnelo jine dite, tak by taky zustalo doma a nikoho by nenakazilo.. Takze by se nestavalo, ze das dite do skolky a do tydne je znova nemocne a matky by nemusely resit hlidani kazdy mesic..

zuzi.111
4. bře 2014

@kocicinka
@white_tie
@evaviki
Holky, kaslete uz proboha na to. Jeden mluvi o voze a druhy o koze 🙂. Hojda bojuje za ty, co se boji o praci a dite do skolky proste nemocne daji nebo jdou sami nemocni do prace, vsak at se s tim druzi poperou, kdyz se s tim musi poprat oni, ze - typicky pristup bezohlednych lidi. Tak at si za ne bojuje. My ostatni to jaksi nechapeme, protoze dle hojdy za a) nemame dite, za b) jsme z jineho sveta, za c) kdyz uz neco poradime (coz nejsou vymysli nasi chore mysli, ale priklady z okoli) tak jsme dle hojdy uplne mimo realitu a nase rady jsou neaplikovatelne v praxi ( i kdyz v praxi funguji). Holky, tady se rada neceka, tady se ceka jen prikyvovani k jejimu nazoru, ktery si tu vydupava a se kterym ocividne nesouhlasi hodne lidi 😀
Jo a k te pani ucitelce, ktera jde do skolky s antibiotiky - dle meho nazoru je to bezohlednost. A i kdyz je to vlastne cista duse a dela to pro dobro tech rodicu, kteri si tam to dite mohou dat, i kdyz ona by mohla byt doma, jaky to ma efekt? Chyti to deti a ty lehnou o tyden pozdeji, takze rodice je maji doma o tyden pozdeji. To je obdivuhodne? Nebo pochopitelne? Rekla bych, ze je to hlavne neefektivni. Stejne jako rodice, kteri soupnou nemocne dite do skolky. Za chvili to chyti zase. Nicemu si ve vysledku nepomohou, at uz je to moralni nebo ne.

white_tie
4. bře 2014

@zuzi.111: Máš pravdu, hojda si pořád mele svou a nevidí, spíš nechce vidět, že to jde i nějak jinak. My to máme s hlídáním dost naprd a taky si to vždy nějak zařídíme, když musíme. Kdo chce, nějak to udělá, kdo nechce, akorát "blbě kecá".
Od paní učitelky je to pěkná bezohlednost a kecy - že za ni nemá kdo jít! Vždy se to dá nějak udělat. Náš malej chodí do školky, která není ve městě, je jich tam cca 20 a střídají se vždy dvě učitelky - jedna dopoledne, druhá odpoledne. A kdyby byla nemocná, nemá za ni kdo teoreticky jít, ale vždycky se někdo najde - záskok, nějaká paní učitelka, co už je v důchodu, popř. ze školky, pod kterou ta naše spadá, takže si myslím, že se to dá zařídit v každé školce a nemusí učitelka s antibiotiky do školky. A tohle je fakt největší pokrytectví, nakazit děti...

zuzi.111
4. bře 2014

@white_tie
Presne tak, ja si to taky tak pamatuju. Kamaradcina mamka je ucitelka ve skolce a vim, ze nemocna byvala a chodila za ni kdejaka nahrada ( jak rikas - duchodkyne, jine ucitelky z okoli a pod.). Neni to jen vyplod nasi fantazie 🙂.

merunkova
4. bře 2014

@zuzi.111
@white_tie Milá devcata, to neni moje pokrytectvi, bohuzel.Ani jedno dite za dobu mého pobirani antibiotik neonemocnelo, vsechny chodily vesele do skolky dál s kašlem a rýmou, takze moje nemoc se tim padem zhorsila a z obycejneho nachlazeni jsem dostala zanet dutin.Dutiny mě trápily 2 mesice, hrozily mi punkcemi, nastesti se mi podarilo "obycejnou" rymu vylecit - po 2 mesicich!!!!!Myslite, ze bych mohla byt 2 mesice doma, abych nebyla bezohledná? Vuci komu - vuci nemocnym detem, ktere me nakazily a ktere tam jsou denne, protoze se prostridavaji? Bohuzel kazdy prakticky lekar vam sdeli, ze ne vy jste hrozbou pro dite, ale dite a jeho bacily jsou hrozbou pro dospeleho, protoze jsou agresivní.Takze toto jen pro doplneni vasich argumentu.Ocekavam dalsi palbu na moji nezodpovednost 😉

evaviki
4. bře 2014

@merunkova my mame ted pani ucitelku, ktera je hodne nachylna chytat nemoc od deti.. takze je natvrdo posila domu a taky je to ve tride videt, ze tam min deti chrchle, sopli a pod.. a ano, muzes jit i jako ucitelka na neschopenku, nam ted jedna ve skolce marodila od pulky ledna do konce unora..

sisstin
4. bře 2014

Tak ja mam rymu a poblijony od deti v podstate porad, to bych v te praci vubec nebyla. Vsechna decka maji zelene nudle, je to tam jak v chrchlarne, a fakt to nejsme my, ktere to na deti hazime. Ted mam rymu taky, do prace chodim a nakazit nemam koho, pac vsechny deti mely rymu prede mnou a od nich ji mam. V nasi skolce to same a fakt by me nenapadlo vyzadovat po ucitelce, aby byla s rymou doma. Doma jsem byla s anginou a zanetem dutin, takovou nemoc mam ale cca jednou rocne.

zuzi.111
4. bře 2014

@merunkova Takze to ze jste nebyla doma a nevylezela to hned zezacatku, tim jste si zadelala na ty 2- mesicni dutiny, jak sama pisete. A to je to, co rikam, ze je to neefektivni. I kdyz jste na nas nastvana, ze s vama nesoucitime, i kdyz to nemyslite zle, vysledek toho jednani je ten, ze je to proste k nicemu. Nicemu tim ve vysledku nepomuzete. Prechazenim bud lehnete uplne, znicite si zdravi nebo nakazite jine deti. Stejne jako si nepomohou rodice, ktere daji nemocne dite vam do skolky. Vrati se jim to bud v tom, ze onemocni ucitelky a skolka se zavre nebo onemocni dalsi deti a budou si to tocit dokola mezi sebou. Vysledek nula nula nic.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru