Čekáme dvojčata

chiwule
3. bře 2008

Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀

werinka1
5. zář 2013

@arabiana Já na to cvičení docela dlabu. Blbý asi no. Já mluvila zatim po telefonu s rehabilitační sestrou co pracuje ve fakultce na neonatologii kde se holky narodily. Dělá s nedonošenýma už hooooodně dlouho a ta mi řekla, že Vojtovku u nedonošených nevidí vůbec ráda. Mojí kamarádce co k ní chodí řekla jiný cviky (její chlapeček nemůže plakat kvůli určitýmu problému....a tudíž ani cvičit Vojtovku) a i bez ní to všechno zvládá řekla bych líp jak my a to je narozen 25 týden!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Objednala jsem se k ní. Jedem teda až 3.10. takže do tý doby se spíš budu snažit s holkama dělat to co mi řekla po telefonu. řekla mi, že každá rehabka řekne stejně něco jinýho a tam kde cvičí vojtu je nejlepší vojta, tam kde bobatha tak bobath a když jsem jí řekla, že prý všichni nedonošenci by údajně měly cvičit vojtu tak mi řekla, no, potřebujou pacienty ne. 😀

gyty
5. zář 2013

cau holky

tak ve chvilce volna /mnisto abych umyla nadobi po obede/ protoze nahodou oba spi sem se na vas prisla kouknout!
taky cvicime s malym vojtu
silene rve a je mi o hrozne lito
nejsem si jista jestli to delam spravne a pride mi ze mu strasne ublizuju
co cvicime je vic plactivej ale je pravda ze nas na rehabce na prvni kontrole moc pochvalili protoze za tyden uzasny zlepseni.
on ve 3 mesicich na brisku jen lezel hlavicku nezvedl a rucicky nechal podel tela. kdyz sme mu je dali do pozice zase je hned vratil
ted uz jednu rucicku da sam a kdyz se mu da i druha do pozice tak tam tak i vydrzi
ale dala nam dalsi dva cviky a ty sou tezky
nejsem si vubec jista jestli je to spravne a on uplne sili....
rano a v poledne cvicime poctive ale nekdy vecer to uz nedavam...sem unave a stastna kdyz usnou dyl nez na hodinu a tak uz ho nechci budit
popravde sme nejak nenajeli na MUJ system. spis je to JEJICH system a ja se snazim prizpusobit...je to na hlavu ale nedari se mi to obratit...a to uz od sameho zacatku. v noci jo to to jde. budi se v pul druhy a pak v pet rano ale od peti uz pak nechtej spat....az tak kolem 7 znova zaberou ale to uz se zase budi nas malej....

tak to je od nas.
jina nekde se tu ptal na epidural...ani sem nevedela ze se mnou neco delaji. epidural uplne super. ale ten cisar to je neco jinyho. pokud muzete a bojujte za prirozeny porod. pro mimca i pro maminku je to lepsi. ja rodila prirozene a ted dvojky cisarem tak mam srovnani a je to nesrovnatelne!!!

a uz se mi budi holcicka tak du nez vzbudi i chlapecka! 😵

werinka1
5. zář 2013

Tak holky už si vcelku slušně hlavičku zvednou, když je držim na krknutí tak už si jí hodně i drží samy, začly dávat i ručičky pod sebe, takže se o ně opírají i když ne úplně jak by asi měly. My máma problém s tou predilekcí doprava ☹ ☹ ☹ Obě mi neustále spí na pravé straně hlavičky a mají jí slehlou a pěkně odstátý ouško 😒

arabiana
5. zář 2013

@werinka1 No tak to je mazec teda.....
Já jako zvládám cvičit s nima to bříško, to už jsem si zvykla. Někdy to zmáknu než se rozkřičej. Ale ke konci už samo Laurinka brečí a to ji mám ještě otočit na bříško a cvičit ten druhej cvik ☹ a ten je vůbec šílenej.
V pondělí jdem k naší Dr. tak to s ní proberu. Doufám, že poradí, má porozumnění. Jo a taky se s nima vypravim ještě k další fizio, mám kontakt od kamarádky, snad to další pohled nějak rozklíčuje.

maladama
6. zář 2013

@werinka1 weri, já jsem se o tom bavila s fyzioterapeutkama z Motola a tam zavedli handling/úvodní Vojtovku u šech nedonošenců na základě dlouhobého pozorování - děti, u kterých se cvičilo hned od inkubátoru, měly lepší poporodní adaptaci a průměrně odcházely z nemocnice o dost dřív. Poslední kapka byly dvojčata, kdy jedno bylo po porodu v horším stavu, tak se s ním cvičilo, druhé bylo OK, tak se necvičilo - a nakonec jim zakysly na intermediálu obě kvůli tomu "dobrému", které prostě mělo o tolik horší poporodní adaptaci, že se to celé víc než o týden zdrželo. Od té doby cvičí se všema.
Takže názor proti názoru. Ale za sebe, já s holkama cvičila cca do konce šestinedělí a bylo to fakt vidět, pak neuro řekla, že nemusíme, že dobrý, a na další kontrole (o měsíc později) už byla Tereza hraniční a Kačka zaostávající.Teď to teprve pomalu doháníme...

maladama
6. zář 2013

@werinka1 zkoušela jsi otočit postýlky? to ti asi radili a nezabralo, co ☹

maladama
6. zář 2013

@gyty tak vono nad dvojčatama, když mají "svůj režim", se vyhrává blbě, taky mi to moc nejde, holt člověk se musí trochu přizpůsobit a vzít ten jejich režim za "svůj", ale když je aspoň nějakej, tak se kolem toho dá plánovat...bude líp, uvidíš...

jinak s tou Vojtovkou a pláčem, četla jsem článek od fyzioterapeutky, která ten pláč vysvětlovala jako nikoli bolest, ale nepříjemné překvapení - "ležím si takhle a je mi dobře, najednou mě někdo mírně zmáčkne a moje ruka a noha dělají věci, které jsem jim neřekl, aby dělali, no co toto??? uáááááá!"
téhle myšlenky jsem se držela, když jsem cvičila a bestie řvaly, že se jim to prostě akorát nezdá, ale nebolí je to.

werinka1
6. zář 2013

@maladama No jo já je v postýlkach prohodila, abych ke Klárce, která tu hlavičku dává hodně napravo chodila z druhé strany. Tak jako na chvíli se za mnou otočí, ale jinak to nic neřeší ☹ Mám pro ně novorozenecké podložky hlavičky, takže bych řekla, že jim to tolik neumožňuje tu hlavičku otočit, ale když jsou narovnu tak vesele obě huráááá doprava a levá nás nezajímá ☹ Justýnka se vcelku otáčí za mnou, za hračkama ale Klárce je to všechno fuk a koukam si doprava takže co neni vpravo nezaslouží mou pozornost 😠

gyty
6. zář 2013

@maladama
😀
me to taky takhle vysvetlovala ta rehab sestra
mozna bylo by lepsi kdyby s nim cvicil manza. tomu je sumak jestli jeci nebo nejeci. nekdy si rikam co je to vlastne za cloveka s kerym ziju, miminka rvou jak protrzeny ja vesim pradlo letim zpatky ze je slysim a von je ma treba v houpacce a kouka pri tom na telku nebo na pocitac. me by to utrhlo srdce, ale von je uplne v klidu a rekne ze jim sili plice 😖 😠

jj s tim rezimem je to teda neco. nejdriv se mi v noci budili po 2-3 hodinach na kojeni. pak se to uklidnilo. vykoupat nakojit a sli hajat kolem 8-9 vecer. vzbudili se v pul druhy rano a pak kolem 5-pul 6. pak uz se jim spat nechtelo. ale ted trva to presne 5 dni se chlapecek krouti proste celou noc. dudlika nechce, prso taky ne, kdyz usne tak tak na hodinku a zase se vzbudi a knoura. do toho sem tam se prida vriskot s prdikama a pak zase knoura. holcicka by spala celou noc. ta se napapa v tech osum a proste by spala a spala. musim ji budit spolu s nim. nekdy ani moc nechce pit a na prsu usina a stejne nepije. spis az kolem ty sesty rano. taky je na pohled polovicni!
zato chlapecek je tezce nevrlej a proste s nim vubec nespim. uz skoro nevidim unavou protoze prez den nespi ani jeden. a kdyz uz tak minimalne. chtej si povidat a nosit se jinak vriskaj.
a porad si cuca rucicky a slinta a slinta a slinta. maj 14 tejdnu tak si rikam na zoubky este brzo. ale nevim.
navic oba maji ted asi tyden jinou stolici vic vodnatou a nazelenalou. tak nevim. dr ma dovcu.
ale minuly tyden se na sebe po kojeni na kojicim polstari otocili a poprve se poradne zaregistrovali. normalne se jeden snazi navazat kontakt a druhej ma neco dulezitejsiho. a naopak. ale ted se na sebe zadivali a deset minut si navzajem krasne vystacili. bylo to fakt uzasny. tesim se az tech chvilek bude vic. byla to krasa. 🙂

maladama
6. zář 2013

@werinka1 a z které strany jim jde světlo? Já musela holky dát obráceně, aby byly k oknu tou stranou, kam jsem měli stimulovat. A pomohlo, ale ony měly tu predilekci mírnou a chytlo se to v začátcích.
Jo a ještě je dobrá televize, nejlepší stimul ever, i líná Kačka pěkně drží hlavu, aby na ni mohla čučet, když ji položím na bříško na pohovku směrem k telce.

werinka1
6. zář 2013

@maladama tak světlo jim jde právě z té strany na kterou se nechtěj točit 😒 Takže to by mělo být ok. Ale ta telka, to je myslim super nápad. Taky už jsem u Justýnky zachytila, že telka je pro ni vcelku zajímavá. 😉
No u Klárky tu predilekci zachytili taky včas, ale žádný zlepšení se nekoná, spíš naopak ☹ Já sice necvičim úplně poctivě, ale snaha je a myslim, že aspoň zhoršovat by se to nemělo když už ne zlepšovat.

kisss
6. zář 2013

Ahojte,nezlobte se, že jsem Vám sem tak vpadla, také čekáme dvojčátka, zatím to vypadá na dva kluky. Začínám zjišťovat, co kolik stojí a bohužel si nyní nemůžeme dovolit nakupovat vše nové a tak bych se Vás tady ráda zeptala, zda některá nemáte v plánu prodat za rozumnou cenu, pokud je už nepotřebujete, 2 ks autosedačky Maxi-Cosi CabrioFix nebo 2 ks monitory dechu, nejlépe zn. Nany. Uvítám nabídku a foto do SZ. Moc Děkuji. 🙂

arabiana
6. zář 2013

@werinka1 Tak nám to cvíčo na tu predilekci určitě pomohlo.Už i v noci si Laura tu hlavu otáčí na správnou stranu.
A hračky nefungujou?? Oni to sou už takový můry divizny 😀 stačí zašustit 😀 leporelem od lamaze a čumí na to jak divá. Má ho přivázanej v košíku. Holky už se dost mrskaj, podsazujou zadky a nohy jdou nahoru. Ale když zvedaj hlavy tak jim jde pořád zadek nahoru a Laurinka moc nepoužívá ještě ty ručičky.
@gyty To mi něco připomíná!! U nás platí pravidlo, že nejdřív se musí najíst manžel!!! Jednou už jsem ho seřvala, že se ta holka zcvokne z toho řevu, zatímco on si žvejká chleba 😖 Jako jinak je skvělej, pomáhá mi hrozně moc a i je to skvělej táta, ale musí mít plný břicho 😀 Já tady lítám, někdy jim oběd na 4krát 😀 nooo jako každá tady 🙂

Já vim, že je ta Vojtovka ku prospěchu, jenže oni se dostanou z toho stavu, že se jim to nelíbí do stavu rudýho aaaamokuuuuu 😝

arabiana
6. zář 2013

@kisss Vůbec nerušíš 🙂 A na kdy čekáte? Já mám 4 monitory dechu 😀 Byla jsem trochu na tohle blázen, ale máme nahoře v postýlkách a pak dole v obýváku v košíkách. Mně to teda hrozně uklidňuje. Vše jsem kupovala po kamarádce - taky po dvojkách.

maladama
7. zář 2013

@kisss hele, zrovna ty monitory bych teda z druhé ruky nekupovala. Mám tohle info jak z neonatologie z Motola, tak od kamarádky - zdravotní sestry z dětské kliniky z Thomayerky, kde je jediné pracoviště specializující se na SIDS v ČR - ale monitory mají zaručenou funkčnost jen jeden rok po kalibraci. Po tom roce už můžou způsobovat falešné poplachy, nebo naopak nechytit reálný poplach. Dobré půjčovny si tu kalibraci nechávají průběžně dělat, nebo se třeba dá půjčit nový monitor (třeba tady: http://www.mladatko.cz/monitor-dechu-nanny-novy... ), aby měl člověk 100% jistotu.
Plus, co se v návodech neudává, monitor je plně funkční jen v případě, že leží na pevné ploše (třeba sololitová deska, jako mají postýlky z IKEA), pokud je na roštu, tak nemusí fungovat na 100%. To jsem u prvního dítěte nevěděla a ty falešné poplachy jsme měli asi dva, takže to můžu potvrdit z vlastní zkušenosti, že to tak opravdu je.
Samozřejmě falešný poplach je lepší verze nefunkčnosti, horší je, kdyby to nechytlo pravý poplach.

michelle1
7. zář 2013

já bych se vůbec použitých monitorů nebála, pokud jim není třeba už 5 let a víc. My vyřešili i rošt, dali jsme tam kousek desky a monitor ležel na ní. Poprvé jsem měla taky už starší monitor a žádný falešný poplach se nekonal. Tak jsem teď šla znovu do Nanny.

kisss
7. zář 2013

@maladama Děkuji moc za tip. 🙂 Akorát já jsem z Moravy, tak zkusím ještě něco najít tady u nás. Tak ještě uvidím, jestli nějaký koupím, nebo pučím.

kisss
7. zář 2013

@arabiana Dvojčátka čekáme v lednu, pokud nebudou dřív v prosinci.Takže je ještě celkem čas. A jaké máš ty monitory a za kolik by jsi je byla ochotna prodat. Klidně napiš do soukromé zprávy. Trošku mě sice polekala Maladama, že starší nebrat. 😒 Tak uvidím.

maladama
7. zář 2013

@michelle1 je to na každém, já jen dávám dál info od doktorů, Pokud se zástava dechu u dítěte nevyskytne, tak je to jedno, jestli monitor funguje na 100% nebo ne, ale pokud jo a ten monitor to nechytne... měli jsme SIDS v nejbližším okolí loni, takže já bych neriskovala. A to šlo o plně donošené zdravé dítě, které má narozdíl od nedonošence tu pravděpodobnost výrazně nižší.

gyty
7. zář 2013

@arabiana
tak tak tak ....rudyho amoku. este ze cvicim jen s jednim!

maladama
7. zář 2013

@werinka1 zkus se utěšovat tím, že kdybys necvičila, tak se to určitě horší daleko rychleji... a že každým dnem už se to snad musí zlomit! a zkus tu televizi, třeba by mohla zabrat... ale upřímně s tebou soucítím.

anitta
7. zář 2013

Ahojky tak monitory dechu mame nanny snad nebudou houkat . Mame pro holky matrace kokos / molitan/ pohanka tak uvidime.

Jinak zacaly mi otekat trochu nohy hlavne kdyz dele sedim :/ malej chytil ve skolce rymu tak se desim ze budu rodit nachcipana to by bylo asi moooc fajn:///

Stale mi chybi zelezo hodnota stale 71 takze mi porad vyhrozuji transfuji .

tehulemamule
8. zář 2013

@pehu ahoj ja ti taky držím pěsti a hodně štěstí drž se 😉

pehu
8. zář 2013

@tehulemamule Děkuji, vidím, že už máš krásný týden 🙂)) a taky dvě holčičky. Jsem zvědavá, jestli je nám potvrdí na 2 velkém utz..

pehu
8. zář 2013

@anitta My jsme taky měli původně kokos + molitan, ale monitor dechu nereagoval, tak jsme museli koupit jen molitan.

michelle1
11. zář 2013

Ahojte, tak mám po kontrole u Dr. a teda vůbec mě nepotěšila. Tak jsem pořád doufala v přirozený porod a ona že ne, že dvojčata jedině císařem! Tak to fakt nechápu, no vlastně chápu, pro doktory je to asi pohodlnější. Jinak naštěstí vše v pohodě, teda děti, já mám málo krevních destiček, musím se objednat na hematologii 😒 Měla jsem s tím problémy u prvního porodu, tak zas dobrý, že se na to přišlo včas.
A chci se zeptat, nějak speciálně se připravit na císaře? A na to kojení, které se údajně pomaleji rozbíhá?

anitta
11. zář 2013

@michelle1 ahojky ja budu rodit take cisarem obe jsou koncem panevnim a jiz mam za sebou jednoho cisare tak hrozi prasknuti delohy pri kontrakcich. Takze u me neni co resit. Jinak na rozkojeni mam kojici caje, gravimilk, homeopatika, a hlavne to chce klid;)

Chudokrevna jsem hrozne hrozi mi transfuze:/ kazdy den piju cervenou repu , vse co obsahuje zrlezo a k tomu mam kapky zelezo. Snad se to zlepsi. Dvojcatka jsou proste velky zahul . Tak se drzte ;)

maladama
11. zář 2013

@michelle1 no pro doktory to až tak pohodlnější není (přeci jen císař je z jejich strany aktivnější, než když jen dozorujou porod), ale pro děti (zvlášť pro béčko) ten císař nese míň rizik.

Pokud už dopředu víš, že bude císař, tak máš víc času na to, se s tou myšlenkou smířit, to taky není od věci (co mám v okolí holky, které skončily s císařem akutním nebo se o něm rozhodovalo těsně před porodem, tak dost často jim trvalo velmi dlouho, než se s tím po porodu srovnaly, některé si třeba připadaly, že selhaly a tak - ty, co z nějakého důvodu o nutnosti císaře věděly dopředu, tímhle prakticky vůbec netrpěly). A samozřejmě se taky podle toho zařídit - doporučuju do taštičky na operační sál přibalit homeopatika jak na kojení (Ricinus Communis 5CH nebo 9CH nebo Lac Caninum 5CH nebo 9CH), tak na hojení (to nevím z hlavy, který byly, ale já je brala týden a jizva se mi hojila nadstandardně krásně, pak jsem přestala, protože proč, že jo, a za tři dny nato mi rupnul steh - možná je to jen náhoda, ale i dobrým náhodám se dá pomoct). Určitě ber železo, ať máš rezervu na krevní ztrátu. Jo a asi si pořiď odsávačku (aspoň třeba krátkodobě vypůjčit elektrickou), ať můžeš stimulovat na pokoji, pokud nebudeš mít děti u sebe.

michelle1
11. zář 2013

@maladama jako já císaře neodsuzuji, ale vím, že dvojčata se dají rodit i klasicky, pokud nic nehrozí. Proto to byl pro mě šok, tak dopředu už vědět, že jediný možný je císařský řez, ačkoliv jsem bez problémů. Já jsem s tím smířená už teď, to pro mě nebude problém. Jediné, z čeho mám strach, je to kojení, aby se dobře rozjelo. Ty homeopatika se berou až po porodu nebo už před? A tu jizvu sis něčím mazala?

maladama
11. zář 2013

@michelle1 já to pochopila tak, že v tvém případě je jediná varianta císař (není to třeba kvůli té krvi?), ne že obecně dvojčata přirozeně nejdou, protože při dobrých konstelacích je samozřejmě lepší, když jdou přirozeně.

Homeopatika nasadit po porodu, jakmile budeš moct pít (nějakou dobu po operaci nesmíš nic, pro případ, že bys musela znova na sál). S tím kojením, byla jsem jediná na JSP, komu se po císaři kojení nerozjelo, ostatní holky s tím sice trochu bojovaly, ale kojily statečně. Ale já nekojila ani po vaginálním porodu, asi jsem nějaká vadná série či co, protože nade mnou všichni vrtěli hlavou, co to jako je.

Jo, mazání jizvy, to jsem úplně zapomněla, až bude zahojená, tak promazávat několikrát denně - nejlepší je sádlo s měsíčkem - já měla tuhle: http://www.aromatica.cz/bylinne-masti/39-mesick...
jsou různé návody, jak přesně tu jizvu promasírovávat, ale ono stačí i jen tak krouživě mazat a ze začátku dávat hlavně pozor na to, abys tlačila směrem do středu jizvy a ne od jizvy (blbě to vysvětluju, ale prostě aby sis jizvu tlakem neroztahovala).

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru